Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy opłaca się hodować świnie?

1735 odpowiedzi na ten temat

#1221 Share direx

direx

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 16 wrzesień 2013 - 19:17

Czy opłaca się hodować świnie? kolego speeeder ten biznes chce jako dodatkowy gdyz pracuje w PSP i mam 2 dni wolne po kazdej sluzbie czyli moglbym poswiecic ten czas wlasnie na to. wtedy gdybym mial sluzbe nakarmic swienie to albo zona albo ojciec. dlatego pytam o was. u mnie w okolicy nine ma swiniarzy. wszyscy nastawieni na krowy albo byki albo indyki. jesli mają swienie to po 5-6 szt czyli od nich sie za duzo nie dowiem. dlatego pytam Was Panowie. Fakt jetem początkującym bo mam 22 lata i chce wszystkiego sie nauczyc od podstaw. dlatego zglosilem sie do was abyscie mi doradzili

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy opłaca się hodować świnie? Dzisiaj, 21:27
  •  

#1222 Share bartek12346

bartek12346

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 20:05

Czy opłaca się hodować świnie? ile może kosztować dobudówka chlewni na rusztach? 18m x 7m

na ile to by było tuczników?

#1223 Share tymtus

tymtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 734 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 20:12

Czy opłaca się hodować świnie? Na jakieś 140 sztuk. Koszt myślę że około 120tyś.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1224 Share direx

direx

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 22 wrzesień 2013 - 11:45

Czy opłaca się hodować świnie? Panowie a jak wygląda sprzedaż małych prosiaków. Tzn takich 20 kg odchowanych zaraz od maciory. Ludzie chętnie je kupuja?

#1225 Share maverick1803

maverick1803

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów
  • Lokalizacja:Wielkopolska-->powiat Jarociński-->moja miejscowość wieś Kadziak

Napisany 23 wrzesień 2013 - 19:58

Czy opłaca się hodować świnie? witam posiadam chlewnię na ok 120sztuk tucznika ,myślę o wznowieniu hodowli, na początek chciałbym zakupić warchlaki około 50 sztuk o masie około 30 kg gdzie liczę że ten warchlak maksymalnie kosztowałby mnie 300zł jest to wydatek około 15tyz zł pasze kupowałbym gotową z firmy Neorol gdzie cena teraz za tonę wynosi 1005zł zakładam że ten warchlak aby osiągnąć masę 110kg będzie musiał zjeść około 300kg ów paszy koszty jej kupienia również to okoł15tys zł jest to najbardziej plus 10zł dziennych kosztów tz woda prąd zakładając że te warchlaki będą rosły 90 dni to jest 900zł razem kosztów nie dodaję kosztów weterynaryjnych gzie mogą one wynieść podobnie,a nawet więcej niż dzienne koszty sumując wszystko zakup warchlaka oraz paszy i koszty dzienne wynosi to 30975zł liczmy że żaden z tych warchlaków nie padnie i uda się mi tego tucznika odstawić po 90 dniach o masie 110kg za żywą wagę około 5,8 daje nam 31900 odejmując koszty wychodzi że zarobiłem 925 zł xD ma ktoś może bardziej optymistyczne kalkulacje wiadomo można zaoszczędzić na kupnie warchlaka dosyć sporo jeśli się go uda po dobrej cenie kupić uważam że w tej cenie 300zł za sztukę nie warto ponieważ niech mi padną 3 sztuki i jestem już na 0 a gdzie moja codzienna praca i słoma którą mógłbym sprzedać niech ktoś napisze wypowie się w tym temacie chętnie wysłucham

#1226 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 23 wrzesień 2013 - 20:17

Czy opłaca się hodować świnie? tragedia, po co wogóle pracowac ? no i skad brac pieniadze na to by dokładac do własnej pracy ? :(

#1227 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3925 postów

Napisany 23 wrzesień 2013 - 20:27

Czy opłaca się hodować świnie? Fakt tragedia jeżeli liczysz że na 1 kg przyrostu 3,75 kg paszy , uważam że 3 kg dobrej paszy powinno starczyć na 1 kg przyrostu co daje Ci "dodatkowy" zysk ok. 60 zł/ szt.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#1228 Share turtojs

turtojs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 326 postów

Napisany 23 wrzesień 2013 - 20:35

Czy opłaca się hodować świnie? maverick1803 jest coś optymistycznego, ponieważ swinka od 30 kg do 110 kg przybiera 80kg masy ciała i na pewno nie zje gotowej paszy 300kg bo to wychodzi 3,75 kg paszy na kg przyrostu. Ja bym liczył ok. 3 kg paszy na kg przyrostu, choć powinno być około 2,7-2,8, ale wole przyjmować więcej niż się potem rozczarować po sprzedaży :) także twój tucznik powinien zjesc ok. 240 kg paszy, co daje koszt 252 zł, czyli 63 zł mniej na każdym tuczniku i tu już masz zysk na tym :) ^^

#1229 Share tymtus

tymtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 734 postów

Napisany 24 wrzesień 2013 - 06:01

Czy opłaca się hodować świnie? Ah..
Cena 6 zł za kilogram, to nagle nam "kolegów" w fachu przybywa. I przez tych kolegów za pół roku cena będzie 4 zł.
Dziękujmy tym niezdecydowanym..

#1230 Share Mateusz-06

Mateusz-06

Użytkownik

• V.I.P.
  • rank
  • 63 postów
  • Zainteresowania:Nowoczesne maszyny rolnicze oraz fotografia.

Napisany 24 wrzesień 2013 - 06:51

Czy opłaca się hodować świnie? Dlamnie lepiej siać zboże niż chodować świnie ale najbardziej dla mnie są opłacalne warzywa

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1231 Share Mateusz93

Mateusz93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 24 wrzesień 2013 - 07:17

Czy opłaca się hodować świnie? Zależy ile kto ma ziemi. Jakie warzywa uprawiasz?

#1232 Share maxiben

maxiben

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo glownie nowoczesna hodowla trzody chlewnej
    rodzinne wyjazdy

Napisany 24 wrzesień 2013 - 08:51

Ah..
Cena 6 zł za kilogram, to nagle nam "kolegów" w fachu przybywa. I przez tych kolegów za pół roku cena będzie 4 zł.
Dziękujmy tym niezdecydowanym..

nie przesadzaj patrz na swoja hodowle aby robic to jak najlepiej i nie bedziesz sie martwil ze inni tez chca probowac hodowac a zeby miec tucznika to trzeba posiadac prosiaki a tych z dnia na dzien nie przybedzie bo macior nie ma a dania tez nam wiecej nie przywiezie niz moze wyprodukowac a tam tucznikow jak na lekarstwo ze w rzezniach zwalniaja pracownikow

#1233 Share tymtus

tymtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 734 postów

Napisany 24 wrzesień 2013 - 09:36

Czy opłaca się hodować świnie? Kolego zauważ, że postów tego typu nie zobaczysz, gdy cena tuczników jest nieopłacalna, albo gdy sie zarabia 5 zł na sztuce. Ludzie chcą szybko zarobić, a jak za pół roku cena będzie mniejsza, to znowu zrezygnują..
Ja o siebie się nie martwie, i nie nażekam.

#1234 Share Rafal150

Rafal150

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 24 wrzesień 2013 - 12:04

Czy opłaca się hodować świnie? W tym przypadku ze jak cena tucznika jest dobra i przybywa ''kolegów po fachu'' to jest mało związane z póżniejszymi spadkami cen. Głównie chodzi tu o kurs euro ponieważ zakłady miesny każdego dnia jeżdzą po tuczniki (Niemcy,Dania najczęściej Litwa) i jezeli cena euro będzie dla zakładów na tyle korzystna to dla nich Polski rolnik może wcale świń nie hodować a jak juz nawet na hoduję to mu dadzą niższą cenę- i jak chcesz to sprzedawaj a jak nie to je sobie trzymaj dalej bo my i tak sobie towar ściągniemy. Takie są Polskie realia.

#1235 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 24 wrzesień 2013 - 15:35

Czy opłaca się hodować świnie? Bardziej się opłaca z wykoszonego zboża zrobić paszę dla świń niż je sprzedać. Do odhodowania jednej świni od "małego" do tych 130 kg(od kilku lat taka średnia waga sprzedawanych świń w moim gospo) potrzeba ok. 300kg zboża + worek mieszanki, teraz ok. 75zł. Czyli 300kg zboża to ok 150-160zł, jeżeli chciał bym to zboże kupować+ 75zł to jest 235zł. Koszt czyszczenia małych świń to u mnie ok. 80zł za 10 szt. Do tego nasienie to 25zł. Czyli 320zł, gdybym miał zboże kupować, ale mam swoje. Reasumując, mając tonę zboża odchowam na nim na luziku 3 świnie. Zboże sprzedam za 600zł, a za 3 świnie dostanę ponad 2 tysiące przy cenie 6 zł za kg :) Trzymać czy nie trzymać? Odpowiedź jest prosta, trzymać :)

#1236 Share direx

direx

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 24 wrzesień 2013 - 17:44

Czy opłaca się hodować świnie? a jak cena bd 3zl za kg to masz ok 1000zł czyli też więcej niż sprzedać zboże za 600

#1237 Share StaryWyjadacz

StaryWyjadacz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 24 wrzesień 2013 - 18:02

Czy opłaca się hodować świnie? cena euro zależy od ceny świń nie sądzę, nadprodukcja świń nie sądzę, Ci co już trzymią świnie będą nadfal trzymać reszta co porezygnowała raczej nie wróci do hodowli bo po pierwsze z kojców i chlewików porobili magazyny lub garaże po drugie jak nie masz uszykowane do świń to narobisz się jak koń a po tzrecie ludzie się zbyt rozleniwili żeby tyrać sprzedajesz zboże i masz bez roboty a ceny to są wszystko spekulacje czemu we wrześniu spłada cena świń? tłumaczą się ze brak zbytu to ludzie nagle przestali jeść? po prostu ktoś na górze chce zarobić i tyle już nie ma sprawiedliwości i tak jest we wszystkim radzę wam niepchać się w żadne kredyty tylko życ spokojnie i czekać na stabilizacje może kiedys nadejdzie

#1238 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 24 wrzesień 2013 - 18:31

Bardziej się opłaca z wykoszonego zboża zrobić paszę dla świń niż je sprzedać. Do odhodowania jednej świni od "małego" do tych 130 kg(od kilku lat taka średnia waga sprzedawanych świń w moim gospo) potrzeba ok. 300kg zboża + worek mieszanki, teraz ok. 75zł. Czyli 300kg zboża to ok 150-160zł, jeżeli chciał bym to zboże kupować+ 75zł to jest 235zł. Koszt czyszczenia małych świń to u mnie ok. 80zł za 10 szt. Do tego nasienie to 25zł. Czyli 320zł, gdybym miał zboże kupować, ale mam swoje. Reasumując, mając tonę zboża odchowam na nim na luziku 3 świnie. Zboże sprzedam za 600zł, a za 3 świnie dostanę ponad 2 tysiące przy cenie 6 zł za kg :) Trzymać czy nie trzymać? Odpowiedź jest prosta, trzymać :)

No ja porostu kocham takie wyliczenia bez wody, prądu, ściółki, leków, kosztów zakupu loch, żywienia loch, upadków, normalnie żal...
Nie licz też zboża i koncentratu zostanie ci za 3 sztuki 2 tyś na czysto...

#1239 Share direx

direx

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 24 wrzesień 2013 - 18:47

Czy opłaca się hodować świnie? lukaczmarek- świecisz światło świniom cały dzień? a co one książki czytają, że muszą mieć światło? ok nie policzył wody. słome ma swoją a może trzyma na rusztach? a może akurat zadna mu świnia nie zachoruje i na leki nie wyda? ma swoje lochy więc za prosiaki nie płaci. Nie rozumiem skąd ten bulwers. Ty liczysz po swojemu a on liczy po swojemu. Wasza broszka. Ale nie krytykuj nikogo za jego pracę, bo ktoś może i ciebie skrytykować. A pomyślałeś, że jest początkującym i może potrzebuje pomocy i rady? Nie najlepiej walnąć krytyką i powiedzieć, że się nic nie opłaci. To po co je trzymasz? Zasiej, zbierz plon sprzedaj i masz kase. proste

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1240 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 24 wrzesień 2013 - 19:09

Czy opłaca się hodować świnie? Na słomę nie wydaję nic, jedynie zwiezienie mnie kosztuje, znajomy mi prasuje wszystko i bierzemy sobie belka za belkę, Wodę do świń mam doprowadzoną z własnej studni, Loch nie kupuję bo mam swoje. Kiedy locha nie ma prosiaków to mam ją bóg wie jak karmić? Wiadro śruty starczy dla 2 macior spokojnie. Prąd, hmm, najwięcej idzie na zrobienie ospy.. Mam 2 żarówki 75 w oborze i to wystarcza. Zboża nie liczę bo mam swoje, od siebie będę kupował? Poza tym jak byś czytał uważnie to koncentrat policzyłem :) zapomniałem jedynie o granulkach dla małych prosiaków :) ale na 16 sztuk żeby je odchować do odsadzenia potrzebuję 2 worki 25kg, czyli ok. 160zł, czyli 10zł na jedną sztukę, i nie mów mi że przy swoim zbożu i słomie mi się nie opłaca tych świń trzymać, bo na pewno więcej pieniędzy będę miał hodując te świnie niż sprzedając zboże..