Cuubs

głębokość orki

Polecane posty

zetor3011    299

Ugór orałem na około 35-40 cm a tak to orzemy na około 25-30 cm. Renault 110.54(100km) + Krone askan 3x45 :)


Renault jest Bogiem...Orka nałogiem...Jazda zabawą...Paliwo podstawą...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Moim zdaniem orka powinna byc w miare mozliwosci jak najplytsza. Oram max 20cm. Trawe na 25. A ogolnie rezygnuje z orki na rzecz grubera. Roznicy w plonie nie widze

 

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

 

 


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A ja mam do was pytanie, mianowicie ostatnio rozmawialem z kuzynem i kilkoma okolicznymi rolnikami (spotkanie na drodze :) ) i wywiazala sie dyskusja bo jeden z nich zamiast orki stosuje ,,gleboka,, podorywke tzn ustawia plug zeby szedl w miare jak najglebiej wedlug niego 15 cm wchodzi w ziemie. I teraz jestem bardzo ciekaw czy to ma sens bo jesli ma to po co meczyc sie plugiem 2 skibowym jak mozna 4 czy 5 skibowym? W okolicy gleby lekkie wiekszosc 5-6 klasa podchodzi pod piach.podorywka podorywka ale jak to sie ma do np przyorania obornika lub zimowej orki? Niby im plycej tym lepiej ale czy to nie troche przesada? Jak uwazacie da sie ,,,gleboka,,, podorywka zastapic orke???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

http://ksow.pl/fileadmin/user_upload/podlaskie/pliki/Znaczenie_orki_w_praktyce.pdf

https://sites.google.com/site/zsaiowzywcu/eksploatacja-maszyn/plan-wynikowy-kl-3-mopimr/uprawa-gleby

http://www.uprawyekologiczne.pl/490_Orka_siewna.html

Na dzień dobry trzy artykuły. Każdy ma swoich zwolenników i przeciwników ale ich wady i zalety są wypisane w tekście. Dopasuj sobie odpowiedz do swoich potrzeb i warunków glebowych i będziesz wiedział co powiedzieć sąsiadowi.

Na ten temat w necie jest o wiele więcej.

  • Like 1

BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Moze i jest ale ja sie nie pytalem o artykuly bo je znajde sam. Pytam o wasze osobiste opinie na ten temat ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

ja to tak orze pk 30-40cm

niekiedy aż żółte pasy sie wyoruje

I powiedz jeszcze że te 40cm to starą UG orzesz:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Kolego orka pod siew do 20 cm a zimowa max 30. A i to zależne jest od struktury ziemi. Głębiej się nie orze tradycyjnym pługiem a  wiele z nich technicznie nie jest przystosowane do orania nawet na 30, ich konstrukcja kończy możliwości na orce średniej.

Edytowano przez seweryn20

BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal4610    142

mnie uczono, że głębokość powinna wynosić 2/3 szerokości skiby, czyli "zwykłym" pługiem UG i pochodne powinno orać sie na 20cm :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kobys    30

to dziwne bo nasz od nowości się zagłębiaj głęboko , pozatym tak się zawsze orało pod warzywa czy zboże i tak pozostanie , trochę nie realne bo 2/3 jak oram na 50 cm to wychodzi 37,5 cm :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ziel    115

Przy  głębokości orki bierze sie pod uwage rodzaj gleby i cel orki. Oranie więcej niż na 30cm to już jest działanie na nie swoją korzyść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

również nie robię podorywek od kilku lat - agregat podorywkowy lub talerzowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Aro to była ze strony Kobysa ironia a nie stwierdzenie. 

 

Kobys gdyby twój ojciec cokolwiek wiedział na temat podorywki czy orki to nie orał by na 30 a ty nie powtarzał byś po nim bzdur.

 


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ale kto bogatemu zabroni, za dużo ma funduszy na ON to niech agromelioracyjną nawet robi.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kobys    30

Aha czyli mam zrozumieć że jakiś internetowiec będzie pouczał mojego ojca z 20-30 letnim stażem jak ma prowadzić gospodarstwo ? być moze jeszcze 25 ha będzie do zaorania ale orka zimowa więc nie będe wypłycał może w przyszłym roku coś pomyśle ale płycej jak 25 to nie chce

Edytowano przez Kobys

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

to dziwne bo nasz od nowości się zagłębiaj głęboko , pozatym tak się zawsze orało pod warzywa czy zboże i tak pozostanie , trochę nie realne bo 2/3 jak oram na 50 cm to wychodzi 37,5 cm :D

 

Faktycznie aż ciągnik wciąga za sobą, tylko mądry kierowca spier*olił ze strachu        :P        :lol:        http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/528690-new-holland/

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

Dopóty dopóki nie wyrzuca jałowej ziemi to można orać, a dalej to można tylko głębosz zapuszczać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kobys    30

ja jestem nauczony głęboko robić może niektórzy nie, ale każdy ma swoje sposoby ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Z całym szacunkiem staż stażem, ale co niektórzy rolnicy w mojej wsi mają może z 10 razy dłuższy staż a zbierają czasami połowę tego co ja z kilkuletnim stażem, a cześć z nich ma jeszcze sposób uprawy bardziej zbliżony do tego z przed 100 lat chyba.

A wracając do tematu ziemia ziemi nie równa ale ja swoją glinę głębiej jak na 25cm nie przekręcam. Raz że to strata paliwa, a dwa wydobywa się jałowa ziemia na wierzch.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Właśnie. Staż świadczy tylko o tym że potrafi pług w ziemię wbić. Zainteresuj się jaką funkcję pełni orka (a jest na ten temat masa informacji) a sam powiesz ojcu że topi w niepotrzebnie ciężkiej robocie pieniądze. 

 

 


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj