Skocz do zawartości

Zdjęcie

Owies w monokulturze

5 odpowiedzi na ten temat

#1 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 365 postów

Napisany 03 maj 2014 - 14:10

Owies w monokulturze Witam,
sprawa wygląda następująco - znajomy siał owies kilkanaście lat z rzędu na tym samym kawałku ziemi. Jak mi to powiedział, to początkowo chciałem się za głowę złapać, ale w sumie nie jestem pewien - czy owies można uprawiać w monokulturze? Słyszałem m. in. o życie i kukurydzy, że te można spokojnie uprawiać rok w rok, ale owies? Nie mogłem znaleźć nic na ten temat w sieci, ale wydaje mi się, że ta ziemia jest teraz mocno wyniszczona i nie wiem, czy nadaje się teraz do uprawy czegokolwiek.

Był plan, aby znowu posiać owies... ale czy to jest dobry pomysł? Jest to V klasa ziemi, więc pewnie trzeba by wywalić na to ze 40t obornika na hektar, którego również nie ma skąd wziąć w takich ilościach. Teraz co prawda na siew owsa jest już pewnie trochę za późno, ale zawsze można spróbować z czymś na zielony nawóz lub coś w tym rodzaju.

Macie jakieś sugestie, co teraz robić? Czy owies można siać rok w rok bez żadnych międzyplonów? Dać tej ziemi odpocząć, ugorować ją, czy można by coś działać?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Owies w monokulturze Dzisiaj, 03:51
  •  

#2 Share Huberto89

Huberto89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 515 postów

Napisany 03 maj 2014 - 16:33

Owies w monokulturze Może wielkiego doświadczenia nie mam ale owies w monokulturze to kiepski pomysł moim zdaniem. Nie ma on czasami problemu z owsem głuchym bo przez taką uprawę może się nasilić występowanie.
A tak na marginesie to czemu znajomy sieje ten owies? Sprzedaje ziarno czy ma jakieś zwierzęta?
Maj to już późna pora na owies. Teraz to jedynie kukurydza ale ona potrzebuje konkretnego nawożenia. Jeśli nie zleży mu za zbiorach w tym roku to może posiać łubin żeby go przyorać lub zrobić kiszonkę jeśli ma bydło. To chyba najlepsze rozwiązanie na przełamanie monokultury moim zdaniem.
Tylko spokój może nas uratować....

#3 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 03 maj 2014 - 20:40

Owies w monokulturze Siew owsa w monokulturze powoduje duże zniżki plonu. Siew żyta w monokulturze to już całkowite nieporozumienie - choroby podsuszkowe załatwią łodygę, a i inne choroby grzybowe będą dokuczliwe.

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Dla kogo owies? zobacz »

•  

#4 Share FINN

FINN

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1416 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 03 maj 2014 - 21:54

Owies w monokulturze żadna uprawa w monokulturze nie jest wskazana... no chyba , że las lub TUZ ;)

"Wielu internautów jest kundlowatych.Jedyne, co mogą, to anonimowo szczekać, podgryzać najwyżej kostki, bo wyżej nie sięgają. Jakby ich odwiązać z łańcuchów i kazać coś zrobić, to by nie dali rady." K. Jackowski
Skargi, wnioski i zażalenia, proszę kierować na PW i GG :)

#5 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 365 postów

Napisany 04 maj 2014 - 19:16

Owies w monokulturze

A tak na marginesie to czemu znajomy sieje ten owies? Sprzedaje ziarno czy ma jakieś zwierzęta?

Miał konie i to dla nich było. Teraz już koni nie ma, ale chciał coś zasiać na sprzedanie. Aktualnie ziemia ta leży odłogiem, przed zimą była opryskana chyba glifosatem i tak zostawili. Chciał zasiać owies, bo posiada ziarno i mógłby oszczędzić na materiale siewnym. Tylko co to za oszczędność, skoro sypnie może z 1 tonę na hektar.

żadna uprawa w monokulturze nie jest wskazana... no chyba , że las lub TUZ ;)

No właśnie taki miałem między innymi pomysł, aby zasiać tam trawę, przekształcić te pola w TUZ, kosić co rok i brać dopłaty... Bo grzechem by było rzucić to całkowicie, a może jednak zaorać to i dać ziemi trochę odpocząć?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 04 maj 2014 - 19:25

Owies w monokulturze Ja bym wsiał jakieś strączkowe-motylkowe zgarnął dodatkowe dopłaty i ziemię doprowadził do kultury ;)