Skocz do zawartości

Zdjęcie

Młoda jałóweczka - jak stwierdzić czy będzie mleczna

8 odpowiedzi na ten temat

#1 Share wladek

wladek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 06 marzec 2014 - 11:14

Młoda jałóweczka - jak stwierdzić czy będzie mleczna Dwa tygodnie temu ocieliła mi się krowa - Simental - doi się najlepiej spośród wszystkich jakie posiadam w swoim stadzie (to jej już 5 laktacja, do tej pory miała same byczki) i teraz ma jałóweczkę.

I teraz mam pytanie: Jałóweczka na pierwszy rzut oka rasy SM - krowa zaskoczyła mi dopiero za 4 razem, nazwy byka po jakim została cielna nie mam bo inseminator daje tylko kwit za pierwszym razem a powtórki to pisze tylko datę długopisem na pierwszej kartce. Jakie jest prawdopodobieństwo, że jałóweczka jest rasy mlecznej? Jak sprawdzić czy opłaca mi się ją trzymać 24 miesiące.

Kiedyś od innej krowy wychowałem sobie jałóweczkę z nadzieją, że też będę miał z niej pociechę a tu okazało się ze zupełnie nie poszła w ślady matki i dawała max 6-7 litrów na udój i nawet nic nie poprawiło się w drugiej laktacji.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Młoda jałóweczka - jak stwierdzić czy będzie mleczna Dzisiaj, 03:31
  •  

#2 Share rolnik554

rolnik554

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 06 marzec 2014 - 12:17

Młoda jałóweczka - jak stwierdzić czy będzie mleczna najlepiej zrobić badania czy jałówka będzie typu mięsnego czy mlecznego

#3 Share mora

mora

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Zainteresowania:literatura,kynologia, motoryzacja z naciskiem na T4

Napisany 06 marzec 2014 - 20:54

Młoda jałóweczka - jak stwierdzić czy będzie mleczna Niektórzy starzy hodowcy przy zakupie krowy patrzyli na długość ogona ( mam na myśli część kostną, a nie pędzel) im dłuższy-tym lepiej. Nie wiem dlaczego.....

#4 Share Radan

Radan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów
  • Zainteresowania:no napewno nie rolnictwo :P

Napisany 06 marzec 2014 - 20:57

Młoda jałóweczka - jak stwierdzić czy będzie mleczna i po dobrej krowie mlecznej czasem jest wielkie gów... a nie mleczycha

#5 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 06 marzec 2014 - 21:30

Niektórzy starzy hodowcy przy zakupie krowy patrzyli na długość ogona ( mam na myśli część kostną, a nie pędzel) im dłuższy-tym lepiej. Nie wiem dlaczego.....

Dlatego żeby kitą sięgnąć dojarza jak za mocno ciągnie.... ;) A tak poważnie to krowę jeszcze ocenisz ;;na oko'' czy dójka ale takie ciele to raczej nie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 09 kwiecień 2014 - 17:50

Młoda jałóweczka - jak stwierdzić czy będzie mleczna główne takie cechy to zazwyczaj głowa która powinna być mała (chociaż mam simentala a one raczej nie mają małych głów a w miarę mleczna jest), mały obwód tułowia z przodu a możliwie największy z tyłu (to raczej u dorosłych krów). ogólnie ważną cechą jest grubość skóry ale od tego też miałem wyjątek... niby im cieńsza i delikatniejsza skóra tym bardziej mleczna powinna być krowa. jednak na dobrą sprawę cielę ciężko ocenić, a i ocena może być jednoznaczna a ostateczny wynik może zaskoczyć, to jest jednak trochę loteria, nigdy nie można mieć 100% pewności bo genetyka też płata figle

#7 Share tay29

tay29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 273 postów

Napisany 12 kwiecień 2014 - 21:55

Młoda jałóweczka - jak stwierdzić czy będzie mleczna Mozliwe ze zacilil ci krowe miesna rasa. Krowy po miesnych bykach latwiej sie zacielaja tym bardziej ze to byl 4 raz. Ja na twoim miejscu i tak bym ja zostawil. Kiedy bedzie widac ze to mleczna sztuka zostawisz ja i zacielisz jak noe to utuczysz i sprzedasz na mieso ( placa wiecej niz za krowy) i raczej tez nie stracisz na tym, sam mam teraz taka sztuke ktora po roku nie zapowiada sie na mleczucha i dostaje max kuku sruty i az paski miesni na bokach ma:-)

Edytowany przez tay29, 12 kwiecień 2014 - 21:56.

#8 Share Spike98

Spike98

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 24 luty 2015 - 23:19

Niektórzy starzy hodowcy przy zakupie krowy patrzyli na długość ogona ( mam na myśli część kostną, a nie pędzel) im dłuższy-tym lepiej. Nie wiem dlaczego.....

U mnie jedna krowa ma ogon poniżej kolana (cz. kostna) i daje +/- 20l dziennie, druga zaś ma 10 cm krótszy i daje +/- 15l mleka. A żeby było ciekawie ta z krótszym ogonem jest matką tej z dłuższym ;-) :-P

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 25 luty 2015 - 09:14

20 to nie cud techniki :) może i coś z tym ogonem jest tak popatrzyłem po krowach i faktycznie te z dłuższym ogonem żywione na podstawowej dawce dają nawet po 28 litrów dziennie (kiszonka i sianokiszonka ale nie zawsze do oporu i troszeczkę śruty swojej)