rafar91

Jęczmień jary - herbicyd.

Polecane posty

milanreal1    319

Panowie, stosował ktoś izoproturon w jęczmieniu jarym? Bo mam kłopot z chwastnicą i miotłą, myślę o mieszance izoproturonu z 3g gleanu/ha, ewentualnie o samym gleanie 3g/ha. Pryskałem już jarki granstarem, ładnie wziął dwuliścienne, ale podczas oprysku zauważyłem wychodzące pierwsze chwasty jednoliścienne, ojciec nie ma zamiaru kupować nic na jednoliścienne, ale ja wiem jak się może skończyć ekspansja jednoliściennego syfu w jęczmieniu, głupi przed szkodą i po szkodzie....

Nie lepiej dać axial? Miotłę zwalczy, a z chwastnica nie wiem bo w etykiecie nie ma nic wspomniane. Ale zwalcza wyczyńca to z chwastnicą tez może sobie poradzi.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Koledzy, wczoraj opryskałem pumą i chwastoxem, a po godzinie zaczęło delikatnie kropić, a po dwóch już lało. Oprysk przyniesie oczekiwany skutek?


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Wczoraj pryskałem i właśnie chciałem zamówić axiala, ale nie było go na stanie i wziąłem pumę i domieszałem do gleanu.

 

Poszło 0,27l pumy i 3g gleanu/ha, ciekawe czy mieszanka sobie poradzi, ale chisel który teoretycznie zwalcza jednoliścienne w jarkach w przeliczeniu na dawkę hektarową zawiera 2,7g chlorosulforonu, czyli 3,5g gleanu. Do tego po jęczmieniu pójdzie rzepak, więc miałem małe obawy, ale na etykiecie chiselu pisze, że spokojnie rzepak można uprawiać w tym samym roku, a główną dawkę chlorosulforonu przyjął na siebie jęczmień, który nieco zacienił glebę (nieco - tak słabego jęczmienia jarego nie pamiętam u siebie, brakuje ciepła). Powinno być ok.

 

Na etykiecie pumy jest podane, że od zabiegu przez 2 godziny nie powinno padać, ale tam często są dane nieco na wyrost, więc spokojnie powinna sobie poradzić, jednak warto poobserwować plantację, jeśli środeknie zwalczy chwastów to konieczna jest poprawka. Puma zawiera mnóstwo adiuwantu, wczoraj dawałem ją w małym stężeniu i pieniła jak jasna chol... powinna szybko się wchłonąć i zadziałać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Dzięki kolego. Mi się pienił tylko pierwszy baniak, w drugim już nie było problemu. Potwierdzam, że jarki w tym roku są bardzo słabe. U nas dopiero teraz spadł deszcz od zasiewów, nie licząc gradu na początku maja. Jak przestanie padać to dokończę opryski i trzeba będzie rzucić saletry. Tylko ile? Przed siewem dostał 220 kg polifoski 6.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam a ja wczoraj pryskałem pumą 1 litr na ha na jare i teraz zastanawiam sie co zrobić mam rumianek -chce dać chwastox turbo i coś na dolistne i grzyba.nie wiem jak zrobic bo mam w niekrórych miejscach bardzo słabe i takie żółte pogoda jest do kitu co troche pada i nie wiem kiedy bedzie mozna opryskać a o dolistne az sie prosi niech ktoś mi doradzi jak zrobić myśle dać 25kg mocznika i moze makro plon z chwastoxem przepraszam za błedy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

Ja mieszałem w tym roku chwastox lub aminopielik, + 0.6-1l pumy + ok 15kg mocznika + 4kg odżywek i nic się nie stało, na jednym polu nawet antywylegacza dodałem i nic się nie stało, wszystko co niepotrzebne uschło a pszenica rośnie w najlepsze.


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

hmmm pszenica sobie rośnie...w temacie o jęczmieniu :huh: , to nawet inżynieria genetyczna nie jest potrzebna B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

chwastoks turbo wezmie rumianek ?? ja jare mam jeczmien z pszenica .w czwartek dałem pume i dzisiaj jest ładna pogoda chciał bym opryskac chwastoxem +COS NA GRZYBA i dolistne z 25 kg mocznika i makro plon .

NIE znam sie tak bardzo wiec prosił bym o doradzenie :) czy dac chwastox i na grzyma a pózniej dolistne czy razem wszystko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

25kg mocznika? Spalisz to zboże. W dodatku bez siarczanu magnezu... Najpierw daj chwastox bez żadnych dodatków (ewentualnie zrób 3% roztwór siarczanu siedmiowodnego magnezu), a na grzyba nie ma sensu pryskać, nie wiem w ogóle skąd ten pomysł, aby teraz prysnąć. Mocznik sobie podaruj, liście nie są wyspecjalizowane w przyjmowaniu asymilatów, tylko w fotosyntezie, dokarmianie dolistne azotem może spowodować wzrost zainfekowania chorobami grzybowymi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mac1974    0

Koledzy u mnie po oprysku Pumą (1l/ha) i Chwastoxem Turbo 2l/ha) jęczmień cały żółty. Liście do połowy są całkowicie żółte. Jestem przerażony. Miałem piękny jęczmień. Teraz wchodzi grzyb na te żółte liście. Dałem Falcon + odżywka. Co można jeszcze zrobić. Pozostaje chyba czekać i mieć nadzieję że nie padnie całkowicie. Takie dawki są proponowane przez producenta PUMY. Ale najwyraźniej są za duże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asharot    446

To nie wina oprysku tylko choroba go atakuje,w tym roku prawie każde pole jęczmienia jest porażone chorobą.

Jęczmień się odmłodzi ale odbije się to na wysokości plonu.


Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

Tak się przyglądam i czy jest coś innego na chwastnicę i owies głuchy w jęczmieniu jarym?

Rok temu braliśmy Pumę 069EW (obecnie 135zł za litr), zamienniki to Fantom i Foxtron (jutro podzwonię poszukam po ile mają).

Wiem że jęczmień trochę przyłapie ale nie mam zamiaru walczyć potem z owsem przy roślinie następczej ani męczyć się z koszeniem przez chwastnicę.

 

Jest coś lepszego? Jak cenowo u was te środki się kształtują?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Dobry jest axial, ma inna substancje aktywna, z chwastnicą i owsem bez problemu sobie poradzi.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Pryskacie jęczmień jary na grzybka? Przez te chłody mocno jest osłabiony (pewnie wzrost idzie w korzeń, ale głowy za to nie dam), widać w nim nieco jakiegoś choróbska (nie pamiętam dokładnie czego, na polu byłem z 3 dni temu) mimo użycia bardzo dobrej zaprawy (baytan). Moim zdaniem jak się ociepli to odbije aż miło, ale chciałbym poznać Waszą opinię. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek8244    7

Koledzy u mnie po oprysku Pumą (1l/ha) i Chwastoxem Turbo 2l/ha) jęczmień cały żółty. Liście do połowy są całkowicie żółte. Jestem przerażony. Miałem piękny jęczmień. Teraz wchodzi grzyb na te żółte liście. Dałem Falcon + odżywka. Co można jeszcze zrobić. Pozostaje chyba czekać i mieć nadzieję że nie padnie całkowicie. Takie dawki są proponowane przez producenta PUMY. Ale najwyraźniej są za duże.

 

 

Na jęczmień dawka PUMY to 0,8 l.

Dałeś 1 litr - zżółknie, ale później nic mu nie będzie. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Ja dałem 1l Pumy i 1,75 Chwastoxu Trio i jest super. Nie widać żadnych uszkodzeń, a chwasty leżą. Z tym, że po oprysku w pierwszy dzień jak skończyłem to deszcz polał po 2 godzinach, a w następny jak kończyłem opryski to znów polało w nocy.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kondek    0

pumo do jakiej fazy można pryskać w jeczmieniu jarym. bo już ma 3 kolanko a tak nalalo że nie wjade ze 2 dni w pole

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DARKPANTER    18

przyłączam się do pytania kondek do kiedy można pryskać jęczmień jary pumą bo mój już zaczyna wyrzucać liść flagowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

http://www.bayercropscience.pl/att/2/broszury/2009/broszura_puma_2009.pdf

do liścia flagowego zbóż ale w tej fazie łan jest duży i może nie dotrzeć do wszystkich chwastów zakrytych przez roślinę uprawną. Na wyrośnięte chwasty dałbym maksymalną dawkę.

A najlepiej pryskać jak jęczmień ma 1-2kolanka ze względu na zakrycie chwastów ale też nie za wcześnie bo czasem owies głuchy późno kiełkuje i może wyrosnąć po zastosowaniu herbicydu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Witam, mam mieszankę owsa z jęczmieniem, pojawiła mi się chwastnica jednostronna, macie pomysł czym ją zwalczyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Oj raczej nie. żeby to był sam jęczmień, to axial czy puma i masz po problemie. Ale ewidentnie musiałeś coś schrzanić, chwastnica wymaga ciepła i kiełkuje później niż zboża jare (chyba że siałeś późno). Kolejna sprawa to gęstość siewu. Zboża szczególnie jare sieje się dość gęsto, i te zboża powinny całkowicie zdominować tą chwastnicę. Chyba że ten jęczmień jest bardzo niski to chwastnica może go przebić. Ale owies dość szybko zakrywa glebę i zacienia łan utrudniając wzrost chwastów.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Właśnie chwastnica wyszła tam gdzie jest przewaga jęczmienia i tak jak mówisz było to późno siane, ponieważ nie było warunków aby wcześniej to zrobić.

Edytowano przez kamil123472

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stefek1991    12

ja w tym roku zastosowałem na owies głuchy w jeczmieniu Fantom 069 EW niesety pumy ie było facet mi mowił ze to jest to samo zabaczymy jaki bedzie efekt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sygi100    1

A czy można jeszcze pryskać na owies głuchy gdy jęczmień w fazie liścia flagowego, przed kłoszeniem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak długo puma musi leżeć na głuchym owsie nie tknięta przez deszcz żeby zadziałała ???

 

zaledwie 4 godziny po zabiegu przeszła buza szykowac sie na poprawki ???

 

czym moge teraz prysnac ??

Edytowano przez PROXIMAMICHAL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj