Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak zrobić spawarkę z transformatora.

80 odpowiedzi na ten temat

#61 Share wewer

wewer

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 04 luty 2016 - 22:38

Tutaj kolega pytał czy można podnieść moc czyli nasze P owszem jest to wykonalne ale musimy podnieść nasze I czyli natężenie prądu a nasze napięcie musi pozostać bez zmian. Trzeba przeliczyć trafo i dowinąć drutu jak i na pierwotnym tak i na wtórnym. Sam wzór nam to obrazuje P=U*I

Załóżmy takie wartości:

U=14V

I=10A

Obliczamy moc

P=U*I=14*10=140W

Chcemy większą moc, ale nasze napięcie musi pozostać takie same. Czyli z tej zależności wynika, że jeśli napięcie będzie stałe to musi wzrosnąć natężenie. Jak to uzyskać? Poprzez zwiększenie pola magnetycznego transformatora, czyli większa ilość uzwojenia. Musimy tak obliczyć ilość uzwojeń i przekrój przewodu, aby napięcie na wtórnym miało 14V. Dowijamy na pierwotnym podnosząc napięcie, jeśli ci na to pozwala miejsce pomiędzy rdzeniami i cewkami transformatora. I tak samo robimy na wtórnym, tak aby na wyjściu uzyskać te 14V. Oczywiście pobór prądu z sieci też będzie większy. Kolega tam pisał, że skręcił kilka uzwojeń równolegle. To nie jest dobre rozwiązanie, ponieważ jest kilka cienkich drutów i opór jest większy. Sprawność spada. Lepiej jest jeden a grubszy drut. A byłbym zapomniał popatrz też jakie masz te diody prostownicze, czy nie spalisz ich większym prądem. Pisałeś też, że nie masz jak zmierzyć natężenia. Znając inne dane niektóre można obliczyć ze wzorów.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak zrobić spawarkę z transformatora. Dzisiaj, 13:33
  •  

#62 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 06 luty 2016 - 17:53

Nie tędy droga. Ilości uzwojeń na pierwotnym nie można dowolnie zmieniać, ponieważ ilość obliczona jest do zastosowanego rdzenia i jest zależna wprost proporcjonalnie od przekroju rdzenia.  Moc też pozostaje stała, bo zależy od przekroju rdzenia, i tutaj nic więcej nie da się wycisnąć. Także zwiększanie ilości uzwojeń nie zwiększy w żaden sposób natężenia prądu wtórnego. Dany transformator ma daną moc i tego nikt nie przeskoczy.

#63 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1628 postów

Napisany 06 luty 2016 - 18:54

W moim konkretnym przypadku na wtórnym było 2x30 uzwojeń połączonych równolegle i to spawało. Dla 14V wystarczy 6 uzwojeń, mam razy 4, czyli w tej chwili jest 24 uzwojenia. Było 60. Użyłem tego samego kabla. Ciekawi mnie czy jak bym zwiększył do np:6x8 (dało by 48 uzwojeń) połączonych równolegle to moc na wyjściu by wzrosła, napięcie pozostało by 14V. Uzwojenia pierwotnego nie zamiaruję zmieniać.

#64 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 06 luty 2016 - 19:38

Jeżeli uzwojenia połączone są równolegle, to w żadnym wypadku nie sumuje się ich do obliczeń. Masz 6 zwojów i tyle. Łącząc równolegle zwiększasz obciążalność prądową, nic więcej. Można to traktować jakbyś nawijał te 6 zwojów czterema przewodami jednocześnie. Podaj wymiary przekroju poprzecznego rdzenia, to napiszę Ci ile można z tego transformatora wyciągnąć.

#65 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 06 luty 2016 - 20:01

Na poczatku mojego istnienia na af podawałem tsn wzór do obliczania ilosci zwojów spawarki na podstawie powierzchni przekroju rdzenia 

w mojej okolicy jest około 30 spawarek które 30 lat temu wyszły z jednej reki )nie mojej)  jezeli była by potrzeba to moge  dotrzec to tego wzoru

#66 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1628 postów

Napisany 06 luty 2016 - 21:52

Noo, rdzeń to tam jest konkretny, zmierzę i napiszę. Z moich dawnych nauk coś mi się kołatało po głowie że uzwojenia powinny się równoważyć (przekrojem czy masą), czyli im mniej uzwojeń to większy przekrój kabla. Dało mi do myślenia że były dwa uzwojenia połączone równolegle, zamiast jednego z grubszego kabla. W każdym razie, nawinąłem najpierw jedno uzwojenie do 14V (wyszło 6 zwojów), zrobiłem próbę i pusty rozrusznik ledwo kręcił, potem dokładałem kolejne i moc rosła, tylko nie proporcjonalnie, czyli przybywa jej coraz mniej za każdym kolejnym uzwojeniem. Teraz jest tak że pusty rozrusznik chodzi tak samo jak na aku,  Pociągnie też ciapka na odprężniku ale tak sobie.

Diody też są konkretne ale nic z napisów nie kapuje bo tam jest napisane po Rusku, odczytam i też napiszę, może ktoś rozszyfruje.

#67 Share jacek3773

jacek3773

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 319 postów

Napisany 07 luty 2016 - 08:14

zastanawiam sie czy nie trzeba dowinąć zwoi na pierwotnym, bo kiedyś było 380v i pod takie napięcie większość naszych samoróbek było zrobione i jak zachowuje się spawarka czy wpływa na jakość spawania przy obecnym 400v

#68 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 07 luty 2016 - 10:04

Na pierwotnym nic nie należy ruszać! Dopóki nie określimy mocy transformatora nie ma co więcej pisać, bo może być tak, że nic więcej się z tego transformatora nie wyciśnie. Jeszcze jedno. Uzwojenia są nawinięte ciasno na rdzeniu, czy jest między nimi przerwa?

#69 Share jacek3773

jacek3773

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 319 postów

Napisany 07 luty 2016 - 13:31

nie chodzi mi o wycciśnięcie , spawam na  min.  zakresie 3,25 i rozgrzewa mi elektrodę do czerwoności w 1/3 długości  uzwojenia są ciasno nawinięte , dwie cewki pierwotnego połączone szeregowo jak pamiętam Wtórne tak samo i regulacja polega na oddalaniu wtórnego od pierwotnego, może by jakiś bocznik dorobić, Jutro zmierzę rdzeń to porozmyślamy .

#70 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1628 postów

Napisany 07 luty 2016 - 17:45

Przekrój rdzenia to 20x5 cm, śred. zew. 38cm, jest okrągły, ale nie wiem czy ma to znaczenie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 07 luty 2016 - 18:07

Przy tych wymiarach maksymalna moc to 6,4kW. Czyli te 500A powinieneś z niego wyciągnąć. O ile uzwojenia nawinięte są ciasno na kolumnie rdzenia.

#72 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1628 postów

Napisany 07 luty 2016 - 18:45

Dzięki, jest jeszcze kwestia diod, czy wytrzymają, bo do spawania (60V) amperaż był na pewno mniejszy. Trochę się trudno do nich dobrać i dziś mi się nie chciało, ale kiedyś odczytam i wpiszę jakie są tam napisy/oznaczenia.

#73 Share jacek3773

jacek3773

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 319 postów

Napisany 11 luty 2016 - 14:07

nie chodzi mi o wycciśnięcie , spawam na  min.  zakresie 3,25 i rozgrzewa mi elektrodę do czerwoności w 1/3 długości  uzwojenia są ciasno nawinięte , dwie cewki pierwotnego połączone szeregowo jak pamiętam Wtórne tak samo i regulacja polega na oddalaniu wtórnego od pierwotnego, może by jakiś bocznik dorobić, Jutro zmierzę rdzeń to porozmyślamy .

poprawię swój post, i tak rdzeń ma 87mmx50 , pierwotne dwie cewki poł. szeregowo  ilość  zwoi nie znana bo owinięte taśmą bawełnianą i nie chcę tego potargać, drut miedziany 4x2. Wtórne też dwie cewki po 51zw każda płaskownik miedż 10x2mm poł. równolegle i wygląda na to że początek z początkiem a końce razem ale mogę się mylić. Regulacja to odsunięcie pierwotnych od wtórnych (ruch 10cm) i tak przy max rozsunięciu rozpali mi elektrodę  3,25 do czerwoności podczas ciągłego spawania ,  o 2-kach mogę zapomnieć. C o najgorsze podczas włączania  bardzo często wywala mi zabezpieczenie (b25), w trakcie pracy jest już spokój Zapomniałem , zasilanie dwufazowe ale jak zamienię jedną fazę z zerem ( jest 230v) i zsunę cewki trfo zaczyna spawać , ale ciężko załapać łuk, klei sie,Może jakieś sugestie macie, dorobić jakiś bocznik by była jakaś regulacja i można było coś cieńszego pospawać , może ilość zwoi nie właściwa lub złe połączenie, awszystko jest ładnie polutowane i zabezpieczone , a nie chćę tego targać bo nie wiem od czego zacząć. :unsure:

#74 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1628 postów

Napisany 11 luty 2016 - 17:51

Moja sugestia: zainwestuj 6 stówek w inwertera i wszystkie kłopoty znikną i jeszcze pojawią się nowe możliwości. Mam taką: http://allegro.pl/sp...5886773969.html Spawa blachy od 1mm do bardzo grubego, używam elektrod od 2 do 4 i żadna się nie czerwieni. Ma bardzo dobrą regulację amperażu a to jest klucz do sukcesu, nie zdarzyło się jeszcze żeby się wyłączyła z przeciążenia a o bezpiecznikach to w ogóle nie ma tematu. Szczerze polecam. W tym modelu prąd 100% spawania (bez przerw) wynosi 125A i tyle wystarcza do 4 elektrody i grubego mięsa.

#75 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 13 luty 2016 - 19:42

Dokładnie jak kolega wyżej pisze nie warto sie bawić z buczkami kup inwertera 

od tygodnia używam  magnum 200 tak sie rozpedziłem ze wszystkie naprawy mam za soba

ponad 30 lat używałem transformatorowych w sumie 3    jedna na tamte  mozliwosci była rewelacyjna ale przy tej magnum to  całkiem inna bajka 

z tej starej odzyskałem dzis 20 kg miedzi

#76 Share jacek3773

jacek3773

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 319 postów

Napisany 14 luty 2016 - 10:38

nie w tym rzecz by wyrzucić i kupić nową i nie mam sentymentu do niej bo przez 20 lat mi służyła w gospodarstwie i pewnie jeszcze długo będzie , chciałem tylko lekko usprawnić o ile to możliwe ,bo nic tak nie cieszy jak własnoręcznie zrobiona robota ;)

#77 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1628 postów

Napisany 14 luty 2016 - 12:00

,bo nic tak nie cieszy jak własnoręcznie zrobiona robota ;)

Mam to samo. Dlatego kiedyś założyłem do swojej mostek prostowniczy. Ale uwierz (lub nie) inwerter to same plusy i spaw jakiś lepszy i mocniejszy. Trzeba się pogodzić z postępem a w typ przypadku (skok postępu)  można to porównać to zamiany konia na traktor. W dodatku cena tego postępu nie odstrasza.

#78 Share jacek3773

jacek3773

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 319 postów

Napisany 14 luty 2016 - 13:48

Zgadzam się, ale używam jej przez ostatnie lata może jeden dzień w roku, więc bez sensu jest kupno nowej a są inne wydatki ;)

#79 Share jacek3773

jacek3773

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 319 postów

Napisany 15 luty 2016 - 13:38

Sorki że post pod postem, zmierzyłem napięcie na wtórnym i jest 55v , co by zmieniło gdybym połączył te cewki szeregowo 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 18 luty 2016 - 17:22

Zwiększysz napięcie dwukrotnie.

Moja sugestia: zainwestuj 6 stówek w inwertera i wszystkie kłopoty znikną i jeszcze pojawią się nowe możliwości. Mam taką: http://allegro.pl/sp...5886773969.html Spawa blachy od 1mm do bardzo grubego, używam elektrod od 2 do 4 i żadna się nie czerwieni. Ma bardzo dobrą regulację amperażu a to jest klucz do sukcesu, nie zdarzyło się jeszcze żeby się wyłączyła z przeciążenia a o bezpiecznikach to w ogóle nie ma tematu. Szczerze polecam. W tym modelu prąd 100% spawania (bez przerw) wynosi 125A i tyle wystarcza do 4 elektrody i grubego mięsa.

Prąd przyjmuje się 40 x średnica elektrody, więc 125A to max średnica 3,25 mm.

Dokładnie jak kolega wyżej pisze nie warto sie bawić z buczkami kup inwertera 
od tygodnia używam  magnum 200 tak sie rozpedziłem ze wszystkie naprawy mam za soba
ponad 30 lat używałem transformatorowych w sumie 3    jedna na tamte  mozliwosci była rewelacyjna ale przy tej magnum to  całkiem inna bajka 
z tej starej odzyskałem dzis 20 kg miedzi

Wszystko się zgadza, z tą różnicą, że transformator może stać 20 lat i cały czas będzie gotowy do użycia. A inwerter (zwłaszcza ryżowy) po kilku latach się zużyje i odmówi posłuszeństwa wtedy kiedy będzie najbardziej potrzebny. A naprawa (jeśli nie zrobi się jej samodzielnie) będzie nieopłacalna.