john56l

Obora bez fundamentów, pozwolenia

Polecane posty

john56l    0

Witam. Chciał bym się dowiedzieć czy można postawić oborę bez fundamentów z konstrukcji typu "blaszak" z ociepleniem z płyty warstwowej postawionej na grubych płytach drogowych, chodzi mi o to czy potrzebuje zezwolenia czy wystarczy zgłoszenie, wszystkie posadzki były by z płyt drogowych, obora ma mieć jakieś 15m szerokości i 30 długości. Z góry dziękuje za odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

nie powiem że wiem to na pewno ale... zważając na fakt że nawet altanki powyżej 25 m2 nie możesz zbudować bez zezwolenia więc szczerze wątpię aby była taka możliwość, ale byćmoże ktoś zna na 100% odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romek6340    221

W skrócie potrzebujesz pozwoleń i planów na wszystko co jest na stałe związane z gruntem. Raczej obora musi być więc na skróty tego nie zrobisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ml78    1

Jak byś nie kombinował to i tak skończy się pozwoleniem na budowę !

Każdy obiekt trwale związany z gruntem i tu jest najważniejsze nie musi to być fundament !

Może to być płytka chodnikowa która zapewnia oparcie jest uważane za fundament wg wyroku sądu ! Niestety chore polskie prawo !!!!!!


Zdrowy rozsądek to rzecz, której każdy potrzebuje, mało kto posiada, a nikt nie wie, że mu brakuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

U mnie namioty stawiają i przykręcają do kostki, betonu, asfaltu i jakoś funkcjonują. Tematu nie zgłębiałem ale też może namiot postawię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
john56l    0

Dzięki za wszystkie odpowiedź poza jedną, synproboszcza swoją wypowiedź możesz sobie do kieszeni wsadzić i iść z nią do przedszkola, jeśli nie masz nic ciekawego do powiedzenia to się nie wypowiadaj. Pablo44 nie wiem czy spotkałeś się z płytami drogowymi o rozmiarze 3m na 5m, jeśli konstrukcja bd przykręcona do takich płyt to nie ruszy jej nic, obora raczej szczelna być musi więc wiatr nie da rady jej porwać, chyba że bd tak mocny ale to wtedy nawet konwencjonalna obora ulegnie w jakimś stopniu zniszczeniu. Wybrałem takie rozwiązanie budowy ponieważ żyjąc w tak niepewnych czasach nigdy nie wiadomo kiedy bd trzeba zwinąć interes, a taką oborę mógłbym rozłożyć i sprzedać lub przenieść w inne dogodne miejsce. ml78 nie zgodzę się z tobą, kolega postawił taki jakby garaż na samochody z konstrukcji drewnianej i przykręcił do kostki brukowej aby się nie przesuwały słupy no i nie potrzebował zezwolenia. No niestety nasze prawo jest zbyt zagmatwane, ale zawsze można znaleźć jakaś furtkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ozik    0

Jeśli chodzi o pozwolenie na budowę to nie chodzi tylko o trwałość związania z gruntem - to tylko jeden z elementów, ale pozostają funkcję które pełni w/w budynek a to już kwalifikuje się pod pozwolenie na budowę niestety, lecz powiem szczerze to akurat pikuś bo pozwolenie na użytkowanie można zgłoszeniem pojechać i tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sirKonrado    8

Podepnę się pod temat. Jak wygląda sprawa z posadzką we wiacie w której utrzymywane jest bydło? Czy jeśli utrzymuje bydło w sezonie na pastwisku z dostępem do wiaty a w zimie na okulniku z dostępem do tej samej wiaty to wiata taka powinna mieć posadzkę i oodpływy na gnojowicę? (pod wiata głęboka ściółka)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pablo1970    51

Na pewno powinna mieć posadzkę aby gnojowica i mocz nie zanieczyszczał wód gruntowych ,odpływ na gnojowicę na głębokiej ściółce jest nie potrzebny

ponieważ przy optymalnym wyścieleniu wilgoć wchłonie ściółka sam mam na głębokiej śćiółce cielęta i jałówki i przy wywozie obornika nie widać

żadnych wsięków :) .

 

Na pewno powinna mieć posadzkę aby gnojowica i mocz nie zanieczyszczał wód gruntowych ,odpływ na gnojowicę na głębokiej ściółce jest nie potrzebny

ponieważ przy optymalnym wyścieleniu wilgoć wchłonie ściółka sam mam na głębokiej śćiółce cielęta i jałówki i przy wywozie obornika nie widać

żadnych wsięków :) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moje pierwsze pytanie brzmi, czy zamierzamy stawiać oborę, czy wiatę?

Jeśli wiatę, fundamenty zasadniczo nie będą w tym przypadku potrzebne. Jeśli będzie to konstrukcja blaszana z powodzeniem zaliczy się do tzw wiat lekkich. Będzie idealna przy ekologicznym bądź ekstensywnym chowie bydła.

 

Zapraszam na portal www.bukaciarnia.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
john56l    0

Ma to być wiata użytkowana jako obora, ściany bd z płyt warstwowych i dach również. Zamierzam hodować w niej opasy oraz jałówki do dalszego chowu w gospodarstwach mlecznych. zależy mi na tym aby ta obora była "mobilna" czyli że można by ją zdemontować na wypadek zakończenia produkcji z powodu likwidacji gospodarstwa lub innych czynników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sirKonrado    8

Moje pierwsze pytanie brzmi, czy zamierzamy stawiać oborę, czy wiatę?

Jeśli wiatę, fundamenty zasadniczo nie będą w tym przypadku potrzebne. Jeśli będzie to konstrukcja blaszana z powodzeniem zaliczy się do tzw wiat lekkich. Będzie idealna przy ekologicznym bądź ekstensywnym chowie bydła.

 

Zapraszam na portal www.bukaciarnia.pl

 

 

Jeśli chodzi o mnie to miałem na myśli wiatę łukową, kryta blachą lub plandeką. Wiem że można to stawiać bez fundamentów ale czy jeśli będę tam trzymał bydło na ściółce to przyczepią sie że stwarzam zagrożenie zanieczyszczenia wód gruntowych..?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    449

mam trudne pytanie...planuje dostawić do bedacej obory kawełek sciany na obore..czyli rozbudowac przebudowac itp.lecz obora znajduje się bliko lasu mojego lasu,,po dostawieniu sciany od stony lasu zostaje tylko przejazd 3m..starajac się o pozwolenie pismo wyslasli az do ministerstwa do Warszawy iż maja wątpliwości czy można tak pobudowac...miał ktoś podobny przypadek i wie czy taki numer uda się>? czekam na odpowiedz już bardzo długo i nurtuje mnie ta sprawa

Edytowano przez nikolas29

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaffa    31

Jak las jest twój to idzie wszystko zrobić. Wyłączyć te grunty z produkcji leśnej i tyle (niestety przybędzie Ci pola do orania po tym lesie ale i trzeba zapłacić za to wyłączenie) i przekształć na rolne. Dalej drzewa można zdaje się usuwać bez pozwolenia pod przywrócenie do użytkowania rolnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez petroszz
      Witam
      Jestem w trakcie budowy obory na opasy na głębokiej ściółce ale mimo to chcę zrobić zbiornik i po jednej kratce  na dwa kojce odprowadzającej gnojówkę. Po co mi zbiornik przy głębokiej ściółce?  Takie zabezpieczenie w razie katastrofy wodnej w budynku i do odprowadzenia wody po myciu kojców.    I tu pojawia się moje pytanie, gdzie umiejscowić zbiornik? Pod stołem paszowym? Pod podjazdami? Nie mam za bardzo miejsca w koło obory żeby wyłączyć miejsce pod zbiornik bo albo będą tam okólniki albo podjazd albo przejazd do innych budynków.  
       
    • Przez Adrian3210
      Witam
      Potrzebuję porady czy będzie opłacalne postawienie obory na ok 10 opasów takich do 600 albo do 350kg. Byłą by to przybudówka do stodoły czyli musiałbym dostawić 3 ściany. Dodatkowo dobrze by było, żeby można było obornik turem wybierać. Jakie materiały byłyby najtańsze no i wytrzymałe? Szczególnie chodzi mi o dach. Jaki byłby przybliżony koszt?
    • Przez ZYLA
      Witam. 
      Jestem zmuszony zmienić cały dach na wiekowej oborze. Chciałbym się poradzić jak to wykonać w miarę ekonomicznie. 
      Obora mała bo 8/15m, sklepienia brak i tak pewnie zostanie bo ściany i moja kieszeń nie utrzyma sklepienia betonowego. Chciałbym podnieść ścianę ze dwa pustaki i wylać wieniec. Na to położyć coś w stylu konstrukcji @czesio200 
      Pod tym, by odizolować więźbę przed oparem myślałem by podwiesić płytę obornicką, a może wy podsuniecie coś jeszcze tańszego co by się nadawało? Dwa kanały wentylacyjne by wystarczyły? 
      Co o tym wszystkim myślicie? 
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Piotrswider
      Witam,w wakacje planuje zmodernizowac obore (10mx23m) na uwzieziowo na ruszta,w budynku będzie 34 sztuk(doroslych),obore zamierzam brzerabiac na wlasną rękę,czy moglbym liczyć  na wskazówki/rady/uwagi na co zwrócić uwagę podczas budowy kanałów pod ruszta,jak połączyć z szambem,ile zrobić otworów do mieszadła jakie spadki itp. (nie chce szamba pod stanowiskami/obora),chce dac ruszta 60'tki.
       Z góry dziękuję za rady,pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj