wujek1989

zbiór siana

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
wujek1989    0

Witam ;)

 

mam kilka drobnych pytań :

 

1. Czy po skoszenia a przed zbiorem trzeba przewrócić siano a potem dopiero belować ?

 

2. Czy można zbierać siano odrazu z pokosu ?

 

3. Jak długo schnie siano, tak by było dobre do zbioru ?

 

4. Jak zweryfikować czy siano jest odpowiednio suche i dobre do zbioru ?

 

Ogólnie chciałbym wiedzieć wszystko dotyczące zbioru, belowania siana ?

 

Ceny balota itp ?

 

z góry dziękuję za odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubahodowca    4

Witam ;)

 

mam kilka drobnych pytań :

 

1. Czy po skoszenia a przed zbiorem trzeba przewrócić siano a potem dopiero belować ?

 

2. Czy można zbierać siano odrazu z pokosu ?

 

3. Jak długo schnie siano, tak by było dobre do zbioru ?

 

4. Jak zweryfikować czy siano jest odpowiednio suche i dobre do zbioru ?

 

Ogólnie chciałbym wiedzieć wszystko dotyczące zbioru, belowania siana ?

 

Ceny balota itp ?

 

z góry dziękuję za odpowiedź

1. Nietrzeba ale jak chcesz by siano wyschło szybciej to dobrze jest przewrócić

2. Można ale to się nie opłaca bo pójdzie ci dużo paliwa

3. To zalerzy od pogody i od siana ja np.mam koniczyne i musze ją suszyć jakieś 2-3 dni

4. To zalerzy jakiej wiłgotności chcesz mieć te siano

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gabrysiek    82

Kolego wyżej nie cytuj poprzedniego posta. :D

1. Wypadałoby przewrócić, bo dolna strona może być wilgotna lub zielona. No chyba że trawa była po kostki. :D

2. Tak jak w poprzednim zbierając z pokosu może być wilgotne, a i powoli bd przyrastać więc lepiej ruszyć.

3. Pierwszy pokos u mnie do 7 dni, a drugi czasami do 5 się udaje zebrać.

4. Łapię troszkę w rączki i przekręcam jeżeli się łamie to jest suche.

 

Należy pamiętać, że zbierając wilgotne siano może dojść do samozapłonu.

To co słyszałem, jak zwiniesz wilgotne to lepiej jest ustawiać na pion. Niby to lepiej paruje. Czasami zdarzyło się też, że były ciepłe belki w środku, a to dlatego, że nie było odpowiednio wysuszone, a zbliżał się deszcz. Wtedy to było trzeba wszystkie belki rozcinać.

Ceny siana to chyba 30-50 zł.

 

U mnie wygląda to następująco.

Koszenie.

2 lub 3 dzień przewracanie.

6 dzień przewracanie.

7 dzień zwijanie wałków do prasy do południa. Kilka godzin poleży i zwija się w belki tak aby do wieczora się wyrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bazalt50    14

Nie chcę zakładać nowego wątku - więc może w tym....?

Nie wiem jak inni :koleżanki i koledzy po fachu, ale uwielbiam przyrodę, naturę i w tym co robie staram się wyrządzać jak najmniej szkód w otoczeniu w którym żyję i pracuję.

Lat już trochę mam, ale ciarki przechodzą mi po plecach każdej wiosny na myśl o koszeniu traw. Kilka razy zdarzyło mi się zniszczyć maleńką sarnę, zająca. Dla mnie - przeżycie okropne. I w związku z tym mam pytanie - czy macie jakieś sposoby przeczesania traw przed koszeniem żeby znajść ewentualne legowisko zwierzęcia, oznaczyć i ominąć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ecopiotr    106

Bazalt50, jedynym chyba sposobem jest koszenie od środka (obowiązek na Natura 2000 i programach RS), wtedy drobna zwierzyna ma się gdzie schować - uciekając w nieskoszoną jeszcze trawę. Dzwonki, łańcuszki itp. przed kosiarką nic nie dają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15370

Ja koszę z rana i odrazu po koszeniu rozbijam karuzelakiem, na następny dzien przewracam gwiazdą , a na następny albo karuzelakiem, albo gwiazdą. Jak siano trzeszczy i nie jest "gumowe" to zgrabiam i prasuję. Ale ilość dni schnięcia zależy od słońca jak przypieka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Trawa skoszona w środę dzisiaj było akurat do prasowania na sianokiszonkę ale nie miał mi kto sprasować. Przed wieczorem ograbiłem na wałki a teraz pada sobie deszcz,czy można taką mokrą sianokiszonkę prasować i owijać w folię?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianb89    79
Witam mam pytanie jakie macie sposoby susienia siana i czy kosicie z rana czy popołudniu? U mie wygląda to tak kosze z rana roztrząsam karuzelka odrazu po skoszeniu pod wieczór zgrabiam na wałki na drugi dzień roztrząsam znów karuzelka i znów zgrabiam czasem mi się wydaje że zbyt wiele razy roztrząsam i zgrabiam. Jak to u was wygląda? Gdzieś wyczytałem że siano powinno się zostawić na wałkach dzień lub dwa to prawda? stosuje to ktoś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Koszę jak mam czas, na pokosach leży dzień czasem dłużej, raz przetrząsam, potem na  drugi/trzeci dzień po tym zgrabiam zazwyczaj koło południa, ze 3-4h na wałku i prasowanie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich, Panowie proszę o radę od zeszłego roku na nie których moich łąkach zaczęły się pojawiać kretowiska i ciężko mi było kosić kosiarką, jeszcze w zeszłym roku na łąkach było ich tylko parę ale tej wiosny jest ich naprawdę dużo. Panowie proszę o radę jak ich się pozbyć? 
    • Przez tumek19
      Mam pytanie do was na temat uprawiania tej rośliny, ceny nasion, pielegnacji itp.
    • Przez rogerr33
      Witam. Czy ktoś podpowie jak poprawnie pozbyć się chwastów w owsie z wsiewka esparcety ? Siew był tydzień temu więc doglebowo pewnie za późno. Najbardziej zależy mi na dwuliściennych bo z jedno to i po żniwach sobie poradzę. Może ktoś już coś ma sprawdzone.z góry dzięki .
      Pozdrawiam 
    • Przez Sokol2
      Witam, po jęczmieniu zasiałem zycice westerwoldzka w paznierniku skosiłem dała od 10do20 kulek z hektara teraz jest wszędzie piekna. kiedy kosiliscie tą trawe na pierwszy pokos?? i jak wygladaja kolejne pokosy bo ja mam w planach ją po skoszeniu zaraz zaorać i zasiac qq tylko zal orać jak na nią patrze...  nawożenie ok 40 ton obornika i ok 300kg rsm 26 plus s  ok 10 marca i  pole sie aż swieci ciemnym zielonym na ten moment jak naciągne to to do pasa a tak to troche nad kolana... wiadomo sa miejsca lepsze i gorsze 
    • Przez Wopl
      Czy późne włókowanie łąk coś daje? Np. w maju lub czerwcu bo u mnie woda jeszcze stoi. Czy nie powyrywa młodej trawy o tej porze?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj