kobra89

Drenaż, melioracja łąki

Polecane posty

krzeski    5

Mam mapki i co z tego jesli one nie odpowadaja rzeczywiscosci. okazalo sie ze na mojej lace sa jeszcze 3 saczki lub 4 dokladnie tego nie wiemy a na mapach nawet nie sa zaznaczone. wlasnie w okolicach tych saczkow jest awaria. wiec jesli usunie sie te awarie na zbieraczu powinno byc sucho. mysle zeby jeszcze w tym moim rowie polozyc waz podkopac sie do tych źródeł i tam tez go położyć moze troche bedzie sciagalo wode.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
traktor11    131

Musisz starać się o mamy ze zmianami bo takowe na pewno istnieją

musiała tam być robiona poprawka melioracji i z tego względu nie masz na pierwszej mapie naniesionych zmian a na drugiej powinny być

Mapy w jakiej skali masz ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzeski    5

nie bylo zadnych poprawek. od poczatku tak byl położony rurociąg. jest tylko ta jedna mapka. dzisiaj pokazałem człowiekowi ze spolki wodnej gdzie sa saczki powiedzaial ze trzeba zrobic nowe mapki, nowe plany i ze juz do zglosi dalej . awarie tez mi raczej usuna ale nie wiadomo kiedy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzeski    5

1:1000. i nie tylko na mojej lace plany sie nie zgadzają na tym zbieraczu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
traktor11    131

1:1000 to tak zwana jedynka ( czyli taka ogólna ) zobacz na mapie 1 : 2000 to jest szczegółowa na niej masz wtedy wszystkie dreny , sączki i w jakich odległościach są od siebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzeski    5

no ale jak na tej nie ma tych saczkow to będą zaznaczone na innej? dostalem te mapy od spółki wodnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
traktor11    131

Tak na mapie 1 :2000 masz zaznaczone wszystkie sączki ich długość ,spady ( tzn. z jakim spadkiem idą ku głównemu zbieraczowi ) główne zbieracze , rowy ( ich szerokość i głębokość) uskoki na rowach przepusty ( szerokość i wysokość betonów ) i całą topografie terenu

A na mapie 1 : 1000 to tylko masz zaznaczone rowy główne zbieracze i więcej nic

Pojedź do spółki wodnej i zapytaj o mapy 1 : 2000 ( dwójki ) bo być może oni sami takimi nie dysponują , a wiem dokładnie że takie są bo takimi sam dysponuję

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofz14    75

Wczoraj przyjechała koparka,wykopała 200m zbieracza .Dreny miejscami były zamulone w całości piachem.Położyliśmy nowy wąż i przysypaliśmy ręcznie by koparka nie uszkodziła.Teren jest tam trudny ,sam piach.Okolo 10lat temu było to czyzzczone i znowu się zamuliło.Zwykły wąż się nienadaje ,musi być w otulinie.przywieżli dwa rodzaje,jeden w bialej cienkiej otulinie a drugi w grubszej żółtej .Pytanie który jest lepszy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

kładłem żółty wąż w czarnej otulinie (wyszło ponad 300 metrów jak nie więcej) lub droższy w brązowawej ale go miałem z 20 metrów.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesmaly    701

Witam wszstkich mam takie pytanko chce zmeliorowac łąkę nie kopiac rowu tylko dac saczke odprowadzajaca wode do rowu temat polega na tym ze to ziemia torfowa a pytania polegaja na tym czym otulic rure zeby nie zaszla ? Na jaka glebokosc zaglebic rury ? I ostatnie z jakiej odleglosci sciagaja takie saczki co bym nie zrobil z laki pustyni odleglosc jaka jest do pokonania to okolo 300m a szerokosc okolo 50m row ma byc kopany ruska liniowka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slevyn    35

wszysto mozna w internecie znaleźć jak sie kladzie drenki. Glebokosc ustala sie wzgledem przeznaczenia gruntu, pod orne grunty o chyba kladzie sie na 80 cm. Rury mozesz kupic juz otulone albo samemu otulic specjalna wluknina. Najprostrzym sposobem osadzenia jest piasek plukany 10-15 cm od dolu 10cm po bokach i 25cm od góry. wtedy tworzy sie warstwa przepuszczajaca wode do saczki. Widzialem tez kiedys ze slome kladli ale na logike sloma skruszeje i sie rozlozy a ziemia pozatyka saczki po paru latach znowu trzeba bedzie cos robic a piadek nie zgnije.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

Sączek Fi 50mm otulony membraną cena 2,85 brutto mb.

 

Wkopujesz na głębokość około 80cm czym głębiej tym lepiej zbiera wodę (wbrew pozorom).

 

Warstwa gleby zruszona w czasie wykopu doskonale odprowadza wodę do sączka.

10-12m to najlepsze odległości na b.mokrych polach 8m ale tak gdzie są wody zdrojowe-zskórne.

 

Zmeliorowanie 1 ha koszt 2800zł rura drenarska i 5000 zł koparka łańcuchowa

 

pozdr...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesmaly    701

Wykop mam zamowiony liniowka szerokosc 30cm do obsypki myslalem o tluczniu czystym 11/16mm oraz zwir plukany rura zaczej 100mm tylko strasznie ciezko mam ze spatkiem i w rowie woda jest strasznie wysoko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akaku    79

Panowie a jak to jest ze stron urzędowych jeśli mam rów na polu i dzieli mi pola na kliny i już mnie to denerwuje jak mam tam uprawiać i chce zasypać ten rów a wykopać w innym miejscu i zakopać wąż melioracyjny fi100 i wpiąć się do odkrytego rowu sąsiada aby był dalszy odpływ. Jak myślicie można tak to zrobić ? 


Case <3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
startom    139

Czy ktorys z doswiadczonych forumowiczow w temacie lak i pastwisk moglby mi podpowiedziesc jak dlugo swierzo przesiane pastwisko/laka (czerwiec 2015) moze pozostac zalana? Po ostatnich rozstopach calosc jednego z moich pastwisk(prawie 4,5ha) znajduje sie pod woda. W zeszlym roku wyczyscilem czesc rowu melioracyjnego, niestety nie wszyscy sasiedzi to zrobili i mam teraz taka sytucje ze row jest czysty, gleboki , pelen wody ale jeden z przepustow jest zatkanany i nie puszcza dalej wody. Rozstopiona woda zaczela sie wylewac na pastwisko. W czerwcu zeszlego roku przesiewalem ta lake na nowo -  wsiewka wraz z owsem - w skladzie mialem:

tymotke lakowa

kostrzewa lakowa i kostrzewa czerwona

wiechlina lakowa

rozne zycice trwale

zycica mieszancowa

kupkowke pospolita

koniczyna biala

 

Jak dlugo takie pastwisko moze pozostac pod woda, zeby nie odczuc szkod?Dzieki za wszelka pomoc.


Lubuskie Angusowo - hodowla zwierzat z pasja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris91    2996

Jeżeli dobrze rozumiem to zalane jest w tej chwili, czyli wodę wsiąknie bo na łąkach ziemia jest najdłużej zamrożona i nie przepuszcza wody i takie efekty są. Mam tak samo ale się nie martwię bo wsiąknie po odwilży. Jak weźmiesz szpadel i spróbujesz wbić to lód pod spodem będzie i nie ma gdzie woda wsiąknąć. A tak propo nieodmulonych rowów to zgłoś do gminy i oni nakażą poodmulać wszystkim.

Edytowano przez kris91

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
startom    139

Dzieki za szybka odpowiedz. Jak tylko nabylem moja obecna farme, to zglosilem chec wyczyszczenia rowow w gminie. Zrobila sie z tego glosniejsza sprawa , az trafila do starostwa - odbyla sie wizja lokalna i kazdy z wlascicieli ziemi lezacej przy rowie dostal nakaz  wyczyszczenia rowu do konca grudnia 2015. Zrobilo to tylko 3 wlascicieli - wszystko w ciaglasci moich pol(ja finansowalem, a pozniej sie rozliczalismy).

Wiem ze teraz ziemia jest zamarznieta i  nie wsiaka, ale nadchodza deszcze i moze byc problem. Ponawiam wiec pytanie - jak dlugo pastwisko moze sie znajdowac pod woda w takich warunkach o tej porze roku?


Lubuskie Angusowo - hodowla zwierzat z pasja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego jesli pod wodą masz lód i ziemia jest zamarznięta to na razie jest dobrze. Gorzej będzie jak lód zacznie topnieć i rozmarzać ziemia. W tedy jest problem bo rośliny się uduszą.
Jak wiesz gdzie tkwi problem w odpływie to szpadel kilof łopata cyklop czy cokolwiek i atak bo za parę dni twoja praca i poniesione koszty pójdą w błoto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris91    2996

Ale już wyrosło coś?  U mnie na nowej trawie stało aż do wsiąkniecia i nie było później problemów. Natura raczej wie co robi :)  Ale na łące nie wiem czy koniczyna będzie rosła bo ja ani śladu nie mam bo wymarzła <_< <_<  Zawsze się upominaj o swoje, jak nie wyczyścili wszyscy to pogadaj z nimi albo jeszcze raz przejdź się do gminy. W urzędach nie lubią zazwyczaj jak ich się rusza do pracy, to mogą karę wtedy z melioracji nałożyć na nich.

 

A ile cm pod wodą jest teraz trawa?

Edytowano przez kris91

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
startom    139

@blondynek2004 - problem wiem gdzie jest, i jakbym byl na miejscu to wogole nie bylo by zmartwienia.Jestem w tej chwili za granica, moja erma opiekuje sie zona, ktora tego nie bedzie w stanie wyczyscic.Bede z powrotem dopiero 5 lutego i sie zastanawiam czy nie bedzie za pozno

@kris91  uroslo i to pieknie - 2 niezle pokosy zebralem w zeszlym roku,Trawa jest pieknie zielona i mialem zamiar wpuscic stado w marcu zeby troche poskubaly. Trawa nie jest cala po woda - znaczna czesc wystaje ponad lustro wody, problem jest glwonie z korzeniam


Lubuskie Angusowo - hodowla zwierzat z pasja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris91    2996

Za 10 dni to raczej diametralnej zmiany nie będzie, musiałoby być codziennie min 10 stopni żeby lód puścił. Sypniesz nawozami na wiosnę i odżyje trawa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez niudizajn
      Mam problem w postaci łak na torfie. Zrobiłem rok temu renowacje 2,5 ha takich łąk (Roundup + Orka) poczym zasiałem trawę i co sie okazało??? Na trawe było za sucho a na gwiazdnice pospolitą nie. Więc w tym roku na wiosne ponownie Roundup + agregat uprawowy i siew. Trawa urosła tylko tam gdzie torf był "rozcienczony" ze zwykły piaskiem (taki teren u mnie jest) , a gdzie jest sam torf to tawy jest 50/50 z chwastami. Co robić??? Dodam tylko ze odczyn ziemi jest na poziomie 6,5.
    • Przez tobago
      Z racji że obecnie mamy lekką odwilż i wysoki poziom wód pokusiłem się o poszukanie poniemieckiej melioracji na swoich polach. Wysokie nasycenie gleby ułatwia ręczne szukanie rur drenarskich za pomocą szpilki. Z pomocą ojca który dobrze zna pola na których gospodarzył kilkadziesiąt lat udało nam się znaleźć kilka ciągów. Metoda ta jest dość męcząca bo mimo miękkiej gleby czasami trzeba kilkanaście razy nakłuć by natrafić na dreny. Zastanawiam się czy jest jakiś inny sposób by ułatwić sobie ich szukanie. W budowlance są detektory do wykrywania przewodów czy rur w ścianach, ciekawe czy coś podobnego jest do szukania podziemnych cieków wodnych.
      Może ktoś z Was ma jakieś doświadczenia?
      Dziwi mnie że tak mało jest na ten temat tu na forum bo jakby nie patrzeć problem zastoisk wodnych jest dość powszechny a ich występowanie często powoduje spore straty na polach.
    • Przez krone125
      Witajcie koledzy jest taka sprawa mam blisko domu do wzięcia 3 ha łaki u 2 właścicieli a łąki obok siebie są,teren jest torfowy troszku podmokły ale nie dużo i gdybym wziął ją to co radzicie żucić na to łąkę zeby trawa była taka choć jak trawa w jednym brzegu jest wyżej a bliżej rowa troszkę niżej,mam 20 sztuk bydła ale niestety łąk mało,a za łąkę to tylko podatek zapłaciłbym ,Teraz to już za puźno na obornik pieczarkowy?Czekam na wasze opinie.
    • Przez wojtek161
      polecacie czy nie? prosze o opinie
    • Przez koniu
      Witam. Jakie macie sposoby na przetkanie i oczyszczenie poniemieckich drenów/sączków w polu? No i jak je znaleźć na działce 30ha? Nie byłby to problem na krótkim i suchym polu. U mnie są odcinki od 300-700m więc na pewno są też dreny zbiorcze. Czy są w sprzedaży jakieś wykrywacze drenarki itp?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj