Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy opłaca się hodować świnie?

1735 odpowiedzi na ten temat

#1341 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1653 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 12 luty 2014 - 09:15

Czy opłaca się hodować świnie? Jak dla mnie to każdy może liczyc sobie jak chce, nawet jeśli jest to "księgowość" a'la "Opowieści z Narnii". Nie wiem tylko po co miałbym wliczać w koszty złotówki których nie wydałem i oszukiwać samego siebie, jak to drogo mi ta produkcja wychodzi. W efekcie papier mówi jedno, a zasobność portfela drugie - i kto teraz sam siebie oszukuje? Mylicie podstawowe pojęcia ekonomiki, czyli zasób z produktem. To tak jakby przedsiębiorca kupując hurtowo towar po 100zł/szt liczył sobie 120 bo taka jest jego średnia cena na rynku. Dodatkowo jeszcze liczyłby sobie z niego zysk z powietrza, bo towar ten przechodzi przez cały proces produkcji i nie zarabia na siebie po drodze, ale dopiero jako składowy element produktu finalnego. Ale przedsiębiorcy mają to do siebie, że nie prowadzą rachunkowości-widmo
@saszeta - jeśli grad obniża Ci plon i zwiększa nakłady na wyprodukowanie tony zboża do 1 tys. zł, to ponosisz koszt 1 tys. zł/tone czy jak na rynku 600zł/tone? Bo dla mnie logiczne jest, że jesli wydam na pozyskanie zasobu jakim jest zboże 1000zł/tone, to wydałem 1000 a nie 600. I tak to wpisuje w koszta. Wpisywanie tego co mi się wyśni to właśnie oszukiwanie samego siebie. Liczy się to co rzeczywiście się wydało bądź uzyskało.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy opłaca się hodować świnie? Dzisiaj, 11:19
  •  

#1342 Share speeeder

speeeder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 12 luty 2014 - 09:41

Czy opłaca się hodować świnie? Wygląda na to że każdą sytuację można opisać pod siebie żeby jemu pasowało, a większość z nas jest rolnikami i problem jest w tym że nikt tu nikogo nie przekona, choćbyś nie miał racji to i tak nie przyznasz się do tego, tym bardziej na forum, żeby czasem na głupka nie wyjść.

Odnośnie kosztu wyprodukowania 1t zboża za 1000zł. Po to właśnie jest rozgraniczenie prod. roślinnej i zwierzęcej.że jeśli na jednej gałęzi nie zarobisz to na drugiej może się odbijesz.

Czy tym zbożem po 1000zł zrobisz paszę dla świń i wtedy pasza będzie kosztować 1300zł?? czy też kupisz gotową paszę za 1100zł lub kupisz zboże po 600zł?
Jeśli spasiesz świnie tym zbożem po 1000zł to wtedy popłyniesz nie tylko na prod. rośl. ale i też na zwierzęcej.
Dlatego właśnie rozgranicza się prod. rośl. od zwierzęcej. tzw. dywersyfikacja produkcji.

#1343 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 luty 2014 - 09:54

Czy opłaca się hodować świnie? lukasz222
masz racje, uwazam tak samo, liczy sie prawdziwe koszty i prawdziwe dochody, przy produkcji tucznika, zboze jest takim samym kosztem jak np. prad i liczy sie to co sie wydało na te zboze a nie to po ile tam sobie gdzies skupuja
prosta sytuacja
masz swinie, zboze na rynku jest po 700, ale udało ci sie kupic gdzies tam od kogos po 650, po ile liczysz realne wydatki ?
tak samo w gospodarce, jezeli wyprodukowanie tony zboza kosztuje 500 to 500, a jesli 1000 to 1000
tutaj kreatywna ksiegowosc nie przejdzie, to nie ministerstwo finansów

Edytowany przez ventador, 12 luty 2014 - 09:54.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1344 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2885 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 12 luty 2014 - 10:05

Czy opłaca się hodować świnie? Właśnie dobrze piszesz. A Ci co inaczej myślą powinni do kosztów doliczyć obuwie, odzież, zjedzony obiad bo przecież idą do obrządzenia świń. A tak resztę dnia chodzą głodni i nadzy.

#1345 Share cover

cover

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 12 luty 2014 - 10:34

Czy opłaca się hodować świnie? Panowie wiem że tak się liczy, że wszystko po cenie rynkowej. Tak samo było jak w sql się sporządzało kalkulacje kosztów np. uprawy jakiegoś zboża, to wtedy nawet w kosztach wpisywało się np orka, uprawa czy tam zwózka słomy po takiej cenie jaka była wtedy za wykonanie takiej usługi. ale każdy wie że większość prac zrobiłoby się samemu i obniżyło tym poniesione koszty. To teoria, a jeżli chodzi o praktykę to przez cały rok zapisująć przychody i rozchody, za paszę ze swoich zbóż poniesiemy tylko koszty uprawy, zbioru, materiału siewnego, nawozów oprysków itp. i załózmy że na tone wyjdzie te 500zł. To gdzie panowie którzy liczycie po cenie rynkowej znajdzziecie w kosztach te 200 czy 300 zł więcej? Tak samo jak ktoś wspominał że doliczając dopłaty też robimy błąd. A znów mnie uczyli że dopłaty wliczamy do przychodów a podatek do rozchodów. Przecież dopłata to nie kasa na przejedzenie, tylko aby produkować taniej. ;) Wy tak samo nie powiecie ze my mamy racje i tak zostanie ;)

#1346 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1653 postów

Napisany 12 luty 2014 - 10:39

Czy opłaca się hodować świnie? @speeeder pisałem o tym wcześniej, że z prowadzonego dobrze rachunku łatwo można wyciągnąć nakłady na prod. roślinna i porównać je z cenami rynkowymi, czy aby nie opłaca się bardziej kupować, niż produkować. Ale o zarabianiu na zbożu nie ma tu mowy, jeśli nie zawieziesz go do skupu i nie sprzedasz. To zboże po 1000zł to ekstremalny przypadek spowodowany chociażby przez klęski żywiołowe. Nakłady poniosłeś, przyszła klęska i klapa. No ale to zboże i tak zbierzesz i włożysz do kalkulacji, razem z tym które musisz dokupić, by wykarmić inwentarz, wtedy koszty tez mogą się uśrednić i obniżyć. Wszystko zależy od ceny zakupionego zboża. Bo jeśli ktoś normalnie produkuje tone po 1000 zł, to rzeczywiście lepiej żeby przestał.

#1347 Share adamn999

adamn999

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 12 luty 2014 - 12:42

Czy opłaca się hodować świnie? Ja wykombinowałem sobie wyliczanie opłacalności w ten sposób
Mam w jednym banku 3 konta prywatne, trzody i produkcji roślinnej .większość płatności to są przelewy bankowe (biorę fakture raz albo dwa raz w tygodniu siadam i robire przelewy)
I teraz tak np w tygodniu szykowałem paszę na którą poszły 2 tony zboża,
To wchodzę na konto od trzody i przy okazji robienia przelewu za koncentrat i inne półprodukty potrzebne do przygotowania paszy. przelewam 1400 zł (2 tony po 700 zł) z konta TRZODA na konto PRODUKCJA ROŚLINNA. Za Nawozy i środki ochrony roślin płacę z Produkcji roślinnej. w ten sposób wiem co i jak się opłaca lub nie opłaca Proste
Na konto prywatne przelewam sobie normalną wypłatę liczę miej więcej godziny pracy i tyle np 100 godzin pracy przy trzodzie i 50 godzin w polu (remonty i naprawa maszyn śą liczone w produkcie roślinną a rachunki prąd woda w zwierzęcą)

#1348 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 12 luty 2014 - 13:35

Czy opłaca się hodować świnie? Niektórzy sami nie wiedzą co liczą.

Jak chcecie policzyć ZYSK Z CAŁEGO GOSPODARSTWA to liczycie zboże po kosztach produkcji. Tylko nie wiem jaki to ma sens jak liczymy tu opłacalność produkcji trzody.

Natomiast jak chcecie policzyć OPŁACALNOŚĆ PRODUKCJI TUCZNIA to liczymy zboże po cenie rynkowej, bo swoje zboże można sprzedać i żywić gotową paszą lub też kupnym zbożem.

Nie wiem dlaczego dla niektórych to jest takie trudne do zrozumienia.

#1349 Share speeeder

speeeder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 12 luty 2014 - 14:15

To gdzie panowie którzy liczycie po cenie rynkowej znajdzziecie w kosztach te 200 czy 300 zł więcej?

No właśnie te 200-300 zł to zysk jeśli byś sprzedał zboże!!!! a tak, to ten zysk świnia przeje i przy obecnej cenie nawet tych 200 zł nie odzyskasz!!!!
aż tacy ciemni jesteście???? że nie potraficie zobaczyć gdzie wam pieniądze uciekają????
Tak jak powiedziałem wcześniej nikt tu na forum się nie przyzna do błędów bo chłop zawsze ma rację, a jak nie ma racji to patrz pkt1

#1350 Share cover

cover

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 12 luty 2014 - 14:56

Czy opłaca się hodować świnie? No przy obecnej cenie napewno nie odzyskam... A jak mam hodowle to nie będe sprzedawał zboża bo czym bym wykarmił inwentarz? Dalej niebrnę w temat bo nie mam zamiaru się z kimś sprzeczać.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1351 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, historia, of-road

Napisany 12 luty 2014 - 14:57

Czy opłaca się hodować świnie? Ja wyliczam zawsze zysk z calego gospodarstwa - wkoncu to ten zysk finalnie przeklada sie na poziom zycia.
Zysk z produkcji roslinnej/zwierzecej wyliczam po to aby wiedziec jak w danym czasie kalkuluje sie to co robie i na czym moge w danym czasie osiagnac wiekszy zysk, jak mam gospodarowac ,,zasobami gospodarstwa" w danej sytuacji.
A co do wyliczen to tak jak powiedzial @lukaczmarek w calosc wlicza sie realne koszty a w zysk z danej produkcji ceny rynkowe.
KROPKA

#1352 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1653 postów

Napisany 12 luty 2014 - 16:28

No właśnie te 200-300 zł to zysk jeśli byś sprzedał zboże!!!!

