Skocz do zawartości

Zdjęcie

Hodowla koni zimnokrwistych

14 odpowiedzi na ten temat

#1 Share ahten

ahten

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 30 marzec 2014 - 17:18

Hodowla koni zimnokrwistych Witam, zastanawiam się ad założeniem hodowli koni zimnokrwistych. Typ sokólski bądź sztumski. Na początek chciałbym nabyć 2-3 klacze z rodowodem, z czasem zwiększyć ich ilość i ubiegać się o dopłaty z programu ochrony zasobów genetycznych dla koni zimnokrwistych.
Czy ktoś z Was korzysta z tych dopłat? Jak jest z oceną klaczy, które zostaną zapisane do programu?

Mam koło doku około 2 ha łąk w tym staw wodny z łagodnym zejściem. Zamierzam niedługo to wszystko ogrodzić (jakim najlepiej?), najpierw postawić wiatę, gdzie konie mogłyby odpoczywać, spożywać pasze oraz nocować, a w późniejszym terminie wybudować stajnie docelowo dla 20 klaczy.
Konie po całym pastwisku chodziły by swobodnie, co jakiś czas dostarczał bym im wodę (balia) oraz owies.
Mam około 20 ha ziemi (plus większość potrzebnych maszyn) gdzie mógłbym produkować pożywienie dla zwierząt, dodatkowo mam jeszcze 2 ha łąk oddalonych od domu o około 1 km, gdzie mógłbym je wyprowadzać na popas w okresie od wiosny do jesieni.

Źrebaki zamierzałbym sprzedawać innym hodowcom, a jakby to się nie udawało, to ewentualnie na rzeź.

Co myślicie o takim pomyśle?, czy ma to szanse powodzenia i w perspektywie czasu zarobku? Interesuje mnie każda rada:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Hodowla koni zimnokrwistych Dzisiaj, 21:07
  •  

#2 Share mencher_21

mencher_21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 30 marzec 2014 - 19:30

Hodowla koni zimnokrwistych Cześć.!
Niestety muszę ostudzić Twoje emocje. Hodujemy konie (dla przyjemności) i jest to na granicy opłacalności. Do swoich kalkulacji dolicz wysokie opłaty względem WZHK/PZHK, przedłużenie licencji dla klaczy, wydanie paszportu. Konie- do tego jest potrzebna ogromna wiedza i doświadczenie, wbrew pozorom to bardzo delikatne zwierzęta. W okresie od września do kwietnia muszą być w stajni. Poza tym rynek koni jest strasznie przesycony (hodowle) i trzeba mieć super okazy i markę (renomę), aby się wybić i sprzedać swój towar. Jednym słowem, jeżeli to nie pasja daj spokój. Co do ogrodzenia najtaniej wyjdzie Ci pastuch. Jakbyś miał jakieś pytania służę wiedzą i pomocą. ^^ A i co z wysokoźrebnymi klaczami i okresie po wyźrebieniu (nie mogą być na pastwisku).!
Jeśli pomogłem kliknij STRZAŁKĘ W GÓRĘ :)

#3 Share ursuss

ursuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 511 postów

Napisany 30 marzec 2014 - 20:37

Hodowla koni zimnokrwistych Również mam trochę wspólnego z końmi i tak jak kolega mówi jeśli nie masz doświadczenia i zamiłowania do tego to lepiej zajmij się czymś innym np. bydło mięsne jest dużo mniej wymagające. zarówno po koniach jak i bydle przy obecnych cenach to zostanie ci tylko kupa gnoju

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share ahten

ahten

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 31 marzec 2014 - 07:37

Hodowla koni zimnokrwistych Jeśli miałbym sam się tym zajmować to nawet nie porywałbym się na hodowlę koni, bo nie mam z tym żadnego doświadczenia:) ale tutaj będę mógł korzystać z wiedzy oraz pomocy mojego taty, który zajmował się już końmi.
Na miejsce dla wysokoźrebnych klaczy zostanie zaadoptowane pomieszczenie przy stodole, więc z tym nie byłoby problemu.
Największym problemem będzie rozpocząć to oraz znaleźć ładne klacze.
Znacie może dobrych hodowców w okolicach pogranicza woj. mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego? Siedlce, łuków, łosice i okolice?
Jak kształtują się ceny klaczy sokólskich z rodowodem?
Oraz czy klacze muszą być prowadzane do ogiera, czy może można je inseminować "sztucznie"?

#5 Share mencher_21

mencher_21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 31 marzec 2014 - 18:47

Hodowla koni zimnokrwistych Jeśli chodzi o ceny to wiele zalezy od rodowodu, konia, i sprzedającego, tego czy koń jest dobry użytkowo itp.. Jeśli chodzi o hodowców to Ci nie odpowiem, bo zajmujemy się tylko końmi śląskimi. A co do inseminacji, tak sztuczna wchodzi w grę, ale musisz znaleźć chodowcę, który wyrazi zgodę na pobranie nasienia i sztuczne zapłodnienie. A propo przyjrzyj się koniom śląskim, są świetne użytkowo i mógłbym Ci pomóc "dorwać" parę wartościowych sztuk.:) Jeśli chodzi o kupno, szukaj takich z wpisem do księgi głównej,ale uwaga, nie wszystkie z księgi głównej są "dopuszczone" do dopłat.;) I naprawdę, jeszcze raz policz wszystkie koszty. (Wydanie paszportu- kilkaset zł, przegląd klaczy (co roku)- też koło stówki, itd...)

#6 Share ahten

ahten

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 02 kwiecień 2014 - 07:45

Hodowla koni zimnokrwistych Prześledziłem polecone przez Ciebie księgi główne i znalazłem kilka osób, które hodują konie zimnokrwiste w moich okolicach. A co do koni śląskich, to za dużo zachodu z nimi by było, zwłaszcza z transportem z południowo-zachodniej Polski:). Co do wydania paszportu to opłata jednorazowa, co roku bedzie trzeba płacic za przeglądy oraz składki członkowskie, ale to nie są aż tak duże stawki.

#7 Share mencher_21

mencher_21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 02 kwiecień 2014 - 09:50

Hodowla koni zimnokrwistych A to z jakiego województwa jesteś.?

#8 Share ahten

ahten

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 02 kwiecień 2014 - 11:47

Hodowla koni zimnokrwistych Pogranicze woj. mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego. Konkretnie powiat siedlecki.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share mencher_21

mencher_21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 02 kwiecień 2014 - 13:36

Hodowla koni zimnokrwistych w Mazowieckim jest trochę koni śląskich. :)

#10 Share ahten

ahten

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 02 kwiecień 2014 - 14:14

Hodowla koni zimnokrwistych Ale akurat na moich terenach przewaga zimnokrwistych, głównie typ sokólski ale trochę też sztumskich, więc będzie mniejszy problem z zapładnianiem:) Poza tym wydaje mi się, że są one spokojniejsze oraz mają mniejsze wymagania pokarmowe.

#11 Share grzes0611

grzes0611

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja
    mechanizacja
    hodowla zwierząt

Napisany 06 kwiecień 2014 - 18:14

Hodowla koni zimnokrwistych ja jestem z powiatu mińskiego i u nas ludzie trzymają konie a dokładnie ogiery sokólskie ale tak jak mówił kolega wyżej opłacalność jest mała ale jeśli ktoś się interesuje tym lub konie takie hobby to trzeba robić to co się lubi chodź opłacalność jest mała ale przecież pieniądze to nie wszystko...
ja lubie konie to jest moje takie hobby i trzymam klacz z tegoroczną źrebką a w przyszłości ja skończe szkołe też myśle nad założeniem większej hodowli

#12 Share Luksa96

Luksa96

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów
  • Zainteresowania:Konie zimnokrwiste, rolnictwo.

Napisany 22 kwiecień 2014 - 18:10

Hodowla koni zimnokrwistych Przy 2-3 klaczach to o ile sprzedasz źrebaka za dobrą kasę na mięso czy do hodowli to pieniądze z jego sprzedaży wyrównają się z rocznym utrzymaniem klaczy i źrebaka. Najlepiej jak masz dobrego ogiera w okolicy, bo inseminacją w rasach zimnokrwistych raczej nikt się nie zajmuje, a jeśli już to za taką kasę, że Ci się tego odechce, wiem po sobie. :) Koszt utrzymania klaczy to byłoby krycie, dowóz do ogiera, badanie USG, paszport źrebaka, kowal, owies i siano. 2 ha koło domu to te 2-3 klacze ze źrebakami Ci wytłuką i po paru tygodniach zostanie step, a co dopiero 20 klaczy. Hodowla koni zimnokrwistych również wiąże się z ich transportem z innych regionów, bo jakbym ja miał kupować po okolicy to nic dobrego bym nie kupił, dlatego przywieźliśmy 3 klaczki aż z Pomorza, ponad 300 km i teraz po 2 latach ich trzymania widać, że coś sensownego powinno z tego wyrosnąć, bo GENY to podstawa.
Tak jak mówił kolega mencher_21, jeśli to nie pasja, a tylko zarobek to daj sobie z tym spokój, bo nie sztuką jest nakupić i naprodukować koni, ale je sprzedać. A właśnie bardzo często wśród typowych dopłatowców panuje moda na krycie ogierem niekoniecznie najlepszym, a takim który jest blisko i ma prawo do krycia klaczy w programie. Potem mamy wyniki tego na aukcjach, gdzie przyjeżdżają ogiery z nadpęciem 25 cm, co w dzisiejszych czasach nie jest powodem do dumy nawet przy klaczy.

Także na początek kup sobie np. dwie młode klaczki i zobacz czy Cię to wciągnie, a nie licz na to, że zbudujesz 20 klaczowe stado bazując na okolicznych chłopskich kobyłkach, bo potem oni źrebaków od Ciebie nie odkupią. :)

#13 Share ahten

ahten

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 14 lipiec 2014 - 20:06

Hodowla koni zimnokrwistych Przemyślałem wszystko i będę się na to decydował. Na początek zamierzam kupić około 5 źrebaków sokólskich (4 klacze i może jeden ogierek?), tak około 1-2 lat. Pomieszczenia już praktycznie przygotowane, zapas siana i owsa jest. Z tego co rozmawiałem z wujkiem, własnie bardziej polecił mi kupić źrebaki z papierami, zamiast pchać się w programowe klacze, gdyż po pierwsze drogie będą, a po drugie nikt dobrej programowej klaczy nie sprzeda. Poza tym nawet jak coś nie wyjdzie, to po roku będę mógł sprzedać je za juz sporo większa sumkę, nie musząc chodzić przy nich "za darmo".
A tak w ogóle to jak to jeszcze będzie z dopłatami? Nie ma zbyt dużego przesycenia końmi sokólskimi?

#14 Share kap5

kap5

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 19 lipiec 2014 - 22:17

Hodowla koni zimnokrwistych

.

Edytowany przez kap5, 22 czerwiec 2015 - 12:21.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#15 Share ahten

ahten

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 26 lipiec 2014 - 10:27

Hodowla koni zimnokrwistych Gdzie Ty widziałeś informacje o takich kwotach?