rafar91

Jęczmień jary - herbicyd.

Polecane posty

rafar91    0

Witam:) mam problem:/ tydzien temu(poniedzialek) opryskalem 4 ha jeczmienia jarego odmiany eunowa na chwasty. Uzylem Chwastoxu Turbo + Puma Uniwersal z tego wzgledu ze rok temu pojawil sie tam owies gluchy a w tym roku mialo byc pszenzyto ale wymarzlo. Gosciu zarowno w centrali jak i przedstawiciel handlowy Bayer mowil ze nie ma przeciwskazan by pryskac jeczmienia jarego puma. Ale juz w sobote pojawily sie przebarwienia na nim mozliwe ze nawet popazenie albo jakas choroba. Na opakowaniu pisalo ze moga pojawic sie przebarwienia. Pojechalem wraz z kilkoma roslinkami do centrali od srodkow och. ros. Gosciu stwierdzil ze to rynchsporioza. Polecil oprysk Artea plus odzyka oraz siarczan magnezu oraz mocznikiem. Mowil rowniez ze musze odczekac 10 dni od oprysku na chwasty. Wiec dopiero efekty moga byc pod koniec tygodnia.

 

Moje pytanie brzmi czy kogos z was spotkalo cos podobnego?

Co wtedy zrobiliscie? Jakie srodki zastosowaliscie?

Jest mozliwe ze 5 dni po oprysku na chwasty i pojawily sie choroby?

Czy to moze przypalenie od pumy?

 

Kwestia jest jeszcze taka ze pryskalem wieczorem gdy bylo 18C i pochmurno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kukiteam    1

Daj zdjęcie tego jęczmienia. Ja rok temu też przypaliłem jęczmień Pumą przez to ,że za wcześnie wykonałem oprysk(jęczmień był za młody). Sypnąłem mu saletry i wrócił do normy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamgaleon    7

dopiszę się do tematu a mianowicie opryskałem swój jęczmień na chwasty Chwastoksem Turbo 2l/ha i wszystkie chwasty dwuliścienne wzięło ale niestety byłem dziś na polu i zobaczyłem że po tych ostatnich deszczach wyskoczyła chwastnica jednostronna (proso) wiem że można zastosować Pumę tylko ile jej dać aby nie przesadzić i nie przypalić jęczmienia bo jęczmień jest ładny, chyba że jest jeszcze inmny środek tańszy i równie dobry, z góry dzięki za podpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafar91    0

Puma Uniwersal kosztuje okolo 180 zl za 1l. A stosuje sie jej rowniez 1l na ha. U mnie chwasty wszystkie znikly po zastosowaniu pumy z chwastoxem turbo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MTZ1    0

Ja powiem tak stosuje pumę ale zawsze w osobnym zabiegu i na jęczmień jary stosuje 0,8l na ha i niema problemu z przebarwieniami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Ja robie jak kolega wyżej czyli 0.8l/ha i też nigdy nie zdażyło mi się przypalenie. Wg mnie nie powinno się mieszać Pumy z innymi środkami.


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek1976    0

U mnie przy stosowaniu pumy zawsze jeczmien zzolkl, to normalne. Nic mu nie bedzie. I przylaczam sie do zdania kolegow wyzej, pume zawsze stosuj osobno, najlepiej z tydzien po pryskaniu innym herbicydem. Tak jest najlepiej, wiem z wlasnego doswiadczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafar91    0

Acha to teraz bede pamietal zeby nie stosowac pumy wraz z innymi herbicydami. Dzieki za iformacje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamgaleon    7

ok. dzięki za podpowiedź chwastoksem było jechanne 2 tygodnie temu więc pewnie w piątek pojadę Pumą i jęczmień powinien być piękny zastosuję dawkę 0,8 l/ha i powinno być super.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agriculteur    0

Po ilu dniach najszybciej po oprysku Pumą mogę wjechać w jeczmień z odżywkami i fungicydem i czy dwu dniowy odstęp to nie zamało tzn czy owies głuchy nie odbije.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Jeżeli zobaczysz pierwsze oznaki więdnięcia chwastów to możesz jechać z odżywkami


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Zawsze stosuje maksymalną dawkę pumy czyli 1l. Nigdy nie mieszam z innymi srodkami, jeszcze nie zdażyło się że jęczmień został uszkodzony. Również odmiana eunowa którą mam obecnie bardzo dobrze znosi pumę. W zeszłym roku w eunowie pod koniec krzewienia pryskałem amonopielikiem tercet(żeby nie było przytuli) za 3-4dni zależnie od pogody jechałem z pumą i jak mineło około tygodnia dałem dolistnie mocznik, siarczan Mg i insol3. W tym roku mam zamiar zrobić tak samo tylko do amonopieliku dodam resztę odżywki z miedzią która została mi z pszenicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Co tańszego a równie skutecznego jak Puma można zastosować na jęczmień? Może ktoś podać nazwy zamienników?? Cena Pumy zwala z nóg...


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

zamiennik w zeszłym roku chyba 10zł tańszy http://www.agrofoto.pl/srodki-produkcji/rejestr-srodkow-ochrony-roslin/fantom-069-ew,26828.html

w tym roku raczej zastosuje axial, zawsze trochę tańszy od pumy ale pszede wszystkim rotacja herbicydów powinna być. Jęczmień na razie ma 2liście więc trochę czasu jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W jakiej fazie wzrostu można stosować Pumę w połączeniu z Chwastoxem? (pierwszy raz siałem jęczmień - odmiana Atico)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasiu66    18

Chwastox do końca fazy krzewienia a puma do początku strzelania w źdźbło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Dzisiaj kupując opryski w sklepie był człowiek który robił mieszankę sekatora z pumą. Twierdził że sekator uszkadza owies to da pełną dawkę a pumy 0,5l/ha. Muszę dowiedzieć się gdzie są jego pola i jak ten jęczmień będzie wyglądał po wykłoszeniu tzn czy nie będzie owsika. Litr pumy 141zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Puma droga, ale skuteczna, w zeszłym roku mi plony uratowała, bo gdyby nie ona to zbierałbym chwastnice :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek8244    7

Na etykiecie pumy zawarta jest informacja, że jeśli chce się zwalczyc jedno- i dwuliścienne jednym zabiegiem to można zrobić mieszankę: Puma 1l+Sekator 0,1l/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

No tak ale ta mieszanina z sekatorem zawierała pół dawki pumy. Nawet kupił sekatora na 2hektary i litr pumy. Poradzi to sobie z owsem głuchym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek8244    7

Hm. Mojemu ojcu w tamtym roku baba w sklepie wcisnęła kit, że SAM Sekator bierze owies głuchy. Jak się okazało później to była jedna wielka lipa.

Pół dawki Pumy? Nigdy nie próbowałem, więc się nie wypowiem ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj