Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak wystartować?

64 odpowiedzi na ten temat

#21 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 969 postów

Napisany 27 marzec 2014 - 23:10

Jak wystartować? co do truskawki to nie bede opisywal nawozenia bo to jest w internecie. Moge podac linki. Moge odpowiedziec na konkretne pytania. koszt zalozenia to ciezkie pytanie bo nie wiem czy wliczamy w to maszyny czy tylko uprawe. Czy wliczamy koszt sadzonek? Obsluga hektara plantacji jesli chodzi o porzeczke to okolo 2000-2500 zl liczac tylko srodki ochrony roslin nawozy i paliwo na jeden sezon. Malina troszke wiecej 2500-3000 zl. Z odmian polecam porzeczka tisel swietna odmiana. Z malin to wiosenna laszka i glen ample. Z jesiennej polka i polana.

Edytowany przez marluk, 27 marzec 2014 - 23:13.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak wystartować? Dzisiaj, 19:18
  •  

#22 Share _rafal

_rafal

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 28 marzec 2014 - 06:43

Jak wystartować?

koszt zalozenia to ciezkie pytanie bo nie wiem czy wliczamy w to maszyny czy tylko uprawe. Czy wliczamy koszt sadzonek? Obsluga hektara plantacji jesli chodzi o porzeczke to okolo 2000-2500 zl liczac tylko srodki ochrony roslin nawozy i paliwo na jeden sezon. Malina troszke wiecej 2500-3000 zl. Z odmian polecam porzeczka tisel swietna odmiana. Z malin to wiosenna laszka i glen ample. Z jesiennej polka i polana.

Koszt sadzonek ze szkółki to pewnie z 3/4 ceny założenia :-) sadzonki widziałem że kosztują ok złotówki sztuka, więc ok 5000 za same sadzonki, dlatego skłaniałbym się ku sztobrom. Ja to wygląda czasowo? tzn ile czasu potrzebujemy od sztobra do owocującego krzaka? Co ile trzeba wyrywać i nasadzać nowe?

Wieczorem podczytuje, a w tej chwili jadę krzaki na polu czyścić :-) Wczoraj deszcz mnie wygonił, a dzisiaj się skurczybykowi nie dam :P

#23 Share michal009

michal009

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 320 postów
  • Zainteresowania:Sadownictwo, Fotografia

Napisany 28 marzec 2014 - 14:38

Jak wystartować? Porzeczka jest mocno kosztowna. Wyprodukowanie sztobrów też troszkę kosztuje. W pierwszym roku nie masz przychodu, w drugim też nie, dopiero od trzeciego roku zaczynasz zbiór kombajnowy. Plantacja owocuje około 8 lat, później kasacja, poplon, obornik i sadzimy od nowa. Czyli zaczynasz robić sztobry i za trzy lata zaczynasz mieć pierszy przychód, a robić trzeba cały czas.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 969 postów

Napisany 28 marzec 2014 - 16:17

Jak wystartować? nie prawda ze w drugim roku nie ma przychodu. Jest. Okolo polowy nominalnego zbioru w pozniejszych latach. Produkcja sztobrow kosztuje jak wszystko inne ale jest nieporownywalnie tansza od kupna sadzonek od kogos. To ze porzeczka jest kosztowna to akurat prawda.

#25 Share _rafal

_rafal

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 28 marzec 2014 - 21:26

Jak wystartować? Sztobry chciałbym kupić, nie chcę ich robić samemu, raz nie mam z czego(u mnie raczej odmian nowych nie ma ;-)), a 2 nie chciałbym niczego spierniczyć. Michał czy ta 235 pod kombajn nie będzie za słaba? Na porzeczkę się już prawie zdecydowałem, trochę poczytałem i chyba wybacza trochę więcej niż malina? zostanie mi jeszcze trochę ponad 3ha do zagospodarowania :P
Jaki kombajn do jagodowych polecacie? Może być też jakiś zagraniczny odpowiednik, z przywiezieniem, czy wyszukaniem z zagranicy problemów raczej nie będzie.

Jutro wrzucę zdjęcia z kawałków które uzdatniam ;p

Czy uprawiał ktoś choinki? wyszukiwarka znowu siano pokazuje ;p

#26 Share michal009

michal009

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 320 postów

Napisany 28 marzec 2014 - 23:08

Jak wystartować? Kombajn za granicą ciężko będzie znaleźć. Myślę ze mf da radę. U nas nawet trzydziestkami ciągają. Jak owocu trafia się sporo to trzeba po sprzęgle dawać bo ciągnik za szybki. Jak dobry upał to i mf255 potrafi się zagrzać, ale on to już za szeroki do porzeczki.
Ja ze swoich obserwacji to bym powiedział że malina jesienna jednak jest łatwiejsza w uprawie od porzeczki.

Znajoma ma choinki to nawet na tym całkiem wychodzi. Sadzonki tanie, pryskasz od chwastu tylko pierwsze dwa lata więc kosztów dużych nie ma.

#27 Share _rafal

_rafal

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 30 marzec 2014 - 06:12

Jak wystartować?

Kombajn za granicą ciężko będzie znaleźć. Myślę ze mf da radę. U nas nawet trzydziestkami ciągają. Jak owocu trafia się sporo to trzeba po sprzęgle dawać bo ciągnik za szybki. Jak dobry upał to i mf255 potrafi się zagrzać, ale on to już za szeroki do porzeczki.
Ja ze swoich obserwacji to bym powiedział że malina jesienna jednak jest łatwiejsza w uprawie od porzeczki.

Znajoma ma choinki to nawet na tym całkiem wychodzi. Sadzonki tanie, pryskasz od chwastu tylko pierwsze dwa lata więc kosztów dużych nie ma.

to zagranice odpuszcze, a mozesz napisac ktory kombajn brac pod uwage? :-)
zanim pola beda mialy rece i nogi to jeszcze sporo pracy przede mna, gdybym mial wiecej czasu to byloby sprawniej, a tak tak sie troche przeciagnie, bede mial czas na doczytywanie :-)
P1100431.JPG
od brzozek po lewej po jabloni po prawej, pod las
P1100437.JPG
a tu od tych starych wisni po las :-)

#28 Share michal009

michal009

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 320 postów

Napisany 30 marzec 2014 - 10:36

Jak wystartować? Co do kombajnu to ilu użytkowników tyle opini. Z moich obserwacji widzę, ze ja bym kupił Joannę. Chyba najmniej psuje krzaki. Ale też wiele zależy od operatora. Na pewno jedno wirnikowy i z dodatkową chłodnicą na olej z wentylatorem. Jak jest duży upał to nie daje rady chłodzenie pasywne.

#29 Share sim200

sim200

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 31 marzec 2014 - 13:38

Jak wystartować? doprowadz pole do porzadku i posiej rzepaku zimowego najlepiej na tym wyjdziesz, po rzepaku daj komus w dzierzawe zeby posial pszenicy najlepiej a potem ty znowu rzepak, na rzepaku mozna dobrze zarobic. z owocami cena oplacalna jest raz na 3-4 lata, do malin doplat nie ma wiec jest lipa (bo pryskac trzeba praktycznie co 3 dzien zeby cos bylo), porzeczka cena co 4 lata. kombajn do malin porzeczek kosztuje kilkadziesiat tys zl, a maliny po nim to na puple za najnizsza cene mozna sprzedawac, do letnich trzeba ludzi 7 osob na ha najlepiej z ukrainy dac im gdzie mieszkac jesc itd. na polakow nie ma co liczyc, przyjdzie jednego dnia porwie troche zarobi kilkadziesiat zl i powie ze za goraco dla niego. do porzeczek musisz kupic ślęze, najmniejsza zawieszana 400l to 5 tys zl, rozdrabniacz-tluke tez 5 tys a do rzepaku zwykly opryskiwacz 2,2 tys, plug uzywany 500zl i siewnik ze 3 tys, i jakis agregat 3 tys, ale jakbys sial co 2 lata to moglbys se to wszystko od jakiegos dobrego znajomego pozyczac aby swoj traktor miec tylko zadnego ursusa tylko jakis normalny zachodni albo czeski zetor koniecznie ze wspomaganiem i najlepiej z przednim napedem. urobic sie po pachy i nic nie miec albo minimalnie na + wyjsc to nie sztuka.

#30 Share aresss

aresss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 31 marzec 2014 - 20:09

Jak wystartować? Kolego wyzej piszesz jak byś nie mieszkał w Polsce,"Nie ursusa tylko normalny zachodni ciągnik" Jak by te nasze poczciwe sprzety były złe, i odrazu z przednim napędem,wpomaganiem, moze od razu nówke fendta?A co ,kto bogatemu zabronii :P

Pola bedziesz miał troche pracy żeby to do prządku doprowadzić ,ale da się zrobić :)

Pozdrawiam!:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share sim200

sim200

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 02 kwiecień 2014 - 00:19

Jak wystartować? Niestety mieszkam w Polsce i mam ursusa, nie pisze ze są złe tylko te typy z lat osiemdziesiątych czy początek dziewięćdziesiatych troszke odstają od normy zachodnich marek produkowanych w tym samych latach. Głównie chodzi mi o komfort jazdy. Nawet porównać do takiego czeskiego zetora który każdy ma szczelną wygodną kabine, ogrzewanie, wspomaganie, mało awaryjną elektronike. A w "sześdziesiątce" czy "trzydziestce" co jest? :P blokada która nie dziala, wyjące zwolnice i nie zsynchronizowane biegi.... :lol:

http://allegro.pl/fo...4112764741.html - w cenie dobrej 60tki, Nawet sam wygląd zewnętrzny o ile jest estetyczniejszy.

