Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak zostać rolnikiem

25 odpowiedzi na ten temat

#21 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 23 kwiecień 2014 - 08:56

Jak zostać rolnikiem mi to dopłaty na nawozy wystarczają, na paliwo już nie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak zostać rolnikiem Dzisiaj, 10:53
  •  

#22 Share Paspartou

Paspartou

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 23 kwiecień 2014 - 13:49

Jak zostać rolnikiem Czyli można być rolnikiem bez szkoły :)

#23 Share michal7536

michal7536

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 24 kwiecień 2014 - 13:32

Jak zostać rolnikiem

Jeśli nie planujecie gospodarstwa towarowego z prawdziwego zdarzenia to sobie darujcie szkoły rolnicze bo z niedużego gospodarstwa sie nie wyżyje, a z tego co czytam to o takie chodzi i będzie z tym coraz gorzej tak jak na zachodzie, a z wykształceniem rolniczym na rynku pracy raczej szału nie zrobicie gdyby trzeba było szukać pracy. W aktualnych realiach lepiej zdobyć zawód i prace, a nic nie stoi na przeszkodzie aby gospodarzyć. Ja pracuje zawodowo i obrabiam prawie 40ha i całkiem nieźle wychodze na tym, a gdybym nie miał szkoły nie rolniczej to pewnie pracy bym nie znalazł, a z samej takiej gospodarki by sie nie wyżyło, a na powiększenie nie ma szans, a poza tym na to potrzebne są na to miliony, a nie premia na młodego rolnika która starcza na pół ciągnika. Chyba że jesteś bardzo odważny to bierz kilka mln kredytu pod warunkiem oczywiście, że będzie ziemia do kupienia.

Nie przesadzaj że z 40ha nie da się wyżyć. Oprócz rzepaku i pszenicy są jeszcze różne warzywa itp. i co prawda więcej musisz się narobić ale zysk będziesz miał większy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#24 Share mesi

mesi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 293 postów

Napisany 24 kwiecień 2014 - 20:07

Jak zostać rolnikiem od września miałem iść na kursy rolnicze , ale dziś dowiedziałem się że one wystarczą mi tylko do przejęcia gospodarstwa a żeby brać dopłaty lub na modernizacje muszę mieć średnie wykształcenie jak z tym jest proszę o jakieś podpowiedzi

#25 Share czvb22

czvb22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 25 kwiecień 2014 - 01:01

Jak zostać rolnikiem

Widzisz, Michalmeer mądrze mówi, bo rolnictwo to nie jest branie dopłat, nawet jak dają tylko powołanie jak kapłaństwo czy medycyna. Pracujesz 24/7, ciągle musisz wszystkiego doglądać, dbać, zasuwać, a przyjdzie pierwsza lepsza nawałnica i roczny plon diabli wzięli. Już u mnie na wiosce było kilku takich co pobrali dopłaty, kupili sobie VW a teraz jeden kredyt drugim spłacają. Rolnictwo to mega trudna praca, pełna wyrzeczeń i wymagająca ciągłej nauki. A jeżeli ktoś temat "jak zostać rolnikiem" sprowadza do dopłat to sorry, ale na wsi przyszłości on nie ma. A skoro Ty chcesz expressowe kursy, żeby brać dopłaty to widać, że masz wielkie powołanie do pracy na wsi i byłbyś wspaniałym rolnikiem....

Marcine coś mi się wydaję, że chyba Ty sie minąłeś z powołaniem bo ględzisz jak ksiądz u nas w niedziele na kazaniu. Nie oceniaj proszę książki po okładce bo ja doskonale wiem jakie jest rolnictwo!

Urodziłem się na wsi i jak miałem 6 lat to już przy pęczkach podjeżdżałem ciągnikiem. także od ponad 20 lat pomagam ojcu na ile tylko mogę i chyba jakoś to nam wychodzi skoro na początku było z 8 hektarów a teraz jest 100. Od prawie samego początku głównie trzoda chlewna więc tyle co ja sie tych świniaków natargałem dosadnie pokazało mi jaka to jest ciężka praca.

Kształciłem się w innych kierunkach i teraz dzięki nim mogę pracować za granicą i zdobywać doświadczenie które pomoże mi otworzyć swoją działalność w polsce za jakieś 2 lata. Ale nawet w czasie studiów czy pracy w polsce zawsze ale to zawsze wracam na żniwa pomóc tacie. Tato da radę jeszcze pracować przez ładne parę lat ale wiadomo, że młody rolnik " na papierze" dostanie szybciej jakieś profity niż rolnik prawie na emeryturze dlatego narazie potrzebuje papier. Jak przejmę gospodarkę to wtedy nadejdzie czas kiedy Tato będzie mógł intensywnie przekazać mi swoją wiedzę ktorą zdobył pewnie przez jakieś 40 lat (choć wiadomo ze już ze 20 lat powoli przekazuje). do tego jak sam piszesz w rolnictwie trzeba sie ciągle uczyć.

Tak jak widzisz niektórzy maja różne zajawki na życie i po prostu chcą je umiejętnie połączyć. Bo jak zrezygnuje z trzody i zajmę sie sama ziemią to mi wystarczy czasu na czerpanie korzyści i przyjemności z 2 kierunków. A ziemię będę orał zawsze ! bo tak robi mój tata , robił dziadek i pewnie pradziadek też... pozdro

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#26 Share adi4735

adi4735

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 29 październik 2014 - 19:26

Jak zostać rolnikiem co trzeba zrobic zeby dostac doplate fla mlodego rolnika i ile jej jest? czy zeby jo dostac mogebisc do technikum rolniczego?