Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy opłaca się hodować świnie?

1735 odpowiedzi na ten temat

#721 Share BartekM

BartekM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 602 postów

Napisany 28 wrzesień 2012 - 18:42

Czy opłaca się hodować świnie? Gotowa pasza dla tucznika około 1300zł/t dla warchlaka jeszcze drożej, a samemu nawet na kupczym zboży zrobisz około 100-200zł taniej a przy dużej ilości to juz naleci tych ton, Zależy na ile sztuk chcesz też tuczarnię.. Wiadomo magazyn i sprzęt do przygotowania paszy kosztuje ale nie kupujesz tego na rok tylko tak min 15lat...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy opłaca się hodować świnie? Dzisiaj, 15:48
  •  

#722 Share LukaszBONQ

LukaszBONQ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, sport

Napisany 28 wrzesień 2012 - 18:46

Czy opłaca się hodować świnie? mieszalnie pasz też raczej swoich areałów nie mają, kupują zboże i dodatki. Przelicz sobie ile wyniesie Cie pasza z kupnego zboża i porównaj z ceną w mieszalni. Jeśli masz możliwość samodzielnej produkcji oczywiście. Różnica zakładając że wynosi 100zł/t, to na każdej sztuce trzody jesteś do przodu ok 30 zł. Szczerze mówiąc w tej chwili nie orientuję się ile kosztuje pasza, ale w marcu kupowałem trochę z De Heusa, bo potrzebowałem faktur. Wtedy różnica wg mojej wynosiła 130zł/t. Każdego dnia potrzebuję ok 5t, więc gra jest warta świeczki.

#723 Share rolniku360

rolniku360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 550 postów

Napisany 28 wrzesień 2012 - 19:40

Czy opłaca się hodować świnie? lukaszbonq to ile chowasz świń i czy masz swoje maciory jeżeli mogę się spytać a i ile można chować najlepiej samych tyczników na 30 ha ornych i czy lepiej się opłaca kupować prosiaki po jakieś 30 kg czy mieć swoje maciory

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#724 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, historia, of-road

Napisany 28 wrzesień 2012 - 19:56

Czy opłaca się hodować świnie? Dobrze że jest miejsce takie jak to w którym moźna się dokształcić, wymienić opinię i otrzymać dobra radę. Dzięki wam wielkie nakierowaliscie mnie na inny oszczędniejszy tryb ;-) a mam jeszcze takie pytanie czy jest tu może ktoś kto również w większości kupuje komponenty do produkcji własnej paszy??

#725 Share BartekM

BartekM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 602 postów

Napisany 28 wrzesień 2012 - 20:00

Czy opłaca się hodować świnie? Jakie komponenty masz na myśli??

#726 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 28 wrzesień 2012 - 20:18

Czy opłaca się hodować świnie? Głównie zboża różnego typu bo jakieś dodatki typu zakwaszacze, koncentraty to chyba każdy. Ale interesuje mnie też np soja, słonecznik lub coś podobnego

#727 Share BartekM

BartekM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 602 postów

Napisany 28 wrzesień 2012 - 20:24

Czy opłaca się hodować świnie? Aktualnie bardziej opłaca sie chyba koncentrat niz premiks + soja. Jak jest możliwośc kupna słonecznika i innych odpadów to już mozna kombinować cos z premiksem. My bierzemy komponenty z wipaszu. VBOX a skąd jestes?

Edytowany przez BartekM, 28 wrzesień 2012 - 20:26.

#728 Share malymiro

malymiro

Nowicjusz

• userphoto
  • Members
  • Pip
  • 43 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 28 wrzesień 2012 - 20:28

Czy opłaca się hodować świnie? przepraszam że się wtrącę lecz mam stodołę i trochę miejsca mi zostaje obok 2 jałówek
myślałem nad zakupem 3 prosiaków po cenie 200 zł szt i sprzedanej odchowanej po 700 zł
czy będzie się mi się opłacało ? śrutę i ziemniaki mam swoje

#729 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 28 wrzesień 2012 - 20:30

Czy opłaca się hodować świnie? Z woj. Łódzkiego

#730 Share LukaszBONQ

LukaszBONQ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 28 wrzesień 2012 - 21:17

lukaszbonq to ile chowasz świń i czy masz swoje maciory jeżeli mogę się spytać a i ile można chować najlepiej samych tyczników na 30 ha ornych i czy lepiej się opłaca kupować prosiaki po jakieś 30 kg czy mieć swoje maciory

rocznie oddaję 5000szt. Musisz sobie przeliczyć, wiesz pewnie jakie masz zbiory. Na produkcję jednego tucznika w cyklu otwartym potrzeba ok 250-260kg zboża, zależy jakie kupisz i czy na mokro czy na sucho. Ja nie mam macior, pewnie lepiej mieć swoje prosiaki. Ale w moim terenie jest ogromne zagęszczenie chlewni i wiele chorób, trudno by było o cykl zamknięty. No i to już trzeba mieć wiedzę konkretną, najlepiej popartą jakimś doświadczeniem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#731 Share rolniku360

rolniku360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 550 postów

Napisany 29 wrzesień 2012 - 18:17

Czy opłaca się hodować świnie? a jeśli mogę wiedzieć to kupujesz pl prosiaki czy z dani czy holendry ?

#732 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 30 wrzesień 2012 - 10:40

Czy opłaca się hodować świnie? vbox33 dokładnie chodziło mi o to co koledzy piszą że dużo taniej wyjdzie cie zrobienie paszy z kupnego zboża i dodatków niż kupno gotowej paszy. Ja tak robie cały czas. tzn nie inwestuje w ziemie czy maszyny tylko w budynki, silosy, paszarnie itp

#733 Share LukaszBONQ

LukaszBONQ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 30 wrzesień 2012 - 22:30

a jeśli mogę wiedzieć to kupujesz pl prosiaki czy z dani czy holendry ?

teraz mam duńczyki i holendry, ale polskie fermowe też miewałem

#734 Share pmichal56

pmichal56

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 347 postów
  • Zainteresowania:komputery tablety telefony ich naprawa

Napisany 13 październik 2012 - 07:56

Czy opłaca się hodować świnie? Proszę o taką mała poradę. czy chować świnie czy nie. a moja sytuacja jest taka, otóż gdy jeszcze 2 lata temu było wszystko ok z chowem tzn maciory miały dużo prosiaków tucz szedł w porządku ale cena była do bani dołożyłem wtedy bo myślałem że później będzie lepiej z ceną. I teraz cena jest ale jest inny problem otóż maciory od około 8 miesięcy jak by pieron strzelił nie chcą się zapraszać czy młode odsadzone na maciory czy stare. dodatkowo, były problemy z tuczem świnie nie rosły ale to była wina paszy ten problem rozwiązany, ale te piep... maciory już mam dośc były zastrzyki na parwowir i pg600 i nic. na domiar złego chciałem przebudować chlewnie i mieć obornik za ściana i nie wyrzucać obornika rekami tylko to usprawnić ale nie, sąsiad który ma działkę za ścianą ziemi nie sprzeda, a obornik muszę wywozić taczka 50 m od chlewni. dodam że mieszalnik śrutownik płyta gnojowa, rozrzutnik, tur, wszystko jest. i dobija mnie ta robota przy takim rozwiązaniu. rozbudowy możliwości brak ze względu na sąsiada i szerokość swojej działki 24 m. A i ostatnio brakuje mi czasu do tych blondynek bo zabierają go ziemniaki których jest coraz więcej. a i nie mam się z nimi gdzie podziać.Już mam chęć sprzedać wszystkie maszyny do produkcji świń, i zając się pyrami , a zamiast mieszanek siać pszenicę. a było by tego co roku 14 ha samej pszenicy. 7 ha ziemniaków. które rozwożę po sklepach przez cały rok. ale jest to ale i nie wiem czy dobrze zrobię. za kasę z maszyn chce postawić bina na płycie gnojowej. imieć problem z głowy.teraz dodatkowo mam zbyt na zboża głównie pszenice.

odsprzedam titusa w dobrej cenie.

#735 Share LukaszBONQ

LukaszBONQ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 13 październik 2012 - 13:37

Czy opłaca się hodować świnie? Wydaje mi się że nikt nie odważy się powiedzieć Tobie że masz zrobić tak czy inaczej. Moim zdaniem to raczej nie jest miejsce na tego typu rady. Owszem, dobrze poczytać sobie co inni o tym myślą, jednak trzeba samemu poważnie się zastanowić co się chce w życiu robić. Jeśli chodzi o moją opinię to ja uważam że powinno się wyspecjalizować w jednej dziedzinie i robić to jak najlepiej i najsprawniej. Ciężko pogodzić kilka zajęć. Nie piszę że się nie da, bo to nieprawda. Jednak nie jesteś wtedy w stanie na 100% dopilnować wszystkiego. Być może Twój problem z maciorami wynika z niedopilnowania właśnie, tam trzeba wszystko na termin. Sam nie mam loch - nie biorę się za to bo nie potrafię. Nie bierz też na poważnie wszelkich tutaj rad mówiących o zyskach takich a takich. Może się okazać że zainwestujesz sporo pieniędzy w modernizację - a tu kalkulacje swoje a życie swoje. Musisz sam dobrze to przemyśleć, spojrzeć na problem perspektywistycznie. Pozdrawiam i życzę powodzenia

#736 Share kombinator18

kombinator18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 888 postów

Napisany 13 październik 2012 - 14:06

Czy opłaca się hodować świnie? Zacznij kupowac prosiaki i problem z glowy.
Koszt odchowania prosiecia tez kosztuje a jak jeszcze niemasz czasu to nic innego Ci niepozostaje.
DROGIE HOBBY - ROLNICTWO

#737 Share Bonzaj

Bonzaj

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 13 październik 2012 - 14:49

Czy opłaca się hodować świnie? Lukasz Ci odpowiedział ,problemy masz z niedopilnowania terminu kryć . jeżeli nie masz czasu to sie w to nie baw. jak zasiejesz przenicę w listopadzie to tez z tego bedzie d*p... moment krycia jest najwazniejszy. Jeżeli pilnujesz loch to musisz mieć min 25 prosiat od lochy /rok odchowanych.

Edytowany przez Bonzaj, 13 październik 2012 - 14:51.

#738 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 13 październik 2012 - 17:52

Czy opłaca się hodować świnie? nawet jak sie pilnuje to nie zawsze jest min 25 sztuk a nawet rzadko bywa.
Problem może być zupełnie inny niż brak dopilnowania.

#739 Share Adamcfc

Adamcfc

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 13 październik 2012 - 18:04

Czy opłaca się hodować świnie? no czy 25 jest takim minimum to chyba nieco zawyżone minimum lecz da się go osiągnąć i to nawet spokojnie wystarczy trochę wiecej zangażowania i włożonej pracy...u mnie są loszki które w przeciągu roku odadzą nawet do 28 prosiat co jest bardzo dobrym wynikiem ale są też słabsze które odadzą tylko 21-24 ale powiem jedno dbając poniżej 20 nie ma prawa zejść jeśli ktoś schodzi poniżej tego to niestety ale sam na tym traci bo nie wykorzystuje potencjału i możliwości loszki...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#740 Share osibuhaj

osibuhaj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • Zainteresowania:BYDŁO RAS MM
    http://www.youtube.com/watch?v=iQDahC2nVqM&feature=channel&list=UL

Napisany 13 październik 2012 - 18:46

Czy opłaca się hodować świnie? ma może ktoś namiary na firme która daje prosiaki w kontrakt! chodzi mi o to by zapewnili prosiaki i pasze do nich!