Skocz do zawartości

Reklama

wybór nawozu - pomóżcie

• Dodaj odpowiedź
4 odpowiedzi na ten temat

#1 garfild209

garfild209

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 05 marzec 2014 - 16:59

witam, mam problem, pomożecie mi dobrać nawóz pod ziemniaki sadzone będzie 10arów i mieszankę siane 60arów ( pszenica i owies) , pomóżcie jaki nawóz i ile dać pod ziemniaki i mieszankę. Przeważnie sypałem mocznik i saletrzak. Może coś innego dać w tym roku i ile posypać bo słabe zbiory ostatnio mam, czytałem że do ziemniaków dosypują siarkę. Możecie mi pomóc? ziemia gliniasta

#2 oaxis3333

oaxis3333

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów
  • Zainteresowania:mechanizacja ,RoślinnośĆ , ZwierzętA , elektronika , komputery , fotgrafie, ODPOCZYNEK przy piwku:)

Napisany 05 marzec 2014 - 17:43

3 maj tu link Nawożenie ziemniaków może coś znajdziesz ;)
http://www.agrofoto....-pod-ziemniaki/
================

mieszance musiał bys dac pod korzen N P K najlepiej w polifosce ;)  no i potem azot pogłównie :)
zreszta tu masz też opisana mieszankę :) http://www.agrofoto....0-jakie-nawozy/

Edytowany przez oaxis3333, 05 marzec 2014 - 17:46.

Bogactwem nie jest to że masz ciągnik , ziemię, chlewnie bądz obore za pół miliona złoty ! Bogactwem jest to że każdy dzień jest spędzony w miejscu które KOCHASZ i tworzysz je z RODZINĄ jak też z PASJĄ ! ! ! !

#3 RolniczkazZawad

RolniczkazZawad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 294 postów
  • 39771183
  • Zainteresowania:wszystko, co wiąże się z pracą w gospodarstwie, a w wolnej chwili muzyka i majsterkowanie

Napisany 06 marzec 2014 - 07:08

ziemniaki na gliniastej ziemi to chyba mało prawdopodobne, żeby się udały. one lubia ziemię przepuszczalną.
Starszych trzeba słuchać.... ale swoje robić! :)

#4 miki20

miki20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna- Juventus!!
    Rolnictwo
    I wiele wiele innych....

Napisany 06 marzec 2014 - 09:47

Jeśli chodzi o ziemniaki, to czy one będą na jakimś oborniku?? Ja przed sadzeniem ( ziemniak na oborniku)  posiewam pole NPK ( polifoska8), potem po przeredleniu bruzd, ale jeszcze przed obsypaniem rządków sypie saletrzak, potem rządki obsypuje i już więcej nic nie daję. Ziemie również mam gliniastą, plony mam jak na moje ziemie bardzo zadowalającie ( ok 30t/ha), A i słyszałem, nie wiem ile w tym prawdy, bo zawsze stosuję saletrzak, że pod ziemniaki mocznik jest kiepski.
Co do zbóż, to kolega wyżej ma rację. A plony, pewnie temu miałeś kiepskie bo stosowałeś same nawozy azotowe ;)

AgroFoto

• Reklama AgroFoto
  •  

#5 RolniczkazZawad

RolniczkazZawad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 294 postów
  • 39771183
  • Zainteresowania:wszystko, co wiąże się z pracą w gospodarstwie, a w wolnej chwili muzyka i majsterkowanie

Napisany 07 marzec 2014 - 07:12

miki ty to zawsze piszesz w innym języku:) co to znaczy

po przeredleniu bruzd, ale jeszcze przed obsypaniem rządków
.
ja jak sadziłam to zawsze na oborniku i to nawiezionym jesienią (wiosenna orka to samobójstwo w moim przypadku), orka na maksymalna głębokość, byleby nie wyciągnąć martwicy, wiosna nawóz npk z duża ilością potasu, dokładne kultywatorowanie, bronowanie i sadzenie, za tydzień po posadzeniu rozbronować redliny prawie na płasko, byleby nie odsłonić sadzeniaków, i reszta zalezy od pogody, jak mrozek- to obsypać, jak nie, to czekac, az zaczną wychodzic i obsypac. i tak powtarzac az zakryją miedzyrzędzia- ziemniak lubi mechaniczną uprawę, napowietrzanie ziemi,. dolistnie z kazdym opryskiem mikroelementy. ziemniak reaguje zwyzka plonu na siarkę, magnez i ewentualnie bor.

z resztą najprościej poczytaj to http://nawozy.eu/dor...-ziemniaka.html
Starszych trzeba słuchać.... ale swoje robić! :)

Dodaj odpowiedź

Zobacz także