Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nakład na zboże, opłacalność

32 odpowiedzi na ten temat

#21 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 23 czerwiec 2014 - 13:30

Nakład na zboże, opłacalność Trzabe niestety rozliczyć koszty i przychody na wszystkie działki, bo nie będziesz wiedział, co przyniosło zysk, a co nie. Słowo zysk przy plonach określiłbym jako "przychód"
Poza tym trzeba to podzielić na dwie strony, tak jak w prawdziwej rachunkowości - po jednej stronie "dochody", po drugiej "wydatki - koszty", w trzecim arkuszu dopiero zestawienie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nakład na zboże, opłacalność Dzisiaj, 01:36
  •  

#22 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1303 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 04 lipiec 2014 - 21:41

Nakład na zboże, opłacalność @tymtus - twierdzisz, że własny materiał siewny znacznie obniża koszty, policz dokładnie ile dostał byś za ziarno, które wysiejesz a mógłbyś je sprzedać. Dolicz koszty czyszczenia, koszty zaprawiania, swój czas zużycie maszyn. Nadal twierdzisz, że własny materiał tak obniża koszty?

#23 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, historia, of-road

Napisany 08 lipiec 2014 - 06:45

Nakład na zboże, opłacalność Jej ale wy to wszystko liczycie. Skoro tak to i prosiaki z cyklu zamknietego liczcie po cenach rynkowych a nie po kosztach wyprodukowania, bo wkoncu moglibyscie je sprzedac zamiast tuczyc...

#24 Share tymtus

tymtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 734 postów

Napisany 13 lipiec 2014 - 10:34

Nakład na zboże, opłacalność Bo bardziej się opłaca sprzedać prosiaka niż tuczyć.
Wszystkie moje wyliczenia są brane ze średniego zapotrzebowania na dany składnik, różnych programów nawożenia, i ochrony roślin, więc po prostu liczę średnią, bo jakbym miał liczyć dokładnie to bym musiał na każdym arze ziemi zrobić badania, i do każdego zastosować inne nawożenie i inną ochronę. Materiał siewny z centrali kosztuje jakieś 150 zł/dt a od sąsiada, mam już wyczyszczony i zaprawiony za 100 zł/dt więc zawsze jest 100 zł w kieszeni na ha.

#25 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 13 lipiec 2014 - 11:49

Nakład na zboże, opłacalność 100 zł/ha zwrot z ARR za materiał siewny, więc nie wiem czy to taka rewelacja brać od sąsiada.

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#26 Share tymtus

tymtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 734 postów

Napisany 13 lipiec 2014 - 12:49

Nakład na zboże, opłacalność Nie wiem, czy jest taka różnica między materiałem z centrali, a tym od sąsiada, ponieważ on i tak osiąga bardzo wysokie plony, do których mi zostaje jeszcze kilka, albo kilkanaście lat pracy i doświadczenia

#27 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1303 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 15 lipiec 2014 - 16:51

Nakład na zboże, opłacalność Taa i osiąga te wysokie plony na materiale siewnym, który mu dziadek w testamencie przepisał.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#28 Share emilko

emilko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 291 postów

Napisany 25 lipiec 2014 - 08:06

Nakład na zboże, opłacalność Czy może ktoś ma podobne wyliczenia co do opłacalności produkcji zakładając minimalną inwestycję w nawozy i ŚOR. Patrząc na swoje 20 ha, gdzie nakłady na produkcje mam podobne do kolegi i zysk prognozuje porównywalny zastanawiam się czy nie lepiej przejść na system:
pierwszego roku- strączkowe,
drugi rok zboże plus 100kg poli 8, jakiś oprysk na chwasty i raz mikroelementy, słoma zostaje w polu.
trzeci rok zboże , zabiegi jak wyżej plus ze 100kg saletry - koło się zamyka.
Zboże oczywiście z centrali - jak liczyłem w tym roku wychodzi około 40 zł drożej niż bym siał swoje.
Czy warto tak działać - dodam że pracuje na etacie i opryski wiosenne to dla mnie ból głowy.

#29 Share tymtus

tymtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 734 postów

Napisany 18 sierpień 2014 - 18:28

Nakład na zboże, opłacalność Ogólnie pomysł dobry, mogę Ci to wyliczyć, ale trochę mi to zajmie, jak chcesz to pisz na priv, co i jak konkretnie.
Rok drugi i trzeci jest do poprawy z azotem, ponieważ to jest podstawa, daj drugiego roku 250kg saletry a trzeciego 100kg mocznika i 200 saletry.

#30 Share emilko

emilko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 291 postów

Napisany 16 marzec 2015 - 19:32

Ubiegły rok w moich uprawach dobrze się zaczął a fatalnie skończył. Zboża rosły jak szalone, tam gdzie mogłem zebrać było około 7ton - co jak na moje 4 letnie doświadczeni w uprawach było wynikiem niezłym. Jednak końcówka żniw w moim regionie była mokra i 10ha pszenicy oraz około 1,5ha pszenżyta zostało w polu (do tej pory jeszcze nie mogę tam wjechać). Koszt uprawy 1ha kosztował mnie około 2900 - dużą część tej kwoty stanowią nawozy oraz opryski. Przy cenach pszenżyta 500zł okazało się, że z hektara zostało mi 600zł ( nie licząc mojej pracy i amortyzacji sprzętu).

W tym roku przemyślałem dokładnie temat i zamierzam robić tak:  dziele moje 34 ha przeznaczone pod zboża na pół. Na jednej części sieje strączek na na drugiej pszenżyto z minimalnymi dawkami nawozów  - 100kg Polifoski 8, 100kg saletry w 2 dawkach oraz jakieś witaminy wraz z opryskiem na chwasty. Słomy nie zbieram. Na polu wielkości około 1-1,5ha sieję zboże z centrali aby w następnym  roku mieć zawszę świeże .W przyszły roku na części po zbożu sieję strączki a po strączkach zboże.

Korzyści poza dużo mniejszą kwotą inwestycji, to również czas dla rodziny i mniej oparów ze ŚOR oraz mniej chemii w w zbożach.

Pytanie - czy przy takiej uprawie  - inwestycja około 1100zł nie zarobię takich samych pieniędzy jak przy uprawie intensywnej.

#31 Share petro11

petro11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 597 postów

Napisany 16 marzec 2015 - 21:40

Ja osobiście radzę zrezygnować z uprawy pszenżyta na rzecz pszenicy jakościowej, a to dlatego że cały koszt uprawy przy spodziewanym plonie rzędu 7t\ha będzie zbliżony (nasiona podobnie, koszt paliwa ten sam, zabiegi fungicydowe 2 obowiązkowe, herbicydy te same) różnica to jeden zabieg fungicydowy i troszkę więcej azotu i z 50zł na dolistne, ale cena zupełnie inna. Konsumpcję bez problemu można było sprzedać za minimum 700zł netto i ta cena się trzyma bo eksport jest mocny a w następnym roku jeszcze się zwiększy (zbyt pewny). To już na wstępie wychodzi że za 7 ton różnica po sprzedaży to około 1400zł\ha minus niech te 400zł to zostaje 1000zł na plus. Nie rezygnuj z małych dawek azotu bo ten rok może nie być już tak obfity i konsumpcja może trzymać cenę i kto zaoszczędzi bo będzie tak właśnie przeliczał to może się nieźle przejechać. W rozwojowym gospodarstwie nie ma liczenia amortyzacji czy godzin własnej pracy na złotówki. Tak licząc to trzeba pomyśleć nad sobą co się od życia chce.

#32 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 17 marzec 2015 - 20:49

Niezależnie od tego, jakie strączkowe chcesz siać, to uważaj żeby między uprawami była odpowiednia przerwa. Na przykład w uprawie Łubinu powinna być przerwa trzyletnia na tym samym polu. Czy zarobisz więcej, to można sobie policzyć znając relację kosztów do uzyskanego plonu. Uprawa pola i zbiór plonu będą kosztowały tyle samo w obu przypadkach, a dochód ze sprzedaży będzie mniejszy.

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#33 Share emilko

emilko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 291 postów

Napisany 22 marzec 2015 - 22:05

W pewnym sensie masz racje, uprawa i zbiór będą kosztowały tyle samo, choć odejdzie mi z 3 przejazdy z opryskiem i 1 z nawozem.  Zbiór może być tańszy gdyż mniej z pola muszę zwieść oraz może kombajnem szybciej pojedzie. Dochodzi też przechowywanie - mam dwa silosy w budowie po 50t i chcąc uprawiać intensywnie musiałbym pewnie kupić kolejny.

Jednak sprawa dotyczy przede wszystkim ŚOR, które  w przeciągu kilku ostatnich lat nie staniał oraz nawozów, które  staniały tylko gdzieś około 10 procent a zboża w tym samym czasie staniały prawie po 50%.