wladek

Młoda jałóweczka - jak stwierdzić czy będzie mleczna

Polecane posty

wladek    0

Dwa tygodnie temu ocieliła mi się krowa - Simental - doi się najlepiej spośród wszystkich jakie posiadam w swoim stadzie (to jej już 5 laktacja, do tej pory miała same byczki) i teraz ma jałóweczkę.

 

I teraz mam pytanie: Jałóweczka na pierwszy rzut oka rasy SM - krowa zaskoczyła mi dopiero za 4 razem, nazwy byka po jakim została cielna nie mam bo inseminator daje tylko kwit za pierwszym razem a powtórki to pisze tylko datę długopisem na pierwszej kartce. Jakie jest prawdopodobieństwo, że jałóweczka jest rasy mlecznej? Jak sprawdzić czy opłaca mi się ją trzymać 24 miesiące.

 

Kiedyś od innej krowy wychowałem sobie jałóweczkę z nadzieją, że też będę miał z niej pociechę a tu okazało się ze zupełnie nie poszła w ślady matki i dawała max 6-7 litrów na udój i nawet nic nie poprawiło się w drugiej laktacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mora    15

Niektórzy starzy hodowcy przy zakupie krowy patrzyli na długość ogona ( mam na myśli część kostną, a nie pędzel) im dłuższy-tym lepiej. Nie wiem dlaczego.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radan    28

i po dobrej krowie mlecznej czasem jest wielkie gów... a nie mleczycha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1441

Niektórzy starzy hodowcy przy zakupie krowy patrzyli na długość ogona ( mam na myśli część kostną, a nie pędzel) im dłuższy-tym lepiej. Nie wiem dlaczego.....

Dlatego żeby kitą sięgnąć dojarza jak za mocno ciągnie.... ;) A tak poważnie to krowę jeszcze ocenisz ;;na oko'' czy dójka ale takie ciele to raczej nie.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

główne takie cechy to zazwyczaj głowa która powinna być mała (chociaż mam simentala a one raczej nie mają małych głów a w miarę mleczna jest), mały obwód tułowia z przodu a możliwie największy z tyłu (to raczej u dorosłych krów). ogólnie ważną cechą jest grubość skóry ale od tego też miałem wyjątek... niby im cieńsza i delikatniejsza skóra tym bardziej mleczna powinna być krowa. jednak na dobrą sprawę cielę ciężko ocenić, a i ocena może być jednoznaczna a ostateczny wynik może zaskoczyć, to jest jednak trochę loteria, nigdy nie można mieć 100% pewności bo genetyka też płata figle

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tay29    184

Mozliwe ze zacilil ci krowe miesna rasa. Krowy po miesnych bykach latwiej sie zacielaja tym bardziej ze to byl 4 raz. Ja na twoim miejscu i tak bym ja zostawil. Kiedy bedzie widac ze to mleczna sztuka zostawisz ja i zacielisz jak noe to utuczysz i sprzedasz na mieso ( placa wiecej niz za krowy) i raczej tez nie stracisz na tym, sam mam teraz taka sztuke ktora po roku nie zapowiada sie na mleczucha i dostaje max kuku sruty i az paski miesni na bokach ma:-)

Edytowano przez tay29

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Spike98    1

Niektórzy starzy hodowcy przy zakupie krowy patrzyli na długość ogona ( mam na myśli część kostną, a nie pędzel) im dłuższy-tym lepiej. Nie wiem dlaczego.....

U mnie jedna krowa ma ogon poniżej kolana (cz. kostna) i daje +/- 20l dziennie, druga zaś ma 10 cm krótszy i daje +/- 15l mleka. A żeby było ciekawie ta z krótszym ogonem jest matką tej z dłuższym ;-) :-P

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

20 to nie cud techniki :) może i coś z tym ogonem jest tak popatrzyłem po krowach i faktycznie te z dłuższym ogonem żywione na podstawowej dawce dają nawet po 28 litrów dziennie (kiszonka i sianokiszonka ale nie zawsze do oporu i troszeczkę śruty swojej)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    449
Dnia ‎06‎.‎03‎.‎2014 o 21:30, Szymi40 napisał:

Dlatego żeby kitą sięgnąć dojarza jak za mocno ciągnie.... ;) A tak poważnie to krowę jeszcze ocenisz ;;na oko'' czy dójka ale takie ciele to raczej nie.

to tak jak z kobietą nie która lubi dluga kite by dobrze ciagla......

a jeśli chodzi o te cieliczkę to trzeba było mowic inseminatorowi by mleczne bylo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

Pytanie z innej beczki... Co to za inseminator który nie daje za każdym razem kwita? Każdy zabieg jeden kwit...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaguśka    188
Bo inseminował za każdym razem nasieniem tego samego buhaja. Dlatego tylko daty wpisywał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sentinel123
      Witam. Interesuje mnie jak wygląda sytuacja z produkcją mleka koziego w woj. lubelskim i okolicach. Z tego co wiem są tylko dwie mleczarnie przemysłowo zajmujące się przetwórstwem tego rodzaju mleka. Mam możliwość zorganizowania transportu w/w do tych mleczarni. Chciałbym się dowiedzieć na jaką ilość mleka mógłbym liczyć. Wykonalne to jest jak najbardziej tylko czy opłacalne. Czekam na Wasze opinie, spostrzeżenia oraz wszelkie inne istotne informacje. Z uwagi że jest to mój pierwszy post, krytyka mile widziana. Pozdrawiam
    • Przez MałaMi
      Witam. Mam problem z jedną krową. Mianowicie... Doimy krowy we troje w sumie na zmiane. Z żadna nie ma problemu tylko ta jedna. Tesciowa ją doi a gdy nastepnego dnia mąż czy ja chcemy ją wydoić to po prostu nie oddaje mleka. Czasem przepusci około litra z ponad 12 jak powinna dawac. Powiedzcie mi co z nia zrobic zeby oddala nam mleko. 
    • Przez kamil100691
      Posiadam pierwiastkę rasy montbeliarde wycielona z miesiąc temu dziś rano spuscila z siebie prawie całe mleko jak przyszedłem leciało z 4strzykow zostalo może z 2litry...wcześniej dawala może z 11 na udoj wieczorem to samo leci cienkim strzykiem ale z wszystkich 4 😏 może ktoś miał coś podobnego lub zna na to jakiś patent 
    • Przez NewhollandT5050
      Witam kolegow chciałbym w przyszłości z rodzicami postawic obore i mam pytanie odnośnie budynku murowanego lub z płyty obornickiej. Obora ma być uwieziowa. Chciałbym wiedzieć czy posiada ktoś taka obore z płyt i jak się spisuje ? oraz najważniejsze czy obora z płyt będzie tańsza niż cała murowana ? Dodam ze jeżeli już Budowa by się odbyła z płyt to byłby podmurowany mur na wysokość około 1.5 m. Dziękuję serdecznie za wszystkie odpowiedzi
    • Przez Scappy
      Witam czytających. Jakie macie sposoby na osobniki które lubią kopać przy dojeniu ? Jak się przed tym zabezpieczyć ? Są jakieś patenty na to czy wynalazki ? Pozdrawiam 😉.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj