Cuubs

głębokość orki

Polecane posty

Tomek90    2199

Po to jest podorywka na 10cm, aby przy orce siewnej na 20cm te resztki pożniwne nie leżały na 20cm, tylko gdzies dalej koło 10. Poza tym, nie każdy pług przy orce odwraca skibę o 180 stopni. Dla pługa UG bardziej następuje pokruszenie i rozsypanie skiby przy dobrej kulturze niż jej pełne odwrocenie. Orkę na zimę robię w ostrą skibę, czyli z mniejszą prędkością, więc nie jest tak odwrócona.

Na uprawę bezorkową nie mogę sobie pozwolić z moim parkiem maszynowym, a pseudobezorkowa to już wielu osobom wyszła bokiem. Ziemia ma byc porządnie uprawiona, niezależnie od tego, w jaki sposób. A niektórzy udają, że "bezorkowo" a potem same problemy.

Wiem jak ma wyglądać uprawa bezorkowa, ale do tego trzeba mieć konkretny ciągnik i sprzęt.

 

 

Konkretny sprzęt to jaki? Zwykły gruber wystarczy na poczatek i juz po straczkach badz oleistych mozna siać nawet siewnikiem na redlicach stopkowych.

 

Orka 18-25cm zaleznie po czym i pod co. 

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9111

Trzeba ten gruber "zwykły" mieć, tym popularnym UG nie da rady uprawić np. po ściernisku. Trzeba by coś mocniejszego. Kupienie grubera do C-360 w dobrym stanie to sztuka. Takich małych po prostu na rynku nie widać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Michał jesli co roku orzesz na tej samej glębokości to gleba jest w miare dobrze odżywiona ,fakt że do rozkładu resztek pożniwnych  lepiej jest tylko wymieszac z gleba ,ale chyba po to ktoś wymyślił podorywkę a do czasu orki większość może sie nie rozłoży ale skruszeje ja co roku pola talerzuję potem orka i nie zdarzyło mi się aby wyorać słomę przez rok

jahooo gruber do 60tki raczej nierealne, za mała moc ,pomyśl o talerzówce najlepiej kompaktowej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9111

Ja mam MTZ i uważam, że jest ciut przymały do w pełni bezorkowej. Talerzówkę mam, na ściernisko w sam raz. Przydał by się własny głębosz na 3 łapy.

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

A jak orać pole na którym jest max 10cm czarnej ziemi na odcinku 200m głebiej żwir w drugim końcu trochę lepiej bo z 30cm. Pole wzięte  w dzierżawę nigdy nie było porządnie zaorane tylko płytka podorywka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    703

Czy ten żwir jest czysty, czy z ziemią? Mam pola z białym kamieniem ( wapień ) i nic nie przeszkadza jak na polu biało i tak wszystko rośnie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
    • Przez karbex
      Witam,
      Mam pytanie - mam gruber do uprawy ściernika na podwójnym zabezpieczeniu - 5 łap, 2.2 metra. Uprawiam bezorkowo i robię tym gruberem ale widzę że są dostępne dłuta do modyfikacji żeby robić tym na głęboko - wiadomo - z podcinaczami to robie tak do 12-15 cm. Czy jest sens wymiany Ty dłut np do uprawy wiosennej żeby zrobić na głęboko a później agregat z broną aktywną i siew? Gleby lekkie IVb, V klasa.
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj