Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy opłaca się hodować świnie?

1735 odpowiedzi na ten temat

#441 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 21 styczeń 2011 - 22:52

Czy opłaca się hodować świnie? Dzisiaj w tv pokazali naszego ministra roln. na jakiś targach żywności w Niemczech jak mieszał jak to określili - polsko niemiecką zupę z jakąś tamtejszą panią minister. Nie wiem co o tym myśleć po tej aferze z dioksynami i czy to wizerunkowo dobrze wpływa. :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy opłaca się hodować świnie? Dzisiaj, 05:51
  •  

#442 Share cover

cover

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 21 styczeń 2011 - 23:34

Czy opłaca się hodować świnie? Kiedyś właściciel zakładów mięsnych powiedział, że jak ma dać rolnikowi za kg tucznika ponad 4zł, to mu się lepiej opłaci ściągnąć za granicy :( Hodowałem trzodę, cena w granicach 3-3,5 a zboże 70zł/dt. Zmniejszyłem produkcje to zboże do 30 zł zleciało, to kupiłem prosiaki po cenie 220 za parę i zysk prawie równy 0.. i jak tu rolnik ma przeżyć? Utrzymać rodzinę?? Ceny maszyn w górę, ceny nawozów w górę, w sklepie żywność w górę a rolnik dostaje tyle samo co 20 lat temu:/ Panowie, a może niech któryś próbuje do sejmu ;) I niech miesza i stoi twardo za rolnikami :D

#443 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 21 styczeń 2011 - 23:36

Czy opłaca się hodować świnie? Jak będę dyktatorem to nie zapomnę o was.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#444 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 22 styczeń 2011 - 11:41

Panowie, a może niech któryś próbuje do sejmu ;) I niech miesza i stoi twardo za rolnikami :D

Już taki był. Nazywa się Lepper ;)

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#445 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 22 styczeń 2011 - 12:28

Czy opłaca się hodować świnie? Nie zapominajmy jeszcze o Sawickim, Pawlaku i reszcie PSL-u.

#446 Share rafff24

rafff24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 844 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja

Napisany 22 styczeń 2011 - 13:55

Czy opłaca się hodować świnie? Ci to sobie przypomną jak przyjdzie do wyborów

#447 Share mario3004

mario3004

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów
  • Zainteresowania:Uprawa roślin, hodowla zwierząt.

Napisany 22 styczeń 2011 - 17:24

Kiedyś właściciel zakładów mięsnych powiedział, że jak ma dać rolnikowi za kg tucznika ponad 4zł, to mu się lepiej opłaci ściągnąć za granicy :( Hodowałem trzodę, cena w granicach 3-3,5 a zboże 70zł/dt. Zmniejszyłem produkcje to zboże do 30 zł zleciało, to kupiłem prosiaki po cenie 220 za parę i zysk prawie równy 0.. i jak tu rolnik ma przeżyć? Utrzymać rodzinę?? Ceny maszyn w górę, ceny nawozów w górę, w sklepie żywność w górę a rolnik dostaje tyle samo co 20 lat temu:/ Panowie, a może niech któryś próbuje do sejmu ;) I niech miesza i stoi twardo za rolnikami :D

Co do tej drożejącej żywności, to dziś w radiu mówili o kolejnych podwyżkach. ;[

#448 Share FarmerPawlos

FarmerPawlos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 04 luty 2011 - 12:55

Czy opłaca się hodować świnie? Ja loszki chowałbym z wielką chęcią, ale warunki na to nie pozwalają.

A co do paszy to przedstawiciel liczył mi tak:

mączka 200kg - 160zł
aminogold sano 30kg - 115zł
zboże 775kg - 465 zł
=
740zł

Cenę zboża to liczę koszty wyprodukowanie, czyli 600zł/t.

Jak pisało w pewnej gazecie rolniczej, którą dziś czytałem to pisało tak:
"Na rynku pozostaną tylko najsilniejsi..."

Edytowany przez FarmerPawlos, 04 luty 2011 - 12:58.

#449 Share pabloooo

pabloooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 446 postów

Napisany 04 luty 2011 - 15:03

Czy opłaca się hodować świnie? my też tak liczymy cenę wyprodukowania tucznika(cenę rynkową zboża , a nie koszt jej wyprodukowania), myśląc tak u Ciebie poszedłbym o krok więcej policzyłbym tylko paliwo zużyte na uprawę i zbiór pola, materiał siewny,nawozy i ochronę i czasem okazałoby się ze tona wyprodukowania tony ziarna to koszt ok 300 zł. Wiec powinieneś być bogaty ze ho ho. A tak nie jest, bo jedziesz z obrotu pieniędzmi za świnie, ale na kupce nie przybywa Ci pieniędzy.I powiem ci tak ze zysk 10 zł na tuczniku , to żaden zysk bo w moim przypadku cykl zamknięty mija ponad 8 miesięcy więc policz sobie ile zarabiasz dziennie na jednej sztuce, a ile się nachodzisz i pomnóż to przez ilość sztuk która cię zadowoli. Z kim bym się ostatnio nie spotkał każdy narzeka , bo nikt dla idei nie zamierza robić,albo żeby mieć, oprócz kilku osób.

PS: Na dodatek stosujesz chyba mączkę mięsno-kostną , co jest nie legalne, chyba że nie rozumiem pojęcia mączki, bo rybnej na pewno tyle nie stosujesz (200 kg), mączka ziemniaczana jest zbyt słaba żeby dobrze zbilansować pasze??

Edytowany przez pabloooo, 04 luty 2011 - 15:06.

#450 Share leniwy27

leniwy27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 04 luty 2011 - 15:17

Czy opłaca się hodować świnie? Racja bo po co zboże masz przerabiac trzoda jak bys sprzedal je bezpasrednio i miał czysta kase bez pracy a wiadomo robi sie po to by miec zysk. A faktycznie kto teraz daje maczke ja kiedys dawałem mięs-kost. ale nie widziałem w tym zadnej rewelacji poza tym ze była tanim bialkiem wiec pewnie tu tez chce ciac koszty bo soja czy sr. rzep. ciagle w gore

Edytowany przez leniwy27, 04 luty 2011 - 15:20.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#451 Share jacekw1224

jacekw1224

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 04 luty 2011 - 16:17

Czy opłaca się hodować świnie? @Farmer jaką mączke stosujesz bo u nas takiej taniej rybnej nie ma a soja po 1680 to wartoby zmienić,możeby trochę zostało z tych świń (niestety u nas jęczmień po 1000 zł chodzi więc tu się nic nie da odkroić z kosztów)? A pełnoporcjowa 1300 Sano

#452 Share FarmerPawlos

FarmerPawlos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 04 luty 2011 - 16:51

Czy opłaca się hodować świnie? Tylko, że jak liczyliśmy cenę zboża, to wszystko. Od materiału siewnego, poprzez nawozy do kosztów uprawy. @pabloooo ty będziesz miał ok. 2 rzutów tucznika w roku, a u mnie będą 4. To jest spora różnica. Czy wy nie rozumiecie, że każde przedsiębiorstwo, działalność gospodarcza czy zwykłe gospodarstwo rolne ma inną strukturę ekonomiczną.

#453 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3930 postów

Napisany 04 luty 2011 - 17:07

? A pełnoporcjowa 1300 Sano

Pełnoporcjowa Provimi Finiszer 1139 zł/t (luz/bax).

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#454 Share pabloooo

pabloooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 446 postów

Napisany 04 luty 2011 - 17:12

Czy opłaca się hodować świnie? to tak samo policz sobie koszty produkcji tucznika, masz choć wszystko spisane ile wydałeś na leki , szczepienia , dodatki paszowe itp itd. To jak policzyliście koszt produkcji tony zboża?? czy prace polowe liczyliście jak usługa np orka 210 zł za ha czy jak?? Chyba ze liczyliście to z przedstawicielem Sano żeby się pocieszać iż nie jest tak źle. Tylko jedno Ci powiem ten twój zysk to jest z produkcji gospodarstwa i to twojego, a temat jest o opłacalności trzody chlewnej, bo zboże policzyłeś po kosztach i sprzedaj nawet tucznika z zyskiem 30 gr za kilo i 2000szt rocznie o śr. masie 100kg to zysk wyjdzie ci całkiem, całkiem 60 tys zł tylko ze na papierze. I teraz przelicz sobie to na twoje gospodarstwo , budynki itp, osób przy tym pracujących,ryzyko jakie ponosisz i stwierdzisz że oprócz tej kupy gówna, która musisz wywieść na pole lub gnojowicy to nic prawie nie zarobiłeś, albo grosze.

Edytowany przez pabloooo, 04 luty 2011 - 17:22.

#455 Share rom19

rom19

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 04 luty 2011 - 18:31

Czy opłaca się hodować świnie? @FarmerPawlos- wszystko ładnie, pięknie tylko sprzedane zboże które masz na magazynie i chcesz przeznaczyć na wykarmienie tucznika jest więcej warte. jakbyś je sprzedał to zarobiłbyś 30 gr na kilogramie zboża wg Twoich wyliczeń. a, nie wiem jak funkcjonuje Twoje gospodarstwo, czy kupujesz warchlaka z zachodu, czy może jesteś związany jakąś umową czy jak, ale w cyklu otwartym w każdej chwili mógłbyś wstrzymać produkcje, na 3-4 m-ce a zaoszczędzone zboże sprzedać. gdyby większość tak zrobiła to sytuacja w hodowli uległaby znacznemu polepszeniu.

#456 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 luty 2011 - 18:50

Czy opłaca się hodować świnie? W tym roku by zarobił ale w 2 poprzednich nie... opłacalność produkcji czy to zbóż czy to trzody powinno się liczyć na przełomie kilku lat - podkreślałem to już x razy na forum

#457 Share michalk

michalk

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 695 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport internet

Napisany 04 luty 2011 - 19:01

Czy opłaca się hodować świnie? zgadzam sie z Hubertem w 100%!! Oplacalnosc hodowli świnek powinno sie liczyc w skali 3 lat to jako tako te kalkulacje wygladaja bo inaczej to nie bardzo panowie...
Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

#458 Share cwikla274

cwikla274

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 04 luty 2011 - 19:22

Czy opłaca się hodować świnie? obserwujac wasze wypowiedzi mozna wywnioskowac ze w przyszłym roku bedzie zboze tanie (jesli bedzie urodzaj) bo wszyscy beda sprzedawac a wielu zrezygnyje z hodowli
URSUS C-330, URSUS-C360 3P, Zetor Proxima 8441

#459 Share FarmerPawlos

FarmerPawlos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 04 luty 2011 - 19:25

Czy opłaca się hodować świnie? Pamiętam ten post @Huberta, był w agrobiznesie. :lol:

Ale co za sens jest chować świnie tak w "kratkę"?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#460 Share cieplym3

cieplym3

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Zainteresowania:Różne takie...:)

Napisany 04 luty 2011 - 20:22

Czy opłaca się hodować świnie? Śledze te Wasze wypociny już od dawna i nie mogę się nadziwić co niektórym, ile można wkoło gadać o tym samym. Jeśli FarmerPawlos uważa, że opłaca mu się, to chwała mu za to, a malkontentom którzy stale próbują wmówić mu co innego mówię stanowcze- NIE! skończcie już z tym błagam Was.
Co do tematu, mam ofertę wymiany zboża w zamian za prosiaki i nie wiem, sprzedawać? Jak sądzicie jaka cena będzie za te 3-4 miesiące, wiem, że to wróżenie z fusów, jednak ubiegłe lata pokazują, iż miesiące letnie są najlepsze, a w tym roku może być wyjątkowo dobrze(takie moje przeczucie).
To jak opychać prosiaki za nędzny grosz, czy zaciągać się i kupować zboże ? :D