No właśnie, jeślibyś sprzedał. Ale nie sprzedajesz więc zysku nie ma, co najwyżej są Twoje wyimaginowane zyski i nadzieje. A jest różnica, czy świnia zje zboże wyprodukowane za 500 zł/tona czy te kupione za 700zł/tona.

aż tacy ciemni jesteście???? że nie potraficie zobaczyć gdzie wam pieniądze uciekają????

Jeśli moja produkcja wychodzi 500 zł/tona to te 200 zł które Ty wliczasz nigdzie mi nie uciekło, zostaje w moim portfelu bo ich zwyczajnie nie wydałem, do tego dochodzi zysk ze sprzedaży żywca. W dodatku z jednej tony powinno się wychować 3 tuczniki więc porównania zysku ze zboża i z tucznika też wymaga zastosowania odpowiednich proporcji. Z tym, że ja nie zamierzam się kłócić z ludźmi, których głównym argumentem jest wytykanie innym ciemnoty czy niskiego IQ. Tak jak pisałem liczcie sobie jak chcecie, ale z rachunkowością mało ma to wspólnego.

#1353 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 12 luty 2014 - 16:44

Czy opłaca się hodować świnie? Chłopie, jak Tobie 3 świnie zjadają tone zboża to nawet przy 6 zł nie wiem czy zarabiasz. Zboże policz gratis, dodaj dopłaty,świnie sprzedaj po 3,5 zysk jest. Zakłady mięsne czekają na takich ekonomów.

#1354 Share rolniku360

rolniku360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 550 postów

Napisany 12 luty 2014 - 17:13

Czy opłaca się hodować świnie? a ile tobie zjada tucznik tak od 20 kg do 110 bo mi ok 270 do 300 kg paszy może dlatego że dodaję dużo mieszanek w których głównie znajduje się owies ale to co się urodziło to tym karmie

#1355 Share maxiben

maxiben

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo glownie nowoczesna hodowla trzody chlewnej
    rodzinne wyjazdy

Napisany 12 luty 2014 - 17:15

Czy opłaca się hodować świnie? 333kg zboza + koncentrat na 1 tucznika to co ty masz za swinie ? wtedy dobrze ze liczysz po swojemu koszt wyprodukowania zboza bo pewnie masz dobra wydajność z ziemi bo i wtedy na świniach zarobisz najważniejsze ze ci zostaje

#1356 Share rolniku360

rolniku360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 550 postów

Napisany 12 luty 2014 - 17:20

Czy opłaca się hodować świnie? maxiben a tobie ile zjada tucznik ? tak do 20 kg ?

#1357 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 12 luty 2014 - 17:21

Czy opłaca się hodować świnie? Mi za ubiegły rok zuzycie paszy na 1 kg przyrostu dla sztuk od 35-40 do średnio 120 kg wyniosło około 2,82kg
Przyrosty wynosiły nieco ponad 900g dziennie dla tego samego przedziału wagowego.
Rekordowe sztuki rosły powyżej 1 kg dziennie

Edytowany przez lukaczmarek, 12 luty 2014 - 17:22.

#1358 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 12 luty 2014 - 17:22

Czy opłaca się hodować świnie? robicie wielki biznes na swiniach a liczycie kazdy kilogram paszy :D
smiech na sali :D
dajcie sobie z tym spokój, smrodu bedzie mniej :D

#1359 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 12 luty 2014 - 17:26

Czy opłaca się hodować świnie? @koma666 A jak inaczej stwierdzisz czy tucz jest opłacalny? Jak stwierdzisz czy da się coś poprawić i poleprzyć opłacalność?
Ale faktycznie.. przecież ty masz zboże za pół darmo bo swoje więc po co liczyc :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1360 Share LukaszBONQ

LukaszBONQ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, sport

Napisany 12 luty 2014 - 17:37

Czy opłaca się hodować świnie? problem kalkulacji pojawia się w tym wątku już któryś raz z kolei. Niektórzy nie znają pojęcia kosztu alternatywnego. Nie ma co uświadamiać, jak ktoś wie swoje i koniec. Niech sobie każdy liczy jak mu pasuje. A ty koma niby jak liczysz? nie liczysz każdego kg paszy na kg przyrostu? To nie robi ci różnicy czy świnia zje 3 kg czy 4 kg żeby kilogram nabrać masy? Powodzenia w takim razie

Edytowany przez LukaszBONQ, 12 luty 2014 - 17:37.