Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy opłaca się hodować świnie?

1735 odpowiedzi na ten temat

#1721 Share Piechu

Piechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 21 luty 2016 - 14:42

Czy opłaca się hodować świnie? Ale mawet jakby szlo sprzedawac swoje wyroby to przeciez po pewnym czasie okliczny rynek bylby nasycony. Jezeli zalozymy ze np w promieniu 40 czy 50 km bedzie kilkadziesiat rolnikow sprzedajacych kielbase itd to bedzie problem ze sprzedaza. Tymbardziej ze ludzie wole drob jak wieprzowine szczegolnie dzieciaki. Blad z produkcja swinek zostal popelniony juz kilkanascie lat temu. Moim zdaniem powinno byc wiecej grup producenkich ktore skupialy by cala linie tzn sprzedaz zboz produkcje prosiat tuczarnie i najwazniejsze czyli zaklad przetworczy no i sprzedaz. Tak czy inaczej ogromnym problemem jest konkurencja z zachodem . Niektorzy mowia ze zachodni towar lepszy niektorzy wrecz przeciwnie. Problem jest tego typu ze na zachodzie prawie wszystko jest w reku rolnika dodatkowo sa wspomagani przez dotacje czy inne pomoce ze swoich panstw. U nas te pieniazki niestety rozchodza sie tak iz rolnikowi duzo nie zostaje. Podziwiam ludzi ktorzy planuja czy buduja chlewnie. Trzymam za was kciuki aby sie udalo

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy opłaca się hodować świnie? Dzisiaj, 22:31
  •  

#1722 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1761 postów

Napisany 21 luty 2016 - 17:02

Nie masz racji, mięso to towar konsumpcyjny, którego się nie kumuluje. Poza tym nie każdy będzie produkował i nie każdy kupi taki towar. Ale jest to opcja dla zrzeszenia producentów trzody, aby zbywać towar przetworzony, a nie surowiec. Dałoby to zatrudnienie sporej grupie ludzi i większe zyski pozostałym. Niestety, w żadnym unijnym programie nie ma na takie coś kasy, aby nie robić konkurencji niemcom, gdzie większość produkcji jest w ten sposób przetwarzana - lokalne gorzelnie, browary, wędliniarnie sprzedają towar na lokalnym rynku. U nas się doprowadziło bzdurnymi wymaganiami, między innymi sanitarnymi, takie lokalne zakłady do upadku. Nie ma już małych lokalnych ubojni, masarni. Zostały jeszcze tylko piekarnie, a i one cienko przędą.

#1723 Share Dawidko99

Dawidko99

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 21 luty 2016 - 21:55

Nie zgodzę się z tym że nie ma opłacalności. Postęp idzie do przodu i mając kilka czy kilkadziesiąt loch lub kilkaset wstawionego prosiaka nie narzekajmy że nie ma pieniędzy, gdyż taka ilość wystarczyła by godnie żyć ze świń ale 10-15 lat temu, nie dzisiaj. Dodatkowo trzymając małą ilość mamy inne podejście i małą wiedzę by coś poprawić, ulepszyć, wiem po sobie gdy ojciec trzymał 25 loch swego czasu. Patrząc z perspektywy czasu ile tam było błędów, nie profesjonalizmu, strat itp. a mimo to wystarczyło i na inwestycję i na chleb. Obecnie mając taka ilość i takie wyniki dawno poszedłbym z torbami.

Żeby zobrazować moje pozytywne nastawienie do hodowli mogę powiedzieć że budując chlewnię wiedziałem że sam koszt kredytowania/finansowania pochłonie 70 zł do sztuki. Tyle muszę oddać od każdej sztuki by spłacić kredyty itp.

Minęło kilka lat i ferma nadal stoi, cały czas zarabia na siebie i w tym roku buduję jeszcze obiekt na 1500 prosiaka oraz przestawiam wszystko na żywienie płynne. Gdybym zarabiał jak niektórzy piszą wyżej 48 zł to nie mam czego szukać w tej branży.

Moim zdaniem patrząc na dawne 25 loch a obecną fermę to głównym czynnikiem jest skala produkcji idąca na równi z wysokimi wynikami i odpowiednią wiedzą ( nie mylić z praktyką ). Trzeba było oczywiście paru lat by wiele rzeczy dograć, wywalić masę żywieniowców i firm i poprawiać cały czas wyniki ale opłaciło się pomęczyć, oczywiście i teraz nadal sporo testuję rozwiązań ale z głową by nie przedobrzyć.. Obecnie ceny po 3,50 za żywiec w ogóle nie są straszne bo koszty są dużo niższe.

Wiele kosztów produkcji mamy stałych ( np. prąd, ogrzewanie, woda, amortyzacja, koszt żywienia lochy i wiele innych ) a od nas zależy na ile prosiąt/tuczników te koszty się rozłożą 15-20-25-30 itp. sztuk i to jest bardzo istotne w ostatecznym rozrachunku.

Generalnie nie narzekajmy bo zaraz duński prosiak zaleje świat, a polską świnie zobaczymy w zoo ;)

Chyba w lotto wygrales

Edytowany przez Dawidko99, 21 luty 2016 - 22:00.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1724 Share jacus

jacus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1451 postów

Napisany 21 luty 2016 - 21:59

u mnie w gminie jest 17 malych masarni i 4 ubojnie, w sasiedztwie by jeszcze kilka znalazl-ale to specyficzny teren, przedmiescia krakowa i na slask blisko, ale towar woza takze do wroclawia i warszawy. kazda sie rozwija ale nie ma porownania z poprzednimi laty, z kazdym rokiem jest mniej roboty zamiast 12-14 godz pracuja czasami 8-10 a czasami nawet mniej. niestety wychodzi  na wierzch polskie pieklo- od sasiada nie wezmie swin po 5  tylko sprowadza niemieckie po 6,5 

buk, humor ,seks ,rokendrol.

#1725 Share Aroo22

Aroo22

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 26 luty 2016 - 10:31

U  nas znowu w promieniu 40km jest zaledwie 2 masarnie, a hodowców trzody można na palcach policzyć. Przy takiej cenie sam się zastanawiam czy nie zlikwidować hodowli i pozostac jedynie przy produkcji roślinnej.

#1726 Share Matys1990

Matys1990

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 223 postów

Napisany 26 luty 2016 - 10:34

Aroo a gdzie dokładniej?

#1727 Share Krzysztoffff

Krzysztoffff

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 29 luty 2016 - 21:19

Czy opłaca się hodować świnie? Aroo ale to jest dziwne, myslalbym ze jak jest mala podasz, to ceny będa wyższe..

#1728 Share juras390

juras390

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 17 czerwiec 2016 - 10:01

dostał juz ktos wsparcie z ARR do swin

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1729 Share wl_master

wl_master

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 281 postów

Napisany 17 czerwiec 2016 - 10:51

jak na razie to tylo decyzje wysyłają

#1730 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 17 czerwiec 2016 - 11:28

ja decyzję w środę dostałem a pieniądze wczoraj

#1731 Share juras390

juras390

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 17 czerwiec 2016 - 17:21

czyli cos sie dzieje myslałem ze obiecanki cacanki

#1732 Share zetorki12

zetorki12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1381 postów

Napisany 17 czerwiec 2016 - 18:51

Też dostałem decyzję ... chyba w środę .

ZETOR TEAM

#1733 Share speeeder

speeeder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 17 czerwiec 2016 - 21:30

Tez decyzje dostałem, aczkolwiek trochę się zawiodłem, bo miałem info z ministerstwa, ze przy cyklu otwartym będzie nie mniej niż 23 zł za szt. rekompensaty.

A tu zaledwie 20 zł, no ale trzeba brać co dają i nie narzekać.

#1734 Share szczypka

szczypka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 18 czerwiec 2016 - 08:02

co z tego że dostaniemy tą kasę jak i tak zostawimy ją w w mieszalni pasz jak byłem wczoraj po soję i usłyszałem cenę to mnie dosłownie zatkało 1980zł tona 

#1735 Share juras390

juras390

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 20 czerwiec 2016 - 19:27

dzisiaj decyzja i dziś pieniądze 40 zeta do sztuki

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama