Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy opłaca się hodować świnie?

1735 odpowiedzi na ten temat

#1241 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 24 wrzesień 2013 - 19:13

Czy opłaca się hodować świnie? @direx Merytoryczny tego forum mnie przeraża. Widzę że kolejny obeznany w temacie. Skoro jest się początkującym to po co się wypowiadać w temacie??
Wyjaśnię tobie coś. Wentylacja, paszociągi, ogrzewanie prosiąt, pompy go gnojowicy/wyciągi obornika, śrutowanie, mieszanie, oświetlenie. U mnie koszta energii liczy się w tysiącach zł. Ale co ja tobie będę tłumaczył zapewne ty zapewne ziarno śrutujesz w maneżu...

@CaseIH744 a zboże i słome jakbyś sprzedał to byś kasy nie miał?? wszystko się liczy po cenach rynkowych.
A lochy i pasza dla nich to z nieba ci spada?? wyhodowanie jednej dobrej lochy kosztuje jakieś 500 zł, do tego jedna loch rocznie zjada 1300 kg paszy która nie wiem jak u ciebie ale u mnie za darmo nie jest.

Edytowany przez lukaczmarek, 24 wrzesień 2013 - 19:17.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy opłaca się hodować świnie? Dzisiaj, 20:22
  •  

#1242 Share Mateusz93

Mateusz93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 24 wrzesień 2013 - 19:15

Czy opłaca się hodować świnie? Dajcie mi nazwę tej mieszanki po 75zł , której się daje 3 worki na 1t. Jeszcze o takiej nie słyszałem :lol: .

#1243 Share direx

direx

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 24 wrzesień 2013 - 20:35

Czy opłaca się hodować świnie? jak mieszacie pasze? w jakich proporcjach?

jakbyś czytał forum wcześniej to byś zauwazył, że nie mówie o hodowaniu 500 szt tylko 100 w ciągu roku a to różnica nie uważasz?

lukaczmarek- jak takie masz duże koszty prądu itp itd to po co trzymasz te świnie? tak jak mówisz sprzedawaj zboże i słomę i będziesz miał więcej kasy jak to mówiłeś do poprzednika.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1244 Share Dawid727

Dawid727

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 290 postów

Napisany 24 wrzesień 2013 - 20:41

Czy opłaca się hodować świnie? Podejrzewam, iż koszty energii u kolegi @lukaczmarek to "mały" procent całych kosztów produkcji ;) A świnie trzyma pewnie z jednego powodu.: Jemu się opłaca ;)

#1245 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3929 postów

Napisany 24 wrzesień 2013 - 20:45

Czy opłaca się hodować świnie? A czy kolega @lukaczmarek napisał ze się nie opłaci ?

Zgadzam się z @lukaczmarkiem bo koszt energii to nie setki a tysiące złotych, są koszty muszą być i zyski.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#1246 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 24 wrzesień 2013 - 20:55

Czy opłaca się hodować świnie? Tak jak koledzy piszą nigdzie NIGDY nie napisałem że się nie opłaci.
Owszem koszty energii to jakiś tam mały % ogólnych kosztów ale jakby tak zebrać wszystko do kupy to co niektórzy pomijają to zbierze się już kilkadziesiąt %
A mnie poprostu śmieszy fakt jak ktoś wylicza pomijając połowę kosztów. I potem się okazuje że nagle prosiaki mu wychodzą za darmo, że pasza dla loch to już się nie liczy bo po co?
Ja też znam ludzi którzy twierdzą że świnie na 3 workach koncentratu do tony rosną im w 3 miesiące. Ale po co takie pierdoły gadać? chyba tylko żeby się ośmieszyć.

#1247 Share Dawid727

Dawid727

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 290 postów

Napisany 24 wrzesień 2013 - 21:07

Czy opłaca się hodować świnie? Osobiście w moim gosp. jest dylemat czy nie zlikwidować hodowli trzody. Powodów jest kilka, miedzy innymi stare budynki i zła wentylacja. Przez co jest czasami spore nasilenie chorób (myko). Także dużą część kosztów stanowią szczepienia + doksycylina co jakiś czas. Gdybym myślał poważniej o hodowli trzody to musiałbym na pewno zmodernizować budynki, a do tego potrzebny był by kredyt, a to spowodowało by zwiększenie kosztów (aż do spłaty kredytu). Na razie pozostaję przy obecnej produkcji (19 macior + dokup prosiąt. razem około 500-600 sztuk tucznika rocznie) lecz udało mi się poprawić mięsność ( z 52 % do 55%[partie ze swoich macior 57%]) więc opłacalność też wzrosła. Niska cena zboża oddala myśl o likwidacji stada, choć na początku roku było ku temu blisko. Na razie cieszę się że świń nie zlikwidowałem.

Edytowany przez Dawid727, 24 wrzesień 2013 - 21:08.

#1248 Share direx

direx

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 24 wrzesień 2013 - 21:12

Czy opłaca się hodować świnie? hodowla świń to pewnie Twój główny dochód. Ja jak pisałem wcześniej, że to jest dodatkowy dochód. Żadnych wyciągarek do gnoju ani gnojowicy nie mam zamiaru kupować. Gnojowica ścieka mi do kanałów następnie do szamba a gnój 2x w tyg to nie problem wywieźć od takiej ilości świń. Podajników do pasz też nie mam żadnych bo wymyśliłem inny sposób na karmienie świń. Świecić światła też nie świece bo po co? No jedynie jak wieczorem obrządzać i jest ciemno wtedy tak. Jedyny koszt związany z prądem to mieszanie paszy. I tu moje pytanie jakie proporcje proponujesz? Zakładając, że mam owies, pszenicę, jęczmień i żyto. I jakie koncentraty?

#1249 Share speeeder

speeeder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 25 wrzesień 2013 - 19:36

Czy opłaca się hodować świnie? Direx mieszać paszę możesz sobie łopatą i w ogóle zaoszczędzisz na prądzie, ze śrutowaniem tez na pewno sobie poradzisz.
Tak poważnie, takie wyliczenia które opisujecie to ja robię dla banku żeby wszystko pięknie wyglądało.
a tak naprawdę robi się takie wyliczenia o których pisze lukaczmarek,
Przy robieniu takiego biznesplanu dla siebie trzeba uwzlędniać pesymistyczną wersję czyli wyższa cena zboża minimalna cena tucznika, upadki 3%, leki, trochę wyższe zużycie paszy ok 3kg itd. itd.
Jednej rzeczy nie mogę do tej pory zrozumieć. dlaczego polski rolnik nie wlicza w koszty koszt swojej pracy, przecież czas poświęcony świniom to czas kiedy równie dobrze możemy pójść do innej pracy. Niemiecki, duński, holenderski hodowca swoją pracę zawsze wlicza w koszty i to też są tysiące.

#1250 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 25 wrzesień 2013 - 21:09

Czy opłaca się hodować świnie? Przy łącznym stadzie 35 świń z lochami będę wliczał koszty światła na 2 żarówki? Pasze ręcznie mieszam. Paszociąg? Co to jest? :D U mnie świnie są tylko dochodem dodatkowym tak jak wspomniał @direx. @Speeeeder, wiesz może jak oni liczą koszt tej swojej pracy? Bardzo mnie tym zaciekawiłeś.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1251 Share maxiben

maxiben

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo glownie nowoczesna hodowla trzody chlewnej
    rodzinne wyjazdy

Napisany 25 wrzesień 2013 - 21:23

Czy opłaca się hodować świnie? poczekajmy pare lat i 90 % piszacych nie bedzie sie wypowiadac o oplacalnosci hodowli swin bo ich poprostu nie bedzie zwlaszcza ci co nie zuzywaja dzis energi nie posiadaja pomp do gnojowicy nie wspominajac o wyciagach obornika paszociagach i majacy swoje lochy moze jeszcze po dziadkach albo od sasiadow zeby miec inny gatunekb z takim podejsciem to ja powodzenia zycze ale szczescia nie wroze
a co do kalkulacji to ja tez nie wliczm swojej robocizny do kosztow produkcji bo dla mnie zarobkiem jest to co zostaje

#1252 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3929 postów

Napisany 25 wrzesień 2013 - 22:11

Czy opłaca się hodować świnie? Zgadza się nie wliczasz ale zakładasz pewien zysk jakby Ci wyszło 1000 zł zysku miesięcznie te pewnie byś pomyślał że może ten 1000 zł zarobić gdzie indziej bez takiego się angażowania.

Liczyć trzeba każdy grosz bo przy kilku sztukach to nie pieniądz ale przy setkach to już sumka się zbiera.

Kolega pisze 2 żarówki 75W co daje na 1 h dziennie 0,15 kWh*0,50 zł/kWh*365 dni=27,40 zł

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#1253 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 26 wrzesień 2013 - 08:35

Czy opłaca się hodować świnie? @CaseIH744 skoro masz lochy to jak zapewniasz prosiętom odpowiednią temperaturę po urodzeniu bez prądu? masz maty grzewcze podłączone pod centralne ogrzewanie?

@Sadek Ja też jestem zdania że swojej pracy nie powinno się liczyć bo moja praca to właśnie ten zysk który mi zostaje.

#1254 Share maxiben

maxiben

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo glownie nowoczesna hodowla trzody chlewnej
    rodzinne wyjazdy

Napisany 26 wrzesień 2013 - 09:53

Czy opłaca się hodować świnie? tak czy owak zeby wyjac trzeba wlozyc im wiecej wkladasz tym relatywnie wiecej zostaje mam na mysli skale produkcji ale niektorzy chcieliby tylko wyjmowac
zamiast zarowek 75 wat mozna kupic ledowe ale zeby ogrzac prosiaka to za duzo oszczedzic sie nie da chyba ze maty z CO ale to tez za darmo nie jest
a co do oplacalnosci u mnie przy 75 lochach i przy ich sredniej liczbie 26-27 prosiat odsadzonych moge sobie calkiem fajnie zyc i optymistycznie patrzec w przyszlosc i planowac dalsza rozbudowe inaczej musialbym szukac innego zajecia

#1255 Share eco-e

eco-e

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 179 postów

Napisany 26 wrzesień 2013 - 10:38

Ja też jestem zdania że swojej pracy nie powinno się liczyć bo moja praca to właśnie ten zysk który mi zostaje.

Robociznę należy uwzględnić w kalkulacji z paru powodów:
- wystarczy że przydarzy się nieszczęście lub choroba i będziesz musiał kogoś zatrudnić do prowadzenia gospodarstwa. Twój zysk będzie wtedy zupełnie inny i może być nieciekawie, a z różnych powodów (kredyty czy zobowiązania) hodowlę będziesz musiał dalej prowadzić
- bez znajomości kosztów robocizny nie będziesz w stanie oszacować czy jakaś mechanizacja ma sens i jest w perspektywie opłacalna.

#1256 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 26 wrzesień 2013 - 10:46

Czy opłaca się hodować świnie? dla mnie wszelka mechanizacja/automatyzacja i wszystko ułatwiające prace ma sens nawet jak nie jest ekonomicznie uzasadnione.

Jeśli chodzi o zatrudnienie pracownika na stałe to przy mojej obsadzie nie miało by to większego sensu. Wiadomo że coś by zostało ale zdecydowanie za mało.

#1257 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 26 wrzesień 2013 - 16:04

Czy opłaca się hodować świnie? Mam takie pytanie do kolegów mających większe hodowle świń. Mam 3 swoje lochy, 1 starszą i 2 młodsze, u tej starszej każdy miot to 13-14 prosiaków, a u tych 2 młodszych u których w tym roku były pierwsze mioty, to najpierw jedna miała 5 druga 7, a teraz obie po 7 prosiaków, czym to może byś spowodowane? Tym że są młode i to dopiero pierwsze mioty czy to może mieć jakieś uwarunkowanie genetyczne?

@maxiben, paszę sam mieszasz dla tylu sztuk czy kupujesz gotową i tylko ją podajesz? Jak przy tych ilościach jest rozwiązane karmienie? Jakieś automatyczne karmniki? U mnie przy 30 sztukach to jedynie korytka na wodę i karmniki na śrutę..
@lukaczmarek, mam oborę przy ogrzewanym garażu i w garażu mam zrobioną 1 zagrodę do której w zimie przeganiam lochę z prosiakami :)

#1258 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 26 wrzesień 2013 - 16:50

Czy opłaca się hodować świnie? Może to być genetyczne, może być jakaś choroba, może być niewłaściwa inseminacja, powodów może być wiele.
Nie wiem czy wiesz ale prosięta po urodzeniu muszą mieć powyżej 30 stopni i tu nie chodzi o ogrzewanie zimą tylko cały rok. Jaką masz masę odsadzeniową prosiąt po 4 tyg?

Paszę praktycznie każdy kto ma lochy robi swoją i wszystko idzie paszociągami. Jak chcesz u mnie w galerii jest parę zdjęć, więcej na innym forum..

#1259 Share magik0578

magik0578

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 247 postów

Napisany 26 wrzesień 2013 - 17:08

Mam takie pytanie do kolegów mających większe hodowle świń. Mam 3 swoje lochy, 1 starszą i 2 młodsze, u tej starszej każdy miot to 13-14 prosiaków, a u tych 2 młodszych u których w tym roku były pierwsze mioty, to najpierw jedna miała 5 druga 7, a teraz obie po 7 prosiaków, czym to może byś spowodowane? Tym że są młode i to dopiero pierwsze mioty czy to może mieć jakieś uwarunkowanie genetyczne?

@maxiben, paszę sam mieszasz dla tylu sztuk czy kupujesz gotową i tylko ją podajesz? Jak przy tych ilościach jest rozwiązane karmienie? Jakieś automatyczne karmniki? U mnie przy 30 sztukach to jedynie korytka na wodę i karmniki na śrutę..
@lukaczmarek, mam oborę przy ogrzewanym garażu i w garażu mam zrobioną 1 zagrodę do której w zimie przeganiam lochę z prosiakami :)

Zacznij szczepić lochy na parwowiroze to i mioty się poprawią;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1260 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 28 wrzesień 2013 - 09:09

Czy opłaca się hodować świnie? @magik0578, ale mam to u 2 loch które pochodzą od jednej lochy która ma cały czas po 14-15 sztuk.