Pozdrawiam :)

#32 Share ukaszRuciski

ukaszRuciski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 15 kwiecień 2014 - 15:30

Jak wystartować? Podłączę się do tematu kolegi. Obecnie mam 2ha porzeczki czarnej. Od jesieni biorę w dzierżawę kolejne 2 po sąsiedzku. Kilka domów dalej jest możliwość wydzierżawienia kolejnych hektarów(pan kończy przygodę z rolą i będzie się wyzbywał) na te 2 ha mam już sztobry, samemu robione. Pytanie, czy gdybym wydzierżawił powiedzmy 6 ha te kilka domów dalej, zasadził aronię to będzie mi się ona opłacała, czy poszukać jeszcze trochę więcej ha po sąsiadach i na większym areale sadzić? Dodam, że chciałbym dokupić drugi mocniejszy ciągnik i kombajn do zbioru. Chciałbym przeznaczyć na to ok 150 tys. Myślicie, że biorąc kredyt na 10 lat ma szansę zwrócić mi się zakup z samej aronii(licząc przez czas trwania kredytu)? Kombajn miałbym możliwość kupić na pół z szwagrem, który równiż ma porzeczki.

Edytowany przez ukaszRuciski, 15 kwiecień 2014 - 15:31.

#33 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 969 postów

Napisany 15 kwiecień 2014 - 16:00

Jak wystartować? nie bedzie ci sie to oplacac raczej. A z reszta po co ci mocniejszy ciagnik do takich rzeczy? Do tego trzydziestka wystarczy.

#34 Share michal009

michal009

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 320 postów

Napisany 15 kwiecień 2014 - 19:22

Jak wystartować? No jak myślisz o kredycie to chyba dodatkowo pracujesz, bo jak tylko z tych paru ha chcesz żyć i spłacać kredyt to jesteś marzyciel. Jak pole jako miły dodatek to ok. Z opłacalnością porzeczki jest jak z totolotkiem, ktoś tam niby wygrał tylko nikt go nie zna. Masz koszty założenia, utrzymania, kasowania, a zysk może i się uda trafić.

#35 Share ukaszRuciski

ukaszRuciski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 15 kwiecień 2014 - 20:37

Jak wystartować? Prace mam stałą(mundórówka) i dlatego chciałbym EWENTUALNIE uderzyć w ten kredyt. Nie wykluczam później zwiększenia areału. Porzeczkę zakładał mój tata i narazie chcę ją jeszcze kontynuować. Ciekawi mnie ta aronia i chętnie bym jej spróbował i zobaczył co z tego wyjdzie. Myślicie, że po pierwszych zbiorach koszty nasadzenia zwróciły by się?

#36 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 969 postów

Napisany 15 kwiecień 2014 - 20:55

Jak wystartować? po pierwszych zbiorach? nie ma takiej opcji kolego

#37 Share sim200

sim200

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 15 kwiecień 2014 - 20:58

Jak wystartować? Lepiej porzeczka niż aronia ewentualnie malina jesienna. Aronia kiedyś potrafiła być po 15 gr za kg (: Na jakieś konkretne zyski nie ma co się nastawiać, jak pisał kolega wyżej- jak z totolotkiem (:

#38 Share ukaszRuciski

ukaszRuciski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 15 kwiecień 2014 - 21:11

Jak wystartować? Chodzi mi o koszty samych sadzonek. Myślicie, że nie ma szans na zwrot tych kosztów?

#39 Share michal009

michal009

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 320 postów

Napisany 15 kwiecień 2014 - 21:46

Jak wystartować? Jeżeli pracujesz to można się bawić w rolnika, ale z kredytami to ostrożnie i zanim weźmiesz jkiś to się z 5 razy zastanów.
jak posądzisz, Np porzeczkę to zaraz po posadzeniu ją ścinasz i zbioru w następnym roku nie masz. W drugim roku to powiedzmy zbierzesz na nawozy i opryski, a w trzecim może jeszcze na paliwo. Oczywiście jak jakaś w miarę sensowna cena będzie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share ukaszRuciski

ukaszRuciski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 15 kwiecień 2014 - 21:49

Jak wystartować? To wszystko akurat wiem. A może wiecie, czy aronie też się tak obcina przy ziemi po sadzeniu. Chodzi mi o możliwość wykorzystania ich na sztobry.