Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rasa blonde'aquitaine

27 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Byk1995

Byk1995

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 23 kwiecień 2014 - 17:19

Rasa blonde'aquitaine Czy rasa blonde'aquitain to dobra rasa na mamki? Jak z porodami z przyrostami itd.?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rasa blonde'aquitaine Dzisiaj, 09:30
  •  

#2 Share michal1014

michal1014

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 23 kwiecień 2014 - 20:00

Rasa blonde'aquitaine Moim zdaniem rasa nie do końca doceniana w Polsce jednak powoli to się zmienia. Rasa ta trochę później dojrzewa ale bez przesady. Byczki jak i jałówki dobrze odpojone rosną wzorowo, jedna z najlepszych ras mięsnych, osiągają wysoką wagę oraz osiągają dobre wyniki po uboju. Najlepiej opasy hodować intensywnie bo mają potencjał. Mamki spokojnie mogą deptać po pastwisku. Bydło to znosi dobrze niskie temp. czyli jakaś wiata nie dokońca ocieplona też wystarczy. Jeżeli chodzi o młode i o mamki to cielę rodzi się o masie około 40kg nieraz trochę ponad 40kg. Mamki tu nieraz jest problem ponieważ bydło to jest dość silne i bardzo opiekuńcze, bardzo opiekuje się młodymi. Najlepiej w okresie gdy cielę chodzi przy mamce unikać bliskiego kontaktu heh :)

#3 Share Byk1995

Byk1995

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 23 kwiecień 2014 - 20:24

Rasa blonde'aquitaine Właśnie ja doceniam tą rasę (bo słyszałem, że ma niezłe przyrosty i właśnie łatwe porody) i dlatego nie wiem czy wejść w czystorasowe czy pokrywać krowy hf i opasać takie mieszańce. Dzięki za odpowiedź.

Właśnie ja doceniam tą rasę (bo słyszałem, że ma niezłe przyrosty i właśnie łatwe porody) i dlatego nie wiem czy wejść w czystorasowe czy pokrywać krowy hf i opasać takie mieszańce. Dzięki za odpowiedź.

Edytowany przez Byk1995, 23 kwiecień 2014 - 20:23.

#4 Share michal1014

michal1014

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 23 kwiecień 2014 - 20:27

Rasa blonde'aquitaine No z hf zmieszać taką rasę to też by wypaliło bo hf jest ogólnie dużą rasą, z ocieleniem nie będzie problemu a i geny mogą ładnie się skomponować a i jak taka krowa hf się ocieli to nie wykarmisz 1 cielaka ale za jednym zamachem 2 cielaki odpoisz czyli duży plus dla takiej mieszanki. Uważam że można spróbować ;)

#5 Share Byk1995

Byk1995

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 23 kwiecień 2014 - 20:32

Rasa blonde'aquitaine Choć bardziej podoba mi się bydło hereford ale tylko ze względu na umaszczenie ale o tym nie w tym temacie.

Ale czy taka krowa(hf x bd) nie dostanie zapalenia wymienia z powodu zbyt wysokiej mleczności ?

#6 Share michal1014

michal1014

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 23 kwiecień 2014 - 21:08

Rasa blonde'aquitaine No hereford trochę odstaje od czołówki mięśniaków, choć w polsce nawet sporo ich się hoduje. Według mnie jednak to nie jest to. O zapaleniach się nie wypowiem ( niech hodowcy mlecznych ) odpowiedzą. Ja mogę powiedzieć, że kiedyś miałem krowę hf i zacieliłem ją liemousine i wyszła jałówka 50% lim no to jak urosła to ją dopuściliśmy lim i wyszedł byczek. Ale ta jałówka. później to praktycznie krowa od początku czyli od ocielenia nie miała wogóle mleka tak więc nie wiem co z nią było ale poszła na ubój a byczek musiał się pożywiać mlekiem innej krowy i mlekiem w proszku :( ;)

#7 Share Byk1995

Byk1995

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 23 kwiecień 2014 - 21:20

Rasa blonde'aquitaine Właśnie mam teraz jałówkę (mieszaniec hf i lm) jest po dobrej mlecznej matce ale słyszałem że z takich mieszańców to mleka nie da i tak jak mówisz to by się zgadzało i teraz nie wiem co robić bo to ostatnia córka tej mlecznej krowy.

#8 Share Brounter

Brounter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 23 kwiecień 2014 - 21:20

Rasa blonde'aquitaine Hereford nie jest u nas popularny ze względu na gorszą mięsność i szybszą tendencje do otłuszczania. Nadaja się głownie do chowu ekstensywnego.
Co do tematu to krzyżówka hf x bd nie będzie miała problemów z zapaleniami jeśli będzie tak samo traktowana jak inne bydło mleczne. Rasa blonde'aquitain jest bardzo popularna w Niemczech jednak u nas jeszcze ma problem z przebiciem się. A czemu nie chcesz spróbować ze sprawdzoną rasą chociażby limousinami czy charoleisami?

#9 Share Byk1995

Byk1995

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 23 kwiecień 2014 - 21:32

Rasa blonde'aquitaine Chciałbym spróbować z inną rasą gdyż stad limousine w okolicy jest bardzo wiele i powoli jest to odczuwalne w cenach gdyż skupujący sami mówią że jest tanio bo jest dużo bydła tej rasy i powoli cena spada.

#10 Share michal1014

michal1014

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 23 kwiecień 2014 - 22:00

Rasa blonde'aquitaine A właśnie ja kiedyś oglądałem taki artykuł i w Polsce najwięcej mieszańców MM powstaje z ras HF lub nie pełnych HF z domieszką Hereforda lub Lm potem inne rasy oczywiście mówię o mieszańcach a nie o czystych rasach. W polsce właśnie wszyscy ci co mają załóżmy tam po 5~7~10 krów mięsnych to przeważnie hodują je ekstensywnie i takich jest nawet sporo choć nie wszystkie są na pastwisku ale w małych obórkach coś zawsze tam powoli odchowają i oni nie stawiają na szybkie przyrosty :) ;) A tak po za tym wedłóg mnie: dla jałówek pierwiastek HF dał bym jej byka Piemontese lub Lm (tylko lm słyszy się o różnnych niespodziankach). Dla krów po paru ocieleniach które się ładnie cielą dał bym blonde‘aquitain lub chianina albo SM mięsny a dla doświadczonych dużych krów BBB Lub Ch. ;)

Edytowany przez michal1014, 23 kwiecień 2014 - 22:07.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Byk1995

Byk1995

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 23 kwiecień 2014 - 22:12

Rasa blonde'aquitaine A wracając do blonde'aquitaine to masz może jakiś namiar na cielaki albo może wiesz ile mniej więcej kosztują byczki lub jałówki. Jestem z pomorskiego i w pobliżu nic niema.

#12 Share Pantera

Pantera

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów

Napisany 24 kwiecień 2014 - 13:37

Rasa blonde'aquitaine wejdz na strone PZHiPBM może cos znajdziesz

Edytowany przez Pantera, 24 kwiecień 2014 - 13:40.

#13 Share michal1014

michal1014

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 24 kwiecień 2014 - 18:18

Rasa blonde'aquitaine Ja też z Pomorza :) Właśnie wejdź na PZHiPBM może coś będzie. Najwięcej tego będzie pewnie we Francji. W Polsce to najszybciej będzie znaleźć nasienie ale odsadki lub jałówki to trudniej ;)

#14 Share Byk1995

Byk1995

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 24 kwiecień 2014 - 21:55

Rasa blonde'aquitaine A nasienie ma każdy inseminator czy tylko jakieś wybrane punkty i jak z ceną?

#15 Share kubaska

kubaska

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 206 postów

Napisany 25 kwiecień 2014 - 16:00

Rasa blonde'aquitaine materiał hodowlany można kupić w RSP Chrustowo

#16 Share Byk1995

Byk1995

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 05 maj 2014 - 18:32

Rasa blonde'aquitaine A nasienie rasy blondeaquitaine kosztuje więcej niż innych ras mięsnych? Ile takie nasienie kosztuje?

#17 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 05 maj 2014 - 21:54

Rasa blonde'aquitaine około 20zł kosztuje tak jak i innych ras mięsnych.

#18 Share Byk1995

Byk1995

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 16 maj 2014 - 17:13

Rasa blonde'aquitaine A z jaką rasą polecacie krzyżować rasę blondeaquitaine?

#19 Share cinciol14

cinciol14

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 17 wrzesień 2014 - 23:34

Rasa blonde'aquitaine

Polecam z limuzenem. Sam mam bliźnięta po nim (byczki).

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share oktawia1988

oktawia1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 07 październik 2014 - 20:10

Rasa blonde'aquitaine

Czy jalowki mozna zacielic BDA? Byk Nugat?  Jalowka ho i jalowka po sm i ch ?