Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy opłaca się hodować świnie?

1735 odpowiedzi na ten temat

#841 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 08 luty 2013 - 21:02

Czy opłaca się hodować świnie? zeby za byka wziasc 7 tys to trzeba 2 lata albo i dłuzej pasc, w bajki nie wierz ze po 18 miesiacach byk wazy 800kg :)
takie rzeczy to tylko w erze

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy opłaca się hodować świnie? Dzisiaj, 22:02
  •  

#842 Share lemysz1

lemysz1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 611 postów
  • Zainteresowania:Zapraszam do galerii

Napisany 08 luty 2013 - 21:03

Czy opłaca się hodować świnie? Z tą świnią to jest tak że środki na wyhodowanie wywalasz stopniowo a później przy sprzedaży masz je w całości bez specjalnego zysku(no chyba ze zysk w postaci zajęcia i gnoju)

Jeżeli masz dobrego cielaka dobrze odpojonego i dasz czadu z paszą to jest to możliwe do osiągnięcia tylko że wtedy więcej wydajesz na lepsze pasze.

Edytowany przez lemysz1, 08 luty 2013 - 21:05.

#843 Share Jurmiczek

Jurmiczek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 236 postów

Napisany 08 luty 2013 - 21:11

Czy opłaca się hodować świnie? Do jesieni najbardziej opłacał się tucz i prosiak,na trzecim miejscu według moich wyliczeń kukurydza

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#844 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 08 luty 2013 - 21:11

Czy opłaca się hodować świnie? @lemysz1

ale jak dasz czadu z ta pasza a potem to policzysz to tak jak ze swiniami, wychodzisz na zero :)
przynajmniej u mnie tak jest z jałówkami, byc moze na bykach jest lepiej, bo byk zawsze drozszy za kg

Edytowany przez koma666, 08 luty 2013 - 21:12.

#845 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 08 luty 2013 - 21:17

Jak na samych koncentratach pasą to na pewno mało zostaje, a jak swoje zboże i 2-5% koncentratu dla zapachu to już jest oszczędność, a i tak nim urośnie musi swoje odstać. Choćbyście samym koncentratem karmili to i tak w tydzień nie urośnie. Mi rosną 7 miechy na kartoflach, zbożu, w zimie w obiad siano by mieli co memlać, latem zielonka i kaska zostaje. Gdyby mi zostawało 50 zl na sztuce dawno bym zrezygnował, a puki co interes idzie lepiej jak na bykach. Co z tego że za byka weźmiesz 7tys i wariata paś 1.5 roku, jak za 12 świń w 7 miechy to samo.

Nie zrozum mnie źle. Masz już trochę postów nastukane ale takie głupoty gadasz że czytać się nie chce.
Jak tobie swinia rośnie 7 miesięcy to musisz mieć zużycie paszy na kg przyrostu w granicach 4 kg!!!! jakbym ja miał tyle to bym miał ze 100 zł straty na sztuce. U mnie schodzą po 5,5 miesiąca i zużycie jest w granicach 2,7 na kg przyrostu.
przez dodatkowe 1,5 miesiąca to świnia zje ci jakieś 120-150 kg paszy więcej. za ten dodatkowy koszt mógłbyś dawać normalne ilości koncentratu i jeszcze byś był dużo do przodu.

Zresztą każdy liczy jak uważa. Jeśli uważacie że przy obecnych cenach jesteście 200 zł do przodu na sztuce to powodzenia i oby tak dalej.

#846 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 08 luty 2013 - 21:27

Czy opłaca się hodować świnie? Mi na paszy nie zależy, kartofla tańsza niż barszcz, siana kupić nie ma komu to przewalam przez świnie, a zboża idzie tyle samo co bym karmił koncentratem i 5 miechy, także tu nie mam strat.

#847 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Zainteresowania:agrochemia
    sport

Napisany 08 luty 2013 - 21:29

Czy opłaca się hodować świnie? powiedz jakie duze masz stado??bo karmienie sianem i kartoflami to zdaje egzamin w chowie kiełbasianym.

#848 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 08 luty 2013 - 21:31

Czy opłaca się hodować świnie? Mi na paszy nie zależy, kartofla tańsza niż barszcz, siana kupić nie ma komu to przewalam przez świnie, a zboża idzie tyle samo co bym karmił koncentratem i 5 miechy, także tu nie mam strat. No teraz tańsze to mniej zostanie, ale narazie rosną i za 2-3 miesiące się zobaczy efekt. Tamten rok był git, teraz 120 na sztuce staniało, ale głowa do góry będzie dobrze, puki nie ma strat jest nadzieja.

#849 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 08 luty 2013 - 21:32

Czy opłaca się hodować świnie? Jakies 25 lat temu robiłem podobnie jak kolega
Nieraz sie zastanawiałem czy nie powrócić do tej metody chowu ,na pewno było by taniej ale mnie odstrasza ilość pracy jaka jest przy takim chowie

siano to było z lucerny i koniczyny

Edytowany przez GoRAL1, 08 luty 2013 - 21:34.

#850 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów

Napisany 08 luty 2013 - 21:35

Czy opłaca się hodować świnie? Jack lata 50, reszta w brzuchach, oto chodzi mało a z zyskiem niż dużo na zero.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#851 Share LukaszBONQ

LukaszBONQ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, sport

Napisany 08 luty 2013 - 21:40

Czy opłaca się hodować świnie? a mógłby mi ktoś napisać ile ma przychodu z produkcji świń przy swoim zbożu oraz ile by miał gdyby musiał kupić? i ewentualnie na jakiej liczbie. postaram się coś wyjaśnić, może kogoś jednak przekonam

#852 Share lemysz1

lemysz1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 611 postów

Napisany 08 luty 2013 - 21:55

@lemysz1

ale jak dasz czadu z ta pasza a potem to policzysz to tak jak ze swiniami, wychodzisz na zero :)
przynajmniej u mnie tak jest z jałówkami, byc moze na bykach jest lepiej, bo byk zawsze drozszy za kg

A ja zawsze będę powtarzał że jałówki są lepsze niż byki.
Po pierwsze tańsze w zakupie
po drugie 2 sezony spędzają na pastwisku z nieznacznym dokarmianiem (byka trzeba w oborze trzymać bo powyżej 300kg może bajzlu luzem narobić a tam trzeba mu dać dobrą paszę
po trzecie przy sprzedaży cena za jałówkę jest w sumie niższa o 1-1,5zł na kilogramie od byka

Jałówkę wypuszczasz na wiosnę i zganiasz na jesień. Mało pracochłonne.

Jakbym nie liczył mi wyjdzie taniej jałówkę trzymać.

#853 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów

Napisany 08 luty 2013 - 21:55

Czy opłaca się hodować świnie? A na czym polegał fenomen lat 80tych. Było 2 maciory i 3 krowy- i z tego wszystko się pobudowało (murowane) nakupiło sprzętu (nowe) co po dziś służy. A temu że nie było wygód, komfortu, telefonów i nie trzeba było tego utrzymywać. Teraz wszystko opłacić, za wszystko zapłacić i 100 macior mało by to utrzymać. Tak kosztuje postęp. Dziękuję za uwagę...

#854 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 08 luty 2013 - 22:01

A ja zawsze będę powtarzał że jałówki są lepsze niż byki.
Po pierwsze tańsze w zakupie
po drugie 2 sezony spędzają na pastwisku z nieznacznym dokarmianiem (byka trzeba w oborze trzymać bo powyżej 300kg może bajzlu luzem narobić a tam trzeba mu dać dobrą paszę
po trzecie przy sprzedaży cena za jałówkę jest w sumie niższa o 1-1,5zł na kilogramie od byka

Jałówkę wypuszczasz na wiosnę i zganiasz na jesień. Mało pracochłonne.

Jakbym nie liczył mi wyjdzie taniej jałówkę trzymać.

czyli suma sumarum wychodzi na to samo byk=jałówka
byk drozszy przy sprzedazy ale zakup i hodowla drozsza

#855 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 08 luty 2013 - 22:02

Czy opłaca się hodować świnie? Gdzieś Ty się uchował? powinineś wykłady po całej Polsce prowadzić na temat ekonomiki rolnictwa, bo ciemne chłopy tanio produkować nie umieją. Ratuj bo hodowla trzody w Polsce pada w Tobie jedyna nadzieja!!!

#856 Share lemysz1

lemysz1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 611 postów

Napisany 08 luty 2013 - 22:02

Czy opłaca się hodować świnie? Mi osobiście jałówka lepiej wychodzi. Mniej z nią kłopotów przy obsłudze.

#857 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 08 luty 2013 - 22:09

Czy opłaca się hodować świnie? @west
do mnie to było ?

#858 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 08 luty 2013 - 22:10

Czy opłaca się hodować świnie? nie do ekologicznego hodowcy z Białej Podlaskiej

#859 Share Vladoo1

Vladoo1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 305 postów

Napisany 08 luty 2013 - 22:25

Czy opłaca się hodować świnie? czytam i czytam ale nikt nie pisze robocizny ile kosztuje jeden ma 20 świń a drugi ma 1000 świń pracują dajmy na to tyle samo godzin . gdzie na jedną świnię jest więcej roboczogodzin ???? na tym sie opłaca rolnikom porostu albo dostajesz za robotę albo nic nie dostajesz a jak dokładasz to jest porażka :P karmię łubinem bo sieje u siebie na polu może taniej nie wychodzi ale nie muszę kupować soi nie widzę różnicy w przyrostach a nawet przeciwnie lepiej rosną ale to na moje oko tak, u mnie sa świnie dlatego żeby był obornik i ojciec uparty sam dziś pszenice wywoziłem po 1030 netto w życiu nie oddał bym jej dla świń :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#860 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów

Napisany 08 luty 2013 - 22:44

Czy opłaca się hodować świnie? Człowiek nie traktor, czy robi czy leży godziny lecą i zjeść musi.