Skocz do zawartości

Zdjęcie

migomat

108 odpowiedzi na ten temat

#61 Share asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 4015 postów

Napisany 05 styczeń 2012 - 20:42

migomat Ale bzdury piszesz że nawet nie chcę się czytać.

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
migomat Dzisiaj, 05:47
  •  

#62 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7632 postów

Napisany 05 styczeń 2012 - 20:46

migomat Spawam od kilku lat ZAWODOWO. I nie masz racji. Głebokość wtopienia w materiał nie idzie proporcjonalnie ze średnicą drutu poza tym wtopienie jest góra na 1,5mm a reszta to przegrzany materiał który przez to ma obnożoną wytrzymałość i zakłóconą struktórę jaka dała mu obróbka w hucie. Więc stwierdzenie że materiał trzeba rozgrzać mocno jest poważnie przesadzone. Elektrodami sie spawa ale nie na skale przemysłową, na szczelność w żadnym zakładzie nie urzywaja elektrod. Spaw po elektrodach jest bardzo dobry ale ta metoda ma więcej wad niż zalet w porównaniu do spawania w osłonie gazu. D tiga masz niemozliwie wielką ilość drótów. Od stali węglowych do stopowych, aluminium. molibdeny, chromy, i ciort wie co jeszcze. Do maga jest to samo. W bepisie spawaja magami blachy grubości nawel kilkadziesiąt milimetrów na szczelnośc, sprawdzane rentgenem i jakoś nie ma problemu. Tak że elektroda została już jedynie albo do amatorskiego spawania dla ludzi co nie mnają potrzeby posiadać innej maszyny, w sytuacjach gdy spawara ma mieć małe gabaryty po to by była mobilna i tyle.
KPK Kumurun Team

#63 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 05 styczeń 2012 - 20:47

migomat Ja bym powiedział że do napawania np.trudno ścieralnymi stopami lepsza jest spawarka i elektroda , bo elektroda ze specjalnych stopów kosztuje kilka kilkanaśnie złotych, a spawarkę lepszą gorszą ma każdy, natomiast napawanie migomatem( chyba że zwykłej stali zwykłym drutem to wyjątek) trudno ścieralnych powłok jest kosmicznie drogie bo drogi jest drut proszkowy do migomatu, i tylko cena jest na plus i tylko przy napawaniu dla elektrod i spawarki.

Poza tym do spawarki i dobrego spawania trzeba mieć spore umiejętności, ja mam niezłe ale sporo mi brakuje, natomiast migomatem każde ciele pospawa.

I wiesmak drut w migomacie ma dużo mniejszy przekrój , i spawając np.spawarką elektrodą 3.2mm o natężeniu 150A. i migomatem z drutem 1mm i prądem 150A migomatem głębiej wtopimy spoinę i bedzie węższy wpływ zmian cieplnych wokół spoiny w materiale.

A te elektrody aluminiowe kiedyś kupilem na próbe nie szło mi wogóle, później ktoś mi powiedział że al spawa się jednofazowo, może faktycznie bo tigiem al spawa się też jednofazowo.
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

#64 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7632 postów

Napisany 05 styczeń 2012 - 20:58

migomat  Napawanie warstwami twardymi to inny temat.  Super twardych powierzchni nawet tigiem nie uzyska. Jedynie plazma i odpowiedni proszek. Twardość około 60 hrc zdaje się . nie pamiętam już jednostek. Materiał którego nie tyka sie standardowa płytka tokarki ani frezarki, w domu nie jesteś w stanie wywierciś w tym dziuru. Magami dużo się napawa ale ogólnie metoda zależy od tego jaką regeneruje się powierzchnie i jakie ma mieć parametry. Poza tym i to wymaga dużo wprawy. Elektrodą napawać płaską powierzchnie to bajka ale jeśli trzeba kształtowy profil lub wałek a nie masz możliwości obroty ty zaczynają się schody. A spawanie MMA czyli elektrodą otuloną faktycznie jest najtrudniejszą metodą do opanowania. Najłatwiejszy do opanowania jest tig , potem mag. 

Edytowany przez seweryn20, 05 styczeń 2012 - 21:00.

KPK Kumurun Team

#65 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 05 styczeń 2012 - 22:48

migomat elektrodami alu bardzo dobrze się spawa właśnie inventerem.-tyle że elektrod nie trzymamy na powietrzu-otulina wrażliwa na wilgoć,nawet tą z powietrza.

migomatem posmarkać może naprawdę każdy-łatwiej się nauczyć-pewnie dlatego że żarzenie jest kontrolowane w dłoni-początkujący na elektrodzie może mieć problemy z widzeniem,co może nie trafiać w miejsce spoiny,lub mieć piasek w oczach :lol:

tam se spawajcie migomatem-ja jak staży stoczniowcy wolę elektrodą-cienkie drobne rzeczy jak i konstrukcje-jakoś mig mnie nie przekonuje-wygodniej mi.czysty spaw?przecież są elektrody co szlaka sama praktycznie spada-szlaka to nie jest problem.

co mnie najbardziej irytowało w migu?zwłaszcza podczas remontów przyczep-możliwość zajarzenia,elektroda ma tą przewagę,że pukniesz i jarzy,a tam stara farba,rdza,inne zanieczyszczenia(oczywiście nie plastry-tylko nieznaczne)-kilkadziesiąt lat temu większość materiału miałem z odzysku,nie zawsze czyszczone do żywego.

tam podane ceny tych migomatów były w okolicach 2,5 tyś-przecież za 1,5 tyś można dostać inventerą że bajka,a to nie to samo co transformator,czy wirówka.

#66 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 05 styczeń 2012 - 23:21

migomat To prawda nawet najlepszy migomat potrzebuje czystej powierzchni, trzeba małą szlifierką przejechać wcześniej miejsce bo nie da rady, a byle transformatorowa spawarka pójdzie bez tego, czyli drugi plus dla spawarki, ale z drugiej strony bez oczyszczenia pod elektrodę to polowe warunki, a gdzie tam do 93%spoiny czy nawet 70% czyli nic z tego.
@wiesmag kosztuje kosztuje dobry sprzęt, ale kwitnie sprzedaż migomatów używanych, tj. stary bester czy ozas 300A można kupić do 2.5tys, a stare przemysłowe trochę drożej,części byle w sklepie branżowym dostępne cena starych do nowych to niekiedy 30%, robotę robi jak nowy, a napewno lepszą jak nowy made in china najmocniejszy w tej kasie :P
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

#67 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 05 styczeń 2012 - 23:59

migomat mówisz polowe warunki-na materiałach z odzysku,lub przy remontach maszyn-fakt,i spoina nie będzie super-tyle że najwięcej robimy w obejściu w takich polowych warunkach(niezależnie od sprzętu)-no i przy elektrodzie rdza tak się nie pieni,to tak jakby bardziej ze szlaką po wierzchu pływało.

ja nie mówię o chińszczyźnie-inventer telwin 160A dałem 400zł z groszem w sklepie,to do tysiąca masz już porządny sprzęt,a ta mała włoska cholera w alu już sobie radzi.
i jak się spawa od święta,to ledwie coś pospawasz i już butla z legalizacji wychodzi-chyba że po gaśnicę się lata.

Edytowany przez wiesmag, 06 styczeń 2012 - 00:01.

#68 Share Mariuszczs

Mariuszczs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 06 styczeń 2012 - 09:35

migomat Wszystkiego nie czytałem, jest dużo filozofi zamiast techniki ( ale takie forum - praktycznie prawie wszystko co jest napisane że się nie da to się da :D )

Chciałem natomiast pokazać druty do napawania migomatem do 62 HRC.

http://www.metalweld...d=drutrdzenapaw

TIGiem spawa się jednofazowo ?? - wytłumacz nam co to znaczy odnosząc się do tigów 3 fazowych transformatorowych AC

#69 Share asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 4015 postów

Napisany 06 styczeń 2012 - 10:01

migomat Koledze pewnie chodziło o prąd stały i przemienny.Przecież napisał że jest tylko dobrym spawaczem a nie idealnym. :D

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

#70 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 06 styczeń 2012 - 10:19

migomat @ascharot-czytasz bardzo ze zrozumieniem ;[ -ja pisałem iż jestem spawaczem dobrym,nie idealnym-tylko znajdź mi gdzie pisałem o prądzie jednofazowym w mag.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 06 styczeń 2012 - 11:08

migomat Na tigu jest przełacznik ac dc o to chodziło, można spawać prądem zmiennym i stałym. To może napisz ile kosztuje ten drut do napawania, i porównaj go z ceną elektrod, plus na dodatek zakup migomatu z czterorolkowym mechanizmem, lub zaadaptowanie czterorolkowego mechanizmu do zwykłego migomatu.To że są takie druty to każdy wie.

#72 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 06 styczeń 2012 - 12:02

migomat

jestem spawaczem dobrym(idealnym na pewno nie),i twierdzę że aby zespawać materiał w miarę gruby(tak powyżej 3mm)to na pewno nie będzie to dobrze zespawane migo-matem-tym to można hewtować-drut 0,8-1mm nie utworzy dużego łuku o odpowiedniej temperaturze(spawany materiał odpowiednio się nie rozgrzeje).

Źle twierdzisz. Ja spawałem migoatem 140A drut 0,8 mm blachy o grubości 8 mm. Oczywiście spawałem na szczelinę aby przetopić całą grubość. Nigdy taki spaw nie pękł. Jeżeli twierdzisz, że taki spaw nie jest wytrzymały to jesteś tylko średnim spawaczem. Z materiału o grubości 4 mm spawałem obudowy filtrów hydraulicznych pracujące przy ciśnieniu 180 bar i przecieków nie było. Migomatem o większej mocy można spawać grube konstrukcje tak samo jak elektrodą.

#73 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7632 postów

Napisany 06 styczeń 2012 - 12:07

migomat Cene takiego drutu nie ma znaczenia bo w domu nie znajdziesz ani jednej roboty żeby potrzebna było spoina tej twardości. Praktycznie dzisiaj każdy tig ma możliwośc zmiany pradu na stały, zmienny, plus lub minus na elektrode. I też w sumie mało ważne. Spawam tigiem w pracy i uważam że na domowe roboty to jest urządzenie bezurzyteczne. Kolego wiesmag nikt nie twierdzi że spawanie elerktrodami otulonymi jest złe. Sam w domu spawam nimi bardzo dużo bo mam za słabego miga do gróbszego żelaza. Nie zgodzę sie tylko ze  stwierdzeniem że spawanie w osłonie gazu idzie w zapomnienie na rzecz elektrody.

Elektrotechnik przy spawaniu grubych blach doczołowo ZAWSZE trzeba fazować krawędzie. jedno lub dwustronnie jeśli jest dojście z drógiej strony pod kątem ok 60 stopni i odstęp około 3mm. Jeśli blacha jest cieńsza np 2mm trzeba miedzy nimi zroibić odstęp który ma wynosić połowe grubości blachy. I niestety kładziesz lage za lagą do wypełnienia przestrzeni. Oczywiście masz racje da się pospawać tyle że migomat tej mocy sprawność 100% ma przy może 100A a na maksa pójdzie ciągłą praca może kilkanaście minut i się wyłączy.

Edytowany przez seweryn20, 06 styczeń 2012 - 12:15.

KPK Kumurun Team

#74 Share Mariuszczs

Mariuszczs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 06 styczeń 2012 - 13:05

migomat Czy robota się znajdzie na twardy drut to zależy ile kto robi. Są druty po których są mniejsze twardości ale to zależy czego trzeba. Co do ceny elektrod a drutu do migomatu to się nie wypowiadam w tych twardych spoinach, ale należało by sprawdzić cenę 15 kilo elektrod no i rolkę 15 kilową drutu.

Zwykłych drutów ceny mniej więcej znam - drut do migoamtu 15 kilo od 65 zł, elektrody 15 kilo 100 zł. Do drutu trzeba jeszcze gazu za kilkanaście złotych. Różnica na korzyść migomatu - w końcu jest on do wygodnej pracy i stał się powszechniejszy więc eksploatacja jest coraz tańsza w porównaniu z elektrodą.

A panowie - jakbym kupił drut 2.0 ( lub ogólnodostępny 1,6 ) i mając do dyspozycji migomat 500A to jaką grubą blachę mogę spawać bez fazowania ? Albo jaką max grubą na jedno przejście ? Pytam bo właśnie takie grube druty są najtańsze a do tej pory spawałem max 1,2 i to nie dużo.

Edytowany przez Mariuszczs, 06 styczeń 2012 - 13:08.

#75 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7632 postów

Napisany 06 styczeń 2012 - 13:15

migomat Jeśli spawa się w domu dużo mig wychodzi taniej. Spawanie idzie szybciej, mig jest o wiele sprawniejszy od spawarki, odpadaja przerwy na oklupywanie spawu, wymiane elektrody. Bardziej uniwersalny, ma mniejsze zużycie energi biorąc pod uwage ilość położonego spawu, jeśli jest potrzeba obrobienia spawu to jest go mniej do zdzierania czyli znów mniejsze koszty... tarcze i starta zdartego drutu.. Ale znowu jak masz raz na miesiąc zawias w bramce przyspawać to nie warto kupować miga żeby stał i sie opiepszał.

Bez fazowania to 3 może cztery milimetry jak zrobisz między nimi odstęp na połowe grubości. Przy grubszych musisz fazować. Przy pachwinach sie nie fazuje. To znaczy spawanie blach pod kątem np 90 stopni. Po prostu robisz pachwine. Jedno pezrjście na wtopienie w róg i następne żeby uzyskać spaw w kształcie trójkąta o odpowiedniej wysokości. Jak chcesz poszukam książek z egzaminów tam są rysunki jak to ma wygladać i zrobie foto.

Edytowany przez seweryn20, 06 styczeń 2012 - 13:20.

KPK Kumurun Team

#76 Share Mariuszczs

Mariuszczs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 06 styczeń 2012 - 13:20

migomat A no wtedy to nawet elektrodowej nie warto kupować bo lepiej iść do sąsiada niech przyjdzie przyspawa a w tym czasie jeszcze posiedzieć z sąsiadką. Jednak założenie jest takie że spawarka jaka by nie była to nam jest potrzebna dużo częściej bo jesteśmy rolnikami. To się urwie tamto się upie....rniczy i trzeba dobrze przyspawać i tanio. Ja oczywiście uzupełniająco mam chiński inwerter 200A do spawania elektrodą bo migomaty mimo że mają koła to swoje ważą i przeciągnąć taki po wertepach to tragedia.

Seweryn blachę 10 mm to jestem pewny że przetapiam na wylot już drutem 1,2 mm bo spawałem. Ba nawet przyspawałem ją na przestrzał do stołu i robotę skopałem bo nie dało się oderwać tylko wycinać. Ale interesują mnie grubsze druty bo już są dostępne byle gdzie.

Edytowany przez Mariuszczs, 06 styczeń 2012 - 13:23.

#77 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7632 postów

Napisany 06 styczeń 2012 - 13:30

migomat Wiem że da się przetopić ale to jest sprzeczne z ideą spawania w osłonie gazu. Oczywiście o ile ma to w danej sytuacji znaczenie. Przepalając taką grubość przegrzewasz mocno materiał, nie panujesz nad tym co sie robi w głebi spawu nie wspominając że druga strona jest pływająca i pozbawiona osłony gazu. Czyli utlenia sie węgiel ze stali i zmienia właściwości. Gdybyś widział taki spaw jak piszesz na rentgenie to byś się załamał. A jak zrobisz fazki tylko pierwszy raz jedziesz na łączenie materiału a potem systematycznie nakładasz kolejne lagi. Za każdym razem spaw ma osłone gazu, nie robią się pory, pęknięcia i masz pewność że spaw będzie mocny. Oczywiście jak mówię zależy czy taka solidność jest ci potrzebna.
KPK Kumurun Team

#78 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 06 styczeń 2012 - 13:47

migomat Spawałem z 16 lat na pewno zwykła spawarką(posiadam 3) elektrodami od 2.5 do 4mm w warunkach warsztatowych, czyli wszystko co tylko było trzeba, a było tego nie mało.Było dobrze, najgorzej jak cienka blacha, i czyszczenie spawów. Teraz kupiłem mig-mag 220A wyspawałem około 20kg drutu przy spawaniu konstrukcji hali metalowej i powiem wam jedno, nie chcę już patrzeć na spawarki elektrodowe. Jeśli tylko będzie taka mozliwość to już ich do ręki nie wezmę. Przy tej robocie co zrobiłem przy hali to bym sie zaje..ał z elektrodami, nie mówiąc już o oczyszczeniu spawów.
Jak tam ktoś pisał wcześniej, jak sie nauczysz na elektrodach spawać to później wszystkim dasz radę, ale dla tych co nie umieją w cale to tylko mig-mag

#79 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7632 postów

Napisany 06 styczeń 2012 - 13:59

migomat Dokładnie kolego. Swięte słowa. Dla tego właśnie to najwydajniejsza obecnie metoda i dla tego wszystko zmierza w spawanie w osłonie gazu.
KPK Kumurun Team

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share tommy66692

tommy66692

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4466 postów

Napisany 06 styczeń 2012 - 14:15

migomat panowie ja moze nie o samych spawarkach lecz o spawaniu a ściślej o kursach, czy waszym zdaniem jest to na stan obecny oplacalna inwestycja zrobienie sobie takiego kursu?
czy ktoś z was robił w ostatnim czasie taki kurs? jesli tak to gdzie i jaki to byl koszt?

słyszałem ze cos teraz ma ruszyc ze beda przez EFS sponsorowane takie kursy, co o tym myslicie?