Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak wystartować?

64 odpowiedzi na ten temat

#1 Share _rafal

_rafal

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 27 marzec 2014 - 14:09

Jak wystartować? Przerzuciłem już trochę tematów, ale nie znalazłem na tyle podobnego by mnie do końca poratował i zakładam swój.

Chciałbym zacząć przygodę z rolnictwem, ale chciałbym zabrać się do tego jak należy i będę podpytywał mądrzejszych od siebie :-)
Obecnie sytuacja wygląda tak, nie mam nic sprzętu, mam niecałe 7 ha ziemi. 3ha są w tej chwili dzierżawione i zadbane, natomiast pozostałe do większej lub mniejszej rekultywacji. Ziemia jest w 3 kawałkach. 3ha niezłe orne klasa III,IIIa, pozostałe IV i fragmenty V.

Ziemi jest niewiele, więc nie mam za wielkiego wyboru i będzie trzeba zająć się owocami. W tym roku chciałbym przygotować ziemię, te uprawiane 3ha odzyskać, a pozostałą rekultywować.

Obecnie różnie to bywa z moją obecnością w domu 3-4 tygodnie praca/tydzień wolnego, który przeznaczałbym na pracę przy ziemi. Owoce o jakich myślę to porzeczka, maliny, aronia.

Czy przez pierwsze 2-3 lata, będzie możliwość pracy takim trybem i poświęcać ziemi tydzień w miesiącu?
Jak się zabrać za rekultywacje aby miała ręce i nogi i nadawała się jak najlepiej pod przyszłe nasadzenia?
Wreszcie jaki sprzęt będę potrzebował? urządzenie do zbiorów chciałbym mieć swoje.
Jaki byłby koszt na start, urządzenia + orientacyjny koszt założenia ha pola?

Jeżeli mielibyście jakieś inne sugestie co do zagospodarowania tej ziemi to bardzo proszę :-) myślałem też o jakimś wynalazku np. soczewicy czy żurawinie, ale one potrzebują chyba więcej uwagi?

trochę potruję, z góry dzięki za podpowiedzi :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak wystartować? Dzisiaj, 17:56
  •  

#2 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 27 marzec 2014 - 16:25

Jak wystartować? na takim areale nieoplacalna jakakolwiek inwestycja w sprzety. Proponuje pilnowac swojej pracy a pola zaniedbane doprowadzic do uzytku i wydzierzawic w zamian za doplaty. Sprzet do rolnictwa jest potwornie drogi a nie widze dla ciebie jakiejkolwiek uprawy bez inwsetycji w sprzety. A przy obecnych cenach jest to nieoplacalne. Oczywiscie na twojej powierzchni. Na wiekszych arealach inna rozmowa... Jakies nadzieje daje aronia. Malo sprzetu. Jak ci sie trafi rok to bedzie troche kasy z tego.

Edytowany przez marluk, 27 marzec 2014 - 16:27.

#3 Share michal009

michal009

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów
  • Zainteresowania:Sadownictwo, Fotografia

Napisany 27 marzec 2014 - 16:43

Jak wystartować? Kilka dodatkowych pytań:
- ile możesz wyłożyć na ciągnik?
- czy ma Ci kto pomóc?
- czy masz od kogo pożyczyć podstawowy sprzęt?
- czy ma ktoś w okolicy kombajn do owoców?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share _rafal

_rafal

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 27 marzec 2014 - 17:41

Jak wystartować? marluk - to na jakiej ilości można zacząć coś robić? jakby to było orne to racja, ale dlatego chciałbym iść w owoce. Pracy pilnować swojej oczywiście będę, ale rolnictwo to jest to co bym chciał za kilka lat robić, zawsze mnie na wieś ciągnęło :-) praca ciężka mi straszna nie jest, odwodzić mnie od tego nie ma co, nie podpalam się chce sobie na spokojnie grunt przygotować. Jeżeli chodzi o ewentualne dzierżawy, to kilkanaście ha nie będzie większym problemem, mam od kogo, ale jak pisałem w tej chwili na spokojnie, to za 2-3 lata.

Kilka dodatkowych pytań:
- ile możesz wyłożyć na ciągnik?
- czy ma Ci kto pomóc?
- czy masz od kogo pożyczyć podstawowy sprzęt?
- czy ma ktoś w okolicy kombajn do owoców?

Wiadomo, jak najmniej ale też z głową. Chciałbym kupić ciągnik na tyle mocny i sprawny by bez problemów obsłużył kombajn i co tam będzie trzeba. W okolicy kombajn jeden ale jakość raczej kiepska, przez 2-3 lata raczej nic się nie zmieni i tu też jakąś szansę widzę :-) Pomóc w razie w będzie miał kto.
Podstawowy sprzęt, masz na myśli, pług, drapacz,brony, opryskiwacz itd? Chciałbym kupić swoje, ale w razie w to bez problemu za "wódkę" mogę pożyczyć.

Edytowany przez _rafal, 27 marzec 2014 - 17:42.

#5 Share michal009

michal009

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 27 marzec 2014 - 17:59

Jak wystartować? Na początek potrzebny jest Ci ciągnik, proponuję MF 235, lub 255, lub polskie odpowiedniki(255 trzeba będzie zwężać, a 235 obyło by się bez dodatkowych kosztów). Są w miarę tanie i w miarę trwałe. Maszyny to: pług jakjieś 1000zł, agregat jakieś 2500zł, pielnik jakieś 1300zł. To na początek, resztę pożyczysz. Po jakichś dwóch latach musisz pomyśleć o rozdrabniaczu sadowniczym (będziesz również wykorzystywał jako kosiarka) oraz opryskiwacz sadowniczy. W trzecim roku możesz myśleć już o kombajnie z przystawką do malin. Ja posadził bym 2-3ha maliny pod kombajn, z 2 ha aronii pod kombajn, a resztę albo jakiś wynalazek(borówka, jagoda, świdośliwa), albo porzeczka np. 2 ha czarna, a 2 ha czerwona. Pytałem, czy będzie miał Ci kto pomóc, bo choroby i szkodniki nie poczekają aż wrócisz do nich i tu będzie Ci potrzebny ktoś, to Ci pomoże. Pomoc przyda się też podczas nasadzeń.

Jak będziesz miał jakieś pytania to pisz, postaram się pomóc.

Edytowany przez michal009, 27 marzec 2014 - 18:00.

#6 Share cinek1808

cinek1808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 730 postów

Napisany 27 marzec 2014 - 18:48

Jak wystartować? a nie lepiej iść w kierunku warzyw typu fasola szparagowa lub inne warzywa

#7 Share michal009

michal009

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 27 marzec 2014 - 19:09

Jak wystartować? Też nie głupi pomysł, a może nawet i lepszy. W warzywach już w pierwszym roku masz przychód, a nie tylko koszty, i co nie jest bez znaczenia, maszyny można kupić tańsze. Kombajn do porzeczki(aroni i maliny) kosztuje używany przynajmniej 40 tyś, a do ziemniaków można już kupić używany w bardzo dobrym stanie 15 tyś. Więc faktycznie rozważ tą opcję.

#8 Share aresss

aresss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 27 marzec 2014 - 19:17

Jak wystartować? A nie lepiej zasiac zboze,potem je sprzedać,mało pracochłonne,Albo jak kolega wyzej pisał warzywa.Bo z owocami to racze bys musiał byc na miejscu bo Opryski nieraz z tego co wiem z 2 razy w tygodniu trzeba wykonać :)

Pozdrawiam!

#9 Share BomV

BomV

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 27 marzec 2014 - 19:34

Jak wystartować? w dzisiajszych czasach na zbożu nie da rady wyjść na+. Nawozy i oprysk+ kombajn i nakład pracy wyniesie cię sporo. Dużo lepiej już na warzywach

#10 Share _rafal

_rafal

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 27 marzec 2014 - 19:58

Jak wystartować? Warzyw absolutnie nie wykluczam, ale wydaje mi się że do nich potrzebne jest znacznie większe zaplecze w postaci budynków do przetrzymania. Nie wiem jak warzywa wyglądają w praktyce, owoce o których pisaliśmy to równe rządki i pryskanie,a przy zbiorach, kombajn i skup bez przechowywania. Warzyw w okolicy nikt nie ma, dla jednego producenta z takim areałem będzie chyba ciężko kogoś namówić na przyjazd. Nie wiem jak poza ziemniakami czy burakami wyglądają zbiory warzyw. Teraz doczytuję, kurcze teraz wszystko automatycznie, ale w okolicy to nie ma co marzyć o takich urządzeniach. Cena zakupu takiego kombajnu do fasoli pewnie znacznie wyższa niż kombajnów owocowych? Ciągnik też pewnie mocniejszy ze 2 razy trzeba?

Zboże na tylu hektarach to chyba tragedia wielka :P jakbym miał konia mógłbym mu owsa zasiać :-)

Dzięki za odpowiedzi, doczytam i będę dalej pytał :-) bardziej z sensem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 27 marzec 2014 - 20:06

Jak wystartować? kolego o zbozu nawet nie mysl. Owoce na takim moze ok ale pomysl ile czasu bedziesz amortyzowal sprzet. Jak chcesz to truskawke maline i porzeczke moge ci dokladnie opisac technologie uprawy i koszty to zobaczysz sam ile to kosztuje. A moze truskawka?

#12 Share jacekP82

jacekP82

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 27 marzec 2014 - 20:37

Jak wystartować? Przy truskawce napewno poradzi sobie w trybie 3-4 tyg praca, tydzień wolnego :D Zresztą przy każdej uprawie sadowniczej nie ma szans racji bytu. Chyba że w zimie. Musisz pilnować oprysków, nawożenie, koszenia. Wrócisz po 4 tygodniach nieobecności w sezonie i za co się chcesz brać ? Trawa na metr, przędziorki, mszyce, pordzewiacze, gnicie owoców szkoda gadać.

#13 Share cinek1808

cinek1808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 730 postów

Napisany 27 marzec 2014 - 20:50

Jak wystartować? truskawki to jedna trzeba pilnować i to porządnie wystraczy że przedziorka nie opryska w porę albo mącznika i po zbiorach i nakład poszedł w ....
nie wiem gdzie mieszkasz ale jak masz giełde warzywna blisko siebie to ładujesz samochód i nie potrzebujesz przechowalni na warzywa tylko od razu na rynek pół samochodu ziemniaków pół fasoli szparagowej cebuli dymki czy burak cwikłowego
nie pisze abyś zrezygnował z chęci uprawy owoców ja mam truskawke i ona jest bardzo pracochłonna i potrzebuje duzych srodków finansowych nie wiem jak z pozostałymi owocami bo takowych nie uprawiam

#14 Share _rafal

_rafal

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 27 marzec 2014 - 20:51

Jak wystartować?

kolego o zbozu nawet nie mysl. Owoce na takim moze ok ale pomysl ile czasu bedziesz amortyzowal sprzet. Jak chcesz to truskawke maline i porzeczke moge ci dokladnie opisac technologie uprawy i koszty to zobaczysz sam ile to kosztuje. A moze truskawka?

jezeli opiszesz mi technologie i koszty to będę wdzięczny, zaoszczędzisz naście godzin pracy, tzn i tak będę czytał ale dasz mi punkt odniesienia :-)
Z truskawką w tej chwili nie mam za bardzo możliwości, przy zbiorach w dzień lub dwa jej nie machnę, poza tym pola tak położone że nie mam ich ja nawadniać. Przy domu posadzę kilkanaście arów, zobaczę jak działa nawadnianie ręcznie robione :-) ale to tak dla sportu i na dżem :P

#15 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 27 marzec 2014 - 21:03

Jak wystartować? ale to bardziej zapytaj mnie o konkretna rosline i o konkretny aspekt np. Sadzenie nawozenie ochrona. Wszystko opisywac to troche duzo tego. Wiekszosc jest w necie. Szczegoly czegos noge ci opisac

#16 Share jacekP82

jacekP82

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 27 marzec 2014 - 21:23

Jak wystartować? Marluk napisz o nawożeniu truskawki, zaczynając od zakładania plantacji az po jesienne nawożenie chętnie poczytam :) koledzy pewnie też :) . _rafal jak masz zamiar pogodzić 2 prace ? Mówisz że Cie nie ma po 3-4 tyg jak to sobie wyobrażasz ? No chyba że temat wypucha.

#17 Share _rafal

_rafal

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 27 marzec 2014 - 21:57

Jak wystartować?

Przy truskawce napewno poradzi sobie w trybie 3-4 tyg praca, tydzień wolnego :D Zresztą przy każdej uprawie sadowniczej nie ma szans racji bytu. Chyba że w zimie. Musisz pilnować oprysków, nawożenie, koszenia. Wrócisz po 4 tygodniach nieobecności w sezonie i za co się chcesz brać ? Trawa na metr, przędziorki, mszyce, pordzewiacze, gnicie owoców szkoda gadać.

truskawki to jedna trzeba pilnować i to porządnie wystraczy że przedziorka nie opryska w porę albo mącznika i po zbiorach i nakład poszedł w ....
nie wiem gdzie mieszkasz ale jak masz giełde warzywna blisko siebie to ładujesz samochód i nie potrzebujesz przechowalni na warzywa tylko od razu na rynek pół samochodu ziemniaków pół fasoli szparagowej cebuli dymki czy burak cwikłowego
nie pisze abyś zrezygnował z chęci uprawy owoców ja mam truskawke i ona jest bardzo pracochłonna i potrzebuje duzych srodków finansowych nie wiem jak z pozostałymi owocami bo takowych nie uprawiam

Właśnie ze względu na ten tryb pracy chciałem się zabrać za owoce :-) Nie spieszy mi się jakoś bardzo i przez te 2 lata chciałbym mieć przy tym mniej pracy, poczekać aż krzaki czy drzewka podskoczą, wiem że na dłuższą metę takie coś nie ma prawa funkcjonować :-) Nie podpalam się, nie muszę od razu zarabiać, mogę jakiś przedplon czy coś zasiać, pierwsze "coś" wsadzę tam pewnie w przyszłym roku, w tym chciałbym przygotować sobie na tip top ziemię.

cinek, jasne rozumiem, ja jestem wdzięczny za to co mi podrzucasz, nie znam absolutnie tematu, a przez to że nie znam tematu to ciężko mi sobie wyobrazić że jadę na giełdę i wyprzedaje połowę zawartości auta :-) na giełdę w Sandomierzu mam godzinkę.

_rafal jak masz zamiar pogodzić 2 prace ? Mówisz że Cie nie ma po 3-4 tyg jak to sobie wyobrażasz ? No chyba że temat wypucha.

Chcę znaleźć jakiś złoty owoc lub warzywo, który da mi na początku taką możliwość ;p, jeżeli będzie mus, to ktoś kto mi opryska czy przejedzie, ale chciałbym jak najmniej z pomocy osób 3 korzystać.

ale to bardziej zapytaj mnie o konkretna rosline i o konkretny aspekt np. Sadzenie nawozenie ochrona. Wszystko opisywac to troche duzo tego. Wiekszosc jest w necie. Szczegoly czegos noge ci opisac

Sorry, bo wyszło tak jakbym chciał plan na całość :-) Sadzenie, czy nawożenie od strony technicznej mnie jeszcze nie interesuje.
Zakładam że koszt "założenia" 1ha maliny i porzeczki będzie podobny, ile to będzie? ile rocznie kosztuje obsługa 1ha jeżeli już go posiadamy? możesz polecić jakieś odmiany o których będę mógł poczytać?

a z innej beczki czy jest tu jakiś temat o agreście? wyszukiwarka takie średnie wyrzuca

#18 Share cinek1808

cinek1808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 730 postów

Napisany 27 marzec 2014 - 22:13

Jak wystartować? to dobrze że masz blisko giełdę jak dobry towar to kupców nie będzie brakowało i szybko sprzedasz nawet całego busa
jeśli moge podpowiedzieć z warzyw to możesz wybrac ziemniaka łatwy w uprawie poczytaj też o uprawie bobu tym warzywem mozesz sterować kiedy chcesz mieć zbiór ale wymaga opryskania od robaka co tydzień burak ćwikłowy dość prosty w uprawie cebula dymka fasolka szparagowa też sobie poradzisz co do malin z tego co wiem to jest duzę nasadzenie i cena moze być słaba chyba ż e kartoniki na giełdę
jak masz czas to mozesz podjechać na giełdę i podpytac co tam dobrze schodzi bo są regiony co się specjalizują w konkretnej uprawie i do tego regionu przyjezdzaja kupcy z zagranicy

#19 Share adams452

adams452

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 27 marzec 2014 - 22:14

Jak wystartować? jeżeli masz w okolicy skupy truskawek i dobrze zglebisz temat to na tym naprawdę można dobrze zarobić

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share jacekP82

jacekP82

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 27 marzec 2014 - 22:17

Jak wystartować? Ja na Twoim miejscu sadziłbym wiśnie. Zbiory zaczynają sie w trzecim roku po posadzeniu, to są nie duże zbiory. W kolejnych latach już jest duże owocowanie i zbiory obfite. Wcale nie musisz mieć kombajnu do zbioru. Wystarczy otrząsarka do drzewek którą instalujesz przy traktorze. Dodatkowo kupisz opryskiwacz sadowniczy i kosiarke tyle z poważniejszych maszyn no i traktor :)