Skocz do zawartości

Zdjęcie

Unia Max czy Expom Wicher

22 odpowiedzi na ten temat

#1 Share damianjarosz11

damianjarosz11

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 19 marzec 2014 - 16:27

Unia Max czy Expom Wicher Witam posiadam ciągnik nh t6030plus (117km) i mam problem z wyborem agregatu do uprawy. W opcje wchodzi tylko agregat zawieszany. Zastanawiam się głównie nad agregatem uni max 4-4,5m lub expom wicher 4-4,5m z tylnym walem croskill. Moje pytania:
- jaka szerokość lepsza mam stary agregat o szerokości 4,2m tym traktorem nie da się uprawiać szybciej niz 11-12km/h (taka przekładnia) ciągnik nie odczuwał dużego obciążenia, czy 4,5m dałby radę ciągać?
- czy te agregaty wykonują dobrze swoją pracę (najlepiej za 1 przejazdem) ( ziemie mam rożne jedne z dużą ilością brył trafia się glina inne kamieniste),
- jaki tylni wal uni max zachodzący croskill z tylną płozą zębatą czy croskill i strunowy?
- jakie redlice zwykłe czy gęsiostópki (na jaka glebę, które lepsze),
- czy ten ciągnik da rade współpracować z agregatem o takiej masie 2150-2300kg (udźwig ciągnika 6600kg 610mm od końcówek kulowych),
- czy z przodu agregatu lepsza jest listwa wyrównującą czy wałki,
- możne jakieś inne propozycje agregatu, innych firm itp.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Unia Max czy Expom Wicher Dzisiaj, 20:50
  •  

#2 Share AgroTuning

AgroTuning

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 19 marzec 2014 - 17:12

Unia Max czy Expom Wicher Czy wicher nie jest przypadkiem nieskładany? Z tym wałem jest ciężki ale robotę robi. Niedaleko mnie na dużym gospodarstwie mają właśnie wicher i bardzo mi się podoba jak pracuje.
A tak właściwie czemu chcesz uprawiać szybciej niż 12 km/h?

#3 Share coffey23

coffey23

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 335 postów

Napisany 19 marzec 2014 - 17:33

Unia Max czy Expom Wicher ja mam wichra 4,5 metra robił z d-f 145km z uciągiem nie było problemu szybciej niż 12km na piachu nie pojedziesz bo wałki przestają się kręcić i się sunie na glinie polecisz więcej niż 12 jeśli myslałeś o zawieszanym tak jak mój wicher to odradzam bo mam obciążnik ok 1000kg na przodzie i jak sie wicher okleił troche ziemią mokrą to na nawrociach przód w górze z udźwigiem d-f nie ma problemu bo ma silną hydraulike teraz mam troche większy ciągnik to nie mam problemu z podnoszeniem przodu jak na taką cene to jestem zaddowolony z uprawiania tego agregatu na raz jak by się uparł to by siął po nim zależy kto jak uważa kiedy jest pole uprawione ja robie jeden przejazd a puźniej i tak siewnik mam na hydropaku z agregatem

#4 Share damianjarosz11

damianjarosz11

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 19 marzec 2014 - 17:58

Unia Max czy Expom Wicher Jakie macie w tych agregatach redlice? biernym im szybciej tym lepiej walki mielą ziemie :) Wicher jest składany zależy od wersji. Jeśli zaś chodzi o zawieszany czy ciągany jest jedna wada w uni max różnica ceny około 15tys a w expomie nie wiem.
Czytałem gdzieś ze gęsiostópki lepsze na ziemie brylaste, te które ciężej się uprawia.

Edytowany przez damianjarosz11, 19 marzec 2014 - 18:00.

#5 Share AgroTuning

AgroTuning

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 19 marzec 2014 - 18:19

Unia Max czy Expom Wicher Ale w uprawianiu ziemi nie chodzi o to żeby jak to ująłeś "zemleć" ziemie. Jak masz gleby minutowe to trzeba rozstawić namiot na polu i czekać :) A tak poważnie to zależy co siejesz i jaki efekt chcesz uzyskać.

#6 Share damianjarosz11

damianjarosz11

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 19 marzec 2014 - 18:34

Unia Max czy Expom Wicher Ztym mieleniem to przesadziłem, ale pod buraki gleba powinna być z jak najmniejsza ilością bryłek by nasiono dobrze płytko przykryło, pyzatym sieje rzepak, pszenica.

#7 Share coffey23

coffey23

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 335 postów

Napisany 19 marzec 2014 - 18:36

Unia Max czy Expom Wicher ja mam gęsiostopki i dobrze mi z nimi jak rozpylisz lekie ziemie to bedzie niedorze

#8 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 8158 postów

Napisany 19 marzec 2014 - 19:18

Unia Max czy Expom Wicher Gęsiostopy są najlepsze, bo przy uprawie podcinasz całą powierzchnią a nie na części, niestety ciężej idą. Ale uprawa prawie ideał.
szerokość ma 4 metry do 120km

#9 Share AgroTuning

AgroTuning

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 19 marzec 2014 - 21:23

Unia Max czy Expom Wicher @tomek73, nie do końca masz rację bo w agregatach z zębami sprężynowymi nie ma "dziur" w uprawie. Szczerze mówiąc to nie widziałem gleby po takim agregacie. Ale wydaje mi się że na cięższych ziemiach może się sprawdzić.

#10 Share damianjarosz11

damianjarosz11

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 20 marzec 2014 - 07:23

Unia Max czy Expom Wicher Znacie może obecne ceny tych agregatów dodatkowo jeszcze kombi w wersji 5,1m? oraz czy wiecie może czy są gdzieś na składzie u dilerów w woj. dolnośląskim? dobrze było by się im przyjrzeć z bliska.
I wracając który agregat jest lepszy unia max czy expom wicher?

@edit
Wracając do tematu szerokości da rade współpracować nh 6030 plus z agregat uni max lub wichrem o szerokości 4,5m?

Edytowany przez damianjarosz11, 21 marzec 2014 - 13:25.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 8158 postów

Napisany 20 marzec 2014 - 08:44

Unia Max czy Expom Wicher Miałem Fortschritty i Farmeta kompakrtora, i teraz Ostroja, i Po gęsieostopach są równiejsze wschody i ładniejsze. Nawet gdzieś na prospektach widziałem różnicę między gęsiostopami a redlicami. A zwłaszcza ciężkich ziemiach.

#12 Share Henius91

Henius91

Bad Moderator

• Moderator Galerii
  • PipPipPip
  • 2614 postów

Napisany 20 marzec 2014 - 21:29

Unia Max czy Expom Wicher ja niedawno kupiłem Unie Max 4 m. agregat kupowany pod ciągnik 125 konny, ale teraz na wiosnę będę uprawiał 1224. z uciągiem nie ma jakichś większych problemów, ale 4,5 m to już przesada do ciągnika 117 KM. do takiego to przynajmniej 140 KM żeby dało się jechać z tą zalecaną prędkością czyli ponad 10 km/h. też wybierałem między Expomem a Unią. padło na Unie bo Max jest trochę lepiej wykonany niż Wicher. waży 2 tony z hakiem, więc Twój NH raczej podniesie go bez problemu, pod warunkiem że na przodzie ma konkretny balast. chciałem gęsiostopy ale bałem się tego że będzie mi wyciągać łodygi po kukurydzy i mam zęby SV które też dobrą robotę robią. co do wału, podwójny Crosskill z płozą równającą to był jedyny słuszny wybór z pośród wszystkich wałów ;) za tym agregatem jest równo jak na stole i co najważniejsze, nie rozpyli tak gleby jak wałki strunowe bo przecież nie o to chodzi w uprawie.
"Ernte gut, alles gut" ...:::KRONE:::...
Valtra - Your Working Machine

http://www.youtube.com/user/Henius91 moje filmy

#13 Share damianjarosz11

damianjarosz11

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 20 marzec 2014 - 23:39

Unia Max czy Expom Wicher Z udźwigiem wiem, że nie będzie problemu, nie wiem jak się zachowa po podniesieniu agregatu w tym cały problem. Wydaje mi się ze 4m to trochę mało z tego względu ze mam zwykły agregat uprawowy 4,2 m mocy dużo w zapasie a szybciej nie mogę pojechać (chciałbym nadrobić prędkość szerokością)

za tym agregatem jest równo jak na stole i co najważniejsze, nie rozpyli tak gleby jak wałki strunowe bo przecież nie o to chodzi w uprawie.

za 1 przejazdem?

Mam pytanie również odnośnie podwójnego crosskila czy te walki nie za za rzadko jak na siebie zachodzą ile jest cm pomiędzy 1 a 2 rzędem wałków (tak wygląda na zdjęciach-niedokładne)
@edit

Odnośnie zapotrzebowania mocy według producenta (nie wiem czemu ale nie mogę wkleić tabeli ze strony http://www.uniagroup...nd?brand.id=165) :

4m -110-120km 4,5m 120-130km

Więc o moc się nie martwię, raczej jak się ciągnik zachowa co do obciążenia mam obciążnik na przedni tuz waga około 1t .

Edytowany przez damianjarosz11, 20 marzec 2014 - 23:58.

#14 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 8158 postów

Napisany 21 marzec 2014 - 09:30

Unia Max czy Expom Wicher Nie porównuj tych dwóch agregatów bo to inne zapotrzebowanie mocy. Ja z 4 m Farmet 1224 silną ledwo z bidą dawałem rady, a zwykłym 5,2 dawała bez problemu.

#15 Share damianjarosz11

damianjarosz11

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 21 marzec 2014 - 18:08

Unia Max czy Expom Wicher skoro użytkowałeś oba typy agregatów który lepiej wykonywał swoja prace

#16 Share jacek1296

jacek1296

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 544 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja.sport

Napisany 21 marzec 2014 - 18:50

Unia Max czy Expom Wicher 117km to masz na silniku.Na kołach 100 może 105. 4m potrzebuje 110-120km, a ty myślisz o 4,5m ?

#17 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 8158 postów

Napisany 21 marzec 2014 - 19:09

Unia Max czy Expom Wicher Kompaktor zdecydowanie, zwykłego agregatu jak miałem Fortschrittta nawet nie ma co porównywać, zresztą teraz go sprzedałem a mam Ostroja , to samo co Lemken, niestety topi mi się w ziemi i mószę niekiedy na kołach go podtrzymwać.
o komptakorze jest równo, lepsze wchody i lepsze podsiąkanie.

#18 Share Henius91

Henius91

Bad Moderator

• Moderator Galerii
  • PipPipPip
  • 2614 postów

Napisany 22 marzec 2014 - 22:04

Unia Max czy Expom Wicher @damianjarosz1 tu chodzi o to żebyś nie porównywał kompaktora do zwykłego agregatu jakim jest np Kombi. zapotrzebowanie mocy podane przez producent jest naciągane. wierzysz że z 6 metrowym kompaktorem poradziłby sobie 160-konny ciągnik? swoją drogą jeśli patrzysz na tą tabelkę to powinieneś sobie uświadomić że agregat do Twojego ciągnika to Max 4 bo Twój ciągnik ma 117 KM czyli jest w przedziale tego agregatu i będzie miał ten zapas mocy który się przyda np pod górkę czy na cięższej glebie. 4,5 m to zdecydowanie przesada

co do podwójnego Crosskilla. pierścienie nie są za rzadko, są w takiej samej odległości jak w pojedynczym wale, tyle że są rozłożone na dwa wały. odległość między pierścieniami to jakieś 2 cm. dzisiaj próbowałem pracować bez płozy równającej to tak ładnie nie wyglądało bo zostawia bruzdki
"Ernte gut, alles gut" ...:::KRONE:::...
Valtra - Your Working Machine

http://www.youtube.com/user/Henius91 moje filmy

#19 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 8158 postów

Napisany 23 marzec 2014 - 10:33

Unia Max czy Expom Wicher Zależy od ciągnika, ja 150 km ciągam 6 m ale 5 było by optymalnie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share konrad004

konrad004

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo militaria motoryzacja off-road stare polskie samochody

Napisany 23 marzec 2014 - 12:32

Unia Max czy Expom Wicher ja mam maksa 6m na gesiostopkach z wałem crosskil z tyłu i daje rade ciąga go 1634 albo valtra t171 ale też próbowałem 130km i też szło jako tako
Valtra-Power Partner