Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy opłaca się hodować świnie?

1735 odpowiedzi na ten temat

#541 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 14 styczeń 2012 - 16:17

Czy opłaca się hodować świnie? Zabirol jakbyś nie zauważył to on napisał że gotowa pasz kosztuje około 1 zł i tak właśnie jest, a nie koncentrat kosztuje 1 zł. A dwa to ty też jesteś nowicjusz :)

Jeśli chodzi o to ile zje maciora.
luźna i prośna max 2,8 kg dziennie
Karmiąca około 6 kg dziennie
Zakładając że w roku karmi około 2 i pół miesiąca to wychodzi
2,5*30*6= 450
9,5*30*2,8=798
razem 1248 kg i to jest raczej max

Co do wyliczeń Skorpion być może paszy przyjął trochę za dużo ale za to nie uwzględnił upadków których od urodzenia kilka % jest wiec w sumie by się zgadzało.

Edytowany przez lukaczmarek, 14 styczeń 2012 - 16:20.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy opłaca się hodować świnie? Dzisiaj, 09:15
  •  

#542 Share barti212121

barti212121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo , uprawa ziemi , hodowla , przyroda , biologia , praca na wsi , muzyka , motoryzacja w rolnictwie :)

Napisany 14 styczeń 2012 - 19:52

Czy opłaca się hodować świnie? A propo zywienia co myślicie o karmieniu macior lucerną ale szczególnie chodzi mi o śrutowanie siana . słyszałem że jeden koleś tak robi ale nie gadałem z nim jak to się sprawdza i czy to jest dobre . Oczywiście to siano to dodatkowo , b o głównie karmiłbym paszą treściwą . proszę i z góry dziękuję za odpowiedź pozdrawiam

#543 Share Zabirol

Zabirol

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 14 styczeń 2012 - 20:47

Czy opłaca się hodować świnie? LuKaczmarek co do pierwszego zdania to ok sorry.Co do drugiego to tylko dzieciak tak odp.!W twoje wyliczenia nie wnikam poprostu nie interesuje mnie.Wracając do tematu opłacalności tuczników to mam tu kilka uwag nie tylko swoich ale także i znajomych.Najważniejsza uwaga do tych co biegają z kalkulatorem w ręku i liczą ile będą mieli zysku na tuczniku na kilka miesięcy przed sprzedażą i oczywiście robiąc to liczą po najwyższej cenie.Odp.z mojego doświadczenia i nie tylko...TAKIE LICZENIE ZYSKU TO JEST NAJGŁUPSZY POMYSŁ JAKI MOŻNA WYMYŚLEĆ!Polska to jest kraj cudów!.Tu sie nie da nic zaplanować,obliczyć tak jak w niemczech ze zaplanujesz na pół roku wcześniej i tak będzie.A tobie LuKaczmarek życze powodzenia w swojej branży i oby jak najmniej zderli z ciebie twojej ciężkiej pracy.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#544 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 14 styczeń 2012 - 23:20

Czy opłaca się hodować świnie? wiesz czasem trzeba trochę policzyć żeby mieć jakikolwiek obraz czy opłaca się trzymać tuczniki czy lepiej sprzedać np prosiaki. generalnie myślę że ten rok pomimo tego spadku będzie jednak opłacalny ale jak będzie napewno pokaże życie.

#545 Share pabloooo

pabloooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 446 postów

Napisany 15 styczeń 2012 - 00:19

Czy opłaca się hodować świnie? ten rok był bardzo dobry w tej branzy ,ja uzyskalem 1,31 zl zysku na kg sprzedanego zywca ,wliczajac praktycznie wszystko nawet prace i amortyzacje (na poziomie 4%),wykorzystanie paszy na kg przyrostu 2,33 kg,upadki przy maciorach ok 10%,po odsadzeniu 3,18%,zuzycie paszy na loche w roku 1340kg (zdarzaja sie powtórki),urodzonych prosiat w miocie 12,4,żywo 11,5, odsadzonych 10,5, srednia waga tucznika 109 kg,pasza na tucznika 251kg(109kg),srednie prosie przy urodzeniu 1,61kg,przy odsadzeniu 8,24kg(32 dzien)

#546 Share Skorpion

Skorpion

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów

Napisany 15 styczeń 2012 - 15:45

Czy opłaca się hodować świnie? No i dyskusja poszła do przodu wreszcie w konkretach.
tylko nie wszyscy grają uczciwie, bo komentują innych metody a swoich przedstawić nie umieją, bądź im zysk nie wychdzi.

Jeśli chodzi o zużycie paszy jakie podałem na tucznika to wiem że to jest bardzo dużo, ale jak tu kolega zauwarzył to nie podałem padnięć i podałem minimalne wagi do sprzedania odstawianych sztuk. dokładnie mówiąc to chodziło mi o najmniejsze sztuki odstawiane. ja odstawiam sztuki na ubój by uzyskać półtusze w przedziale 85 kg - 95 kg. jednakże by półtusza ważyła około 95 kg to tycznik musi ważyć ok. 125 kg. i wtedy koszt paszy i jej zużycie rozkładają się inaczej.
u mnie od lochy odstawiam w roku 24 szt. prosiąt po 4 tyg. o wadze średniej ok. 8 kg.
Dane są uśrednione i urealnione a nie ślepo optymistyczne.

A jeśli chodzi o liczenie zysków z przyszłości i po ile tą trzodę kiedyś sprzedam ( jak tam pisał jeden że u nas w Polsce się nie da przewidzieć co będzie), życze sukcesów w działaniu jak się nie planuje tego co będzie.

nie ma firmy ani w Polsce ani na świecie, która nie planuje swoich działań w przyszłości.

jak bedziesz siedział wieczorkiem i oglądał durne telenowelki zamiast "biegać z kalkulatorkiem" to napewno daleko nie zajedziesz. podstawą sukcesu jest liczenie sensu prowadzenia danej działalności.
Pozrawiam.

Edytowany przez Skorpion, 15 styczeń 2012 - 16:03.

#547 Share barti212121

barti212121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo , uprawa ziemi , hodowla , przyroda , biologia , praca na wsi , muzyka , motoryzacja w rolnictwie :)

Napisany 15 styczeń 2012 - 18:42

Czy opłaca się hodować świnie? witam orientujecie się może gdzie można kupić te lochy danbred i czy one są dobrymi lochami czy może lepiej pbzxwbp ? Jaki knur . sory że w tym temacie ale proszę o odpowiedź pozdrawiam

#548 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 15 styczeń 2012 - 19:23

A jeśli chodzi o liczenie zysków z przyszłości i po ile tą trzodę kiedyś sprzedam ( jak tam pisał jeden że u nas w Polsce się nie da przewidzieć co będzie), życze sukcesów w działaniu jak się nie planuje tego co będzie.

nie ma firmy ani w Polsce ani na świecie, która nie planuje swoich działań w przyszłości.

jak bedziesz siedział wieczorkiem i oglądał durne telenowelki zamiast "biegać z kalkulatorkiem" to napewno daleko nie zajedziesz. podstawą sukcesu jest liczenie sensu prowadzenia danej działalności.
Pozrawiam.

Popieram - teraz się naśmiewa że "biegasz z kalkulatorem" a za jakiś czas będzie z bronami na drodze stał bo świnie za tanie na jego koszty produkcji
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

#549 Share Zabirol

Zabirol

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 16 styczeń 2012 - 09:40

Czy opłaca się hodować świnie? Witam ponownie i pewnie już ostatni na tym PW.Po tym wpisie chyba wszyscy bedą trzymali tuczniki a Urząd Skarbowy zedrze ze mnie skóre za to że nie obliczam ile paszy zjada mój tucznik i jestm ignorantem co w pełni potwierdzam bo ukończyłem tylko szkołe podstawową i to spedzając wiecej na wagarach jak na nauce.Jak wcześniej pisałem że przy chodowli nie tylko sie liczą dobre warunki w chlewni i super wentylacja jak również to że zwykły karmnik ma dużą rolę w opłacalności tucznika,to jeszcze dodałem że liczy sie doswiadczenie oczywiście i intuicja w tej branży.Po kilku postach doszłem do wniosku że nie jest ze tak źle jak utłukłem taką kase w kilka miesiecy.Ale Ok.do rzeczy...we wrześniu kupiłem dokładnie 617 tuczników rynkowych w wadze 10-15kg,zawsze kupuje tuczniki najmniejsze te najtańsze płaciłem za nie od 50 do 70 zł za sztukę.Z doświatczenia wiem ze tuczniki najlepiej sprzedać w trzecim tygodniu przed Świętami tak i zaplanowałem je sprzedać uzgadniając cene 6 zł+Vat za wagę żywą.Obliczając srednią tucznik ważył 128 kg -2%potrącenia.jako że ja laik...powołam sie na biegłych ekonomistów wcześniejszych postów.Tak więc mój tucznik zjadł 294.5kg paszy(wyliczenia pablooo).Cena paszy średnio 300 zł(wyliczenia Skorpion)na cały okres tuczu.Sam nie wierze ile utargowałem...prosiak srednio 60zł...koszt paszy 300zł...za tucznika wyszło 805 zł z Vat...805-(300+60)=445x617=274565:)Z takim utargiem nic tylko tuczyć tuczniki.POZDRAWIAM

#550 Share jan2130

jan2130

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 569 postów

Napisany 16 styczeń 2012 - 13:27

Czy opłaca się hodować świnie? Witam Zabirol bardzo tanio kupiłes te prosiaki i bardzo szybko ci urosły bo skoro sprzedawałes 3 tygodnie przed swietami to musiałes sprzedawac koncem listopada wiec przez 90dni urosły 113 bo zakładał juz optymistyczny wariant 15 kilo kazda sztuka czyli 1,2kg przyrostow dzienie to tylko pozazdroscic.
Kto nie inwestuje ginie!!!!!!!!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#551 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 16 styczeń 2012 - 14:40

Witam ponownie i pewnie już ostatni na tym PW.Po tym wpisie chyba wszyscy bedą trzymali tuczniki a Urząd Skarbowy zedrze ze mnie skóre za to że nie obliczam ile paszy zjada mój tucznik i jestm ignorantem co w pełni potwierdzam bo ukończyłem tylko szkołe podstawową i to spedzając wiecej na wagarach jak na nauce.Jak wcześniej pisałem że przy chodowli nie tylko sie liczą dobre warunki w chlewni i super wentylacja jak również to że zwykły karmnik ma dużą rolę w opłacalności tucznika,to jeszcze dodałem że liczy sie doswiadczenie oczywiście i intuicja w tej branży.Po kilku postach doszłem do wniosku że nie jest ze tak źle jak utłukłem taką kase w kilka miesiecy.Ale Ok.do rzeczy...we wrześniu kupiłem dokładnie 617 tuczników rynkowych w wadze 10-15kg,zawsze kupuje tuczniki najmniejsze te najtańsze płaciłem za nie od 50 do 70 zł za sztukę.Z doświatczenia wiem ze tuczniki najlepiej sprzedać w trzecim tygodniu przed Świętami tak i zaplanowałem je sprzedać uzgadniając cene 6 zł+Vat za wagę żywą.Obliczając srednią tucznik ważył 128 kg -2%potrącenia.jako że ja laik...powołam sie na biegłych ekonomistów wcześniejszych postów.Tak więc mój tucznik zjadł 294.5kg paszy(wyliczenia pablooo).Cena paszy średnio 300 zł(wyliczenia Skorpion)na cały okres tuczu.Sam nie wierze ile utargowałem...prosiak srednio 60zł...koszt paszy 300zł...za tucznika wyszło 805 zł z Vat...805-(300+60)=445x617=274565:)Z takim utargiem nic tylko tuczyć tuczniki.POZDRAWIAM

:) Większych głupot to na tym forum nie widziałem ::laugh

Po 1. Świnia która warzy 10-15kg to nie tucznik tylko warchlak
Po 2. We wrześniu prosiaki kosztowały średnio 7,x zł/kg nawet czasami do 8zł więc trochę zaniżyłeś cenę zakupu
Po 3. Co najbardziej mnie śmieszy :) jakim cudem w niespełna 70dni prosiak urusł Ci z 15kg do 128kg :lol: miałeś przyrost dzienny 1,700 kg ?? :lol: JAK ?? każdą cenę Ci zapłacę za taką recepturę

Kilka słów ode mnie z tej bardzo skąplikowanej branży a znam ja doskale bo około 40 lat sie zajmuje nią.To co napisał przedmówca że tam 300kg paszy paszy zjada tuczki od 30 do 110 to myśle bardzo dużo a i koszty tej paszy są nie realne przy dziszejszych cenach.Nap.skąplikowana dlatego że nie sztuka dzis tylko wyprodukować tucznika a sztuka jest sprzedać w jak najlepszej cenie.Mógłbym pisać o chodowli bardzo duzo ale napisze kilka podstawowych kwesti by tucz sie opłacał.Pierwsza rzecz jak najlepszy materiał,czyli genetyka warchlaków (prosiak) by były z pewnego sprawdzonego żródła o zdrowotności nie wspomne.Drugą rzeczą warunki w chlewni,dodam że nie tylko chodzi o wentylacje,temperaturę,ale nawet zwykły karmnik ma kolosalne znaczenie w efektywności tuczu.To tylko pare podstawowych rzeczy które każdy farmer powinień wiedzieć przed przystąpieniem do produkcji tucznika.Dodam jeszcze że najważniejsza jest wiedza tak jak w kazdej branży.To tyle ode mnie na dziś.POZDRAWIAM WSZYSTKICH CHODOWCÓW.

Chyba wiek Ci nie służy, na starość zaczynasz pisać Wielkie głupoty. Przypuszczam że mam ok. 60 lat skoro od 40 zajmujesz się świniami.

Jaka jest ta sztuka sprzedaży w jak najlepszej cenie? Z mojego krótkiego doświadczenia bo moze z 4 lata, czyli 10 razy mniejsze od Twojego wiem, że jak ustalisz cenę zaporową to Ciebie wyśmieją i więcej nie zadzwonią po świnie.

#552 Share Glon

Glon

Użytkownik

• userphoto
  • Members
  • PipPip
  • 80 postów

Napisany 16 styczeń 2012 - 15:26

Czy opłaca się hodować świnie? Zabirol jakie masz wzorowe wyliczenia:
-pasza 900zł. za tone? rok temu
-zero upadków ,daj namiary to też te prosiaki kupie
-zapomniałeś policzyć innych kosztów takich jak: amortyzacja budynku, prądu, wody, robocizny,itp.
Czemu niektórzy nie pomyślą co napiszą?

#553 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 16 styczeń 2012 - 15:41

Czy opłaca się hodować świnie? Jakbyś był w takim wieku też byś miał problemy z pamięcią i msleniem :)

#554 Share Glon

Glon

Użytkownik

• userphoto
  • Members
  • PipPip
  • 80 postów

Napisany 16 styczeń 2012 - 15:55

Czy opłaca się hodować świnie? HubertOjdana-w tym jest problem że co niektórzy młodzi też nie potrafią liczy i to jest przerażające!Znam kolego co buduje nową chlewnie a nie wie jakie ma u siebie koszty-dochody trzody chlewnej!!

#555 Share Zabirol

Zabirol

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 16 styczeń 2012 - 16:34

Zabirol jakie masz wzorowe wyliczenia:
-pasza 900zł. za tone? rok temu
-zero upadków ,daj namiary to też te prosiaki kupie
-zapomniałeś policzyć innych kosztów takich jak: amortyzacja budynku, prądu, wody, robocizny,itp.
Czemu niektórzy nie pomyślą co napiszą?

Podałem tylko cenę paszy skorpiona tzn.policzyłem grower po 108zł a finiszer 99zł.Zdarzają się partie w których strat nie ma,miałem juz takie przypapki.co do prosiąt to pisze prawdę że po 50 zł czasami nie chciałem kupić we sierpniu 2011r.Kosztów amortyzacji budynku,prądu,wody,robocizny itp.celowo nie pisałem bo szkoda mi głowy tym sobie zawrać.HubertOjdana to że napisałe ze to tucznik nie prosiak to fakt strzeliłem gafe ale ty raczej też nie wiesz ile kilo może mieć prosie a ile warchlak.Faktem jest że prosiak był kupowany w sierpniu przed żniwami.

#556 Share Glon

Glon

Użytkownik

• userphoto
  • Members
  • PipPip
  • 80 postów

Napisany 16 styczeń 2012 - 16:38

Czy opłaca się hodować świnie? [Zabirol=Kosztów amortyzacji budynku,prądu,wody,robocizny itp.celowo nie pisałem bo szkoda mi głowy tym sobie zawrać]
trzeba to liczyć bo to część kosztów

#557 Share pabloooo

pabloooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 446 postów

Napisany 16 styczeń 2012 - 16:59

Witam ponownie i pewnie już ostatni na tym PW.Po tym wpisie chyba wszyscy bedą trzymali tuczniki a Urząd Skarbowy zedrze ze mnie skóre za to że nie obliczam ile paszy zjada mój tucznik i jestm ignorantem co w pełni potwierdzam bo ukończyłem tylko szkołe podstawową i to spedzając wiecej na wagarach jak na nauce.Jak wcześniej pisałem że przy chodowli nie tylko sie liczą dobre warunki w chlewni i super wentylacja jak również to że zwykły karmnik ma dużą rolę w opłacalności tucznika,to jeszcze dodałem że liczy sie doswiadczenie oczywiście i intuicja w tej branży.Po kilku postach doszłem do wniosku że nie jest ze tak źle jak utłukłem taką kase w kilka miesiecy.Ale Ok.do rzeczy...we wrześniu kupiłem dokładnie 617 tuczników rynkowych w wadze 10-15kg,zawsze kupuje tuczniki najmniejsze te najtańsze płaciłem za nie od 50 do 70 zł za sztukę.Z doświatczenia wiem ze tuczniki najlepiej sprzedać w trzecim tygodniu przed Świętami tak i zaplanowałem je sprzedać uzgadniając cene 6 zł+Vat za wagę żywą.Obliczając srednią tucznik ważył 128 kg -2%potrącenia.jako że ja laik...powołam sie na biegłych ekonomistów wcześniejszych postów.Tak więc mój tucznik zjadł 294.5kg paszy(wyliczenia pablooo).Cena paszy średnio 300 zł(wyliczenia Skorpion)na cały okres tuczu.Sam nie wierze ile utargowałem...prosiak srednio 60zł...koszt paszy 300zł...za tucznika wyszło 805 zł z Vat...805-(300+60)=445x617=274565:)Z takim utargiem nic tylko tuczyć tuczniki.POZDRAWIAM

duże macie te rynki , ze mozecie na raz kupić ponad 600 szt prosiaka .niektorzy fermowki tyle na raz nie moga kupic

#558 Share Zabirol

Zabirol

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 16 styczeń 2012 - 17:10

[Zabirol=Kosztów amortyzacji budynku,prądu,wody,robocizny itp.celowo nie pisałem bo szkoda mi głowy tym sobie zawrać]
trzeba to liczyć bo to część kosztów

Zgodzę się z Tobą.Widze że Ty jeden wiesz o co mi chodziło w tym poście.Nie liczyłem dlatego bo wzorowałem sie na Skorpionie.Pozdrawiam.

#559 Share tedizetor56

tedizetor56

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 509 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,myslistwo,pilka nozna Wdizew Lódz.

Napisany 16 styczeń 2012 - 20:40

Czy opłaca się hodować świnie? prosię 60 zł dobre ja za 24kg we wrześniu płaciłem po 180zl.
Zetor Team.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#560 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 16 styczeń 2012 - 22:06

Czy opłaca się hodować świnie? tedizetor@ nie słuchaj jego...bajkopisarz... 70dni i tucznika 130kg wychodował :lol: :lol: :lol: