Skocz do zawartości

Zdjęcie

kiszonka w silosie

12 odpowiedzi na ten temat

#1 Share zyz1o

zyz1o

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 13 marzec 2014 - 20:31

kiszonka w silosie Hejka chcialbym a odpowiedzieli ci co robia kiszonke w pryzmach

powiedzcie mi jak zrobi dobra kiszonke zaczynajac od koszenia:
-kiedy najlepiej zbierac taka trawe na 2gi czy na 3ci dzien po skoszeniu?
-jak ja dobrze ugniesc zeby gora nie plesniala (mam taki problem)?
-czy przed zakryciem pryzmy posypujecie ja sola?
-jakiej folii najlepiej uzyc jaka polecacie ?
-czy cienka przezroczysta folia cos daje ?
-czy trawa powinna byc suchsza czy mokrzejsza ??
-czy zakiszacz cos daje i czy warto go stosowac (czy zapobiega plesni) ?

To chyba takie pytania zgrubsza rozchodzi sie o to ze zaczalem robic kiszonke w pryzmach fajnie to wszystko idzie tylko problem polega na tym ze jakie 30 cm a moze wiecej mi plesnieje i to ostro i teraz tak 1 pokos jak robilem to myslalem ze jest za suchy i za slabo ujezdzony bo wlasnie taka warstwa mi zgnila jakies 4 dni temu otworzylem nowy silosik 2 pokos i znowu to samo a staralem sie robic mokrzejsza trawe i ugniatalem o wiele dluzej dodam tylko ze na 1 pokos dawalem cienka przezroczysta folie a potem ta normalna a na 2gi pokos nie mialem wiec nie dawalem tej cienkiej wiec wezdzie cos doradzcie bo szkoda mi materialu wywalac dajcie mi jakiej porady z wlasnego doswadczenia albo opiszczie jak wy robicie trawe w pryzmy hhe czekam na odp :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
kiszonka w silosie Dzisiaj, 04:03
  •  

#2 Share wysak2014

wysak2014

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 13 marzec 2014 - 21:03

kiszonka w silosie Siema. Moim zdaniem najlepiej jest zbierać trawę po skoszeniu na drugi dzień , wystarczy aby trochę przewiędła. Aby kiszonka nie pleśniała należy dobrze ugnieść każda przywiezioną przyczepę zależy też od tego dobre przyciśnięcie folii ( dobre są opony bądz worki z piaskiem) na koniec zwożenia, a co do folii to polecam MAGELLANA sprawdzona od wielu lat. :)

#3 Share zyz1o

zyz1o

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 13 marzec 2014 - 21:07

kiszonka w silosie no to ja na boki od sciany daje worki z piaskiem a na wierzch pare opon a ile mniej wiecej czasu ujezdzasz ?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Uwaga na grzybicę! zobacz »

•  

#4 Share jankris

jankris

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 637 postów

Napisany 13 marzec 2014 - 21:16

kiszonka w silosie Najlepiej zebrać sieczkarnią na drugi dzień. Dobrze pocięta, nie trzeba wozu paszowego i dobrze się ugniata.

#5 Share wysak2014

wysak2014

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 13 marzec 2014 - 21:20

kiszonka w silosie Worki od ściany też układam a ujeżdżam tak około 25 min każdą przywiezioną przyczepę no i na koniec z godzine.

#6 Share Adam8550

Adam8550

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 195 postów

Napisany 13 marzec 2014 - 22:46

kiszonka w silosie Jaką przyczepą zwozisz i czym ugniatasz? Może koty lub psy chodzą po pryzmie i dziurawią folię, małych dziurek można nie zauważyć. Ja u siebie zwożę też zbierającą i nie mam problemów z pleśnią, ważne aby folia była cała.

#7 Share zyz1o

zyz1o

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 14 marzec 2014 - 21:24

kiszonka w silosie woze na 2 przyczepy pottinger jumbo i lely xr 75 a ugniatam ladowarka jcb 531 70 i czasami jeszcze jakis ciagnikiem zawsze ta koncowka plesnieje te 30 cm a moze wiecej moze jaka folie dziadoska kupilem ;/ moze to jakas cienka zwykla jaka polecacie ? oprucz magellana i dzisiaj zauwazylem ze takie male dziurki gdzie niegdzie sa ale to od tego by tak mocno zgnilo ;/ doradzcie cos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8 Share Adam8550

Adam8550

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 195 postów

Napisany 14 marzec 2014 - 21:45

kiszonka w silosie Tak jak mówisz ta cienka "przezroczysta'' nazywa się jakoś transparentna czy coś podobnego, u kolegi jak przykrywaliśmy kukurydze tą folią to folia po zetknięciu się z wilgotnym materiałem przykleja sie i przez co usuwa powietrze nagromadzone. Stosujesz siatki pryzmowe?

#9 Share zyz1o

zyz1o

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 14 marzec 2014 - 22:15

kiszonka w silosie no tak ja tak cienka dalem na kukurydze a akurat na ta pryzme z trawa nie dalem tak mam siatki pryzmowe tylko akurat na tej pryzmie nie bylo hehe ;/ ale dodam ze na wczesniejszym silosie ktorego spaslem byla cienka folia i siatka a i tak zgnilo ale to chyba dlatego ze bardzo suche bylo siano i slabo ujezdzone wiec byc moze zebym dal cienko folie i siatke to by ta pryzma nie przygnila a tobie od sciany nie gnije ? czy dajesz cos na siciany silosu bo u mnie przewaznie jest tak ze jak przykrywam np kuku to klade folie no i przykladam workiem do sciany a on tak troche sie odchyla od sciany no i zawsze jest plesn przy scianach

#10 Share Adam8550

Adam8550

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 195 postów

Napisany 15 marzec 2014 - 08:38

kiszonka w silosie Ja u siebie niestety robię wszystko w w pryzmy lecz strat powyżej 3-5% nie mam a jak wszystko pójdzie tak jak trzeba to strat brak, chyba że jakaś dziura się trafi. Wybierasz wycinakiem czy krokodylem? W ciągu jakiego czasu zamykasz silos tzn. jak długo trwa zwożenie trawy?

#11 Share zyz1o

zyz1o

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 15 marzec 2014 - 08:56

kiszonka w silosie trawe wybieram wycinakiem z 1 pokosem bawilem sie chyba z tydzien wiec nawet sie nie dziwie ze duzo strat ale ten 2gi pokos o ktorym pisze zrobilem w 2 dni i 3ciego dnia nakrywalem. Stosujesz jakas specjalna folie ?

#12 Share Adam8550

Adam8550

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 195 postów

Napisany 15 marzec 2014 - 20:33

kiszonka w silosie Stosuje zwykle folie kiszonkarskie czarno-białe. Obsypuje w około piachem a na wierzch opony chyba że zabraknie to też piach. Zamknięcie po trzech dniach to taki optymalny termin po którym nie powinno występować "psucie się" kiszonki.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#13 Share zyz1o

zyz1o

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 16 marzec 2014 - 09:43

kiszonka w silosie no wlasnie tez tak mysle widocznie to przez ta ze folia ma jakies delikatne dziurki