Skocz do zawartości

Zdjęcie

Konstrukcja z szklarni na oborę?

3 odpowiedzi na ten temat

#1 Share hodowcamlody

hodowcamlody

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów
  • Zainteresowania:Technika rolnicza i hodowla bydła

Napisany 06 maj 2014 - 13:17

Konstrukcja z szklarni na oborę? Często w mojej okolicy widzę szklarnie bez szyb na sprzedaż, poszukałem też po aukcjach i to wcale nie jest drogie
http://olx.pl/oferta...html#19d1152d55 nie wiem w jakim stanie ale przy tych wymiarach to jak za darmo. Takie szklarnie zazwyczaj mają ściany wysokości +-2,5m co przy oborze jest za nisko, co innego gdyby umiejscowić ją na 1m murze. Szukałem szklarni które by miały koło 15-20m szerokości ale widzę po allegro i olx że nie do dostania takie. 12m to trochę wąsko jeśli korytarz paszowy 4m, 8 metrów zostaje na resztę, nie wiem co w takiej szerokości można by zastosować z wolnostanowiskowej bo uwięziówka to wiadomo 3,5m na stanowiska reszta korytarze gnojowe po 2,25m. Do takiej obory 45m długiej wejdzie z 70 krów spokojnie, imponująca ilość przyznajcie =D. Koszt okrycia tego płytą warstwową np. 10cm to około 80-85zł/m2 no a na tej konstrukcji wychodzi około 1100-1200m2 no to za konstrukcję i okrycie trzeba wydać koło 110tys bez fundamentów i planów, wylanie płyty 25cm na takim metrażu to koszt rzędu 30-40 tys, do tego podmurówka czy też zalana to koszt 10 tys . Taki obiekt byłby dobry na bukciarnię tylko wtedy cieńsza płyta i za 150 mamy obiekt którego nie powstydziło by się żadne gospodarstwo na byki kojce 8x7,5 i 6 kojców 120-150 byków śmiało można wpuszczać. Jaka by musiała być minimalna szerokość żeby w oborze na mleczne zrobić głęboką ściółkę na część "wypoczynkową" i ruszta na część spacerową przy stole paszowym?

Edytowany przez hodowcamlody, 06 maj 2014 - 13:24.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Konstrukcja z szklarni na oborę? Dzisiaj, 14:11
  •  

#2 Share mom

mom

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 199 postów

Napisany 06 maj 2014 - 15:19

Konstrukcja z szklarni na oborę? wychowałem się wśród "badylarzy" i zdecydowanie wydaje mi się że konstrukcja szklarni jest zbyt delikatna na oborę, do tego stara konstrukcja jest często zgniła - mocno skorodowana (nawozy wilgoć i wysoka temperatura)
Pomogłem, dobrze gadam ??? Kliknij zieloną strzałkę -----------------------------------------> UP

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3 Share sim0n

sim0n

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 06 maj 2014 - 16:38

Konstrukcja z szklarni na oborę? Sam mam taka szklarnię i tez zastanawiałem się nad jakąś przeróbką i powiem ci tak że stare PRL-owskie szklarnie mają 2 m wysokości ścianki bocznej i z wyższą się nie spotkałem i pręty ściągające w poprzek których nie można się pozbyć więc raczej niska, stawianie takiej konstrukcji na podmurówce nie jest zbyt pewnym rozwiązaniem no i nie obejdzie się bez planu aby to legalnie stało a żaden architekt nie podejmie się takiego projektu. Sama konstrukcja szklarni powinna wytrzymać bo skoro wytrzymuje ciężar szkła to pokrycie dachowe też udźwignie . najłatwiej to sprawdzić ważąc 1m2 szyby z kitem i zważyć nowe pokrycie 1m2 jeśli nie przekroczy wagi to będzie ok.
Osobiście odradzam lepiej poszukać jakiejś używanej stalowej konstrukcji gdzie już ściany będą miały wysokość min 3,5 metra bo to może i większy wydatek ale mniej kombinowania i pewniejsze.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share hodowcamlody

hodowcamlody

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów
  • Zainteresowania:Technika rolnicza i hodowla bydła

Napisany 06 maj 2014 - 16:51

Konstrukcja z szklarni na oborę? Jakby tak ten 1-1,5 m wykonać z betonu a w to wbetonować odpowiednie kotwy żeby połączyć z szklarnią, pospawać albo poskręcać? Muszę pojeździć popatrzeć jak to jest. Szyby z kitem ważą koło 11 kg więc nie mało na 1 m2 blacha waży koło 5-6 kg, płyta warstwowa 50mm waży tyle samo co to szkło. Tak myślę że jak ściany mają wysokość 2m to lepiej będzie je wymurować bo koszt m2 ściany np. silikatu to 35-40zł.

Edytowany przez hodowcamlody, 07 maj 2014 - 09:11.