Skocz do zawartości

Zdjęcie

wspólnota gruntowa

6 odpowiedzi na ten temat

#1 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 21 marzec 2014 - 21:03

wspólnota gruntowa Czy brał może ktoś z was udział w postępowaniu w sprawie ustalania udziału w wspólnocie gruntowej?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
wspólnota gruntowa Dzisiaj, 07:04
  •  

#2 Share st220

st220

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1028 postów

Napisany 22 marzec 2014 - 12:17

wspólnota gruntowa Jak wygląda ta wspólnota? Jest jakiś obszar który sami kiedyś podzieliliście i teraz będzie to tylko zalegalizowane czy na nowo dzielone?

#3 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 22 marzec 2014 - 12:38

wspólnota gruntowa jest to obszar zalesiony w latach 50-60 tych przez mieszkańców jednej z wsi (mieszkali tam moi dziadkowie) , aktualnie mieszkańcy wystąpili do starosty o uznanie wspólnoty, nie wiem jakie zgromadzili dokumenty,

Zastanawiam się kto jest uprawniony do udziału w takiej wspólnocie (przy założeniu że starosta uzna wspólnotę).
Czy uprawnionymi stają się dziadkowie którzy w roku 1963 mieli gospodarstwo w tej wsi i brali udział w zalesianiu (oni i ich dzieci, ) , bo jeśli tak to co z takim udziałem po sprzedaży gospodarstwa przez następcę czy udział " idzie" za gospodarstwem ,czy jest odrębnym niezależnym prawem.

Zastanawiam się też w jaki sposób starosta odnajduje osoby uprawnione do udziału , czy tylko na podstawie oświadczeń mieszkańców czy w inny sposób

Edytowany przez ONA77, 22 marzec 2014 - 12:41.

#4 Share st220

st220

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1028 postów

Napisany 23 marzec 2014 - 21:19

wspólnota gruntowa Najlepiej to podjedź do sołtysa tej wioski, urzędu gminy lub do starostwa wszędzie powinni wiedzieć jak będzie dzielone. U mnie w wiosce też jest wspólnota nieoficjalnie podzielona jakieś 40 lat temu. Udział we wspólnocie wyliczany był na podstawie tego kto ile posiadał ziemi przy gospodarstwie (przy siedlisku) dziadek miał za stodołą 3ha to dostał 1,6ha wspólnoty, sąsiad miał 4ha to dostał coś ponad 2ha itd. Jeśli tam będzie ziemia dzielona na podobnej zasadzie to raczej nie masz na co liczyć.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3924 postów

Napisany 23 marzec 2014 - 22:23

wspólnota gruntowa Swego czasu każdy uciekał do miasta i na ziemię nie chciał patrzeć (bo nie było kupujących) dziś każdy walczy o każdy m2 gruntu.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#6 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 24 marzec 2014 - 19:28

wspólnota gruntowa Sadek nie bardzo wiem jak mam zrozumieć twoją wypowiedź....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share _rafal

_rafal

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 27 marzec 2014 - 14:53

wspólnota gruntowa wspólnoty to temat trochę wcześniejszy bo z XIX, tylko "rada wiejska" w latach 50-60 podjęła decyzje by teren wspólny zalesić. U nas temat właśnie przerabiamy, trwa to 4-5 lat i szczerze to końca nie widać. Kiedyś wszystko śledziłem, a teraz odpuściłem. Skrupulatni jacyś w wyszukiwaniu ludzi nie są, ale nie ma się co dziwić jeżeli ktoś już ileś lat na wsi nie był ;-) u Nas wraz ze znalezionymi dokumentami carskimi, powiększyło się grono potencjalnych chętnych.