Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jęczmień jary - herbicyd.

228 odpowiedzi na ten temat

#41 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1106 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 21 maj 2013 - 08:25

Jęczmień jary - herbicyd. Nie powinno spalić. Jęczmień odchoruje trochę pume, ale nie uszkodzi go. Środki spalą to zielsko co wyszło już. W tamtym roku też bylo sucho i opryskałem. Wszystkie trawki nie wyrosły więc po deszczu powychodziło i mi przyklepało strasznie jęczmień na ok 40 arach koło domu. Ja dzisiaj mam zamiar po południu pryskać pumą i chwastoxem trio. Ale zobaczymy jak będzie bo coś się chmurki wyciągają :)

Edytowany przez master20002, 21 maj 2013 - 08:39.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jęczmień jary - herbicyd. Dzisiaj, 20:27
  •  

#42 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 22 maj 2013 - 13:45

Jęczmień jary - herbicyd. Panowie, stosował ktoś izoproturon w jęczmieniu jarym? Bo mam kłopot z chwastnicą i miotłą, myślę o mieszance izoproturonu z 3g gleanu/ha, ewentualnie o samym gleanie 3g/ha. Pryskałem już jarki granstarem, ładnie wziął dwuliścienne, ale podczas oprysku zauważyłem wychodzące pierwsze chwasty jednoliścienne, ojciec nie ma zamiaru kupować nic na jednoliścienne, ale ja wiem jak się może skończyć ekspansja jednoliściennego syfu w jęczmieniu, głupi przed szkodą i po szkodzie....

#43 Share andrzej261082

andrzej261082

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 316 postów

Napisany 22 maj 2013 - 19:16

Jęczmień jary - herbicyd. W tamtym roku sąsiad stosował protugan w pszenicy jarej i uszkodzeń nie było

#44 Share szarak

szarak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 184 postów

Napisany 22 maj 2013 - 19:19

Jęczmień jary - herbicyd. Strsznie pożółkł mi jęczmień po oprysku pumą a nawet można powiedzieć ze koncówki liści są zeschnięte . Pole z daleka wygląda strasznie. Ciekawe czy jęczmień odbije, już tydzień po oprysku . W jaki sposób można zniwelować skutki oprysku? Odżywka, nawozy azotowe?

#45 Share tedizetor56

tedizetor56

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 509 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,myslistwo,pilka nozna Wdizew Lódz.

Napisany 22 maj 2013 - 19:23

Jęczmień jary - herbicyd. po pumie to norma,tydzień i mu przejdzie.
Zetor Team.

#46 Share szarak

szarak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 184 postów

Napisany 23 maj 2013 - 06:31

Jęczmień jary - herbicyd. No nie wiem czy mu przejdzie właśnie tydzień już wczoraj minął a on coraz gorszy. Czy odżywka pomogłaby mu albo coś innego?

#47 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1106 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 23 maj 2013 - 06:58

Jęczmień jary - herbicyd. Spróbuj jakąś miedź mu dać. U mnie w tamty roku po takim oprysku odzyskał wigor.
Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#48 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 23 maj 2013 - 12:32

Jęczmień jary - herbicyd. A może miałeś dużo owsa w jęczmieniu i to on tak żółknie???? Sąsiad w tamtym roku tak miał (70% owsa) i pole wyglądało jak po randapie. On twierdził że przypalił a mi wydawało się że tyle owsa było.

#49 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1106 postów

Napisany 23 maj 2013 - 13:06

Jęczmień jary - herbicyd. Jest i taka możliwość. Koledzy, jaka temperatura musi być żeby bezpiecznie opryskać puma i chwastoxem trio?

#50 Share szarak

szarak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 184 postów

Napisany 23 maj 2013 - 13:08

Jęczmień jary - herbicyd. opryskalem dzisiaj jakas odzywka plus falcon bo oprocz porazenia opryskiem widac grzyba

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 23 maj 2013 - 17:22

Jęczmień jary - herbicyd.

Panowie, stosował ktoś izoproturon w jęczmieniu jarym? Bo mam kłopot z chwastnicą i miotłą, myślę o mieszance izoproturonu z 3g gleanu/ha, ewentualnie o samym gleanie 3g/ha. Pryskałem już jarki granstarem, ładnie wziął dwuliścienne, ale podczas oprysku zauważyłem wychodzące pierwsze chwasty jednoliścienne, ojciec nie ma zamiaru kupować nic na jednoliścienne, ale ja wiem jak się może skończyć ekspansja jednoliściennego syfu w jęczmieniu, głupi przed szkodą i po szkodzie....

Nie lepiej dać axial? Miotłę zwalczy, a z chwastnica nie wiem bo w etykiecie nie ma nic wspomniane. Ale zwalcza wyczyńca to z chwastnicą tez może sobie poradzi.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#52 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1106 postów

Napisany 24 maj 2013 - 07:01

Jęczmień jary - herbicyd. Koledzy, wczoraj opryskałem pumą i chwastoxem, a po godzinie zaczęło delikatnie kropić, a po dwóch już lało. Oprysk przyniesie oczekiwany skutek?

#53 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 24 maj 2013 - 07:18

Jęczmień jary - herbicyd. Wczoraj pryskałem i właśnie chciałem zamówić axiala, ale nie było go na stanie i wziąłem pumę i domieszałem do gleanu.

Poszło 0,27l pumy i 3g gleanu/ha, ciekawe czy mieszanka sobie poradzi, ale chisel który teoretycznie zwalcza jednoliścienne w jarkach w przeliczeniu na dawkę hektarową zawiera 2,7g chlorosulforonu, czyli 3,5g gleanu. Do tego po jęczmieniu pójdzie rzepak, więc miałem małe obawy, ale na etykiecie chiselu pisze, że spokojnie rzepak można uprawiać w tym samym roku, a główną dawkę chlorosulforonu przyjął na siebie jęczmień, który nieco zacienił glebę (nieco - tak słabego jęczmienia jarego nie pamiętam u siebie, brakuje ciepła). Powinno być ok.

Na etykiecie pumy jest podane, że od zabiegu przez 2 godziny nie powinno padać, ale tam często są dane nieco na wyrost, więc spokojnie powinna sobie poradzić, jednak warto poobserwować plantację, jeśli środeknie zwalczy chwastów to konieczna jest poprawka. Puma zawiera mnóstwo adiuwantu, wczoraj dawałem ją w małym stężeniu i pieniła jak jasna chol... powinna szybko się wchłonąć i zadziałać.

#54 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1106 postów

Napisany 24 maj 2013 - 08:12

Jęczmień jary - herbicyd. Dzięki kolego. Mi się pienił tylko pierwszy baniak, w drugim już nie było problemu. Potwierdzam, że jarki w tym roku są bardzo słabe. U nas dopiero teraz spadł deszcz od zasiewów, nie licząc gradu na początku maja. Jak przestanie padać to dokończę opryski i trzeba będzie rzucić saletry. Tylko ile? Przed siewem dostał 220 kg polifoski 6.

#55 Share AGROFARM85KALI

AGROFARM85KALI

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 24 maj 2013 - 17:58

Jęczmień jary - herbicyd. Witam a ja wczoraj pryskałem pumą 1 litr na ha na jare i teraz zastanawiam sie co zrobić mam rumianek -chce dać chwastox turbo i coś na dolistne i grzyba.nie wiem jak zrobic bo mam w niekrórych miejscach bardzo słabe i takie żółte pogoda jest do kitu co troche pada i nie wiem kiedy bedzie mozna opryskać a o dolistne az sie prosi niech ktoś mi doradzi jak zrobić myśle dać 25kg mocznika i moze makro plon z chwastoxem przepraszam za błedy

#56 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 24 maj 2013 - 20:00

Jęczmień jary - herbicyd. Ja mieszałem w tym roku chwastox lub aminopielik, + 0.6-1l pumy + ok 15kg mocznika + 4kg odżywek i nic się nie stało, na jednym polu nawet antywylegacza dodałem i nic się nie stało, wszystko co niepotrzebne uschło a pszenica rośnie w najlepsze.
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

#57 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 24 maj 2013 - 22:01

Jęczmień jary - herbicyd. hmmm pszenica sobie rośnie...w temacie o jęczmieniu :huh: , to nawet inżynieria genetyczna nie jest potrzebna B)

#58 Share AGROFARM85KALI

AGROFARM85KALI

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 25 maj 2013 - 08:47

Jęczmień jary - herbicyd. chwastoks turbo wezmie rumianek ?? ja jare mam jeczmien z pszenica .w czwartek dałem pume i dzisiaj jest ładna pogoda chciał bym opryskac chwastoxem +COS NA GRZYBA i dolistne z 25 kg mocznika i makro plon .
NIE znam sie tak bardzo wiec prosił bym o doradzenie :) czy dac chwastox i na grzyma a pózniej dolistne czy razem wszystko

#59 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 25 maj 2013 - 13:24

Jęczmień jary - herbicyd. 25kg mocznika? Spalisz to zboże. W dodatku bez siarczanu magnezu... Najpierw daj chwastox bez żadnych dodatków (ewentualnie zrób 3% roztwór siarczanu siedmiowodnego magnezu), a na grzyba nie ma sensu pryskać, nie wiem w ogóle skąd ten pomysł, aby teraz prysnąć. Mocznik sobie podaruj, liście nie są wyspecjalizowane w przyjmowaniu asymilatów, tylko w fotosyntezie, dokarmianie dolistne azotem może spowodować wzrost zainfekowania chorobami grzybowymi.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share mac1974

mac1974

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 26 maj 2013 - 15:18

Jęczmień jary - herbicyd. Koledzy u mnie po oprysku Pumą (1l/ha) i Chwastoxem Turbo 2l/ha) jęczmień cały żółty. Liście do połowy są całkowicie żółte. Jestem przerażony. Miałem piękny jęczmień. Teraz wchodzi grzyb na te żółte liście. Dałem Falcon + odżywka. Co można jeszcze zrobić. Pozostaje chyba czekać i mieć nadzieję że nie padnie całkowicie. Takie dawki są proponowane przez producenta PUMY. Ale najwyraźniej są za duże.