Skocz do zawartości

Zdjęcie

Krycie hfów rasami mięsnymi .

8 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Byk1995

Byk1995

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 15 kwiecień 2014 - 13:13

Krycie hfów rasami mięsnymi . Czy krycie krów hf rasami mięsnymi (inseminacja) to dobry pomysł? Chciałbym kryć je rasami hereford blondaquitain oraz angus.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Krycie hfów rasami mięsnymi . Dzisiaj, 23:22
  •  

#2 Share akowicz111

akowicz111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 399 postów

Napisany 15 kwiecień 2014 - 14:29

Krycie hfów rasami mięsnymi . A myślisz że mieszańce do tej pory to bocian przynosił . :D

#3 Share xerion3800

xerion3800

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i mechanizacja

Napisany 15 kwiecień 2014 - 14:51

Krycie hfów rasami mięsnymi . Kryć mięsnymi można tylko takie rasy jakie ty podałeś to są strasznie duże. Mogą być problemy z porodami spowodowane dużymi noworodkami. Ja polecam kryć rasami np. limouse lub charolaise (już są duże ale nie takie jak hareford). A te rasy które ty podałeś to już lepiej mieć rasową mamkę. Masz większą pewność że będzie łatwiejszy poród.
Zapraszam na mój kanał na YouTube!
https://www.youtube.com/user/clasxerion3800

#4 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1161 postów
  • Zainteresowania:RWD

Napisany 15 kwiecień 2014 - 15:06

Krycie hfów rasami mięsnymi . hereford do dużego kalibru raczej nie należy. charolaise zdecydowanie tak. najlepiej zapyl te hf limousine, angus racZej za mały, temat wałkowany wielokrotnie

#5 Share JohnDeere6330

JohnDeere6330

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, AF

Napisany 15 kwiecień 2014 - 15:32

Krycie hfów rasami mięsnymi . limousine najlepiej pasuje. takie pytanie to podstawa rozrodu. jezeli ktos ma doswaidczenie z krzyżowaniem bydla to wie ze hf jest dużą rasą i poza jałówkami, hfy można zacielać nawet bbb

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 15 kwiecień 2014 - 20:18

Krycie hfów rasami mięsnymi .

Kryć mięsnymi można tylko takie rasy jakie ty podałeś to są strasznie duże. Mogą być problemy z porodami spowodowane dużymi noworodkami. Ja polecam kryć rasami np. limouse lub charolaise (już są duże ale nie takie jak hareford). A te rasy które ty podałeś to już lepiej mieć rasową mamkę. Masz większą pewność że będzie łatwiejszy poród.

Hereford i Angus to tzw. rasy średnie, mniejsze od HF-ów. Nie wiem skąd masz informacje, że Hereford jest większy od Charolaise, ale to tak jakby stawiać Konika polskiego nad rosłego Araba. Blondy należą do grupy ras dużych, ale łatwość porodów przy krzyżowaniu towarowym z HF jest wysoka. Tak więc polecam poczytać materiały jakie są dostępne chociażby tu na forum w ogromnych ilościach, żeby nie wprowadzać innych w błąd i utwierdzać w nim siebie.

@Byk1995 - Angusy czy Herefordy można próbować ale wyłącznie dla jałówek, choć i tak lepsze są tu Limousine, bo to wyzszy kaliber ale cielaki rodzą sę małe więc i poród łatwy. Blondy są ok, poród łatwy i wychodzą dobre opasy, dla wieloródek można też brać nasienie Simentala mięsnego czy Charloise. Dla krów dużego gabarytu, które nigdy nie miały większych problemów z wycieleniem najbardziej polecane jest krzyżowanie z BBB (belgijska błękitna), uzyskasz najlepsze efekty w opasie.

#7 Share Byk1995

Byk1995

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 15 kwiecień 2014 - 22:27

Krycie hfów rasami mięsnymi . Ma ktoś może zdjęcie czystorasowego blonda w galerii ?

#8 Share Byk1995

Byk1995

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 21 kwiecień 2014 - 14:46

Krycie hfów rasami mięsnymi . Większość forumowiczów poleca mi krycie limousine. Dotąd stosowałem takie krzyżowanie i nie jestem zadowolony i chciałem spróbować kryć inną rasą .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share michal1014

michal1014

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 23 kwiecień 2014 - 21:26

Krycie hfów rasami mięsnymi . Może rasa Piemontese jest to średnia rasa byki do 950kg urosną w polsce przy średnim żywieniu można liczyć tak minimum 800kg.