Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
hodowcamlody    53
Napisano (edytowany)

Często w mojej okolicy widzę szklarnie bez szyb na sprzedaż, poszukałem też po aukcjach i to wcale nie jest drogie

http://olx.pl/oferta...html#19d1152d55 nie wiem w jakim stanie ale przy tych wymiarach to jak za darmo. Takie szklarnie zazwyczaj mają ściany wysokości +-2,5m co przy oborze jest za nisko, co innego gdyby umiejscowić ją na 1m murze. Szukałem szklarni które by miały koło 15-20m szerokości ale widzę po allegro i olx że nie do dostania takie. 12m to trochę wąsko jeśli korytarz paszowy 4m, 8 metrów zostaje na resztę, nie wiem co w takiej szerokości można by zastosować z wolnostanowiskowej bo uwięziówka to wiadomo 3,5m na stanowiska reszta korytarze gnojowe po 2,25m. Do takiej obory 45m długiej wejdzie z 70 krów spokojnie, imponująca ilość przyznajcie =D. Koszt okrycia tego płytą warstwową np. 10cm to około 80-85zł/m2 no a na tej konstrukcji wychodzi około 1100-1200m2 no to za konstrukcję i okrycie trzeba wydać koło 110tys bez fundamentów i planów, wylanie płyty 25cm na takim metrażu to koszt rzędu 30-40 tys, do tego podmurówka czy też zalana to koszt 10 tys . Taki obiekt byłby dobry na bukciarnię tylko wtedy cieńsza płyta i za 150 mamy obiekt którego nie powstydziło by się żadne gospodarstwo na byki kojce 8x7,5 i 6 kojców 120-150 byków śmiało można wpuszczać. Jaka by musiała być minimalna szerokość żeby w oborze na mleczne zrobić głęboką ściółkę na część "wypoczynkową" i ruszta na część spacerową przy stole paszowym?

Edytowano przez hodowcamlody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mom    19

wychowałem się wśród "badylarzy" i zdecydowanie wydaje mi się że konstrukcja szklarni jest zbyt delikatna na oborę, do tego stara konstrukcja jest często zgniła - mocno skorodowana (nawozy wilgoć i wysoka temperatura)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sim0n    27

Sam mam taka szklarnię i tez zastanawiałem się nad jakąś przeróbką i powiem ci tak że stare PRL-owskie szklarnie mają 2 m wysokości ścianki bocznej i z wyższą się nie spotkałem i pręty ściągające w poprzek których nie można się pozbyć więc raczej niska, stawianie takiej konstrukcji na podmurówce nie jest zbyt pewnym rozwiązaniem no i nie obejdzie się bez planu aby to legalnie stało a żaden architekt nie podejmie się takiego projektu. Sama konstrukcja szklarni powinna wytrzymać bo skoro wytrzymuje ciężar szkła to pokrycie dachowe też udźwignie . najłatwiej to sprawdzić ważąc 1m2 szyby z kitem i zważyć nowe pokrycie 1m2 jeśli nie przekroczy wagi to będzie ok.

Osobiście odradzam lepiej poszukać jakiejś używanej stalowej konstrukcji gdzie już ściany będą miały wysokość min 3,5 metra bo to może i większy wydatek ale mniej kombinowania i pewniejsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowcamlody    53
Napisano (edytowany)

Jakby tak ten 1-1,5 m wykonać z betonu a w to wbetonować odpowiednie kotwy żeby połączyć z szklarnią, pospawać albo poskręcać? Muszę pojeździć popatrzeć jak to jest. Szyby z kitem ważą koło 11 kg więc nie mało na 1 m2 blacha waży koło 5-6 kg, płyta warstwowa 50mm waży tyle samo co to szkło. Tak myślę że jak ściany mają wysokość 2m to lepiej będzie je wymurować bo koszt m2 ściany np. silikatu to 35-40zł.

Edytowano przez hodowcamlody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez majkiel929
      Witam !!
      jak widze wiele tematów jest o tym jak przerabiać stodołe na obore itd. jednak nie znalazłem tego czego szukałem. Stąd też moje pytanie czy opłaca się rozbórka starej drewnianej stodoły o wym. 60x20x11 i postawienie na tym nowej obory dla bydła mlecznego ? I czy przy przebudowie potrzebne jest tylko zaświadczenie o przebudowie czy zupełnie nowy projekt budowy ? Pzdr !!
    • Przez P_I_W_O_
      Na wstępie powiem że, nie jestem rolnikiem - i nie będę. Mimo to interesuję się rolnictwem od strony maszyn.
      Jestem grafikiem komputerowym 3d. I chiałbym zrobić jakiś ciągnik rolniczy od strony mechanicznej i chydraulicznej + jakiś osprzęt.
      Czyli potrzebuję:
      jakichś rysunków technicznych, całej masy zdjęć, kilka filmów na których będzie pokazane jak to działa (np, przeniesienie napędu na koła i wom lub tylko na wom), ogólnie chodzi o całą mechanikę tego pojazdu.
      Co do osprzętu (chyba tak to się nazywa) to jestem ciakaw jak działa (od strony mechanicznej) belownica do siana.
    • Przez hodowcamlody
      Aktualnie posiadam 8 krówek, miejsca jest w oborze głównej na 10 a w takiej dodatkowej 8, ale to uwięziówka. Co roku odchowujemy 5-6 jałówek, (część swoje część kupione, głównie Sim, Mo, i Hf czerwony) krowy z którymi mamy problemy zastępujemy tymi jałówkami no i jak któraś daje mało mleka to odpada i na jej miejsce wchodzi jałówka. Resztę przed zimą sprzedajemy bo w zimie jakby tak przyszło samemu robić przy 15 sztukach i to kiszonką głównie karmione (ciężka jak diabli, i krowy stoją głowami do ścian). Jedna obora od drugiej oddalona jest o prawie 150m (stary budynek po prostu przerobiony). Pasuje coś rozwijać bo sprzętu pokupione (prasa, owijarka, karuzela, przetrząsacz, 3 ciągniki c-360, mf 235 i 3050 4wd) a większość sezonu stoi bo zrobi się te 150 bali i parę z słomy i siana. Ornych prawie nie mamy, za słaba ziemia, nie opłaca się, lepiej na pastwisko (koło domu tak że przydaje się). Przechodząc do sedna chcę przerobić część stodoły bo i tak siana mniej się teraz robi ( jak stodoła była doładowana na maxa to dla 15 sztuk starczało od początku listopada do końca kwietnia i jeszcze zostawało =D).
      tak chcę żeby to wyglądało, aktualnie to jak ta stodoła idzie od dołu to idzie tak do samego końca. Wjazd do stodoły jest koło obory i tak zostanie bo inaczej się nie da (spadek terenu ) Strop aktualnie jest na wysokości 2,5m ale ta powierzchnia jest mała więc już lepiej ją stłuc i zrobić na wysokości tak myślę 3m, Strop nad korytarzem również bym dał żeby zamknąć budynek, u mnie góry to się cuda w zimie dzieją. Ogólna pojemność obory to ponad 500m3 więc licząc 20-25 na krowę to chyba ujdzie. Nie wiem z czego by zbytnio zrobić ściany, strop i z czego drzwi (większość do wymiany a na dodatek te wrota od wjazdu do stodoły są z desek i to takie szczeliny że szkoda gadać. Poradzi ktoś z czego to wykonać, czy to ma sens?? Ale się rozpisałem ...
    • Przez fioletowy
      Witam wszystkich, od jakiegoś czasu zastanawiam się nad rozpoczęciem hodowli byków opasowych. W tej chwili trzymamy kilka krów i po kilka jałówek i byków, ale ja rozmyślam nad poważnym podejściem do hodowli, więc te kilka krów nie wystarczy, żeby się utrzymać. Na krowy nie ma zbytnio warunków (żadnych pastwisk blisko obory)
      mamy stodołę o wymiarach 12.5 x 10 metrów przebudowaną w 2003r. (wcześniej była to starodawna stodoła) i oborę uwięzieniową ze sklepieniem o wymiarach 8.40 x 10 metrów. Jest to w zasadzie jeden budynek oddzielony od siebie ścianą. Wydaje mi się, że przebudowa stodoły na oborę wolnostanowiskową nie będzie kosztowna, ale jest kilka kwestii o które muszę spytać.
      Przede wszystkim ile byków da radę trzymać w takim budynku? Dodam tylko, że zakładam dobudowanie niewielkiego wybiegu ( mniej więcej 4x12.5 metra)
      Niektóre ściany w stodole są z drewna, czy dla hodowli byków trzeba będzie to zmienić i zrobić normalne murowane albo blaszane ściany?
      Czy bykom w takiej stodole nie będzie trochę zimno w zimę?
      Czy przebudowanie obory uwięzieniowej na wolnostanowiskową będzie zgodne z warunkami ue ? Chodzi o to, czy nikt nie będzie robił problemów, że najpierw zwierzęta w tej samej oborze były uwiązane, a ja miałbym je teraz trzymać wolno?
    • Przez kolin0900
      obora będzie miała 40m długości i 14 szerokości na 50 krów czy zmieści się dojarka i kojce dla cieląt.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj