Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy opłaca się hodować świnie?

1735 odpowiedzi na ten temat

#761 Share Witold

Witold

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 08 grudzień 2012 - 14:53

na jakiej podstawie twierdzisz że obornik od trzody do niczego się nie nadaje?? Mógłbyś mnie oświecić?

np po świńskim ziemniak łapie parcha - mówcie jak chcecie ale ja tak uważam - od kiedy daję
bydlęcy i koński nie ma prawie wcale

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy opłaca się hodować świnie? Dzisiaj, 09:39
  •  

#762 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 08 grudzień 2012 - 16:41

Czy opłaca się hodować świnie? @POL1 twoje wyliczenia wzkazują na to że zakupiony prosiak( przypuszczam że 25 kg) zjada prawie 350 kg paszy. Przy takim zużyciu nikomu nie opłaciło by się hodować. U mnie jest to średnio 260 kg, czyli już jestem jakieś 80-90 zł na sztuce do przodu.

#763 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3920 postów

Napisany 08 grudzień 2012 - 17:22

Czy opłaca się hodować świnie? Tak jak napisał poprzednik 3,5 kg na kg przyrostu to porażka, zużycie paszy aby zarobić musi być poniżej 2,8 kg paszy na kg przyrostu.

Ale nawet niech koledze zostanie 40 zł z sztuki *2000 szt/ rocznie = 80 000 zł/rok / 12 m-cy =6 666 zł/miesiąc. To przy dobrej organizacji pracy można niezłą wypłatę zarobić.

I zadam pytanie czy się nie opłaci (niech każdy sobie odpowie) ??????

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#764 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 08 grudzień 2012 - 18:03

Czy opłaca się hodować świnie? Tym którym najczęściej się nie opłaca to rolnicy sprzedający małe ilości świnek które w dużym stopniu są żywione nieprawidłowo dlatego wychodzi im takie zużycie paszy na kg przyrostu. Nie mówiąc już o budynkach których dobrostan pozostawia wiele do życzenia głównie w kwestii wentylacji. Mam przykład pod bokiem i takie są moje spostrzeżenia.

#765 Share DominikKuchniak

DominikKuchniak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 08 grudzień 2012 - 18:53

Czy opłaca się hodować świnie? on dla 15 świń wyliczył koszty 9 tys, to sobie policz dla 2 tys sztuk i pomyśl co by było gdy by jakaś choroba weszła na ferme, itd

#766 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3920 postów

Napisany 08 grudzień 2012 - 19:33

Czy opłaca się hodować świnie? Kolego to śmiesz twierdzić że osoby które chowają większe ilości maja źle w głowie lub są samobójcami finansowymi ???

Jakoś sobie żyję z trzody.

"Cogito ergo sum"

GG 8872878

#767 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 08 grudzień 2012 - 20:12

Czy opłaca się hodować świnie? u nas największe gospodarstwo po byłych pgrach mające kilkaset ha produkujące kilkadziesiąt tysięcy tuczników rocznie w tamtym roku zlikwidowało hodowlę całkowicie.

#768 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 09 grudzień 2012 - 09:35

@POL1 twoje wyliczenia wzkazują na to że zakupiony prosiak( przypuszczam że 25 kg) zjada prawie 350 kg paszy. Przy takim zużyciu nikomu nie opłaciło by się hodować. U mnie jest to średnio 260 kg, czyli już jestem jakieś 80-90 zł na sztuce do przodu.

lukaczmarek założyłem że kupiłem prosiaki 22-27kg mniej więcej bo takie się kupuje.
I nie 350 ale 300 kg.
Weż pod uwagę jeszcze prosiaki , bo nie wszystkie idą równo.
Nie daj Boże jak trafisz na "parchy" :( :( :( :( to już wtedy jesteś na maxa w plecy.
Tuczniki to jest loteria taka prawda.
A z tym obowrnikiem świńskim to prawda.
Nie ma co porównywać bydlęcego , koskiego czy ptasiego.

Edytowany przez POL1, 09 grudzień 2012 - 09:38.

#769 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 09 grudzień 2012 - 10:08

Czy opłaca się hodować świnie? @POL
Napisałeś

4500kg zboża x 900zł /Srednio = +- 4000zł
Provit .-- Na 180-200 kg mieszanki zboża woreczek provitu po 70 zł czyli około 25 woreczków provitu po 70 zł = + - 1700zł provit.

4500kg zboża + 625 kg koncentratu (25x25) daje nam 5125kg. podziel to na 15 sztuk to daje 341,7 kg a nie 300.
Bo przecież wyliczając zużycie paszy liczymy zużycie paszy a nie samego zboża.

#770 Share DominikKuchniak

DominikKuchniak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 09 grudzień 2012 - 10:18

Kolego to śmiesz twierdzić że osoby które chowają większe ilości maja źle w głowie lub są samobójcami finansowymi ???

Jakoś sobie żyję z trzody.

Ja nie twierdzę że mają źle w głowie, ba nawet podziwiam że maja głowę na karku i rozwijają się oraz nie boją się ryzyka. Poprostu to co napisałem to realia, im większa ilość tym wieksze dochody ale co za tym idzie ryzyko. Jesli miał bym zainwestować od zera nawet te 9 tys po to by zarobić po 3-4 miesiącach 800 zł to nie zdecydował bym się na to bo DLA MNIE to za duże ryzyko. Z drugiej strony jeśli ktoś ma fermę w której jest pełna automatyzacja i nie napracuje się za dużo to co innego niż ktoś kto wszystko robi ręcznie. Za i przeciw jest wiele ale przy obecnych cenach jesli ktoś ma zarobić na świni 50 zł i przy 15 szt padnie jedna lub trafi się jakiś wyścigowiec który nie będzie rósł (bo tak bywa) lub cena spadnie a my będziemy chcieli przetrzymać świnie, to pracujemy za darmo i modlimy się by tylko sprzedać. Takie jest moje zdanie i nie ma co się kłócić bo ile ludzi tyle opini.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#771 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 09 grudzień 2012 - 10:32

@POL
Napisałeś

4500kg zboża x 900zł /Srednio = +- 4000zł
Provit .-- Na 180-200 kg mieszanki zboża woreczek provitu po 70 zł czyli około 25 woreczków provitu po 70 zł = + - 1700zł provit.

4500kg zboża + 625 kg koncentratu (25x25) daje nam 5125kg. podziel to na 15 sztuk to daje 341,7 kg a nie 300.
Bo przecież wyliczając zużycie paszy liczymy zużycie paszy a nie samego zboża.

No tak moja pomyłka.Ale chodziło mi że mniej więcej żeby tucznik urusł do wagi ubojowej jest przyjęte że musi zjeść 300kg zboża.
O to mi chodziło.
Czasem urośnie po 270kg a czasem po 350kg.
Nie ma reguły.

Edytowany przez POL1, 09 grudzień 2012 - 10:34.

#772 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3920 postów

Napisany 09 grudzień 2012 - 10:45

Czy opłaca się hodować świnie? Wychodzę z takiego założenia "Jest ryzyko, są pieniądze ale są również problemy". - nie znaczy to też że zawsze jesteśmy na wygranej pozycji.

"Cogito ergo sum"

GG 8872878

#773 Share rafal09086

rafal09086

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 09 grudzień 2012 - 11:25

Czy opłaca się hodować świnie? Gdybym ja zarobił za każdym razem 50 zł ze sztuki ale "na czysto" po odliczeniu energi, leków i słomy to w zupełności by mi wystarczyło i był bym spokojny. Mógłbym spokojnie dalej sie rozwijać w tym kierunku a tak to jest wiele nie wiadomych. U mnie średnie zużycie wychodzi zawsze 2,8 kg.

#774 Share Agro-Farm

Agro-Farm

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 25 grudzień 2012 - 13:58

Czy opłaca się hodować świnie? A w mim gospodarstwie zużycie paszy na 1kg przyrostu tucznika to 2,9/3,0 kg ale dzwoniłem do doradcy sano i powiedział mi że postara się pomuc mi zmniejszyć właśnie na poniżej 2,8 kg paszy. według mnie jak ktoś sie niezna to lepiej zadzwonić po specjaliste i będom zyski

#775 Share MariuszT

MariuszT

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 26 grudzień 2012 - 19:00

Czy opłaca się hodować świnie? Tylko żeby nie wyszło, że te 2,8 kg paszy będzie droższe niż 3kg.
Jeżeli pomogłem kliknij zieloną strzałkę.

#776 Share grzesiekbdg

grzesiekbdg

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 04 styczeń 2013 - 22:48

Czy opłaca się hodować świnie? Dzień dobry,

Piszę swojego pierwszego posta więc proszę o wyrozumiałość.

Nie jestem rolnikiem jak Wy Szanowni Koledzy tutaj, pochodzę i mieszkam w mieście, natomiast zycie mną tak pokierowało że poznałem cudowną kobietę. Obecnie jest już moją narzeczoną. Posiada ziemie w ilości 19 hektarów. W swoim inwentarzu posiada 5 macior i sprzedaje odchowane tuczniki niekiedy w ilości 5 do 7 sztuk.

Niestety zarobek jest z tego mały, starcza na skromne zycie. Nie ukrywam, że spodobało mi się to rolnictwo, ten cały klimat, hodowla...i tutaj mam do Was kilka pytań o radę.

Rozważam wraz z narzeczoną powiększenie stada macior do dajmy na to 10 sztuk (na starcie) i planujemy hodować od nich potomstwo na prosięta, czyli średnio 100 sztuk z 1 miotu na sam poczatek. I teraz tak, budynki do hodowli posiadamy - narazie zwykłe kojce murowane, wyliczylismy że z tych 19 ha powinno wystarczyć na wyzywienia max 40 macior docelowo - gdyz z ostatnich plonów jest ponad 50 ton zboza. Wiadomo, że siano/słoma (przepraszam za slang jestem z miasta) też będzie z tych hektarów na sciółkę.

Prosze o rade czy:

1. Opłacałoby nam się hodować mioty na prosięta i je sprzedawać dalej innym do tuczu?
2. Jakie wagowo moglibyśmy sprzedawać? Czy 25-30 kg czy od razu po odsadzeniu 8kg?
3. Czy na docelowo planowane 40 macior wystarczyły by zbiory z tych 19 ha? Jesli nie to chociaż na jaki okres czasu (wyczytałem że maciora je rocznie max 1500 kg)
4. narzeczona powiedziała mi, że praktycznie małe świnki można sprzedać po odsadzeniu jako prosięta w cenie 200 zł/sztukę srednio, czy to prawda?
5. narzeczona powiedziała mi również, że prosiaki praktycznie sa miesiąc przy maciorze czyli zbytnio paszy na nich sie nie marnuje czy to prawda?
6. Jeśli np poradzilibyscie nam hodować je do wagi 25-30 kg to jak wygląda z zywieniem tych swinek (ile wcinają bo wtedy trzeba byłoby przyjąć korektę na paszę ze swoich 19 ha)
7. Jaki koszt i na jakie PILNE rzeczy, sprzęt trzeba byłoby przeznaczyc pieniądze aby w miarę to "hulało" gdyz planowałbym sprzedać mieszkanie w mieście i przenieść sie do niej a pieniadze zainwestować. (na pewno chcemy kupić 10 stanowisk kojcy porodowych)
8. Tak jak wspomniałem docelowo planujemy mieć 40 macior aby miesiąc w miesiąc uzyskac z tego 100 prosiąt/mc (a 1200 rocznie) bez przerwania cyklu rozrodu macior i tak sobie kalkulowalismy:

przyjmując, że 1 prosię kosztowałoby 200 zł
100 sztuk - 20 000 zł/mc
jakie koszta należałoby od tego odjąć?

dziekuje za przeczytanie oraz liczę na odpowiedzi
pozdrawiam - miastowy (jeszcze)

Edytowany przez grzesiekbdg, 04 styczeń 2013 - 22:50.

#777 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1699 postów

Napisany 04 styczeń 2013 - 23:35

Czy opłaca się hodować świnie? Do Grzesiekbdg
Jak masz jakaś dobra prace w mieście to jej pilnuj a popołudniami możesz zająć się rolnictwem, koszty są spore ale jak już będziesz modernizował porodówkę to tylko na rusztach, (mniej pracy, nie potrzebna ściółka) na papierze wygląda to wszystko fajnie ale rzeczywistość jest brutalna i ciężko Ci będzie z tych 40loch uzyskać 1200szt prosiaka, a policzyć obsługę weterynaryjna, szczepionki prestarter (pasza dla małych prosiaków)
Życze powodzenia
ZETOR TEAM

#778 Share Pedro

Pedro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 139 postów

Napisany 05 styczeń 2013 - 00:34

Czy opłaca się hodować świnie? 1200/40=30 takie wyniki odchowu to tylko na najlepszych fermach w Holandii, Danii a nie u "mieszczucha" bez pojęcia

#779 Share speeeder

speeeder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 05 styczeń 2013 - 00:37

Czy opłaca się hodować świnie? Grzesiekbdg
Przede wszystkim, jeśli ustawisz się na maciory, to stajesz się mało elastyczny ekonomicznie. Czyli kiedy przyjdzie dekoniunktura na sprzedaż prosiąt to i tak musisz sprzedawać poniżej kosztów bo przeciaeż nie możesz stanąć z produkcją kiedy masz zaproszone maciory.

Druga sprawa to fakt że jest to dosyć duży poziom inwestycji (zakup loszek, kojców, adaptacja pomieszczeń, osprzęt, kojce, jarzma i wiele innych)
oprócz tego nie mając dośw. początek produkcji może być mizerny, zanim załapiesz o co chodzi to możesz się już zniechęcić.
Weź równiez pod uwagę że przy dobrych wiatrach dopiero po 2 latach zacznie ci sie zwracać inwestycja a po 3 latach ewentualnie zobaczysz pierwszy zyski.
Nie chcę Cię zniechęcać bo sam jestem zwolennikiem aby w Polsce jak najwięcej rolników produkowało materiał do produkcji, ale jest to bliskie z porywaniem się na słońce.
To tak w skrócie i może niezbyt zachęcająco ale życze powodzenia.

Edytowany przez speeeder, 05 styczeń 2013 - 00:38.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#780 Share grzesiekbdg

grzesiekbdg

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 05 styczeń 2013 - 06:46

Czy opłaca się hodować świnie? dziekuję Panowie za rady ale w woli sprostowania napiszę zaraz coś więcej abyście mieli nieco rozjaśnioną sytuację. Ja wiem że jestem mieszczuchem, praca w gazowni owszem, ale coś tam juz zaczyna sie psuć więc trzeba działać. wiem że dajmy na to 2800 netto w miescie daje w miare jako takie zycie ale lubie wyzwania i mając mozliwosci (o czym napiszę nizej) chcę spróbować:

może w woli sprostowania napiszę, że mojej narzeczonej mama pracuje (coprawda na czarno) u gościa który niegdyś kupował prosiaki z Holandii i potem je tuczył i sprzedawał. Prowadzi interes (działalność gospodarczą - bo nie jest rolnikiem i nie ma ziemi) już 4 lata, po dwóch przerzucił się na cykl zamknięty czyli posiada swoje maciory, hoduje prosiaki od nich i je tuczy i tym żyje.

Natomiast zaczynał od kredytów na kupno 2 chlewni itd, podbno kredyt na kredycie dlatego uważam że bylibysmy w nieco lepszej sytuacji majac ziemie i budynki oraz ziarna z plonów.

Kontynuując mama mojej narzeczonej odbiera mu porody od macior z sukcesem po 10-12 sztuk od jednej (bez w sumie jakiegos wyksztalcenia - raczej praktyka) a poza tym prowadzi obecnie jak pisałem w poście 5 macior i ma z tego gora 50 świnek ale na taką sprzedaż po 5-7 sztuk do posrednika, więc ma praktyczną wiedze. Poza tym narzeczona w tym roku konczy magistra zootechniki i podobno moze kupować leki ale nie podawać sama szczepienia. Ale na to jest sposób ponieważ przyjezdza do nich zaprzyjazniony weterynarz (jak to na wsi) i im szczepi oraz kiedyś im wspomnial, że jakby weszli w maciory (chociaz te 10 sztu na poczatek) to mialby na to kupca stałego tylko nie wiem czy miesiac w miesiac (tak aby zaplanowac te 40 macior) czy tylko by odbieral 100 sztuk prosiat z tych 10 macior ale wiadomo co 4 miesiace bo tyle trwa rozród. dziś jadę do narzeczonej na gospodarstwo to weterynarz ma troszke rozjasnić sytuację.

Mieszkanie mam w kredycie ale szacuję, że 100 tysięcy będę na czysto miał na inwestowanie, czy to wystarczy w miarę na jakiś rozruch? Narzeczona mowi ze z palcem w d.. ponieważ tylko kltki trzeba kupic a przebudowa az taka droga chyba nie jest, wiadomo jakies scianki kojce pobudowac koszta cementu i cegiel czy cos. W budynku chlewika/obory miescilo sie jak dotad im jednoczesnie 50 swin w tym 5 macior, 20-30 malych prosiąc, i drugie tyle juz tych większych tuczonych i potem przy wadze 95 minimalnie szly na spęd. Poza tym istnieje mozliwośc przerobienia stodoły murowanej a tam ponoć może wejść przeszlo 100 świn luzno (chpociazby tych odstawionych od macior)

Kiedyś tam jeśli byłoby to oplacalne w miare mozna byloby postawic obok chlewnie z prawdziwego zdarzenia i powolutku rozkrecac cos bardziej.

Także teraz widzisz dlaczego chcę w to wejść skoro typ co prowadzi dzialalnosc gospodarcza zaczynal od kredytu na chlewnie, potem kredyt kredytu, pierwszyrok mial ciezko ponoc, potem wymienil okna w chlewniach na plastiki, ociepli chlewnie i połatał dachy, wiec jakas kasę robi chyba aby inwestowac, nie majac swiojego pola i kupuje zboze dodatkowo oraz ściolke. To dlaczego nam majac z poczatku do max 40 macior mozliwosc ich utrzymania z wlasnego pola, budynki bez kredytu oraz sciolke mialoby się nie udac?

Czy wiesz może ile trzeba czekać po odstawieniu prosiac 8kg do czasu uzyskania przez nich tak jak pisales wagi sprzedajnej 15-18 kg? Jeżeli chociazby miesiac to wtedy musialbym nieco skorygować to ze sprzedawalbym je po 2 miesiacach a nie po 1 jak planowalem.

Drugie pytanie czy znajdę stalego odbiorce prosiat bez problemu?

Wiem coraz więcej oraz uczę się i widzę praktyczną strone tej hodowli doglądając pracę mamy narzeczonej i jej pracowawcy. Mama pisała że jak się hajtniemy to na nas przepisze gospodarstwo. I tu mam pytanie moze tak normalnie przepisac na nas czy tylko na corke - narzeczona ktora jest zootechnikiem? A moze mam kupić ten 1 ha od niej aby być rolnikiem?-bo tak wyczytałem z googla. Poza tym podobno 1 ha kosztuje srednio 14 500 zł czy to prawda?

Poki co mam chyba tyle pytań, jeśli coś mi sie przypomni to oczywiście napiszę

Licze na odpowiedz i dzięki raz jeszcze na krytyczne uwagi w końcu swoje hodowle prowadzicie z pokolenia na pokolenie i macie w tym doświadczenie :) Co niektórzy nie poddaliście się nawet gdy cena była poniżej 3 zł i tu mi zaiponowaliście, że mimo tego że rząd ma Was - rolników w poważaniu to nadal to robicie bo to Wasze życie. Zazdroszczę...