Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy opłaca się hodować świnie?

1735 odpowiedzi na ten temat

#1641 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 27 październik 2015 - 07:35

cena w ciągu tygodnia spadła o 30-40 gr obecnie 3,70 na dziś jutro ma być taniej i do tego nie chcą brać

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy opłaca się hodować świnie? Dzisiaj, 03:29
  •  

#1642 Share robertmoczko

robertmoczko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 29 październik 2015 - 17:59

Od zawsze tak było że jednemu się opłaca a drugiemu nie Przecież szybko można wszystko policzyć. Obecnie prowadzę hodowlę w cyklu otwartym Kupuję prosięta krajowe od jednego producenta Obecnie po 140 zł szt. w wadze 15 kg. Zboże mam własne Do wyliczenia wyprodukowania tony paszy przyjmuję cenę rynkową zboża a nie koszt produkcji co daje około 800 zł za tonę gotowej paszy Obecnie wyhodowanie jednego tucznika do wagi 115 kg kosztuje mnie około 400 zł Przy dzisiejszej cenie 4,4 zł netto za żywiec daje 506 zł To są moje przybliżone wyliczenia Inny hodowca policzy po swojemu i stwierdzi że jemu się nie opłaca Każdy powinien wiedzieć co robić A skoczkom co raz bydło raz świnie i zawsze źle to ciężko pomóc I nawet jak tucznik będzie po 6 zł za żywic 

#1643 Share lukasz1995

lukasz1995

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,maszyny rolnicze

Napisany 29 październik 2015 - 21:55

Wszystko się opłaca,jak się nie liczy własnej pracy <_<

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1644 Share robertmoczko

robertmoczko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 30 październik 2015 - 11:10

Po odliczeniu wszystkich kosztów każdy większy lub mniejszy zysk to właśnie zapłata za robotę 

#1645 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów

Napisany 05 listopad 2015 - 15:33

Prace liczy sie w koszty , a policzyleś słome , wode, szczepionki, leki, amortyzacje budynków ,?

#1646 Share turtojs

turtojs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 326 postów

Napisany 05 listopad 2015 - 21:55

mnie w szkole uczyli, że własna praca w firmie/rolnictwie to nakład a nie koszt, także robertmoczko ma rację. pracę wlicza się w koszty jak się zatrudni pracownika  :)

#1647 Share speeeder

speeeder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 13 listopad 2015 - 00:26

Wlasna praca to koszty.

Kazdy rolnik na zachodzie w rachunku ekonomicznym wpisuje w koszty swoja prace, tylko u nas malo kto. Wyobraz sobie, ze ten czas ktory poswiecasz przy obsludze mozesz rowniez wykorzystac poprzez pojscie do innej pracy i uzyskanie przychodu w zamian za czas poswiecony w gospodarstwie.

Naklad pracy, a koszty pracy, to 2 rozne pojecia.

Edytowany przez speeeder, 13 listopad 2015 - 00:39.

#1648 Share marcin00

marcin00

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 01 grudzień 2015 - 23:12

Czy opłaca się hodować świnie? witam. Mam takie pytanie, moze ktos mi doradzi. Jestem z podkarpacia, mamy 30 mcior na matki. Sprzedajemy prosieta ale z roku na rok jest coraz gorzej z tym bo nie ma kto tego brac. I zadtanswiamy sie z tata czy by nie skasowac tego i nie handlowac zbozem. Obsiewamy obecnie 21 ha. I moze ktos juz tak zrobil i wie na czym bylo lepiej. Z gory dzieki

#1649 Share speeeder

speeeder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 03 grudzień 2015 - 23:16

Teraz takie ceny ze chyba wiekszosc sie zastanawia na sensownoscia prowadzenia hodowli swin. 

Przy takim poziomie cen, to Lepper wychodzil na ulice strajkowac. A teraz nie ma kto interweniowac wobec takiej sytuacji.

#1650 Share Matys1990

Matys1990

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 224 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 07:23

witam. Mam takie pytanie, moze ktos mi doradzi. Jestem z podkarpacia, mamy 30 mcior na matki. Sprzedajemy prosieta ale z roku na rok jest coraz gorzej z tym bo nie ma kto tego brac. I zadtanswiamy sie z tata czy by nie skasowac tego i nie handlowac zbozem. Obsiewamy obecnie 21 ha. I moze ktos juz tak zrobil i wie na czym bylo lepiej. Z gory dzieki

Jakie plony macie z tych hektarów?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1651 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 08:57

Wlasna praca to koszty.

Kazdy rolnik na zachodzie w rachunku ekonomicznym wpisuje w koszty swoja prace, tylko u nas malo kto. Wyobraz sobie, ze ten czas ktory poswiecasz przy obsludze mozesz rowniez wykorzystac poprzez pojscie do innej pracy i uzyskanie przychodu w zamian za czas poswiecony w gospodarstwie.

Naklad pracy, a koszty pracy, to 2 rozne pojecia.

a w zyciu. wlasna praca nie jest kosztem. To w zamian za ta prace osiagasz zyski. Tlumacze to wielu osobom i zawsze daje ten sam przyklad. Zalozmy ze swoja prace wyceniasz na 10zl/h. Tak przykladowo... I wezmy czlowieka ktory na etacie pracuje i zarabia 2000zl do reki. Miesiecznie ma tez koszty np. paliwo ktore daje 200zl. Zostaje 1800zl. No ale przeciez jak ty liczysz do oplacalnosci wlasna prace to on tez. Zalozmy ze tez w stawce 10zl/h. Miesiecznie 10zl * 8h * 20d = 1600zl. To jego koszt pracy wlasnej. Czyli z pracy zysku ma okragle 200zl. To jest wlasnie absurd ktory przedstawiasz. Pracy wlasnej nie wlicza sie do kosztow bo za nia wlasnie dostaje sie zysk. Jesli ja wliczysz do kosztow to za co chcesz dostawac zyski? Za nicnierobienie? Tak, bo swoja prace juz wliczylesz do kosztow - wiec za co chcesz jeszcze dostawac pieniadze?

#1652 Share 14tija14

14tija14

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 10:49

Czy opłaca się hodować świnie? Mnie w szkole uczyli że praca powinna być wliczana do kosztów pośrednich.

#1653 Share wl_master

wl_master

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 282 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 11:06

praca to koszt bo równie dobrze możesz zatrudnić pracownika niech biega koło kabanów a sam iść do roboty ostatnio kolega z dumą powiedział ze on za miesiąc na kostce zarobił 4 tyś na czysto i nawet nie chce myśleć o gospodarowaniu. a co do opłacalności to u każdego to wyglada inaczej mechanizacje, amortyzacja, intensywność tuczu, każdy ma inne koszta i inne zyski

#1654 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 11:52

mechanizcja, amortyzacja jak najbardziej ale nie koszt wlasnej pracy do kosztow prowadzenia dzialalnosci. To prowadzi do takiego absurdu jaki przedtstawilem powyzej.

#1655 Share marcin00

marcin00

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 15:43

Czy opłaca się hodować świnie? pszenicy to tak z 4-5 ton jest. Ale wapna pola dawno nie widzialy. Od wiosny mamy zaczac wapnowac to powinno byc wiecej.
Do tego siejemy z 7ha owsa i reszta groch. A myslelismy nad tym zeby siac 11 ha pszenicy i 11 ha rzepaku jak by te swinie zlikwidowal. Ale nie wiemy do konca co bedzie lepsze

#1656 Share wl_master

wl_master

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 282 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 18:08

rozumiesz to jak rozumiesz liczysz jak liczysz, ja rozumie i licze inaczej i puki co nie krzycze jeszcze ze koniec z działalnością bo jeszcze jakiś pienądz na tym widze co prawca nie jest to tyle co kiedyś ale nie dokładam

#1657 Share siwy00

siwy00

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 18:15

Na chwilę obecną przy cenie 3,2-3,5 nie można mówić o jakiejkolwiek opłacalności tej produkcji. Sam zainwestowałem spore pieniądze w tuczarnie w ostatnim czasie ale jeżeli 2016-sty rok nie przyniesie nadzieji na lepsze wyniki to rezygnuję całkowicie z trzody chlewnej!!! Trzeba będzie zerwać z sentymentem do świnek i pożegnać ten etap w życiu, A dla budynków znajdzie się zastosowanie wkońcu dachu nigdy za dużo!

#1658 Share speeeder

speeeder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 05 grudzień 2015 - 09:42

a w zyciu. wlasna praca nie jest kosztem. To w zamian za ta prace osiagasz zyski. Tlumacze to wielu osobom i zawsze daje ten sam przyklad.....

Wykladasz ekonomike na jakies uczelni te swoje rewolucyjne teorie?

Bo akurat mnie profesorowiei troche inaczej uczyli w zakresie ekonomiki, ale bylo to pare lat temu wiec moze nie wiem ze prawa ekonomii i ekonomiki zmienily sie o 180:huh: 

#1659 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów

Napisany 05 grudzień 2015 - 10:54

Jak to wlsnapraca nie jest kosztem ? a kiedy bedzie podatek dochodowy to swojej pracy nie bedziesz liczył ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1660 Share kabus55

kabus55

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 05 grudzień 2015 - 14:48

@marluk ma rację i dodatkowo dał fajny przykład w którym pracownik płaciłby podatek od kwoty 200 zł, a nie jak to jest w rzeczywistości od 1800 zł. Zresztą wystarczy chwilę poszukać i proszę: 

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof) nie zalicza się do kosztów uzyskania – bez względu na to, czy opodatkowanie następuje według zasad ogólnych, czy jednolitą 19% (liniową) stawką – wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a jeśli działalność prowadzona jest w formie spółki niebędącej osobą prawną – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników (chodzi tu o spółki cywilne, a także osobowe spółki handlowe - jawną, komandytową, partnerską).

Oczywiście dla swojej własnej wiedzy można taki koszt dodać, aby wiedzieć czy po jego dodaniu nadal jestem na plusie i warto przy tym robić, bo gdy jest się już na minusie to wtedy bardziej opłaca iść się do pracy po za gospodarstwem niż robić przy świniach, ale tutaj decydują także aspekty po za finansowe, np. możliwość znalezienia odpowiadającej nam pracy czy cenienie względnej niezależności wynikającej z pracy na swoim.