Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak zrobić spawarkę z transformatora.

80 odpowiedzi na ten temat

#41 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2178 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 18 kwiecień 2014 - 07:02

Ja zaczynałem naukę od DBS-ów, ale zostałem przy EB i Castolin. To mercedes wśród elektrod http://www.castolin....ektrody-otulone

Pamietam te DBSy ktos spawal nimi drzewo. Debowe Bez Seków

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak zrobić spawarkę z transformatora. Dzisiaj, 14:50
  •  

#42 Share Yngel

Yngel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów
  • Zainteresowania:Elektryka/Elektronika/Mechanika

Napisany 18 kwiecień 2014 - 09:07

He he no tak. Można spawać gdy jest się już bezpłodnym. Niech ci będzie.
Raczej trzeba przyjąć że samo spawanie nie jest zdrowe ani jeśli chodzi o promieniowanie ani o gazy jakie spawaniu towarzyszą czy wpływ blasku łuku na oczy. I tu raczej dyskusji nie ma.
Kolega spawał w ciepłowni w kilkanaście lat załatwił sobie płuca tak że zabroniono mu wykonywania tego zawodu. Tyle że inna sprawa jest błyskać osiem godzin a inna sprawa sporadycznie w gospodarstwie.

Można się nabawić gorączki cynkowej :/

#43 Share denis667

denis667

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 228 postów

Napisany 19 kwiecień 2014 - 07:44

Jak zrobić spawarkę z transformatora. Ja sprzątałem u siebie w warsztacie i znalazłem spawarkę transformatorową samoróbkę tylko że nie ma w niej przełącznika prądu np. z 70-100 itp.Gdzie go wpiąć żeby ustawiać ten prąd ?
Taki będzie dobry : http://allegro.pl/pr...4076616630.html
Spawarka jest na 240.

Edytowany przez denis667, 19 kwiecień 2014 - 07:52.

#44 Share strd

strd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 226 postów

Napisany 19 kwiecień 2014 - 11:58

Jak zrobić spawarkę z transformatora. Przecież masz napisane na aukcji, że wpina się w zasilanie uzwojenia pierwotnego.

#45 Share Junkers

Junkers

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1598 postów

Napisany 19 kwiecień 2014 - 20:45

Jak zrobić spawarkę z transformatora. Slyszalem ze regulacja na pierwotnym nie jest ciekawa, lepiej jakby byla na wtornym ale najlepiej jakby jakis elektryk cos powiedzial.
KPK Kumurun Team
"Polak jak se chce, to se kurde potrafi" F.Kiepski
Prawidłowo użytym młotkiem i przecinakiem możemy naprawić nawet zegarek.
Belarus 952.4 - U C-330

#46 Share kizak

kizak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 332 postów
  • Zainteresowania:modernizacje

Napisany 04 maj 2014 - 11:41

Jak zrobić spawarkę z transformatora. A“ zakłócić“ pole magnetyczne od czoła lub w środku uzwojeń transformatora poprzez przybliżanie lub oddalenie jakiegoś rdzenia albo nawet “bryły“ metalu.W latach 80 tych,jak praktycznie nic nie było żeśmy przezwajali spawarki . .Ale teraz jak jest tyle tego .... . Sprzedałem dwie spawarki na złom,spalone oczywiście,za te pieniądze kupiłem inwertorową 200 a 8 kg.w garść byle było 230v.i się nie ciągam z kablami i setkami kilogramów,jaka ulga.W 90 procentach wystarcza,oczywiście została jeszcze jedna transformatorowa.

#47 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4525 postów

Napisany 09 maj 2014 - 11:51

Slyszalem ze regulacja na pierwotnym nie jest ciekawa, lepiej jakby byla na wtornym ale najlepiej jakby jakis elektryk cos powiedzial.

Nie oto chodzi, że nie jest ciekawa, tylko po prostu nie da się spawać. O grzaniu transformatora już nie wspomnę. Elektronicznie można regulować transformator trójfazowy po stronie wtórnej stosując prostownik półsterowany. Tylko tak można osiągnąć dobry efekt.

Masz jakieś pytania? Zapraszam na GG: 5010233.

#48 Share wewer

wewer

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 03 luty 2016 - 00:02

Kiedyś regulacja w spawarkach transformatorowych odbywała się poprzez zmianę ilości uzwojeń po stronie wtórnej jak i pierwotnej. Była też regulacja tzw. korbką, czyli regulacja rdzeniem transformatora. Rdzeń się wsuwał albo wysuwał zmieniając natężenie pola magnetycznego transformatora. Jak ktoś miał na wyjściu jeszcze diody czyli tzw. prostownik to już był rarytas. Teraz regulacja ta, odbywa się poprzez bardziej skomplikowaną elektronikę. A co do poboru prądu nigdy tego nie przeliczałem. Ale myślę że taka spawarka transformatorowa dobrze zrobiona, z prostownikiem itp. może spokojnie konkurować z tymi inwerterami.

#49 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2193 postów

Napisany 03 luty 2016 - 10:03

Myślę że nie może konkurować. 

Myślę tak od momentu zakupu inwertorowej ponieważ ani razu nie wywaliło mi bezpieczników co przy dłuższym spawaniu transformatorem było normą.

Elektrykiem nie jestem więc mogę się mylić:)

#50 Share wewer

wewer

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 03 luty 2016 - 17:58

Mylisz się, w 90% wywalanie bezpieczników jest spowodowane oszczędnością. Po prostu ktoś nawinął trafo mając nie odpowiedni drut, albo miał go za mało. Nawijałem kilka lat temu dwie spawarki i do dnia dzisiejszego sprawują się bardzo dobrze. Nie pytajcie o szczegóły ile uzwojeń i jaki przekrój drutu, bo nie pamiętam. A po drugie to znajomy dał mi je do nawijania, bo sam nie miał czasu. Powiedział mi tylko przy ilu uzwojeniach mają być wyprowadzenia odczepów. Była tam regulacja ilości uzwojeń, filtr zakłóceniowy, diody prostownicze i jeszcze jakaś płytka elektroniczna do łatwiejszego jarzenia łuku,czy coś takiego. Kiedyś tą spawarką upalałem gruby teownik, a innym razem spawałem blachę 0.8mm. Więc sam widzisz, jest to kwestia jak jest wykonana każda spawarka. Nie ważne czy jest to transformatorowa, inwertorowa, migo-mag, czy wirowa.

A jak ktoś ma jakieś stare nie potrzebne większe transformatory, to zapraszam najpierw do lektury "Maszyny elektryczne A. Plamitzer". Zanim się zdecyduje nawijać spawarkę.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2193 postów

Napisany 03 luty 2016 - 20:32

Ale ja nie twierdziłem że źle spawała tylko po dłuższej pracy wywalała bezpiecznik. Ogólnie stoi teraz i nie wiem co z nią zrobić

#52 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4525 postów

Napisany 04 luty 2016 - 09:14

No właśnie o tym pisał kolega @wewer. Po prostu była źle zrobiona i z jakiegoś powodu miała małą sprawność. A jako ciekawostkę podam, że transformatory to urządzenia elektryczne o największej sprawności i pod tym względem nic im nie dorówna.

#53 Share wewer

wewer

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 04 luty 2016 - 11:18

Kolego akmaly proponowałbym zawieść tą spawarkę do kogoś kto przewija silniki. Niech on ja sprawdzi, pomierzy i Ci powie co i jak. Ewentualnie jak masz jakiego znajomego, sąsiada elektryka, pracownika energetyki. Taki ktoś był by w stanie pomierzyć oszacować, jak trzeba tą spawarkę przerobić aby była bardziej sprawna i nie wybijała tych bezpieczników. Mógłbym podejrzewać że ta spawarka ma przebicie, ma nadpaloną izolację uzwojeń, albo zła liczba uzwojeń. Z tych objawów co napisałeś najpierw bym to sprawdzał. A może opiszesz jak ona jest zbudowana, ewentualnie jakaś fotka.

Co do moderatora to popieram go transformatory są  najsprawniejszymi urządzeniami elektrycznymi, mają galwaniczną izolacje pomiędzy żródłem zasilania, a odbiornikiem. Jedyna różnicą pomiędzy inwentorami to waga. Bo "porządny" inwentor chcący dorównać transformatorowi cenowo jest droższy od transformatora.

Co do tematu spawarek to temat długi jak rzeka. Jeśli chcemy nawinąć takową spawarkę, czy też kupić, musimy wiedzieć co będziemy spawać. Nie jeden wyzywa na daną spawarkę, że to szajs. Drugi człowiek spawie tą samą spawarką, jak artysta. Zwróćcie uwagę jaki metal, stop się spawie, jaką spawarką i jakimi elektrodami. Każda spawarka ma kilka zakresów napięcia i natężenia prądu. Ta wiedza jest bardzo ważna, by prawidłowo dobrać elektrody. Jak dobierzemy elektrody na pałę, czy dlatego bo sąsiad takimi spawie, to będzie to jak gra w totka. Zajrzyjcie do katalogów kilku firm produkujących elektrody. Wybierzcie ze cztery grubości i porównajcie jakich napięć i prądów potrzebują te elektrody. Są niewielkie różnice. A teraz trzeba wiedzieć jakie prądy i napięcia ma nasza spawarka. Dobrze dobrane prądy i napięcia spowodują że nasze spawy będą prawidłowe, a nie będą męczarnią dla nas. To tyle dla tych co gardzą transformatorami bo nie umieli prawidłowo dobrać elektrod i wybierają te inwentory. 

#54 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4525 postów

Napisany 04 luty 2016 - 11:46

Dokładnie, bo przy prądzie stałym nawet biegunowość napięcia ma znaczenie. Co do transformatorów, to wystarczy, że blachy na rdzeń, które przeważnie są z odzysku przy samoróbkach mają uszkodzoną izolację (tak, tak blachy krzemowe na rdzenie są jednostronnie izolowane) i już mamy duże prądy wirowe w rdzeniu i duży pobór prądu na pierwotnym.

#55 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1692 postów

Napisany 04 luty 2016 - 12:52

Temat odżył, to i ja chciałbym coś od siebie dodać.

Mam spawarkę transformatorową (jest od kąd pamiętam, czyli ma z 40 lat), kiedyś (lata 90-te) dołożyłem jej diody prostownicze. Od kąd kupiłem inwertera stała nie używana, tak samo jak @akmaly. Jesienią 2015 przyszło mi do głowy by zrobić z niej urządzenie rozruchowe. Ponieważ w dziedzinie elektryki/elektroniki jestem samoukiem (pasjonatem) to moja wiedza jest nie kompletna.

Więc tak, spawarka miała na wtórnym 60V i uzwojenie było podwójne, na końcówkach zmostkowane (połączone). Rozwinąłem i zacząłem nawijać z powrotem, dla 14V wystarczyło 6 uzwojeń. W sumie zrobiłem 4 takie uzwojenia i końcówki połączyłem. Efekt jest taki że, pociągnie 330 na odprężniku. Za to gdy ciągnik np;U1012 ma problemy z kręceniem to po podłączeniu kręci jak szalony i zapala aż miło. Moje pytanie jest takie czy gdy zwiększę ilość uzwojeń na wtórnym to moc mojego urządzenia jeszcze wzrośnie? Nie wiem jak długo można by dokładać te pojedyńcze uzwojenia.

Nie mam możliwości pomiaru natężenia tej wysokości. Jak wspomniałem w tej chwili ma tyle mocy że ciągnie ciapka na odprężniku.

#56 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4525 postów

Napisany 04 luty 2016 - 14:00

Moc wzrośnie, bo jak wiadomo P=U*I. Zwiększysz napięcie to zwiększysz moc. Ale tylko do mocy maksymalnej wynikającej z przekroju rdzenia, natomiast  prąd Ci w żaden sposób nie wzrośnie. A nie możesz zwiększać napięcia, bo rozwalisz akumulatory zanim odpalisz ciągnik. Optymalnie byłoby tak, żeby na jałowym było max. 14V, a przy rozruchu spadało do 12V. Wtedy nie ma zagrożenia, że się coś uszkodzi. Poza tym transformator od spawarki nie jest zbyt sztywnym źródłem i na urządzenie rozruchowe średnio się nadaje. 

#57 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2193 postów

Napisany 04 luty 2016 - 15:10

Kolego @wewer - nie mam zamiaru jej sprawdzać ani naprawiać. Ewentualnie sprzedać ( nawet na złom bo trochę waży ).

Teraz mam porządne urządzenie. Takie problemy jak wilgotne elektrody nie mają już znaczenia. Jak ktoś chce niech przerabia transformatorowe ale wygoda używania inwertorowych jest dla mnie nieporównywalna. 

#58 Share wewer

wewer

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 04 luty 2016 - 18:49

To fajnie, że posiadasz spawarkę z której jesteś zadowolony. A zastanawiałeś się dlaczego jest taka kolosalna różnica, w twoim odczuciu pomiędzy tymi spawarkami? Możesz chociaż napisać czy ma ona zmienne odczepy, korbkę, diody prostownicze? Fajnie by było poznać opinię.  Niektórzy tutaj niejednokrotnie mają większa frajdę jak sami coś zbudują, aniżeli mają kupić gotowy produkt w sklepie.

Co do wykorzystywania spawarki jako urządzenia rozruchowego? Widziałem już nie jedną taką spawarkę z wyjściem opisanym rozruch 12V. Sam posiadam prostownik z funkcją rozruchu, co jest rzadko spotykane w prostownikach. Rozebrałem kiedyś zwykły prostownik był tam zwykłe trafo z wyjściem na 12V, takie jak do oświetlenia halogenów montowanych w meblach, zasilaczach do audio-wideo. Do tego był mostek prostowniczy, kondensator i bezpieczniki. Cena takiego prostownika w sklepie około 60-80 zł. A prostownik z rozruchem jak kiedyś pytałem, to od 600zł  w zwyż. Różnica cenowa kolosalna. A nie jeden miał taką spawarkę, ale sprzedała ją na złom. Dostał za to grosze, a teraz chodzi po sklepach i szuka taniego prostownika z rozruchem. Wystarczyło przewinąć jedną cewkę, co jest dziecinnie proste. I miałby solidny prostownik, wart o wiele więcej niż cena złomu. Pytasz ile możesz nawinąć na wtórnym? Z tego co napisałeś to widzę, że zgłębiłeś trochę wiedzę i sobie obliczyłeś ilość uzwojeń. Nie pamiętam już wszystkich wzorów, ale myślę że jak będziesz tak dowijał wtórne, to w końcu przeciążysz pierwotne i go spalisz. Pamiętaj o zależności podanej przez admina i o tym że perpetum mobile tutaj nie zrobisz. Ile energii dostarczysz tyle otrzymasz tylko w innej postaci minus straty w transformatorze. Bodajże będziesz musiał zmniejszyć napięcie na pierwotnym, podnieść na wtórnym a jednocześnie zwiększy się prąd, a napięcie zostanie to samo. Myślę, że tak będziesz musiał zrobić, ale nie jestem do końca tego pewien. A wiesz może jaki przekrój drutu masz na pierwotnym, a jaki na wtórnym i jaki przekrój rdzenia. Wcześniej podawałem literaturę gdzie są dobrze opisane wszelkie transformatory, silniki, zasada działania, wzory itp. Idę też przypomnieć sobie trochę wiedzę o trafo, bo mam jedną cewkę spawarki też do nawinięcia. 

Edytowany przez wewer, 04 luty 2016 - 19:37.

#59 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4525 postów

Napisany 04 luty 2016 - 20:14

Na pierwotnym niech nie rusza, jest obliczone odpowiednio do zasilania z sieci. Można jedynie trochę dowinąć jakby okazało się za duże na wtórnym.  Ale tak jak napisałem wcześniej, większego prądu nie da się uzyskać bez podniesienia napięcia, a podnosić nie można, bo uszkodzą się akumulatory i rozrusznik.

Kolego @wewer - nie mam zamiaru jej sprawdzać ani naprawiać. Ewentualnie sprzedać ( nawet na złom bo trochę waży ).

Teraz mam porządne urządzenie. Takie problemy jak wilgotne elektrody nie mają już znaczenia. Jak ktoś chce niech przerabia transformatorowe ale wygoda używania inwertorowych jest dla mnie nieporównywalna. 

Zmienisz zdanie, jak ten Twój wynalazek odmówi posłuszeństwa kiedy będzie najbardziej potrzebny, a naprawa będzie kosztować więcej niż kosztuje spawarka.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2193 postów

Napisany 04 luty 2016 - 20:34

Nic nie zmienię tylko kupię następny. 

Macie prawo fascynować się swoimi wynalazkami, mi to potrzebne tylko do użytku. 

Każdy kto spawał tym "wynalazkiem" nie chce wracać do super sprzętu.

Spawarka służy mi do spawania - jeśli pracuje mi się nią łatwo i przyjemnie pogodzę się z brakiem frajdy przy jej budowie i użytkowaniu:)