Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy to się kiedyś zmieni?

10 odpowiedzi na ten temat

#1 Share KILEROW2

KILEROW2

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 06 kwiecień 2014 - 16:46

Czy to się kiedyś zmieni? Czy to się kiedyś zmieni w polsce. Chodzi mi o opłacalność na gospodarce od 5 do 15 ha.U mnie we wsi większość osób tak żyje i chyba każdy wie jak takie życie wygląda.Maszyny wiek średni 25 lat w większości gospodarstw .Czy to się zmieni? Czekam na wasze opinie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy to się kiedyś zmieni? Dzisiaj, 06:50
  •  

#2 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 365 postów

Napisany 06 kwiecień 2014 - 17:18

Czy to się kiedyś zmieni? Na takim gospodarstwie to w dzisiejszych czasach człowiek się tylko narobi a nie zarobi. Moim zdaniem powinno się zakasać rękawy i pogodzić pracę na etat z prowadzeniem gospodarstwa. U nas w okolicy też są tylko takie małe gospodarstwa. Ci rolnicy, którzy dodatkowo poszli do pracy to jako tako żyją. A ci, którzy próbują żyć z samej roli to bieda u nich aż piszczy. A z roku na rok coraz więcej rolników rezygnuje z rolniczenia i idzie do pracy. Ich ziemie albo leżą ugorem, albo wydzierżawiają, a najczęściej to dzielą na działki budowlane (niestety).

Z drugiej strony wydaje mi się, że jeśli ktoś jest pracowity i ma łeb na karku, to nawet i z takiego małego areału potrafiłby sporo wycisnąć. Oprócz uprawy ziemi można też zakładać tunele foliowe lub szklarnie i hodować w nich ogórki, pomidory, rzodkiewkę. Do tego chów bydła mlecznego oraz kur a także hodowla kwiatów, np. chryzantem. Lekko nie ma, ale na wszystko trzeba mieć odpowiednią wiedzę, pomysł i zapał do pracy, a wtedy można by zdziałać coś z niczego. :) Najgorzej to jest jęczeć, jak to teraz ciężko jest i nic z tym nie robić.

Edytowany przez KlimekPL, 06 kwiecień 2014 - 17:18.

#3 Share KILEROW2

KILEROW2

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 06 kwiecień 2014 - 18:09

Czy to się kiedyś zmieni? Masz racje tylko do tych rzeczy chyba trzeba mieć dobre ziemie bo na warmi i mazurach koło olsztyna tylko 5 klasa.To wiem od rodziców.
Masz racje też z tym gdyby moja matka nie pracowała to było by ciężko.Zapraszam do podzielenia się z nami opinią :)

#4 Share Piotruniu25

Piotruniu25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2176 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team.

Napisany 06 kwiecień 2014 - 18:15

Czy to się kiedyś zmieni? Są tacy co z 10ha potrafią się utrzymać i jeszcze odłożyć i są tacy co by tylko pod sklepem przesiedzieli bo nie chce się robić. ;)

#5 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 365 postów

Napisany 06 kwiecień 2014 - 18:18

Czy to się kiedyś zmieni? U nas też są słabe ziemie, V i VI klasa, ale mimo to niektórzy ci zaradniejsi dają radę. Moim zdaniem to głównie przez tych jęczących i narzekających na biedę nierobów jest taka opinia, że w dzisiejszych czasach rolnictwo to najgorszy możliwy zawód.

#6 Share KILEROW2

KILEROW2

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 06 kwiecień 2014 - 18:21

Czy to się kiedyś zmieni? To jednak nie tak źle jak myślałem bo za 4 lata kończę szkołę (wiem kupa czasu) i myślałem że będę musiał sprzedać te 8 ha.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 06 kwiecień 2014 - 19:07

Czy to się kiedyś zmieni w polsce. Chodzi mi o opłacalność na gospodarce od 5 do 15 ha.U mnie we wsi większość osób tak żyje i chyba każdy wie jak takie życie wygląda.Maszyny wiek średni 25 lat w większości gospodarstw .Czy to się zmieni? Czekam na wasze opinie.

Tak to się zmieni. Te gospodarstwa znikną całkowicie.
Na tak małym areale to tylko wąska specjalizacja np. warzywa, ale zapiernicz przy tym dużo większy.

#8 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 797 postów

Napisany 06 kwiecień 2014 - 19:50

Czy to się kiedyś zmieni? zmień specjalizacje, 10-15h warzyw czy jakieś uprawy sadowniczej to już jest dużo, jest sporo roślin które można hodować nawet na 5-6 klasie, niestety nakład na hektar będzie spory, ale jak zrobisz wszystko z głową to i zysk będzie też nie mały

#9 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 365 postów

Napisany 06 kwiecień 2014 - 20:26

Tak to się zmieni. Te gospodarstwa znikną całkowicie.

Moim zdaniem takiego gospodarstwa nie trzeba likwidować. Jeżeli pracuje się na etat to takie małohektarowe gospodarstwo pozwoli troszkę dorobić, wiadomo kokosów z tego nie ma ale zawsze coś. Błędem jest prowadzić takie gospodarstwo i liczyć, że się z tego wyżywi siebie i swoją rodzinę. Tak było kiedyś. Z opowiadań rodziców dowiedziałem się, że kilkanaście hektarów wystarczyło aby wyżywić rodzinę i godnie żyć, z gospodarstwa nawet udało im się zbudować nowy duży dom bez żadnych kredytów. I nie mówię tu o sprzedaży ziemi tylko o pieniądzach zyskanych dzięki pracy na roli. Nikt z rodziny nie pracował poza gospodarstwem. A teraz jak jest każdy widzi. Trzeba mieć masę ziemi i to dobrej, bo nawet mając 100ha ziemi V czy VI klasy to też pewnie dużo się z tego nie ukręci.

#10 Share KILEROW2

KILEROW2

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 06 kwiecień 2014 - 20:52

Czy to się kiedyś zmieni? A mnie jedno wkurza powiesz komuś że twój ojciec jest rolnikiem to oczywiście śmiech.A ja sobie myślę czy ta osoba wie z kąd się bierze jedzenie.Oj ten dzisiejszy świat ;)

Edytowany przez KILEROW2, 06 kwiecień 2014 - 20:53.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 365 postów

Napisany 19 czerwiec 2014 - 23:31

Czy to się kiedyś zmieni? Oglądałem właśnie "Złote Łany" i przypomniał mi się ten temat i twój ostatni post i pomyślałem, że wrzucę tu konkretny fragment, w którym jeden z bohaterów dokumentu - pan Franciszek - wypowiada się właśnie na ten temat wyśmiewania rolników.

https://www.youtube....uk36i0#t=20m58s