Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy opłaca się hodować świnie?

1735 odpowiedzi na ten temat

#1321 Share cover

cover

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 11 luty 2014 - 21:05

Czy opłaca się hodować świnie? No ja swoje zboże licze po cenie jego wyprodukowania, nie po rynkowej. Bo po to swoje zboże żeby mieć tańszą paszę... Koszt prosiaka to oczywiście koszt utrzymania lochy, unasienianie, szczepienie prosiąt, ewentualnie lochy. Jesli chodzi o amortyzacje budynku to też ją uwzględniam dlatego nie podaje dokładnych zysków tylko przybliżone ;) to tak wyszło przy 27 prosiakach od lochy, przy dobrej mięsności i małym zużyciu paszy.... Średni zysk wyjdzie mniejszy ;) A co do tego znajomego to mu po te 50zł wyszło dawniej , nie teraz ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy opłaca się hodować świnie? Dzisiaj, 01:38
  •  

#1322 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3930 postów

Napisany 11 luty 2014 - 21:13

Czy opłaca się hodować świnie? Licz jak uważasz, ale popełniasz błąd. Może nieraz lepiej sprzedać było by zborze niż utuczyć tucznika, ale wiadomo że każdy robi jak mu pasuje i nie da się dziś sprzedać zboża a jutro tuczyć tucznika.

Nieraz lepiej nie liczyć.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#1323 Share speeeder

speeeder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 11 luty 2014 - 21:40

No ja swoje zboże licze po cenie jego wyprodukowania, nie po rynkowej. Bo po to swoje zboże żeby mieć tańszą paszę... Koszt prosiaka to oczywiście koszt utrzymania lochy, unasienianie, szczepienie prosiąt, ewentualnie lochy. Jesli chodzi o amortyzacje budynku to też ją uwzględniam dlatego nie podaje dokładnych zysków tylko przybliżone ;) to tak wyszło przy 27 prosiakach od lochy, przy dobrej mięsności i małym zużyciu paszy.... Średni zysk wyjdzie mniejszy ;) A co do tego znajomego to mu po te 50zł wyszło dawniej , nie teraz ;)

Jak będziesz sprzedawał zboże to też policzysz kupcowi po cenie jego wyprodukowania? Bo to twoje zboże???
To po co np. uwzględniasz do kosztów amortyzację budynków???? Przecież to Twoje budynki!!!!

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1324 Share cover

cover

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów

Napisany 11 luty 2014 - 21:46

Czy opłaca się hodować świnie? No to warchlaka też mam liczyć np po 220, bo mniej więcej tyle trzeba dać za takiego 22-25kg? bo gdybym sprzedał to też bym tyle dostał, a nie po cenie jego wyprodukowania? :huh: to wtedy zostanie tyle co tym co nie mają loch i kupują warchlaki.A przecież zysk na warchlaku który osiąga ten co produkuje tylko warchlaki powinien być dodany do mojego zysku na tuczniku... przynajmniej tak mi się wydaje.

#1325 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 11 luty 2014 - 21:50

Czy opłaca się hodować świnie? Przy liczeniu dochodu liczy się realne koszty, a nie założone. Licząc swoje zboże po cenie rynkowej oszukujecie samych siebie. Skoro na wyprodukowanie tony zboża wydałem przykładowo 500 zł, to co ma na celu wpisanie jej w koszty z 200-złotowym dodatkiem? Gdzie sie podziało te 200 złotych, których realnie nie straciliśmy karmiąc świnie swoim zbożem? Działa to tez w drugą stronę. A żeby stwierdzić, czy lepiej wyszlibyśmy na tucznikach, czy sprzedaży zboża, to najpierw należy policzyć zysk uzyskany z całego roku przy sprzedaży tuczników, a później policzyć ile dostalibyśmy za zboże sprzedając je po cenie rynkowej. Na koniec - porównać te dwie wielkości. Ot, cała filozofia.

Edytowany przez lukasz222, 11 luty 2014 - 21:54.

#1326 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 11 luty 2014 - 21:53

Czy opłaca się hodować świnie? nie no teraz to mi podpasowałes -_-
tez tak uwazam

#1327 Share cover

cover

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów

Napisany 11 luty 2014 - 21:56

Czy opłaca się hodować świnie? Łukasz i własnie o to mi chodzi. Przecież jakbym musiał liczyć swoje zboże po cenie rynkowej to wole nie siac, nie pryskać itp bo kupie i i tak to niezmieni moich kosztów ;)

#1328 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów

Napisany 11 luty 2014 - 22:09

Czy opłaca się hodować świnie? Koszty nie zmienią się tylko na kartce, w portfelu zostanie mniej. O ile coś zostanie. I właśnie na tym polega prowadzenie na bieżąco zestawienia dochodów i kosztów - żeby dokładnie sprawdzić ile zyskujemy i czy zyskujemy. Przy liczeniu na ogólnikach może się nagle okazać, że corocznie wychodzimy na minusie, a tymczasem w rzeczywistości żyjemy na przyzwoitym poziomie.

#1329 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 11 luty 2014 - 22:15

Czy opłaca się hodować świnie? @lukasz222
Ale wy macie niskie IQ. Im bardziej podzielicie kalkulacje, tym dokładniejsze wyniki będziecie mieli. Najlepiej rozdziecić produkcję roślinną od zwierzęcej, a dalej można rozdzielić produkcję warchlaka od tuczu. przykład kalkulacji
Sąsiad rano naprawia samochody, po południu pije wódę a wieczorem bije żonę. jego dzienny dochód wynosi 100 zł. Ale możemy to rozbić.
Naprawa amochodów +120 zł/dzień
Wóda - 20 zł/ dzień
Bicie żony 0 zł/ dzień

jak widzimy ekonomicznie uzasadniona jest tylko pierwsza czynność, 2 przynosi straty, a 3 jest neutralna. Zrezygnowanie z 2 czynności przynoi zysk.
Podobnie jest z produkcją w gospodarstwie. Wstaw sobie tylko uprawa, warchlak, tucz. i jśeli tego tak nie rozpiszesz, to dalej będzeiz bił żonę i pił wódę lub utrzymywał świnie zamiast leżeć na kanarach.

#1330 Share speeeder

speeeder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 11 luty 2014 - 22:23

Czy opłaca się hodować świnie? Ja pierdzielę, matava je się tu 0,5 godz. zastanawiam jak im to napisać i wytłumaczyć podstawyws. ekonomiki a ty to zrobiłeś w sposób krótki i rzeczowy, szacunek :)
Panowie: podstawy ekonomiki rolnictwa się kłaniają.
A przede wszystkim i od tego powinno się zacząć wszelakie gospodarzenie to: oddzielenie produkcji roślinnej od zwierzęcej!!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1331 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3930 postów

Napisany 11 luty 2014 - 22:31

@lukasz222
Ale wy macie niskie IQ. Im bardziej podzielicie kalkulacje, tym dokładniejsze wyniki będziecie mieli. Najlepiej rozdzielić produkcję roślinną od zwierzęcej, a dalej można rozdzielić produkcję warchlaka od tuczu. przykład kalkulacji.

I z takiego liczenia można wyciągnąć wnioski na czym zarabiamy a na czym tracimy (tylko proszę liczyć nie na podstawie miesiąca tylko chociaż roku w przypadku zwierzęcej, a roślinnej to nawet kilku lat).

Licząc własne zboże po kosztach nigdy nie wiesz czy zarabiasz na zbożu czy na tuczniku.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#1332 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów

Napisany 11 luty 2014 - 22:35

Czy opłaca się hodować świnie? Taa, tyle tylko, że ani picie wódy ani bicie żony nie jest jego pracą zarobkową czy też inwestycją w warsztat ;) co najwyżej wykorzystaniem zysku z wykonanej pracy. Jeśli się wszystko liczy skrupulatnie, to można z tego w mgnieniu oka wyciągnąć nakłady na produkcję roślinną czy warchlaka. Nie widzę tylko sensu oddzielać produkcji roślinnej od całościowego rachunku gospodarstwa, skoro zboże przeznaczone na pasze nie przynosi mi bezpośrednio żadnego zysku. W takiej sytuacji mogę sobie policzyć jedynie orientacyjny zysk ze sprzedaży, biorąc pod uwagę cenę rynkową zboża.
Podstawy ekonomiki: nie dziel sobie rachunków tak, żeby Tobie pasowało, ale tak, jak jest to logicznie uzasadnione.

@Sadek - nikt nie mówi o liczeniu zboża po kosztach, ale po realnych poniesionych kosztach. Tak czy siak - jak chcesz zarabiać na zbożu, którego nie sprzedajesz?

Edytowany przez lukasz222, 11 luty 2014 - 22:36.

#1333 Share maxiben

maxiben

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo glownie nowoczesna hodowla trzody chlewnej
    rodzinne wyjazdy

Napisany 11 luty 2014 - 23:08

Czy opłaca się hodować świnie? matava dobre tak czy owak ja tez rozdzielam prod. ros. i zwierz. bo wtedy wiem ze jeszcze na swiniach dziś zarabiam a ze to póżniej zysk idzie do jednego żoladka wtedy trawie bez rozdzielania na mieso i salate

#1334 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 11 luty 2014 - 23:09

Czy opłaca się hodować świnie? jezeli ktos liczy zboze po cenie rynkowej i nadal zarabia to na co mu ziemia i maszyny które kosztuja setki tys ?
sprzedac to wszystko a pasze kupowac gotowa, po co sobie zawracac głowe uprawa zboza ?
otóz nie, po to sie uprawia zboze zeby obnizyc koszty produkcji tucznika, a tym samym wiecej zarobic

Edytowany przez ventador, 11 luty 2014 - 23:10.

#1335 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 11 luty 2014 - 23:23

Czy opłaca się hodować świnie? Ventador, nie rozumiez.
Chodzi o to, że masz zarabiać na każdym etapie, a nie przelewać zyski z naczynia do naczynia, przy okazji jescze rozlewając. Zboże nie po to się uprawia, by obnizyć koszty produkcji, ale by zarobić na uprawie.

#1336 Share cover

cover

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów

Napisany 11 luty 2014 - 23:30

Czy opłaca się hodować świnie? Teoria swoje a praktyka swoje.... ;)

#1337 Share maxiben

maxiben

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo glownie nowoczesna hodowla trzody chlewnej
    rodzinne wyjazdy

Napisany 11 luty 2014 - 23:55

Czy opłaca się hodować świnie? ventador masz racje jak chce się napic piwa to nie musze kupować całego browara i tak przy dobrej produkcji trzody nie potrzeba drogiej ziemi i maszyn bo ja do nich musze do splaty kredytu dolozyc ze swin ale jedno i drugie się uzupelnia bo mam tani nawoz pod uprawy i jest gdzie go wywieźć ale żeby obnizyc koszty produkcji wieprza nie ma znaczenia czy masz swoje czy bys miał kupic reszte dopowiedział matava

#1338 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów

Napisany 12 luty 2014 - 00:40

Czy opłaca się hodować świnie? @matava - no to jak ma policzyć zarobek na uprawie zbóż ktoś, kto wszystko co zbierze przeznacza na paszę? Bezpośrednio on ponosi tam tylko koszty, więc nie ma mowy o zysku. Może co najwyżej przyrównać swoje koszty do ceny rynkowej zboża, ale na konto nic mu z tego nie spłynie. Jego przychód to sprzedaż tucznika, a żeby mógł go sprzedać musi wyprodukować paszę, dostarczyć ściółkę (jeśli musi) i ponieść koszty pośrednie jak energia elektryczna czy amortyzacja. Zboże, które zbiera, pracuje na dochód w postaci sprzedaży żywca, więc gdzie ono ma zarabiać po drodze i jak? To nie pieniądze, które oddaje się na procent. Nie ma tu żadnego przelewania z naczynia do naczynia, zboże w przypadku produkcji tucznika to zasób, a nie produkt.

#1339 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 12 luty 2014 - 07:21

Czy opłaca się hodować świnie? zastanawia mnie opłacalność produkcji żywca na swoim zbożu po cenie wyprodukowania w przypadku przejścia np. gradobicia. Gdy koszt tego zboża wyjdzie 1 tyś zł/ tona a cena rynkowa jest 600zł. Teoretycznie zamiast zostać jak ostatnio na świni np 50zł to do każdego tucznika musisz dołożyć bo swoje zboże drogie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1340 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 12 luty 2014 - 08:25

Czy opłaca się hodować świnie? No właśnie, jak w tym roku niektórzy jarego jęczmienia zbierali mniej niż bizonkowy zbiornik z hektara to też chyba drogawo wychodzi zboże po kosztach wyprodukowania. Jeszcze jakby dopłaty bezpośrednie też wrzucić do tego worka to się okaże, że przy tych kiepskich aktualnych cenach nadal się fajnie zarabia. Taka kreatywna księgowość jest bardzo na rękę zakładom mięsnym. Dla mnie zyski ze świń można liczyć razem z roślinną, ale po co się oszukiwać? Ja kalkuluje po cenach sprzedaży w danym okresie, po cenach zakupu było by jeszcze drożej.