denis667

Jak zrobić spawarkę z transformatora.

Polecane posty

denis667    0

Witam mam pytanie czy da się z 2 transformatorów zrobić spawarkę i jak to wszystko podłączyć i żeby był przełącznik na prąd spawania ?

Oby dwa transformatory ważą z 50 kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Da się. Musisz tylko nawinąć odpowiednie ilości zwojów na uzwojenia pierwotne i wtórne, i dorobić regulację prądu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58

I liczyć się z tym że pobór prądu podczas spawania oderwie licznik od ściany ,mam taką samoróbkę waży ze 70-80kg jedyna jej zaleta to możliwość cięcia i wypalania elektrodą a poza tym to archaiczny sprzęt nie warty zachodu, przy wielkiej dostępności fabrycznych wyrobów.


Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58

do nauki nie kupuj transformatora, kup inwerter http://allegro.pl/sp...4134758719.html i ucz się na elektrodach zasadowych (EB) one dużo "wybaczają początkującym smarkaczom" ;)


Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamis    0

Za te transformatory na złomie dostaniesz około 500zł a za inwektora zapłacisz 800zł który będzie spawał na pewno lepiej od samoróbki . a do samoróbki musisz dokupić uchwyty, kable spawalnicze kabel zasilający, włącznik , wtyczkę a to się nazbiera niezła sumka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Co to jest inwektor?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Junkers    44

Pewnie sie pomylil a chodzilo mu o inwerter chociaz sam nie wiem co to znaczy ale lepiej sie spawa jak jest ten inwerter w porowmaniu do zwyklego transformatora.


KPK Kumurun Team
"Polak jak se chce, to se kurde potrafi" F.Kiepski
Prawidłowo użytym młotkiem i przecinakiem możemy naprawić nawet zegarek.
Belarus 952.4 - U C-330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Do nauki spawania to polecił bym raczej elektrody rutylowe i może rutylowo-celulozowe. Maja łatwy zapłon. Zasadowe poza nową elektroda trzeba za każdym razem obijać z szlaki na końcu elektrody. Świerzego spawacze szlag przy tym trafi w 10 minut.

Co do nazwy to raczej pełna spawarka inwertorowa. Inwerter (przetwornica prądu) nie jest wykorzystywany tylko w spawarkach.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Junkers    44

To kup transformatorowke AC Welder ST320 taka czerwoa na allegro 320amper, i za te kase beziesz zadowolony ale jak podepniesz na 3fazy, na 1faze to tak jak kazda troche klei elektrody.

Kupilem taka 4lata temu i jest ok.


KPK Kumurun Team
"Polak jak se chce, to se kurde potrafi" F.Kiepski
Prawidłowo użytym młotkiem i przecinakiem możemy naprawić nawet zegarek.
Belarus 952.4 - U C-330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mironeks    6

@Junkers piszesz że spawarka na 1faze to tak jak każda troche klei elektrody , na 100% to nie jest wina spawarki tylko „ spawacza "

Średnice elektrod musisz dobrać do prądu spawania i materiału jaki będziesz spawał .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2133

Mam i taka itaka spawarke to gdy sa troche wilgotne elektrody to transformatorowa sie juz nie da spawac niemilosiernie klei a dla inwertorowej nie robi to zadnej roznicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Junkers    44

@Junkers piszesz że spawarka na 1faze to tak jak każda troche klei elektrody , na 100% to nie jest wina spawarki tylko „ spawacza "

Średnice elektrod musisz dobrać do prądu spawania i materiału jaki będziesz spawał .

Moze i masz racje ale na 3~ nie ma juz az takiego efektu, spawanie jest duuuzo lepsze.


KPK Kumurun Team
"Polak jak se chce, to se kurde potrafi" F.Kiepski
Prawidłowo użytym młotkiem i przecinakiem możemy naprawić nawet zegarek.
Belarus 952.4 - U C-330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Nie ma znaczenia jaka to spawarka. Przyczyną tego, że jednofazowa klei elektrody jest zasilanie. Gdyby dysponować odpowiednio sztywnym źródłem zasilania, żadna spawarka nie będzie kleić elektrod, nawet taka na 230V.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

To zależy co ma na myśli klejenie elektrody. Czy w czasie zajarzania łuku czy już w trakcie spawania.

Jeśli w trakcie spawania to raczej mała stabilność łuku jest za to odpowiedzialna w spawarkach jednofazowych. Spadki na sieci, mała sprawność urządzenia. Inwertorową ratuje do momentu funkcja anti stick

Jeśli w trakcie zajarzania łuku to transformatorowa nie podnosi prądu w czasie zajarzania łuku tak jak to robi spawarka inwertorowa z funkcja hot-start.

Rodzaj, wilgotność, producent i temperatura elektrod tez ma znaczenia.

Edytowano przez seweryn20

BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Trochę się minąłeś z prawdą. Sprawności transformatora jednofazowego i trójfazowego są podobne. Co do zajarzania łuku, to każda spawarka ma "funkcję" wyższego napięcia w momencie zajarzania. Wynika to z konstrukcji transformatora spawalniczego, który musi mieć miękką charakterystykę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Napisałem o spawarce jednofazowej. Miałem samoróbkę na dwie fazy i już spawała inaczej o trzyfazowej nie wspominając.

Swojego czasu interesowałem się właśnie samoróbkami i z tego co się dowiedziałem to jest sztuką zrobić taki transformator by to napięcie w czasie jarzenia łuku było wyższe.

W każdym razie pod tym względem i tak daleko transformatorowej do inwertorowej.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63

Jeżeli ktoś by potrzebował to mam gdzieś wzór (sprawdzony w praktyce) do obliczania ilosci zwojów do spawarki na podstawie przekroju rdzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58

Mam taką na zbyciu: uzwojenie z jednej strony, na miedzianym płaskowniku, na dwie fazy i układem prostowniczym na dużych radiatorach, ciągnie elektrody EB do 5mm, a elektrodą węglową można blachy miedziane ciąć, regulacja prądu spawania na korbę, tylko ma dwie wady waga i pobór prądu .


Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

tylko ma dwie wady waga i pobór prądu .

A jaka spawarka jest pozbawiona tej "wady"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Kazda spawarka potrzebuje kupe prądu żeby spawac. Juz taki urok luku elektrycznego. A jaki elektrody polecacie. Ja spawam esab i elga

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj