Skocz do zawartości

Zdjęcie

RAU 2700l/24m

3 odpowiedzi na ten temat

#1 Share SWITCHER

SWITCHER

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 30 kwiecień 2014 - 23:08

RAU 2700l/24m Witam
Posiadam opryskiwacz jak w temacie z komputerem Quantotronik 2
Belka dzielona na 7 sekcji.
Mam takie pytanie, a zarazem problem.
Mianowicie ustawiłem w opryskiwaczu zawory kompensacyjne w trybie manualnym.
W trybie manualnym wyłączenie poszczególnych sekcji nie powoduje zmiany ciśnienia na "listwie" .
Przepływomierz również został skalibrowany. Prędkość pokazuje prawidłowo.
Jednak gdy pracuję w trybie automatycznym na 24m (cała szerokość belki) załóżmy 230l/ha z ciśnieniem 4bar/6 km/h i wyłączę sekcję jedną lub kilka komputer wymusza zmianę ciśnienia na niższe około 2.5/3 w zależności od ilości wyłączonych sekcji.
I teraz zaczyna mnie zastanawiać skąd komputer ma wiedzieć ile cieczy zostało wypryskane jeśli zawór kompensujący wyłączonej sekcji daje na "przelew" i ciecz wraca do zbiornika.
Początkowo myślałem że możne komputer nie widzi wyłączania sekcji (tym samym zmiany szerokości) ale okazuje się ze widzi bo prawidłowo zlicza obszar opryskanego areału (np. w przypadku pryskania na 12m ,3 sekcje włączone).
Oczywiście przełączając w tryb manualny wszystko działa tylko że nie uwzględnia zmiany prędkości.
Wygląda na to że zmniejszanie ciśnienia spowodowane jest faktem zbyt dużego wydatku cieczy na ha.
Proszę o podpowiedzi
Link do postu ze zdjęciami http://www.agrofoto....2/#entry1171614
Pozdrawiam.

Edytowany przez SWITCHER, 30 kwiecień 2014 - 23:11.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
RAU 2700l/24m Dzisiaj, 01:37
  •  

#2 Share SWITCHER

SWITCHER

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 04 maj 2014 - 18:02

RAU 2700l/24m Witam
Nikt nie ma żadnych pomysłów ?
Strasznie mnie to nurtuje:(
Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 04 maj 2014 - 20:26

RAU 2700l/24m Ja mam akurat całkiem inny opryskiwacz, i jak zamknę sekcję 6 metrów to też zmiejsza mi się ciśnienie, a jak zejde z 24 na 6 metrów to z 5 bar schodzi na 2 i zaczyna lać a nie pryskać, i z tego co słyszałem tak jest w opryskiwaczach podobnych.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share szopen

szopen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów

Napisany 05 maj 2014 - 18:45

RAU 2700l/24m Ja też zauważyłem, że przy automatycznym sterowaniu ciśnienie jest nieco inne niż wynika z tabel. Po dłuższej analizie i doświadczeniach wiem już, że komputer bada przepływ cieczy i w zależności od jej gęstości daje inne ciśnienie, zwykle większe, niż jest w tabelach. I jeszcze ciekawostka, dodanie trendu powoduje że komputer ustawia niższe ciśnienie niż zalecane, tak dobry robi się przepływ.
Co do przyczyn zmiany ciśnienia w zależności od liczby sekcji to nie zawracam sobie tym głowy. Ważne że wydatek na ha wychodzi właściwy i skuteczność jest właściwa. Jakbym nad wszystkim tak się głowił to by mi czasu na pracę i rozrywki nie starczyło.

Dodaj odpowiedź