Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak wystartować?

64 odpowiedzi na ten temat

#41 Share michal009

michal009

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów
  • Zainteresowania:Sadownictwo, Fotografia

Napisany 15 kwiecień 2014 - 21:55

Jak wystartować? To czego od nas tu oczekujesz? Że podamy Ci ceny owoców w przyszłych latach? To nie forum wróżbitów.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak wystartować? Dzisiaj, 20:49
  •  

#42 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 15 kwiecień 2014 - 22:23

Jak wystartować?

To wszystko akurat wiem. A może wiecie, czy aronie też się tak obcina przy ziemi po sadzeniu. Chodzi mi o możliwość wykorzystania ich na sztobry.

obcina sie ale nie rozmnaza sie przez sztobry tylko przez odklady. Poczytaj w internecie. A tak w ogole jak kolega wyzej wspomnial ze duzo ryzykujesz i moim zdaniem nie bedzie cie sie to oplacac na takim areale brac kredytow.

#43 Share _rafal

_rafal

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 15 kwiecień 2014 - 22:23

Jak wystartować? Niestety trochę mnie przystopowało :( NIe dostałem pozwolenia na wycinkę i wyrywanie drzewek, będę musiał czekać do października. Zrobię tyle co będę mógł obok nich :-)
Mam pytania odnośnie kwestii technicznych i porzeczki, czy te 40 ton obornika jest do obejścia? Nie mam możliwości kupienia go w takiej ilości, max jaki zdobyłbym na dzień dzisiejszy to 15-20 ton na ha, to zaledwie połowa zalecana. Czy jak będę sypał tylko pod roślinę to bardzo odczuję brak obornika? Ile owców średnio dadzą te plenne odmiany na 3III-3IIIb klasie? trochę czytałem i strasznie rozbieżne to co ludzie podają ;] Czy można założyć jakąś sensowną średnią? Czy możecie podesłać jakiegoś linka gdzie można poczytać jakieś wiarygodne informacje o dofinansowaniach na traktory? Na wsi wieść niesie że połowa kosztów jest wracana, ale jakoś nie widzę za wiele nowego sprzętu :]

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Horti Tech już za nami zobacz »

•  

#44 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 16 kwiecień 2014 - 07:30

Jak wystartować? kolego nie ma nic za darmo. Dotacje sa za cos. Musisz spelnic szereg warunkow niektorych absurdalnych. Obornik jak nie masz za duzo to daj tylko w pasy gdzie beda rosliny i bedzie git. Po kiego grzyba dawac na cale pole przeciez w 3 lata kiedy rozklada sie obornik korzenie nie rozbuduja sie na tyle zeby dostac ten ze srodka. Obornik mozna zastapic nawozami. Zmieszaj superfosfat z sola daj w pasy gdzie sadzisz przejedz czyms co dosyc gleboko zruszy ziemie i gites. Porzeczka roznie ci da zalezy jak bedziesz dbal i jaka pogoda. Ale widze ze nie zrazaja cie niskie ceny porzeczki a takze kiepskie prognozy. Twardy jestes :)

#45 Share _rafal

_rafal

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 16 kwiecień 2014 - 18:39

Jak wystartować? troche juz sie naczytalem to widze ze bede mial troche ciezkawo o jakakolwiek dotacje ale jeszcze poszukam :-)

Zakladam ze porzeczki beda zadbane, bo inaczej nie widzailbym sensu aby sie za to zabierac. Mozesz napisac jakie plony przy optymalnym zadbaniu i niezlych warunkach pogodowych.
Mysle nie tylko o porzeczkach, mam jeszcze czasu to zbieram jak najwiecej informacji :-) Odnosnie cen to nie masz czegos co placi caly czas w zadnej branzy, trzeba robic z glowa swoje i cos sie pomalu posklada. Im wiecej ha tym latwiej, na "zlote strzaly" nie trzeba az tak liczyc. Dlatego szukam "ugorow" do rekultywacji. Na tamten swiat mam nadzieje ze sie jeszcze nie wybieram :-)

#46 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 16 kwiecień 2014 - 18:45

Jak wystartować? przy dobrym dbaniu i dobrej pogodzie i dobrym zapyleniu mysle 6-8 ton wyciagniesz. N wiecej to juz trzeba miec troche szczescia do pogody.

#47 Share sim200

sim200

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 253 postów

Napisany 16 kwiecień 2014 - 19:08

Jak wystartować? Żadnej średniej się nie zakłada, w książkach i na forach (nie wszyscy) cuda wianki piszą. Jak już uparłeś się na te porzeczki to wsadź sobie najpierw ze 30 arów, naucz się samemu tego uprawiać, pryskać itd. i dopiero zdecyduj czy iść z tym w hektary. Ale pewnie zrobisz po swojemu.

#48 Share _rafal

_rafal

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 16 kwiecień 2014 - 19:40

Jak wystartować? no jakas srednia np za ostatnie 5 czy 7 lat mozna wyciagnac :-) i o cos takiego mi chodzi. Wiem ze niektorzy pisza bajki, ale bede blizej prawdy. Nie uparlem sie na porzeczki :-) do jesieni wybiore.
Wsadzanie 30 arow porzeczki to sie troche z celem mija, ani by to uprawa maszynowa byc nie musiala, ani zbior maszyowy. Bylbym takim troche dzialkowcem :-) Chce sie uczyc na tych 2-3 ha na poczatek, musze wiedziec jak sie pryska ciagnikiem, jak sie prowadzi kombajn, jak sie nawozi, przycina masowo itd. Te 2-3ha i tak mnie przytloczyc nie powinny, nagle wszystko nie urosnie i nie zaowocuje.
Jezeli bedzie mialo to rece i nogi to bede myslal o kolejnych np 10 czy 20 dzierzawy, a jak sie uda zakupu. Jak pisalem wczesniej, chcialbym z tego za troche zyc.

#49 Share sim200

sim200

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 253 postów

Napisany 16 kwiecień 2014 - 23:57

Jak wystartować? No można zaryzykować...... ale musiałbyś idealnie przygotować ziemie tzn. chodzi głównie o dobre odchwaszczenie, uzupełnienie składników i ph to mniej roboty jest później a co za tym idzie nakładów finansowych. Ja malin nauczyłem się dopiero po 5 latach a i tak jeszcze wszystkiego nie wiem. Tylko że w malinie dużo więcej roboty, pryskania i przypalić łatwiej. Życzę powodzenia (:

#50 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 17 kwiecień 2014 - 07:57

Jak wystartować?

no jakas srednia np za ostatnie 5 czy 7 lat mozna wyciagnac :-) i o cos takiego mi chodzi. Wiem ze niektorzy pisza bajki, ale bede blizej prawdy. Nie uparlem sie na porzeczki :-) do jesieni wybiore.
Wsadzanie 30 arow porzeczki to sie troche z celem mija, ani by to uprawa maszynowa byc nie musiala, ani zbior maszyowy. Bylbym takim troche dzialkowcem :-) Chce sie uczyc na tych 2-3 ha na poczatek, musze wiedziec jak sie pryska ciagnikiem, jak sie prowadzi kombajn, jak sie nawozi, przycina masowo itd. Te 2-3ha i tak mnie przytloczyc nie powinny, nagle wszystko nie urosnie i nie zaowocuje.
Jezeli bedzie mialo to rece i nogi to bede myslal o kolejnych np 10 czy 20 dzierzawy, a jak sie uda zakupu. Jak pisalem wczesniej, chcialbym z tego za troche zyc.

kup sobie ksiazke uprawa porzeczek czarnych i kolorowych. Jak dla takiego jak ty moim zdaniem genialna. Wszystko napisane co musisz wiedziec. a juz jakies detale to wyjda w trakcie i najczesciej sa to detale ktore nie beda dla ciebie dobre. Ale tak jak pisze kolega wyzej musisz od poczatku nie popelniac bledu bo kolejne male bledy skladaja sie na coraz wieksze ubytki w uzyskanym pozniej plonie.

Edytowany przez marluk, 17 kwiecień 2014 - 07:58.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share ukaszRuciski

ukaszRuciski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 17 kwiecień 2014 - 17:14

Jak wystartować? Nie zapomnij o odpowiedniej odległości między rzędami. My pierwszy raz sadząc zrobiliśmy za wąsko i po kilku latach ledwo co C-330 się mieści.

#52 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 17 kwiecień 2014 - 18:38

Jak wystartować? za wasko tzn ile? 2m? :D

Edytowany przez marluk, 17 kwiecień 2014 - 18:38.

#53 Share _rafal

_rafal

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 18 kwiecień 2014 - 09:20

Jak wystartować? sim200 - będę się starał tak robić aby miało ręce i nogi, wszystkich błędów szans nie ma uniknąć, ale co nie zabije to wzmocnii i nie dziękuję :-)

kup sobie ksiazke uprawa porzeczek czarnych i kolorowych. Jak dla takiego jak ty moim zdaniem genialna. Wszystko napisane co musisz wiedziec. a juz jakies detale to wyjda w trakcie i najczesciej sa to detale ktore nie beda dla ciebie dobre. Ale tak jak pisze kolega wyzej musisz od poczatku nie popelniac bledu bo kolejne male bledy skladaja sie na coraz wieksze ubytki w uzyskanym pozniej plonie.

a możesz podać autora? nie znalazłem książki o takim tytule.
mam Barbary Błaszczyńskiej "Uprawa porzeczek" i Stanisława Pluty "Porzeczki czarne i kolorowe", a tej co podałeś to ni chuchu :-)

skoro przy książkach jesteśmy to możecie podać jakiś dobry tytuł, do malin, truskawki, wiśni i leszczyny?

Edytowany przez _rafal, 18 kwiecień 2014 - 09:25.

#54 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 18 kwiecień 2014 - 13:37

Jak wystartować? wlasnie chodzilo mi o ta stanislawa pluty

#55 Share _rafal

_rafal

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 22 kwiecień 2014 - 22:27

Jak wystartować? dzieki, sie zaopatrze :-)
u mnie pojawil sie pierwszy sprzet, mikrociagnik mesko rjs-1, do sprzatania bedzie jak zloto :-)
na powolnym czasie bede musial go troche poprawic, troche zaniedbany jest, poczukam jakichs instrukcji i ogien, w zimie to machnalbym jakis calkowity remot, takie malenstwo chyba nie moze byc bardzo skomplikowane :-)

#56 Share mariusz b

mariusz b

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 22 kwiecień 2014 - 23:20

Jak wystartować? Coś mi sie zdaje że sie ogromny dołek szykuje w branży porzeczkowej, wszyscy rzucają się na nią a kolega jak na taki areał odrazu ma zamiar kombajn kupować to ostro zaczyna,

#57 Share _rafal

_rafal

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 23 kwiecień 2014 - 16:44

Jak wystartować? co roku przewiduje się takie dołki w każdej branży :-) Jeżeli zdecyduję się na porzeczki i uda mi się je nasadzić w przyszłym roku to, przypuszczam ze przez te 10-11 lat z raz czy 2 cena będzie :-) Piszesz że na taki areał nie opłaca się kombajnu kupować, przecież teraz nie ma ludzi do zbierania czegokolwiek, zamiast tu robić za złotówkę, wolą robić za euro, czy funta. Bez sprzętu to nie ma sensu czegokolwiek zaczynać.

#58 Share michal009

michal009

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów
  • Zainteresowania:Sadownictwo, Fotografia

Napisany 23 kwiecień 2014 - 19:43

Jak wystartować? Trafi się cena, ale ile razy trafi się cena poniżej jakichkolwiek kosztów? Na to pytanie musisz sobie sam odpowiedzieć.

kombajn to nie tania maszyna, wiec czasami opłaca się wynająć zamiast kupować.

#59 Share _rafal

_rafal

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 24 kwiecień 2014 - 19:01

Jak wystartować? nad kosztami mozna sie zastanawiac jak ktos mysli pracowac na nowym sprzecie :-) Tak, wtedy przyznalbym Ci 100% racji, kalkulowałbym to grubo. Ale przeciez nikt nie bedzie amortyzowal 20letniego ursusa :-) Jezeli ma sie jakiekolwiek wolne pieniadze to wynajmowanie kombajnu nie ma najmniejszego sensu. Sprzet rolniczy to nie samochod, 5 lat nie robi roznicy w cenie, a szybko liczac dla powiedzmy dla 5ha porzeczki:
wynajecie kombajnu 250 x h, wykombajnowanie ha to 7h, wykombajnowanie 5ha to 35 h, calosc prawie 9000 zlotych. to 1/4 maszyny uzywanej i 1/10 nowej. Wiadomo ze nam dojdzie koszt paliwa, ale to i tak sporo zostanie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 24 kwiecień 2014 - 19:25

Jak wystartować? podzielam twoje zdanie kolego, przy 5ha juz oplaca sie miec wlasny kombajn.