Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy opłaca się hodować świnie?

1735 odpowiedzi na ten temat

#921 Share lemysz1

lemysz1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 611 postów
  • Zainteresowania:Zapraszam do galerii

Napisany 12 luty 2013 - 01:34

Czy opłaca się hodować świnie? Nie licz na to że za pół roku będzie lepiej. Nie będzie u nas to zzagaranicy przywiozą nam tuczniki. Tam i tak produkcja będzie bo:
1 mają większe dopłaty
2 odchody oddają na biogaz co jest dodatkowym zastrzykiem finansowym.
3 mają takie zaplecze finansowe że mogą przez dłuższy czas zaniżyć cenę i wykończyć konkurencję.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy opłaca się hodować świnie? Dzisiaj, 03:29
  •  

#922 Share vicia1223

vicia1223

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 661 postów

Napisany 12 luty 2013 - 09:53

Czy opłaca się hodować świnie? Jurmiczek przy kilku sztukach możesz sobie darować liczenie ile tucznik zjadł od urodzenia do śmierci ale przy tych 100 tonach paszy tygodniowo 1 czynnik niekotrolowany może dać zarobek tygodniowy kilka tyś albo starta na kilka tys .

Za pół roku gro hodowców rzuci ten interes , skąd Ty przyjechałeś ?? Nie wiesz tego , że kto miał zrezygnować to już dawno to zrobił ?? Aż takie ciężkie czasy są ,że połowa musi skończyć z tym biznesem?? i tylko ja zostanę na okolicę i będę żył jak Pan.

Tyle lat się pieprzy wkoło , że jak tak dalej pójdzie to świnia tylko w zoo będzie stała , puste gadanie , najczęściej rezygnują Ci co nie liczą kosztów albo ich nie zmniejszają , Ci którzy myślą to nowe obiekty budują , tak było i będzie .
Do tego sytuacja zmierza aby z tych 120tyś gospodarstw posiadających tzrodę zrobiłą się połowa , tak jak w Niemczech , pogłowie 26-28mln a gospodarstw utrzymujących bogajże 30 tyś albo i mniej .
wschodni koniec mazowsza.

#923 Share Jurmiczek

Jurmiczek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 236 postów

Napisany 12 luty 2013 - 11:49

Czy opłaca się hodować świnie? vicia1223 ja nie powiedziałem że połowa musi skończyć z tym biznesem.Napisałem że gro przestanie hodować co jest prawdą i nie pisz że kto miał zrezygnować to już dawno to zrobił bo tak nie jest.Fakt jest że źle sformułowałem zdanie pisząc że nie patrzą na zużycie paszy i zysku,powinno być zdanie nawet jak dołożą do interesu przez kilka miesięcy to nic im się nie stanie bo mają z czego dokładać nawet więcej jak rok i nie pisz mi głupot że kupujesz tylko teraz duńczyka po 300 i jesteś do przodu przy takim zużyciu pasz jak napisałeś.Nie pisałem o sobie tylko o takich jak ty.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#924 Share Dawid727

Dawid727

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 289 postów

Napisany 12 luty 2013 - 14:01

Czy opłaca się hodować świnie? @vicia1223 dobrze prawi. Wszystkim się nie opłaca a jakoś wszyscy to ciągną. Ba, modernizują chlewnie, kupują maszyny. Ja mam małą hodowle bo jakieś 600 sztuk tucznika rocznie, ale jak były te świniaki po prawie 6 zł to jakoś szło. Głównie dlatego,że się robił duży obrót gotówką. Sąsiad ma 45 ha, kupuje zboze, prosiaka. Oddaje na żywą wagę i jakoś daje rade. Ciągników 6, wszystko zadbane, fakt faktem przerabia pomału na ruszta wszystko bo ze słomą ciężko. Ja tam te swoje 20 kilka macior bede trzymał. Zmniejszę ilość, zwiększę średnią mięsność, Nadwyżkę zboża sprzedam. Ale ilości zwiększać nie będe. Jedynie cięcie kosztów.

#925 Share vicia1223

vicia1223

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 661 postów

Napisany 12 luty 2013 - 16:54

Czy opłaca się hodować świnie? Skoro przez kilka miesięcy mają dokładać do interesu to dlaczego mają zamykać interes ?? trochę mylisz się w tym co piszesz ?? Jeden ma zamykać a drugi przez kilka miesięcy ma z czego dokładać .

Jakby mi się nie opłacało to myślisz ,że taki głupi jestem i nie sprzedałbym zboża , słomy itd???

Należysz do grona co liczą opłacalność na dzień dzisiejszy , warchlak tyle , pasza tyle zysku zero .

Jak w 2011 roku w sierpniu warchlak 30kg był po 170zł brutto a półtusze 7.50 netto to też zysku nie było :D

Jestem do przodu , ba nawet nie dokładam , mam się świetnie i myślę o kolejnej stówce na ten rok :) Jak będziemy takich słuchać to serio rzadko się zrobi z tym pogłowiem .. I świń i świniarzy .. Głowa do góry , przetrwają najlepsi , a hodowcy z łapanki przejada się na 2 rzutach i heja.

W zeszłym roku kilku nasadziło ziemniaka po 10-15 ha , jesień 2011 ziemniak po 10 gr , wszystko wytalerzowane , ciekawe czy teraz na obiad gotują ziemniaczki czy tak im się przejadły...

Takie mam zużycie paszy , wszystko zapisuję , każdą tonę jak śrutuję , każdy worek koncentratu , dodatki itd. To jest proste do policzenia , ale taki biznesmen jak Ty nie patrzy na zużycie , stać go na dokład przez kilka miesięcy..

#926 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 12 luty 2013 - 17:06

Jurmiczek przy kilku sztukach możesz sobie darować liczenie ile tucznik zjadł od urodzenia do śmierci ale przy tych 100 tonach paszy tygodniowo 1 czynnik niekotrolowany może dać zarobek tygodniowy kilka tyś albo starta na kilka tys .

Za pół roku gro hodowców rzuci ten interes , skąd Ty przyjechałeś ?? Nie wiesz tego , że kto miał zrezygnować to już dawno to zrobił ?? Aż takie ciężkie czasy są ,że połowa musi skończyć z tym biznesem?? i tylko ja zostanę na okolicę i będę żył jak Pan.

Tyle lat się pieprzy wkoło , że jak tak dalej pójdzie to świnia tylko w zoo będzie stała , puste gadanie , najczęściej rezygnują Ci co nie liczą kosztów albo ich nie zmniejszają , Ci którzy myślą to nowe obiekty budują , tak było i będzie .
Do tego sytuacja zmierza aby z tych 120tyś gospodarstw posiadających tzrodę zrobiłą się połowa , tak jak w Niemczech , pogłowie 26-28mln a gospodarstw utrzymujących bogajże 30 tyś albo i mniej .

tylko co te tuczniki z wielkich ferm sa warte ?
niedaleko mnie gosciu prowadzi chodowle 8 tys rocznie +/-
a do jedzenia dla siebie swiniaki kupuje bo sam mówi ze toto sie do jedzenia nie nadaje :)

Edytowany przez koma666, 12 luty 2013 - 18:03.

#927 Share Jurmiczek

Jurmiczek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 236 postów

Napisany 12 luty 2013 - 17:26

Czy opłaca się hodować świnie? Masz racje koma666 ale takie pytanie to piętro wyżej on do pini duńczyka sprzedaje

#928 Share speeeder

speeeder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 12 luty 2013 - 18:13

tylko co te tuczniki z wielkich ferm sa warte ?
niedaleko mnie gosciu prowadzi chodowle 8 tys rocznie +/-
a do jedzenia dla siebie swiniaki kupuje bo sam mówi ze toto sie do jedzenia nie nadaje :)

A dlaczego do jedzenia się nie nadaje????
duńskie są jakieś inne w smaku? za bardzo słone czy co?? bo nie rozumiem?
Czym w smaku się różni się duńska świnia od polskiej??

#929 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 12 luty 2013 - 18:16

Czy opłaca się hodować świnie? ja nie wiem kolego, ale jezeli sam hodowca tak mówi, mało tego kupuje dla siebie do jedzenia swiniaki od chłopów co chowaja po kilka, kilkanascie szt, to cos w tym musi byc

#930 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 12 luty 2013 - 18:20

Czy opłaca się hodować świnie? O paszę chodzi i sposób chowu. Porównaj mięso z kurczaka które biegało po podwórku u babci a kurczaka pędzonego na antybiotykach w wielkich fermach. Z bydłem mięsnym tak samo: kiszonka z kukurydzy nie jest naturalną paszą. Chodzi o zyski panowie a jak już jesteśmy bogaci to stać nas na zakup lepszej, zdrowszej żywności.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#931 Share speeeder

speeeder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 12 luty 2013 - 18:32

Czy opłaca się hodować świnie? Jeżeli ktoś kupuje świnię od chłopa i mu się wydaje że kupuje zdrowszą to naprawdę jest w wielkim błędzie.
Rolnik który ma kilka, kilkanaście świń to chowa na śrutowanym zbożu i dodaje koncentrat albo premix z soją (oczywiście GMO) więc podaje taką samą paszę jak dla tych fermowych tylko że to nie jest granulat.
Gotowa pasza pełnoporcjowa z zakładu nie może zawierać antybiotyków bez zgody lek.vet. bo by im zamknęli zakład.
Tak więc podejrzewam, że Twój sąsiad albo zamawa tzw paszę leczniczą albo podaje do wody antybiotyki i dlatego nie chce jeść fermowych.
ale wystarczy jakby sobie wydzielił kojec dla paru sztuk dla własnych potrzeb to miałby tak samo "ekologiczną" świnkę jak od tego przysłowiowego chłopa.
tak samo jest z kurczakami!!!

Edytowany przez speeeder, 12 luty 2013 - 18:34.

#932 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 12 luty 2013 - 18:48

Czy opłaca się hodować świnie? powiem ci tak tylko z własnego doswiadczenia skoro tak myslisz
ja tez kupuje od takiego co chowa max 20szt rocznie swinek, ale raz sie zdarzyło ze akurat nie miał, bo ja chciałem kupic a jego były małe, wiec poszukałem gdzie indziej, znalazłem u jednego takiego co chowa 100szt na jeden rzut (te swiniaki ma dunskie) to róznica w smaku była bardzo duża, a schabowe to jakbys jakies szmaty jadł, bez smaku

#933 Share vicia1223

vicia1223

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 661 postów

Napisany 12 luty 2013 - 21:27

Czy opłaca się hodować świnie? Zmyślasz kolego trochę , ja też nie miałem przekonania do tej pory odnośnie duńskiego mięsa na własny ubój , ubiłem 2 takie co zostały z partii , fakt odstały jakieś 6 tyg w takiej izolatce , jadły starter dla tych które przyjechały wcześniej , nie miały tylko płuc a tak to spoko :) No i jeszcze strasznie miękkie kości :)

#934 Share speeeder

speeeder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 12 luty 2013 - 21:43

Czy opłaca się hodować świnie? hmm, nie jestem pewien jesli miałbyś zawiązane oczy i dałbym ci schabowego z fermy i czy kupionego od chłopa z mniejszego stada czy poznałbyś różnicę.
No chyba że jesteś wybitnym koneserem schabowego.
Tak naprawdę jeśli chciałbyś zjeść schabowego ze świni karmionej tradycyjnie/ekologicznie. Taka świnka musiałaby być karmiona (jak w latach 80tych) ziemniakami, mlekiem/serwatką, burakami, śrutą zbożową a w lecie wypuszczana żeby sobie jeszcze trawkę skubnęła.
Gdzieś tak po roku czasu kiedy osiągnie ok. 100kg a będzie wyglądać na 140 spróbuj sobie z nie schabowego poprzerastanego słoniną.
No ale każdy ma swój gust o którym sie dyskutuje.

Vicia, jak to nie miały płuc?
To ty je pod respiratorem trzymasz? :)

#935 Share wiesio

wiesio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 12 luty 2013 - 21:44

Czy opłaca się hodować świnie? Powiem tak, coś w tym żywieniu musi być. Zostawiłem tucznika dla siebie (około 100kg), na zabicie, ale że interesuje mnie ekologia , był żywiony od około 110-170 , naprawdę ekologicznie, bez żadnych koncentratów, premiksów , tylko ześrutowane żboże, ziemniaki i zielonka. Efekt, fachowiec który go przerabiał, pytał się z skąd go mamy, bo naprawdę był inny (jakośc mięsa , zapach ) od zwylke przerabianych .

#936 Share vicia1223

vicia1223

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 661 postów

Napisany 13 luty 2013 - 10:22

Czy opłaca się hodować świnie? Może akurat to taki egzemplarz był , że płuca były wielkości pięści :) Nie wiem , może dlatego został na sam koniec z tych wszystkich co przyjechały.. Status był ok , nie chorowały a tu taki pacjent :D

#937 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 13 luty 2013 - 10:39

Czy opłaca się hodować świnie? wiecie dlaczego fermowe są bez smaku. To dlatego że za szybko rosną. Świnia ma odpowiedni smak jak ma minimum pół roku. Młodsze to warchlak w skórze tucznika ale mięso nie jest dojrzałe i smakuje jak z warchlaka.

#938 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7791 postów

Napisany 13 luty 2013 - 10:56

Czy opłaca się hodować świnie? Nie tylko dlatego że mają 5 miesięcy życia,ale przede wszystkim przez paszę stosowaną do żywienia.
Ja trzymałem do 200 sztuk trzody, Przez parę lat karmiłem chlebem, premiksem i swoim zbożem, miałem swoje maciory, mięsność miałem koło 50%.
Po zlikwidowaniu trzody kupiłem sobie 2 prosiaki. Miałem krowę i mleko dawaliśmy świnkom. Żadnych premiksów. Wyhodowaliśmy je na 180 kg do zabicia, Często takie biję minimum 150kg.
Jak rzeźnik rozebrał to powiedział że takiego mięsa jeszcze nie miał, zapach, delikatność.
I ja dopiero wtedy poczułem prawdziwy smak mięsa.
Potem musiałem sprzedać krowę i późniejsze świnie to już nie to co były te hodowane na mleku.

#939 Share cover

cover

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 13 luty 2013 - 22:22

Czy opłaca się hodować świnie? Z tym smakiem mięsa to prawda że te z małej chodowli o wiele leipej smakują... Często sami przerabiamy, i wiem że najlepsze takie po 120-140 kg, które maja minimum 6 m-cy. Od ok 100kg chudo dostaje. Słoninka cienka, mięso pachnące i lepkie co najważniejsze. Takie mięso powinno chłonąć wode. Jak nie miałem wyboru i przerabiałem takiego co mał niecałe 5 m-cy i ponad 120kg to wtedy była masakra. Mięso wodniste strasznie i tak jakby sztucznie napompowane... W sąsiednich zakłądach sam właścicel mówił że gdyby nie mięszali mięsa ze świń fermowych z mięsem ze świń tutejszych małych chodowli to kiełbasa czy inne wędliny by wcale się nie udawały, ponieważ te fermowe to się do niczego nie nadają.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#940 Share maxiben

maxiben

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo glownie nowoczesna hodowla trzody chlewnej
    rodzinne wyjazdy

Napisany 13 luty 2013 - 23:53

Czy opłaca się hodować świnie? tez dam przyklad malej masarni gdzie stale brali poltusze z okolicznej malej ubojni ale skusila ich tansza oferta jakis fermowych zagranicznych i ta sama receptura a wyroby gorsze calkiem inne klijenci narzekali sklepy dawaly zwroty wniosek: wrocili do lokalnego surowca bo nie dawali tyle chemii zeby to jakos sie trzymalo kupy i wygladalo
drugi przyklad znajomy chodujacy dardzo duzo wiosna wybiera z chlewni kilka warchlakow ok 50kg i wpuszcza do ogrodzonego lasku te szczesliwce maja raj widza niebo dostaja slabsza pasze rozne odpady z kuchni i ogrodu maja budke od wiatru ryja sobie w trawie i powoli rosna do jesieni i na kielbasy musi byc roznica . Tez las zasadzilem ale jeszcze musze poczekac aby mi go nie wyryly i tak dla siebie i wybranych chcialbym pare swiniakow wychodowac a poki co to ubijam sobie loszki ktore wolno rosna a nie chca sie zaprosic albo pierwiastki po pierwszym oproszeniu tez roznica I tu mamy wlasnie przewage nad miastem ze wiemy co jemy
swiat zwariowal i galopuje na oslep na moje z tej malej hodowli tuczniki powinny pro eko i byc drozsze jak fermowki ale kto to doceni?