Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy opłaca się hodować świnie?

1735 odpowiedzi na ten temat

#1161 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 09 czerwiec 2013 - 14:34

Czy opłaca się hodować świnie? Jakbym świń nie trzymał to bym miał kupę pieniędzy mniej niż bym sprzedał zboże, o ile by kto je kupił, a świnia to pewny zbyt. Ja do świni paliwa nie dokładam, jedynie na wywóz do rzeźni ale to naparstek w porównaniu do uprawy pola. A w polu tak i tak trzeba robić. A tak mam więcej grosza, wolę u siebie 2godz dziennie przy świniach niż po budowach po 12 godz. Mi się opłaca, a Wy nie musicie trzymać, będą droższe jak będzie mniej. Kiedyś jak kartofle wymokły i dawałem na sucho to w kwietniu zboża zabrakło i trzeba było kupować to i zarobku nie było żadnego. Ostatnio rosły 7 miesięcy od urodzenia do 135kg.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy opłaca się hodować świnie? Dzisiaj, 12:59
  •  

#1162 Share tymtus

tymtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 734 postów

Napisany 09 czerwiec 2013 - 15:34

Czy opłaca się hodować świnie? 7 miesięcy od urodzenia? Troszke długo ;/

#1163 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2126 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 09 czerwiec 2013 - 15:43

Czy opłaca się hodować świnie? za długo.
Ja jak kupie prosieta takie 25kg to 4mc i 140-160kg.
Max dawka provitu i mieszanka jęczmienno z pszenzytem.
7mc to na ziemniakach się chowa.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1164 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 09 czerwiec 2013 - 16:02

Czy opłaca się hodować świnie? No a o czym kolega @rolnik1973 mówi ? Właśnie o żywieniu ziemniakami i wysłodkami. Swoją drogą podobnie karmię świnie bo ja jadę na ekologiczne tak dodatkowo oprócz hodowli bydła i nie powiem coś z tego zostaje - czyli jak by nie było jakaś opłacalność to jest :P

#1165 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3930 postów

Napisany 09 czerwiec 2013 - 16:18

za długo.
Ja jak kupie prosieta takie 25kg to 4mc i 140-160kg.
Max dawka provitu i mieszanka jęczmienno z pszenzytem.
7mc to na ziemniakach się chowa.

To średni przyrost dzienny 1 kg. ?

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#1166 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 09 czerwiec 2013 - 16:44

Czy opłaca się hodować świnie? Kulawa Koza dajesz maksymalną dawkę prowitu, ja tak od wagi 40kg jak już zaczną dobrze żreć to dostają 1-2% koncentratu dla zapachu, Ty zużyjesz np. 15 worki ja 2 i tu mam oszczędność a raptem 1.5 miecha dlużej tylko rosną bo bo do 25kg też te prawie 2miesiące trzeba liczyć co nie karmisz, ale musisz za nie zapłacić więcej niż locha zje + prestarter na dodatek.

#1167 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 09 czerwiec 2013 - 19:10

Czy opłaca się hodować świnie? Ja daję max dawki premiksów + soi i jeszcze dodatkowo dokładam z 10%, łącznie będzie to jakieś 18%
Heh raptem 1,5 dłużej, a ile ci zboża zjedzą przez te półtora miesiąca?? Napewno przez ten okres zjedzą zboża o większej wartości niż gdybyś dawał normalne dawki koncentratów. Nie mówiąc już o tym że blokują miejsca na chlewni, zużywasz prąd który idzie na wentylację wytwarzanie paszy, wode itp no i jeszcze dochodzi twoja praca gdzie mógłbyś półtora miesiąca krócej pracować.

#1168 Share wozak

wozak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 439 postów

Napisany 09 czerwiec 2013 - 19:19

Czy opłaca się hodować świnie? Kolega karmi ekologicznie ziemniaki wysłodki trawa siano, ale kiedyś na stare lata odczuje tą ciężką pracę,każdy z nas jest obecnie młody i nie myśli co będzie kiedyś,Ja mam naście ale stawy już dają o sobie znać.

#1169 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 09 czerwiec 2013 - 19:30

Czy opłaca się hodować świnie? To wychodzi na to, że karmi je ekstensywnie, ciekawi mnie jak na tym wychodzi.
Piszesz, że masz naście, ale czego.

#1170 Share wozak

wozak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 439 postów

Napisany 09 czerwiec 2013 - 19:51

Czy opłaca się hodować świnie? A lat,kobiecie nie wypada piasać o wieku,co do chodowli świń to już niestety tym się nie zajmuję ale bardzo lubiłam tą pracę zwłaszcza jak maciora miała się prosić,miałam weterynarza który instruował mnie przez telefon jak był problem przy proszeniu,super sprawa.

Lubiłam jak już, a nie lubiałam, to w końcu Jesteś mężczyzną czy kobietą? :P

Edytowany przez MAT912, 09 czerwiec 2013 - 19:59.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1171 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów

Napisany 09 czerwiec 2013 - 20:01

Czy opłaca się hodować świnie? U mnie zboża idzie 1/3 tego co by karmił normalnie, reszta paszy do zamienniki i mogą i 2 miesiące dłużej rosnąć to obornika więcej będzie a koszta i tak niższe są. 1.5 szufelki takiej żółtej sano wysłodków granulowanych jak napuchnie daje więcej paszy niż 20 litrowe wiadro śruty.

#1172 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3021 postów

Napisany 09 czerwiec 2013 - 20:28

Czy opłaca się hodować świnie? Skoro objętość się liczy a nie zawartość j to czemu nie jesz waty cukrowej tylko schabowego z ziemniakami? Geniusz ekonomi coś a'la JE Vincent R.

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#1173 Share wozak

wozak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 439 postów

Napisany 09 czerwiec 2013 - 20:49

Czy opłaca się hodować świnie? Piszę na profilu męże,jestem kobietą mam na imię Anka ,to teraz każdego błąd w pisaniu też mam wytykać,czytałam zasady tego forum że tak można robić.

#1174 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2126 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 09 czerwiec 2013 - 21:04

To wychodzi na to, że karmi je ekstensywnie, ciekawi mnie jak na tym wychodzi.
Piszesz, że masz naście, ale czego.

Krzysztofie.
Już nie wychodzę , to było dawno.
Teraz już jest to nie opłacalne.
Aby świnia od prosiaka z wagi 25-28kg doszła do 140-160kg w 4mc,musi być spełnione kilka warunków ...temat rzeka.
Chowałem swinie, i coś wiem na ten temat.

#1175 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1681 postów

Napisany 09 czerwiec 2013 - 21:07

U mnie zboża idzie 1/3 tego co by karmił normalnie, reszta paszy do zamienniki i mogą i 2 miesiące dłużej rosnąć to obornika więcej będzie a koszta i tak niższe są. 1.5 szufelki takiej żółtej sano wysłodków granulowanych jak napuchnie daje więcej paszy niż 20 litrowe wiadro śruty.

hehe :)

odnośnie tematu. opłaca się wszystko, świnie też. ale tak jak @maxiben napisał kilka postów wcześniej, wszystko musi iść w kierunku profeski/zawodostwa. liczyć wszystko, kalkulować, ciąć koszty tam gdzie się da. mnie też nie stać na tanie rozwiązania. czy to żywiec, ziemniaki czy zboża. po prostu się nie opłaca.
jak to sie mówi 'tanie to psy mięso jedzą...'.
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

#1176 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 09 czerwiec 2013 - 21:18

Czy opłaca się hodować świnie? Domyślam się, że coś o tym i Ty wiesz, ja dobrych parę lat temu zrezygnowałem z produkcji żywca wieprzowego, nie tyle z racji cen, co z racji kiepskiej wypłacalności zakładów mięsnych. Dziś nie żałuję tego kroku.

#1177 Share magik0578

magik0578

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 247 postów

Napisany 09 czerwiec 2013 - 21:32

Czy opłaca się hodować świnie? mi od prosiaka 15kg 4-4,5miesiaca max rosnie do 125 średnio

#1178 Share maxiben

maxiben

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo glownie nowoczesna hodowla trzody chlewnej
    rodzinne wyjazdy

Napisany 09 czerwiec 2013 - 23:00

hehe :)

odnośnie tematu. opłaca się wszystko, świnie też. ale tak jak @maxiben napisał kilka postów wcześniej, wszystko musi iść w kierunku profeski/zawodostwa. liczyć wszystko, kalkulować, ciąć koszty tam gdzie się da. mnie też nie stać na tanie rozwiązania. czy to żywiec, ziemniaki czy zboża. po prostu się nie opłaca.
jak to sie mówi 'tanie to psy mięso jedzą...'.

choc ktos ma podobne zdanie do mojego bo myslalem ze zostalem sam na tym forum jak jakis rewolucjonista choc w niektorych przypadkach tego trzeba ale odwaznych do dzialania w kierunku poprawy oplacalnosci namiastka nasze polskie gospodarstwa potrzebuja odwaznych zmian i czsem wlasnie taka rewolucja pchnie gospodarstwo do przodu bo ewolucje zesmy przespali i europa nam odjechala i zostalismy krajem ktory musi importowac wieprzowine bo nie zaspakajamy wlasnych potrzeb cos nie halo! wezmy sie porzadnie za hodowle a z tego wyzyjemy i pieniadz w kraju zostanie

#1179 Share wozak

wozak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 439 postów

Napisany 10 czerwiec 2013 - 04:58

Czy opłaca się hodować świnie? Również podobnie myślę jak i Ty,kiedyś było takie powiedzenie że . . Kto trzyma świnie ten z biedy się wywinie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1180 Share Jurmiczek

Jurmiczek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 236 postów

Napisany 10 czerwiec 2013 - 12:08

Czy opłaca się hodować świnie? To ze mamy mniejsze pogłowie loch nie oznacza niższego pogłowia tuczników.W moich okolicach prawie każdy przeszedł na warchlaka,gro z nich przerzuca kilkakrotnie więcej niż dawniej cała gmina.Nie jesteśmy tylko importerami,nasza gospodarka jest u schyłku upadłości a z tym jest mniejsze zapotrzebowanie na mięso w dodatku jest duża ekspansja mięsa mało wartościowego przez supermarkety po cenie dumpingowej.W chwili obecnej Niemcy wykupują każdą ilość tuczników z polskiego rynku co przekłada się na wzrost cen.