Skocz do zawartości

Zdjęcie

Chciałbym w przyszłości zostać rolnikiem

13 odpowiedzi na ten temat

#1 Share agroLUBELSKIE

agroLUBELSKIE

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 27 marzec 2014 - 21:06

Chciałbym w przyszłości zostać rolnikiem Witam chodzę do 3 klasy gimnazjum i myślę o szkole rolniczej, czy jest sens brać się za to z 12 hektarami pola

kilka innych pytań:
- co siać ?
- w co inwestować?

Klasy ziemi to w większości 4 ale jest kilka 3

z chodowli to aby kury

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Chciałbym w przyszłości zostać rolnikiem Dzisiaj, 03:19
  •  

#2 Share adriank66

adriank66

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 27 marzec 2014 - 21:07

Chciałbym w przyszłości zostać rolnikiem kury na nioski czy na mięso ?
W niemczech tam gdzie pracowałem na kurzej fermie to obsiewali przenice i kukurydze i wszystko szło na sprzedaż i za pieniądze za zboża kupowano gotowe mieszanki zbożowo-paszowe z witaminami dla niosek.
ale kurniki muszą być zmechanizowane./
ok 400 tys kur i to dwie maszyny sortujące, jedna kosztuje 2 mln euro :) inwestycja w kury potężna i nie wiem czy zwraca się na małej skali :)

Edytowany przez adriank66, 27 marzec 2014 - 21:09.

#3 Share michal009

michal009

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów
  • Zainteresowania:Sadownictwo, Fotografia

Napisany 27 marzec 2014 - 21:29

Chciałbym w przyszłości zostać rolnikiem Na takim areale to tylko warzywa, albo sady. I to i to kosztowne jak się zaczyna od zera. Ze zboża na takim areale to będzie ciężko.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Walczmy o rynek grzybów! zobacz »

•  

#4 Share agroLUBELSKIE

agroLUBELSKIE

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 27 marzec 2014 - 21:40

kury na nioski czy na mięso ?
W niemczech tam gdzie pracowałem na kurzej fermie to obsiewali przenice i kukurydze i wszystko szło na sprzedaż i za pieniądze za zboża kupowano gotowe mieszanki zbożowo-paszowe z witaminami dla niosek.
ale kurniki muszą być zmechanizowane./
ok 400 tys kur i to dwie maszyny sortujące, jedna kosztuje 2 mln euro :) inwestycja w kury potężna i nie wiem czy zwraca się na małej skali :)

kury to na jajka i mięso tylko że aby dla siebie

Na takim areale to tylko warzywa, albo sady. I to i to kosztowne jak się zaczyna od zera. Ze zboża na takim areale to będzie ciężko.

a np. maliny z półtorej hektara (ludzi do rwania by sie znalazło) i wziąść dzierżawe i tam siać zboże

czy lepiej marchew, cebula itp.

#5 Share adriank66

adriank66

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 27 marzec 2014 - 21:42

Chciałbym w przyszłości zostać rolnikiem nie wiem czy da się tak całą rodzinę utrzymać na takim areale żeby tylko z takiej źiemi żyć. może krowy na mleko ? stała pensja jest, cielaki możesz sprzedać, a z tego areału troche ich bys utrzymał.

#6 Share konrad004

konrad004

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo militaria motoryzacja off-road stare polskie samochody

Napisany 27 marzec 2014 - 21:53

Chciałbym w przyszłości zostać rolnikiem możesz to traktować jako hobby a zarabiać gdzie indziej bo utrzymać się z tego ciężko chyba że byś dobrał jeszcze ziemie
Valtra-Power Partner

#7 Share Pablo44

Pablo44

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów
  • Zainteresowania:To co związane z rolnictwem...

Napisany 27 marzec 2014 - 22:08

Chciałbym w przyszłości zostać rolnikiem To co się będzie działo na rynku rolnym zanim skończysz szkołę to nic nie wiadomo, jesli naprawdę masz pasję, lubisz rolnictwo, to smiało do szkoły rolniczej ale szukaj dobrej, no i technikum rzecz jasna, masz zawód masz maturę jak coś nie wypali to idziesz na studia też są fajne kierunki po szkołach rolniczy a i nie tylko możesz inne kierunki polibude itd. nie nie chcesz studiów idziesz do pracy ogarniesz te swoje ha i cześć, tak czy tak powiem ci że 80% społeczeństwa kończąc szkołe nie pracuję w swoim zawodzie. Rób to co lubisz, wiadomo praca przy takim gospodarstwie jeszcze bez produkcji zwierzęcej to raczej hobby do którego będziesz dokładał a nie ponosił zarobki ale jak jesteś zaradny a czytając masz dobre ziemie może powiększysz gospodarstwo lub je przebranżowisz, możesz założyć jakąś firmę jeśli masz szeroki plac, głowa mała a pomysłów wiele, wszystko zależy jak ty to widzisz, ty jesteż kowalem swojego losu jak będziesz je układał tak bedziesz miał i nie słuchaj innych bo to ty będziesz miał z tego pieniądze, satysfakcję, przyjemność.

Ja w twoim wieku to układałem sobie plany: szkoła rolnicza, potem gospodarka jak nie będzie rozwoju, to na studia (od zakończenia szkoły masz 5 lat żeby pójść) a jak nie to jakiś mechanik w pobliskim serwisie, może jakąś forma (spółka lub osobista) Tak że leżąc w łóżku pomyśl co chcesz w życiu robić i potem zacznij to robić ;) .
POWODZENIA :) B)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8 Share agroLUBELSKIE

agroLUBELSKIE

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 28 marzec 2014 - 06:13

nie wiem czy da się tak całą rodzinę utrzymać na takim areale żeby tylko z takiej źiemi żyć. może krowy na mleko ? stała pensja jest, cielaki możesz sprzedać, a z tego areału troche ich bys utrzymał.

krowy no spoko tylko ile ich bym utrzymał z 12 h a i czy trzeba jakieś spełnić wymogi unijne?

możesz to traktować jako hobby a zarabiać gdzie indziej bo utrzymać się z tego ciężko chyba że byś dobrał jeszcze ziemie

tak myślałem żeby chodzić do roboty a w wolnym czasie zająć się gospodarką

To co się będzie działo na rynku rolnym zanim skończysz szkołę to nic nie wiadomo, jesli naprawdę masz pasję, lubisz rolnictwo, to smiało do szkoły rolniczej ale szukaj dobrej, no i technikum rzecz jasna, masz zawód masz maturę jak coś nie wypali to idziesz na studia też są fajne kierunki po szkołach rolniczy a i nie tylko możesz inne kierunki polibude itd. nie nie chcesz studiów idziesz do pracy ogarniesz te swoje ha i cześć, tak czy tak powiem ci że 80% społeczeństwa kończąc szkołe nie pracuję w swoim zawodzie. Rób to co lubisz, wiadomo praca przy takim gospodarstwie jeszcze bez produkcji zwierzęcej to raczej hobby do którego będziesz dokładał a nie ponosił zarobki ale jak jesteś zaradny a czytając masz dobre ziemie może powiększysz gospodarstwo lub je przebranżowisz, możesz założyć jakąś firmę jeśli masz szeroki plac, głowa mała a pomysłów wiele, wszystko zależy jak ty to widzisz, ty jesteż kowalem swojego losu jak będziesz je układał tak bedziesz miał i nie słuchaj innych bo to ty będziesz miał z tego pieniądze, satysfakcję, przyjemność.

Ja w twoim wieku to układałem sobie plany: szkoła rolnicza, potem gospodarka jak nie będzie rozwoju, to na studia (od zakończenia szkoły masz 5 lat żeby pójść) a jak nie to jakiś mechanik w pobliskim serwisie, może jakąś forma (spółka lub osobista) Tak że leżąc w łóżku pomyśl co chcesz w życiu robić i potem zacznij to robić ;) .
POWODZENIA :) B)

pomysłów w głowie kilka mam

PS(z dobraniem ziemi nie będzie większego problemu, większość na wsi pola leży ugorem)

#9 Share Pablo44

Pablo44

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 28 marzec 2014 - 20:18

Chciałbym w przyszłości zostać rolnikiem no to stary dobieraj ziemi weź i kup kilka krówek mięsnych charolaislatają, simental trzymaj sobie cielaki na mięso, niech ssią matki, wolno niech sobie wszystko chodzi.
kolega tak ma że ma z 15 mamek (no wiadomo nie każe ci od razu tyle zakupić) i wszystko trzyma na dojrzałe sztuki nie ważne, byk jałoszka. wszystko w boksach po 5 sztuk i tak całą zimę potem wiosną przegania do okólnika i usuwa obornik, kupuje pisklaki gęsi i wgania do obory, potem sprzedaje i tak jesienią wgania pomiot po gęsiach usuwa i wgania bydło. Tak że tyle że on ma z 50ha i do 30-45 sztuk bydła rocznie, ale jak mówisz że nie masz z ziemią problemów a klsy macie dobre to warto to jakoś wykozystać jak masz potencjał na gospodarza :P :D

#10 Share agroLUBELSKIE

agroLUBELSKIE

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 28 marzec 2014 - 21:30

no to stary dobieraj ziemi weź i kup kilka krówek mięsnych charolaislatają, simental trzymaj sobie cielaki na mięso, niech ssią matki, wolno niech sobie wszystko chodzi.
kolega tak ma że ma z 15 mamek (no wiadomo nie każe ci od razu tyle zakupić) i wszystko trzyma na dojrzałe sztuki nie ważne, byk jałoszka. wszystko w boksach po 5 sztuk i tak całą zimę potem wiosną przegania do okólnika i usuwa obornik, kupuje pisklaki gęsi i wgania do obory, potem sprzedaje i tak jesienią wgania pomiot po gęsiach usuwa i wgania bydło. Tak że tyle że on ma z 50ha i do 30-45 sztuk bydła rocznie, ale jak mówisz że nie masz z ziemią problemów a klsy macie dobre to warto to jakoś wykozystać jak masz potencjał na gospodarza :P :D

a krowy mleczne?

#11 Share Pablo44

Pablo44

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 28 marzec 2014 - 22:17

Chciałbym w przyszłości zostać rolnikiem No trochę duże koszty musiał byś ponieś(dojarnia, schładzalnik,pomieszczenie) jeśli masz tylko zboża. atak jak coś to tylko zwierzęta kupujesz co zjedzą to tam urosną(jakaś sianokiszonka, pyrek, śróta) a krówki to warto już coś kombinować z żywieniem żeby były lirty=opłacalność, mięsna jak dostanie w ciągu miesiąca trochę mniej, czy gorszej jakości paszę to tak nie zauważysz strasznie na wadze, a po bańce, mleko z doju na dój <_< . Ale mówię to twoje życie -_- jak ty to widzisz i czujesz się na sile finansowo, zaplecze maszynowe, no musisz zobaczyć, jak cie i ile to finansowo wyjdzie, ja tylko w pierwszej wypowiedzi mówiłem jak byś miał wyżyć z kilku dziesięciu ton zboża to ciężko, a jak bys sprzedał do tego z 5 sztuk mięsnych rocznie do tego te zboża, to budżet by Ci się trochę poprawił. ;)

#12 Share agroLUBELSKIE

agroLUBELSKIE

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 29 marzec 2014 - 05:49

No trochę duże koszty musiał byś ponieś(dojarnia, schładzalnik,pomieszczenie) jeśli masz tylko zboża. atak jak coś to tylko zwierzęta kupujesz co zjedzą to tam urosną(jakaś sianokiszonka, pyrek, śróta) a krówki to warto już coś kombinować z żywieniem żeby były lirty=opłacalność, mięsna jak dostanie w ciągu miesiąca trochę mniej, czy gorszej jakości paszę to tak nie zauważysz strasznie na wadze, a po bańce, mleko z doju na dój <_< . Ale mówię to twoje życie -_- jak ty to widzisz i czujesz się na sile finansowo, zaplecze maszynowe, no musisz zobaczyć, jak cie i ile to finansowo wyjdzie, ja tylko w pierwszej wypowiedzi mówiłem jak byś miał wyżyć z kilku dziesięciu ton zboża to ciężko, a jak bys sprzedał do tego z 5 sztuk mięsnych rocznie do tego te zboża, to budżet by Ci się trochę poprawił. ;)

Dzięki wielkie za porady :)

#13 Share KrZySiEkFaRmErPl

KrZySiEkFaRmErPl

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów
  • Zainteresowania:Interesuje się zootechniką, uprawą zbóż.

Napisany 10 kwiecień 2014 - 21:51

Chciałbym w przyszłości zostać rolnikiem Jeśli kolego nie masz problemów z dobraniem ziemi i masz zapał do roboty, to jazda :) na luzie dasz radę jak dobierzesz tak ze 10-15 ha i mięsne :) Widzę, że masz podobne plany jak ja ;) też mam 10ha ziemi, mało wieku i pełno pomysłów "jakby co" ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#14 Share agroLUBELSKIE

agroLUBELSKIE

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 13 kwiecień 2014 - 14:35

Jeśli kolego nie masz problemów z dobraniem ziemi i masz zapał do roboty, to jazda :) na luzie dasz radę jak dobierzesz tak ze 10-15 ha i mięsne :) Widzę, że masz podobne plany jak ja ;) też mam 10ha ziemi, mało wieku i pełno pomysłów "jakby co" ;)

Dzięki kolego, życzę powodzenia :)