Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy opłaca się hodować świnie?

1735 odpowiedzi na ten temat

#1261 Share pyjter2013

pyjter2013

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 10 październik 2013 - 10:25

Czy opłaca się hodować świnie? Mam 30h i mam 50 świni i 10 loch czy mi się to opłaca ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy opłaca się hodować świnie? Dzisiaj, 11:02
  •  

#1262 Share tymtus

tymtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 734 postów

Napisany 10 październik 2013 - 15:04

Czy opłaca się hodować świnie? Mogę kupić cukier za 2 zł i za 5 zł, który bardziej się opłaca? Gościu pytanie na poziomie 5 latka, podaj zużycie paszy, ile za prąd płacisz, jaki system utrzymania świń?!
Jednemu opłaci się chować 12 świn, a innemu NIE opłaci się chować 1200 świn. Zależy czy jesteś w tym dobry, i czy wiesz, co robisz.

#1263 Share lew908

lew908

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 452 postów
  • Zainteresowania:Sport , Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 19 październik 2013 - 21:08

Mam takie pytanie do kolegów mających większe hodowle świń. Mam 3 swoje lochy, 1 starszą i 2 młodsze, u tej starszej każdy miot to 13-14 prosiaków, a u tych 2 młodszych u których w tym roku były pierwsze mioty, to najpierw jedna miała 5 druga 7, a teraz obie po 7 prosiaków, czym to może byś spowodowane? Tym że są młode i to dopiero pierwsze mioty czy to może mieć jakieś uwarunkowanie genetyczne?

@maxiben, paszę sam mieszasz dla tylu sztuk czy kupujesz gotową i tylko ją podajesz? Jak przy tych ilościach jest rozwiązane karmienie? Jakieś automatyczne karmniki? U mnie przy 30 sztukach to jedynie korytka na wodę i karmniki na śrutę..
@lukaczmarek, mam oborę przy ogrzewanym garażu i w garażu mam zrobioną 1 zagrodę do której w zimie przeganiam lochę z prosiakami :)

Może być to spowodowane tym ze jest to juz uwarunkowane genetycznie. Świnki na lochy powinno się zostawiać po maciorach które mają w każdym miocie dużo ilość prosiaków. Czyli powyżej 11 sztuk. Do tego dochodzi też znaczenie czy przeważa ilość świnek czy wieprzków. To wszystko ma znaczenie. Najlepiej jest gdy większa ilość to świnki i dużo ich jest. Wpływ może miec również to ze zostały za późno zaproszone .
"Ziemia to klejnot drogi, kto jej pilnuje nie będzie ubogi"

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1264 Share Blooden

Blooden

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 16 grudzień 2013 - 12:06

Czy opłaca się hodować świnie? Witam. Jestem nowy na forum.. i ogólnie jestem nowy w danym temacie... Mam kilka pytań.. Mianowicie ogólnie z narzeczoną planujemy sie przeprowadzić do niej na wieś. i myślałem nad hodowaniem swiń. Nie mówie tutaj o bóg wie jakiej ilości żeby nie było:) Tak jak napisałem jestem poczatkujacy, wiec z tego co mi wiadomo bo coś juz czytałem tutaj na forum to mała swinia 20kg okolo. ksoztuje ze 170zl, pasza dla jednej świni aby osiągneła ona wage 110 kg(około) to jest w granicach 240zl razem to daje nam kwote 410zl. Biorąc pod uwage ze w lódzkim cena za kg swini jest 4.80.. to daje nam za jedna świnie 528zl.. no i poprostu chodzi mi tu o jakas rade..bo moze cos zle obliczylem.. i czy naprawde jest taki zysk? czy jest on mniejszy czy wiekszy czy jak? prosiłbym o pomoc i szczere opinie na ten temat:) dziekuje;)

Połączony

Edytowany przez MAT912, 16 grudzień 2013 - 19:03.
Dublowanie tematów

#1265 Share Przems98

Przems98

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane jest z rolnictwem

Napisany 16 grudzień 2013 - 15:49

Czy opłaca się hodować świnie? 170zł za szt. chyba za parę

#1266 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 16 grudzień 2013 - 16:04

Czy opłaca się hodować świnie? Pasza dla jednej świni nie kosztuje 240zł, tylko co najmniej 300zł. Do tego trzeba doliczyć koszt zrobienia tej paszy, utrzymania budynku, itp. Wszystko to zależy od ceny prosiąt, skupu tuczników, zboża, koncentratów, czy pasz gotowych, a to jest zmienne. Jak Ci dobrze pójdzie to zarobisz 30zł na sztuce.

Edytowany przez zenekc330, 16 grudzień 2013 - 16:11.

#1267 Share dromik

dromik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 195 postów
  • Zainteresowania:zootechnika i wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 16 grudzień 2013 - 16:26

Czy opłaca się hodować świnie? Kolego u mnie prosięta kosztują na mazowszu 300-350 zł za pare więc kolega w miare dobrze powiedział. Według danych przeliczników było coś że każda świnia od prosiaka do tucznika zjada ok 300kg paszy, wiadomo do tego dojdzie koszt wytworzenia paszy (chyba że kupisz pasze gotową) prąd światło woda i inne czynniki. Kolegą wyżej dobrze mówi są czasy że na świni można zarobic nawet 60 zł a czasami trzeba dołożyć do niej pare złoty. Wszystko zależy od bardzo wielu czynników.

#1268 Share lew908

lew908

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 452 postów
  • Zainteresowania:Sport , Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 16 grudzień 2013 - 16:29

170zł za szt. chyba za parę

kolego za pare teraz wołają od 300 zł w góre wiec cena jednej sztuki się zgadza poza tym tucznik zje w ciągu tuczu +/- ok 3.5-4 metry paszy . To jeżeli byś sobie sam robił ze zboża którego byś nie miał to cie wyniesie +/- 300 złotych na sztuke , do tego jeżel byś dodawał koncentrat gotowy to dochodzi kolejne 140 złotych złotych co daje nam już 600 złotych a jeżeli byś sprzedał tucznika 120 kg po 4.8+vat to ci daje 616 złotych to niby masz tez 16 złotych zarobku ale trzeba jeszcze doliczyc wode prąd robocizne lekarza itp .

Widze kolega wyżej mnie uprzedził nie zauważyłem jak pisałem :P

Edytowany przez lew908, 16 grudzień 2013 - 16:34.

"Ziemia to klejnot drogi, kto jej pilnuje nie będzie ubogi"

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

#1269 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 16 grudzień 2013 - 18:14

Czy opłaca się hodować świnie? Kolega maxiben napisał kiedyś: "dobre wyniki mozna osiagnac spelniajac 4 rzeczy ; 1 genetyka 2 zdrowotnosc 3 zywienie 4 utrzymanie jesli cos zawiedzie wyniku nie bedzie a zysku wcale". Nie spodziewam się tu dobrego wykonania żadnej z wymienionych, dlatego wyniki moga wyjść jak u @lew908, czyli nic tylko się powiesić.

#1270 Share Jurmiczek

Jurmiczek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 236 postów

Napisany 16 grudzień 2013 - 18:27

Czy opłaca się hodować świnie? @matava-Blooden-prosi-o-pomoc-a-nie-wieszanie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1271 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 16 grudzień 2013 - 19:20

170zł za szt. chyba za parę

Daj mi dokładne namiary gdzie można kupić po 170 zł za 2 sztuki, bo ja na dzień dzisiejszy sprzedaje po 220 za sztukę.

kolego za pare teraz wołają od 300 zł w góre wiec cena jednej sztuki się zgadza poza tym tucznik zje w ciągu tuczu +/- ok 3.5-4 metry paszy . To jeżeli byś sobie sam robił ze zboża którego byś nie miał to cie wyniesie +/- 300 złotych na sztuke , do tego jeżel byś dodawał koncentrat gotowy to dochodzi kolejne 140 złotych złotych co daje nam już 600 złotych a jeżeli byś sprzedał tucznika 120 kg po 4.8+vat to ci daje 616 złotych to niby masz tez 16 złotych zarobku ale trzeba jeszcze doliczyc wode prąd robocizne lekarza itp .

Widze kolega wyżej mnie uprzedził nie zauważyłem jak pisałem :P

Chłopie 400 kg na tucznika to mój dziadek dawał 40 lat temu jak karmił ziemniakami.
Na dzień dzisiejszy dobrze żywiony tucznik nie powinien zjeść więcej jak 2,7-2,8 kg na na kg przyrostu

#1272 Share maxiben

maxiben

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo glownie nowoczesna hodowla trzody chlewnej
    rodzinne wyjazdy

Napisany 16 grudzień 2013 - 22:22

Kolega maxiben napisał kiedyś: "dobre wyniki mozna osiagnac spelniajac 4 rzeczy ; 1 genetyka 2 zdrowotnosc 3 zywienie 4 utrzymanie jesli cos zawiedzie wyniku nie bedzie a zysku wcale". Nie spodziewam się tu dobrego wykonania żadnej z wymienionych, dlatego wyniki moga wyjść jak u @lew908, czyli nic tylko się powiesić.

nie ma wyniku nie ma zysku to jest pewne jak nie ma zysku po co robic lepej zajać się czyms innym by nie za dyndac

#1273 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 17 grudzień 2013 - 08:30

Czy opłaca się hodować świnie? nie mam świń już z 5lat tylko bydło ale widzę że zostanie mi zboża i zastanawiam się czy wiosną nie kupić prosiaków. Rozmawiałem z sąsiadem który sprzedaje 50-60 tuczników miesięcznie. (dużych bo średnia zawsze między 130 a 140kg wiem bo mu pomagam ładować). Bez macior wszystko kupowane na targu. On liczy koszty tak zboże 350kg+150zł na dodatki +prosiak 170zł+ 50zł pozostałych kosztów. Wychodzi z tego że przy cenie 5zł +vat zostaje mu ponad 100zł na sztuce. Co myślicie o tych wyliczeniach?

#1274 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 17 grudzień 2013 - 09:08

Czy opłaca się hodować świnie? Przy obecnych kosztach wyprodukowanie kg wieprzowiny przy swoim prosiaku kosztuje 6zł na wbc co daje około 4.7zł na żywa ale kupując warchlaka robi się juz koszt 6.6-6.7 zł.

#1275 Share rava1155

rava1155

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów
  • Zainteresowania:Interesuję się rolnictwem

Napisany 18 grudzień 2013 - 18:19

Czy opłaca się hodować świnie? Witam dołączę się tylko ja chciałbym wiedzieć ile morzna trzymać świń w pomieszczeniu o wymiarach 6m na 15m na głębokiej śćułce mam takie 4 pomieszczenia i ile można by było zarobić z tych świń z jednego pomieszczenia w ciągu roku

#1276 Share Jurmiczek

Jurmiczek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 236 postów

Napisany 18 grudzień 2013 - 20:54

Czy opłaca się hodować świnie? Napewno obornik ci zostanie.Zakładając że bedzie tam ok.100szt.i zrobisz 2-3 rzuty to razy zysk -\+ 50 zeta ze sztuki jak to liczą ci co produkują warchlaka i masz kasy że cho cho...

#1277 Share michaall12

michaall12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 05 styczeń 2014 - 10:45

Czy opłaca się hodować świnie? Witam wszystkch. Mam do Was kilkapytan,poniewaz chce zajac sie hodowla świń,i sprzedazą kukurydzy lub ziarna.
II chciałbym wiedziec co sie bardziej opłaca czy kukurydze czy pszenicę? Jestem w małopolskii..
i jak to jest z tą hodowlą świń? po ile są? za ile mozna kupic,za ile sprzedać?
Bardzoo proszę o pomoc:)

#1278 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 05 styczeń 2014 - 11:03

Czy opłaca się hodować świnie? Tematy o cenach płodów rolnych, kosztach uprawy, cenach prosiąt i tuczników są na tym forum od lat, nawet dziecko by znalazło gdyby chciało. A to, że jesteś z małopolski to gucio komukolwiek powie bez znajomości średniego plonowania na danym terenie. Mając do dyspozycji jedynie "proszę o pomoc" to nawet Święty Wincenty nic nie wyczaruje

#1279 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1712 postów

Napisany 05 styczeń 2014 - 12:40

nie mam świń już z 5lat tylko bydło ale widzę że zostanie mi zboża i zastanawiam się czy wiosną nie kupić prosiaków. Rozmawiałem z sąsiadem który sprzedaje 50-60 tuczników miesięcznie. (dużych bo średnia zawsze między 130 a 140kg wiem bo mu pomagam ładować). Bez macior wszystko kupowane na targu. On liczy koszty tak zboże 350kg+150zł na dodatki +prosiak 170zł+ 50zł pozostałych kosztów. Wychodzi z tego że przy cenie 5zł +vat zostaje mu ponad 100zł na sztuce. Co myślicie o tych wyliczeniach?

no nie wiem co twój sasiad miał z matematyki ale 350kg zboża po 700zł /t = 245 koszt zboża +150+170+50= 615zł
130kg tucznik - 3% =126x5zł =630zł to gdzie mu ta 100zł zostaje no jak jest na ryczałcie to jeszcze vat mu zostanie

jak 50zł ze sztuki zostaje to jest super
ZETOR TEAM

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1280 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 05 styczeń 2014 - 14:21

Czy opłaca się hodować świnie? świnie które teraz schodzą jadły zboże tańsze niż 700zł/t. po żniwach można było kupić ile się chce po 600zł za t. Sąsiad jest na ryczałcie i sprzedaje większe niż 130kg brutto.