wfbzykinc1

Pomoc w pracy inżynierskiej.

Polecane posty

wfbzykinc1    0

Witam serdecznie!

 

Jestem studentem ostatniego roku informatyki i przede mną właśnie praca inżynierska. Z całej listy tematów wybrałem temat który brzmi: Aplikacja komputerowa wspierająca pracę gospodarstw rolnych.

 

Jednym z moich zadań (baza metodyk zwinnych programowania) jest zebranie tzw. wymagań funkcjonalnych, czyli mówiąc prosto - oczekiwań przyszłych użytkowników programu.

 

Chciałbym Was tutaj poprosić o podrzucenie mi kilku propozycji co mogłoby się w takiej aplikacji znaleźć. W mojej głowie jest już pewien plan, zapoznałem się również z dostępnymi na runku podobnymi narzędziami, jednak chciałbym to skonfrontować z Wami. Bo wiadomo, że zawsze znajdzie się ktoś, komu będzie brakować jakieś konkretnej funkcjonalności.

 

Ponieważ jest to praca naukowa, to jej końcowy rezultat będzie dostępny publicznie, tak więc jeśli tylko bedę potrafił spełnić Twoją zachciankę, to za jakiś czas będziesz mógł z niej skorzystać.

 

Liczę na Waszą pomoc!

 

Pozdrawiam Mariusz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudinho11    208

Kolego jako iż ja jestem również studentem to jestem zobowiązany Tobie pomóc :)

Trochę nad tym myślałem i mam kilka propozycji które mógłbyś zrealizować.

Zastanawiam się tylko do jakiego typu gospodarstwa będzie ta aplikacja, ogólna, do gospodarstw hodujących zwierzęta czy uprawiających ziemię ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wfbzykinc1    0

Narazie zbieram różne koncepcje, a dopiero potem się za to zabiore solidnie. Na tę chwilę w głowie mam taki schemat:

- Moduł uniwersalny z księgą przychodów / rozchodów, inwentaryzacją sprzętu, kalendarzem (przeglądy itd), kwity do US, faktury, etc.

- Moduł dla gospodarstw uprawiajądych ziemię

- Moduł dla hodowców

 

Uzytkownik podczas instalacji wybierałby co go interesuje.

 

Generalnie spotkałem się z opinią, że takie wielkie kombinaty się nie sprawdzają, a ludzie też nie chętnie je używają, bo są trudne w obsłudze. Z drugiej strony duża część gospodarstw jest typu mieszanego i to mnie skłania, żeby iść w tym kierunku. Moja rodzina również prowadzi gospodarkę mieszaną i przede wszystkim chciałbym im pomóc :)

Edytowano przez wfbzykinc1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kusaska    30

Jak dla mnie, w takim module dla uprawiających ziemię, przydatny byłby kalendarz upraw - który robie co roku ręcznie i wygląda to mniej więcej tak: nr działki/ powierzchnia/ daty poszczególnych uprawek, siewu (roślina uprawna, ilość wysiewu, nazwa zaprawy, czasem konkretne ustawienia siewnika) zabiegów typu - nawożenie (rodzaj nawozu, dawka, termin stosowania), opryski (rodzaj, dawka,termin), termin koszenia ( nazwisko kombajnisty - bo swojego kombajnu nie mamy, czas koszenia, ilość nakoszonych zbiorników/przyczep). A do tego ten moduł uniwersalny, o którym wyżej piszesz, czyli cała księgowość przychodów, rozchodów, ubezpieczenia, przeglądy itp.

Przy inwentarzu mam np: nr kolczyka/stada, nazwa własna (np.Mućka :) ), data urodzenia, zakupu, sprzedaży (waga, cena, kupujący), wizyty weterynarza (nazwa leków,zabiegów itp.) daty krycia, planowanych wycieleń/wyproszeń. Produkcja zwierzęca nie jest jednak naszym priorytetem, więc może ktoś inny Ci coś podpowie w tym temacie ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kusaska    30

Jeszcze mi się coś nasuneło na myśl w tym temacie modułu dla uprawiających ziemię, np. coś w rodzaju całego programu uprawy roślin, czyli np. wpisuję sobie na działeczce konkretną roślinkę, np. amarantus - o którego uprawie nie mam zielonego pojęcia, a program sam pokazuje mi całą technologię uprawy( od uprawek przedsiewnych aż po zbiór, ilość i termin wysiewu - łącznie z programem ochrony i nawożenia - choć tutaj musiałyby wchodzić aktualizacje środków ochrony roślin). Może do tego jeszcze coś w rodzaju licznika potrzeb nawożenia: znając np. wyniki analizy gleby, program obliczałby mi jaką dawkę nawozu powinnam użyć pod konkretną roślinę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wfbzykinc1    0

Hej, dzięki za pomoc, jakoś nie miałem okazji wcześniej podziękować. Jestem już na ostatniej prostej do zostania inżynierem :D

 

Jeśli chodzi o program, to w jego obecnej formie przeznaczony jest dla hodowców bydła, którzy dodatkowo uprawiają ziemię. Tak jak zaproponowała kusaska, stworzyłem moduł ziem, który pozwala na oznaczenie na mapie pól i zarządzanie uprawami na nich (wyklikujemy w programie co chcemy zasiać), niestety program nie jest jeszcze tak zaawansowany, żeby wszystko policzyć i podpowiedzieć automatycznie, ale postaram się to dopracować.

 

Dodatkowo jest kilka modułów organizacyjnych, które pozwalają prowadzić ewidencję działek, sprzętu, pojazdów, zwierząt, lekarstw (wraz z okresami karencji i możliwością przypisania do zwierząt). Jest też kilka ułatwień przy papierkologii związanej zmigracją bydła.

 

Jeśli macie jeszcze jakieś sugestie, to chętnie wysłucham. Jak już uporam się z ostatnimi egzaminami, to postaram się przygotować wersję testową i ją tutaj opublikuje. Pewnie będzie to pod koniec lutego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wfbzykinc1    0

Cześć!

 

Wybaczcie, że tak późno, ale w końcu się udało. Mamy gotową do testów wersję programu, nazwaliśmy go eKrowa. Jak już nazwa wskazuje jest on ukierunkowany na gospodarstwa produkujące mleko, aczkolwiek posiada również funkcje zarządzania polami.

 

Instalator możecie pobrać tutaj:

http://panel.krolnet.pl/files/ekrowa_install.exe

 

Program jest dla systemów Windows, do działania wymaga pakietu .NET - jest dołączony do instalatora.

 

Do uruchomienia aplikacji potrzebne jest konto w naszym panelu (http://panel.krolnet.pl/), przez który odbywa się dystrybucja kluczy licencyjnych (na potrzeby testów - darmowych). Każda osoba, która otrzyma licencję testową będzie mogła ją zachować również po okresie testów i korzystać bezpłatnie z programu.

 

Zdaję sobie sprawę, że błędów będzie wiele - dlatego będę wdzięczny za wszystkie zgłoszenia i sugestie.

Edytowano przez wfbzykinc1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ksawery    57

ale dowaliłeś jakiś formularz gdzie wszystkie dane personalne trzeba wpisać, beznadziejne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj