Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zjedzone pszenżyto, sprawca nieznany?

18 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1161 postów
  • Zainteresowania:RWD

Napisany 16 marzec 2014 - 15:05

Zjedzone pszenżyto, sprawca nieznany? witam. jakieś zwierzęta zniszczyły mi prawie 5 ha pszenżyta. podejrzane są kozy kolesia który mieszka w bezpośrednim położeniu z polem i już w tamtym roku zjadły z 30-40 arów jęczmienia le w tym roku jest zniszczone prawie całe pole. na obronę kolesia powiem że w tym roku tylko raz widziałem te kozy w moim zbożu i w miejscu gdzie pole graniczy z jego łąką zboże nie jest wyjedzone tylko tak min. 20-30 metrów w głąb. jak myślicie czy za te straty mogą być odpowiedzialne ewentualnie sarny lub jelenie?

Załączone miniaturki

• 20140316_130934.jpg
  • 20140316_130942.jpg
  • 20140316_131023.jpg
  • 20140316_131111.jpg
  • 20140316_131233.jpg
  • 20140316_131238.jpg
  • 20140316_131243.jpg
  • 20140316_131352.jpg
  • 20140316_131430.jpg
  • 20140316_131452.jpg
  • 20140316_131633.jpg

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zjedzone pszenżyto, sprawca nieznany? Dzisiaj, 08:59
  •  

#2 Share WontekToJa

WontekToJa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 16 marzec 2014 - 16:16

Zjedzone pszenżyto, sprawca nieznany? Dużo tych kóz łaziło?
To co widać na zdjęciach to pozostałościach to sarny i jelenie , kozy może też ale za głębokie tropy jak na kozy.
Zgłaszałeś szkody ?

#3 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 16 marzec 2014 - 16:27

Zjedzone pszenżyto, sprawca nieznany? Coś rzadkie te pszenżyto - tak zjedzone to w naszych stronach co roku jest, nawozy-oprysk na chwasty [ dużo ich tu ] i będzie dobrze.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1161 postów

Napisany 16 marzec 2014 - 19:33

Zjedzone pszenżyto, sprawca nieznany? rzadkie bo ziemia zaniedbana. był tam ugór przez lata. rok wcześniej wygłupiłem się i posiałem tam jęczmień. teraz pszenżyto. przedsiewnie 200 kg poifoski i 500 kg wapna kredowego. wysiew 170 kg/ha. teraz poszła saletra. 200 kg.

kóz z 6-8 plus ewentualnie jakiś baran.

dziwne bo obok jest pszenica innego rolnika i jest nie tknięta praktycznie.

na innych polach gdzie mam zasiane pszenżyto i wiem że się sarny pasą nie ma aż takich strat. 1/10 tego co tutaj.

gdzie to zgłosić? do nadleśnictwa? podobno za płową zwierzynę nie płacą odszkodowań?

aha ewentualnie mógł być to jeszcze muflon. ale nie sądze żeby ktoś z forumowiczów miał z nimi do czynienia

Edytowany przez filantrop, 16 marzec 2014 - 19:36.

#5 Share robo1980

robo1980

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1052 postów

Napisany 16 marzec 2014 - 19:45

Zjedzone pszenżyto, sprawca nieznany? u mnie w okolicy to sarny jedzą zboże ozime.

#6 Share WontekToJa

WontekToJa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 16 marzec 2014 - 22:50

Zjedzone pszenżyto, sprawca nieznany? Racja za szkody wyrządzone przez drobnice to nie bardzo chcą płacić.
A ten od kóz poczuwa się do odpowiedzialności za swoje stado?

#7 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1161 postów

Napisany 16 marzec 2014 - 23:25

Zjedzone pszenżyto, sprawca nieznany? znając życie to pewnie nie ma OC rolników. on generalnie do niczego się nie poczuwa...

#8 Share Szymekrolnik

Szymekrolnik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 22 marzec 2014 - 20:10

Zjedzone pszenżyto, sprawca nieznany? Potrzebuje pomocy ponieważ wszystkie pszenżyto ozime do pszesiania zjedzone przez ptaki pszenica tez troche jest zjedzona ale ratujemy ją nawozami i widać efekt niestety w pszenzycie jego brak zboze zjedzone do zera :( Pola znajduja sie na stawami i dlatego ptactwa jest duzo. I za miedza tez maja zboze piekne nawet nie ruszone i zastanawiamy sie dlaczego??
Sa jakies srodki czy zaprawy do zboza aby ptactwo nie jadło zboż? Bardzo prosze o wielka pomoc bo straty sa i co roku sie nasila :( Prosze o wielka pomoc :)

Edytowany przez Szymekrolnik, 22 marzec 2014 - 20:13.

#9 Share bystra

bystra

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 145 postów

Napisany 22 marzec 2014 - 20:34

Zjedzone pszenżyto, sprawca nieznany? Po odchodach znajdujących się na polu to robota łosi a dokładniej klępy, to samo jest u mnie na pszenicy dużo odchodów i miejscami zboże wyjedzone do samej ziemi

#10 Share bystra

bystra

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 145 postów

Napisany 22 marzec 2014 - 20:48

Zjedzone pszenżyto, sprawca nieznany? Są zaprawy ale ja na to gwarancji nie daje bo u nas kukurydze kruki wyjadały i jakoś zaprawa odstraszająca nie działała na nich, ale warto spróbować można też strachy postawić najlepiej z jakimś ubitym ptaszkiem może to ich odstraszy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Szymekrolnik

Szymekrolnik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 23 marzec 2014 - 19:02

Zjedzone pszenżyto, sprawca nieznany? Jakosc radzic trzeba bo straty sie co roku nasilaja. Niestety ten najgorszy pszesiewka :(

#12 Share Uziu92

Uziu92

Uziu92

• Members
  • PipPipPip
  • 1302 postów
  • Zainteresowania:Żona, rolnictwo, motoryzacja - piękne, szybkie auta i te wolniejsze też :) , mechanikowanie i loty w kosmos :D

Napisany 23 marzec 2014 - 19:07

Zjedzone pszenżyto, sprawca nieznany? u mnie to samo ( z 5 km ode mnie jest wysypisko) jak przyleci stado wron to pol hektara czarne jest od nich , ja staram sie siac nie najpierwszy , sieje jak juz wszyscy sieja zeby troche te wrony se rozbily , zaprawiam takze ziarno tym rozowym proszkiem ( nie pamietam nazwy) a czy cos to pomaga to nie wiem no i oczywiscie sieje dosc gesto bo i po 350-400 kg na ha ziarna.

Mocy, wrażeń i emocji dostarczają: Ursus  C-360, Massey Ferguson 6475, Claas Dominator 96

#13 Share Szymekrolnik

Szymekrolnik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 24 marzec 2014 - 09:56

Zjedzone pszenżyto, sprawca nieznany? Żebys kolego wiedzial u mnie jak usiada to pol pola czarne ;[ Tez sieje sporo ponad 300 na ha. Teraz zimy nie bylo i sniegu to siedzialy jak pojebane a za grancia dzialka spolki co ma ponad 400 ha i nic nie ruszone. <_< Musze sie dowiedziec czy czyms zaprawiaja czy co :mellow: Znalazlem takie cos ale nie wiem czy to moze byc na zboza http://www.bayercrop...-500-fs-334.php

#14 Share Uziu92

Uziu92

Uziu92

• Members
  • PipPipPip
  • 1302 postów
  • Zainteresowania:Żona, rolnictwo, motoryzacja - piękne, szybkie auta i te wolniejsze też :) , mechanikowanie i loty w kosmos :D

Napisany 24 marzec 2014 - 18:54

Zjedzone pszenżyto, sprawca nieznany? na pewno musza czyms zaprawiac , tamto zaprawione im nie smakuje to jedza Twoje.

Mocy, wrażeń i emocji dostarczają: Ursus  C-360, Massey Ferguson 6475, Claas Dominator 96

#15 Share bystra

bystra

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 145 postów

Napisany 24 marzec 2014 - 19:57

Zjedzone pszenżyto, sprawca nieznany? Ja bym z tą zaprawa nie ryzykowała bo może negatywnie zadziałać na zboże delikatnie mówiąc, ale musisz zapytać w dobrym sklepie ze środkami ochrony roślin o taka zaprawę dla zbóż, być może sąsiad używa zupełnie innych form odstraszających ptactwo.

#16 Share Szymekrolnik

Szymekrolnik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 25 marzec 2014 - 21:25

Zjedzone pszenżyto, sprawca nieznany? Wiem musze sie dowiedziec i spytac znajomego bo w doradztwie siedzi to sie zna :mellow: chyba

#17 Share Uziu92

Uziu92

Uziu92

• Members
  • PipPipPip
  • 1302 postów

Napisany 25 marzec 2014 - 21:29

Zjedzone pszenżyto, sprawca nieznany? moim zdaniem sporo juz daje zaprawienie tym rozowym proszkiem przeciw grzybom. Na pewno juz tak nie beda zjadaly takiego ziarna jak calkiem niezaprawionego.

#18 Share Szymekrolnik

Szymekrolnik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 26 marzec 2014 - 21:32

Zjedzone pszenżyto, sprawca nieznany? No cos myslec trzeba bedzie bo nie dam rady tak tracic na plonie....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#19 Share Uziu92

Uziu92

Uziu92

• Members
  • PipPipPip
  • 1302 postów

Napisany 26 marzec 2014 - 22:27

Zjedzone pszenżyto, sprawca nieznany? no koniecznie musisz bo straty sa duze....