Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy opłaca się hodować świnie?

1735 odpowiedzi na ten temat

#261 Share sprawdzoneporady

sprawdzoneporady

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 28 maj 2009 - 18:26

Przy tej cenie nawozów tylko hodowla świń

A może koledze chodziło o to, że lepiej zboże skarmić świniami niż sprzedać po niskiej cenie. Nawozy drogie a przy sprzedaży zbóż po niskiej cenie nie ma kalkulacji.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy opłaca się hodować świnie? Dzisiaj, 00:12
  •  

#262 Share wlascicielziemski1

wlascicielziemski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 233 postów

Napisany 28 maj 2009 - 18:44

Czy opłaca się hodować świnie? Świnie to lylko na użytek własny, małą ilość, a jak więcej to naprawde dużo tszeba mieć, żeby wyjść nz swoje, takkie jest moje zdanie. :P

#263 Share kamil20

kamil20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 145 postów

Napisany 28 maj 2009 - 18:50

Czy opłaca się hodować świnie? Ja mam małą hodowle i przy obecnych cenach wychodze na swoje, więc nie zgodze się że tylko duża produkcja przynosi zyski :P

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#264 Share sprawdzoneporady

sprawdzoneporady

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 28 maj 2009 - 18:56

Czy opłaca się hodować świnie? Moim zdaniem to główną rolę odgrywają pasze, ich wykorzystanie a potem cena, następnie rasa świń. Ja przy 300 sztukach rocznie nie narzekam. W tym roku może dojdę do 400 sztuk. Uprawiam zboże na poziomie 8-9 t/ha i staram się aby miało wysokie parametry. Jeszcze przed żniwami postaram się troszkę skupić po niższej cenie bo później nie wiadomo co będzie.

#265 Share bimladentoja bimladentoja

bimladentoja
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 28 maj 2009 - 22:41

Czy opłaca się hodować świnie? Ja tam uprawiałbym konopie indyjską, lub mak wysokomorfinowy ale nie wolno no to sieję zboże a że tanie a nawozy drogie to hoduję świnki w tym roku się opłaca w poprzednim nie lepiej było zboże sprzedać. A co do ilości, to na swoim przykładzie powiem ilość płaci-ilość traci, różnie to bywa.

#266 Share sprawdzoneporady

sprawdzoneporady

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 03 czerwiec 2009 - 16:39

Czy opłaca się hodować świnie? Najgorzej było wytrzymać gdy cena wynosiła 2,8 - 2,9 zł/kg. Na swoim zbożu i prosiakach z własnej hodowli jakoś przetrzymałem. Dziś cena przyzwoita. Co będzie dalej czas pokaże.

#267 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1037 postów

Napisany 03 czerwiec 2009 - 16:52

Moim zdaniem to główną rolę odgrywają pasze, ich wykorzystanie a potem cena, następnie rasa świń. Ja przy 300 sztukach rocznie nie narzekam. W tym roku może dojdę do 400 sztuk. Uprawiam zboże na poziomie 8-9 t/ha i staram się aby miało wysokie parametry. Jeszcze przed żniwami postaram się troszkę skupić po niższej cenie bo później nie wiadomo co będzie.

Ile ty masz ziemi, ze musisz zboże dokopywać? U nas średnio 5-6 ton z ha mamy, hektarów jest 30, tuczników rocznie oddajemy około 300-350 wszystko w cyklu zamkniętym i zboża zawsze zostaje i to sporo. Dlatego uważam ze coś przesadziłeś z ta wydajnością z hektara i to sporo.

ps: tuczniki na karmikach wiec paszy wcinają ile tylko maja ochoty

#268 Share sprawdzoneporady

sprawdzoneporady

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 03 czerwiec 2009 - 17:09

Czy opłaca się hodować świnie? Mi też zostaje ale robię zapasy bo dochodzi mi do 400 sztuk i w tym roku zamierzam zasiać 30 hektarów rzepaku. Obecnie mam 10 ha rzepaku. 10 ha pszenżyta, 5 pszenicy i 5 jęczmienia jarego. Po żniwach dojdzie mi 20 hektarów. Razem 50 hektarów. Nic nie przesadziłem z wydajnością. 5 i 6 ton to uzyskuję jęczmienia jarego z hektara. A zimowe pszenice i pszenżyto to 8 - 9 t/ha. Ziemie wapnowane co 4-5 lat obornik co 3-4 lata po 30 ton na hektar, Dodatkowo sól + polidap. W tym roku to 9 raczej nie uciągnę. Pewnie coś koło 8 wyda ale dopiero po żniwach będę wiedział dokładnie.
Tez mam na karmikach.
Aha zdjęcia Magnata i Ludwig są w galerii. Zobaczcie i komentujcie. Zapraszam.

#269 Share kubantool

kubantool

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów
  • Zainteresowania:Rolinictwo (stopien zawansowany)

Napisany 04 wrzesień 2009 - 20:05

Ja jak to przeliczyłem to świn sie nieopłaca chodowac co z tego ze cena poszla do góry jak koncentraty tez zdrożaly, a pozatym jak sie ma 30 ton pszenicy i sprzeda sie to po 820 złoty to niewarto sie ze świniami meczyć.

Kolego gdzie masz cenę 820zl ? U mnie pszenica jest po 420 ? :)

#270 Share MarcinPykuS

MarcinPykuS

VIP, były Moderator Forum

• V.I.P.
  • rank
  • 2961 postów

Napisany 04 wrzesień 2009 - 20:16

Czy opłaca się hodować świnie? Ten post jest z zeszłego roku, więc wtedy taka cena była :) .

Teraz widać-jak hodować to cały czas, nie zwracać uwagi na cenę, bo raz się sprzeda po 3zł, a raz po 5...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#271 Share PALUSZEK

PALUSZEK

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 24 listopad 2009 - 18:29

Czy opłaca się hodować świnie? Ja rocznie sprzedaje około 500 szt i nie narzekam mam swoje maciory i pasze też swoją u świń jest ten plus że mało pracy wymagają (tuczarnie mam na rusztach bez ściółki i i zmechanizowany system zadawania pasz do paśników :(

Edytowany przez andrzej2110, 24 listopad 2009 - 19:22.
Caps Lock

#272 Share cieplym3

cieplym3

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Zainteresowania:Różne takie...:)

Napisany 24 listopad 2009 - 19:11

Czy opłaca się hodować świnie? Czy się opłaca to można sobie policzyć, oczywiście pewne dane trzeba założyć z góry i wierzyć/ mieć nadzieję, że się sprawdzą :)
No to np-
1. Średnia cena zboża - 0,5zł/kg
2. Średnia cena koncentratów- 1,6zł/kg
3. Zużycie paszy na 1kg przyrostu- tu bywa różnie, załóżmy przeciętnie 3kg/kg
4. Pozostałe- leki, woda,itp- tu trzeba już na prawdę sporo spekulować zwłaszcza z lekami, myślę jednak że 30zł na sztukę to rozsądnie.
5. Pracy oczywiście nie liczę :)

Małe podsumowanie
Przy zastosowaniu 25% koncentratu, bynajmniej ja taki stosuję i nie narzekam wychodzi nam:
300kg paszy/ 100 kg tucznika
300kg paszy- (75kg konc.* 1,6)+(225kg zboza*0,5)= 120+112,5= 232,5 zł

Doliczmy "pozostałe" wychodzi około 260-270 zł za sztukę kosztu produkcji tucznika na dzień dzisiejszy.
Ktoś powie- a cena utrzymania macior tudzież knura- ktoś kiedyś powiedział, że maciora się zwraca po 5 wychowanych miotach, knur "pracuje" na siebie :)
Wyżej wymienione spekulacje są spekulacjami :( i każdy musi wziąć na nie poprawkę adekwatną do swojej produkcji, zawsze przy tego typu obliczeniach lepiej wziąć poprawkę in plus :)
Sory, że tak długo, proszę o korekty jeśli coś znacząco odbiega od stanu faktycznego.

Aha, tak od 3,5 za kg to już się opłaci :)
Pzdr.

#273 Share jarekw

jarekw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 492 postów
  • Zainteresowania:budownictwo, rolnictwo, ornitologia

Napisany 24 listopad 2009 - 20:16

Czy opłaca się hodować świnie? @cieplym3, jak Twoim zdaniem należy rozumieć zwracanie się maciory po 5 odchowanych miotach?? A jeśli locha odchowa 5 razy po 3 sztuki - to też się "zwróci"?
Jak dla mnie, w swojej kalkulacji pominąłeś ważny składnik - cenę 20 kilogramowego prosiaka. Myślę, że przy średnio 20 sztukach odsadzonych od lochy w roku, koszt takiego 20 kilogramowego oseska to będzie w granicach 100zł (w tej chwili). Do tych 100 zł trzeba dodać koszty paszy, składnik od pracy ludzkiej, zużytą energię oraz opiekę wet. To są tylko koszty bezpośrednie.
A przecież w trakcie hodowli występują też koszty pośrednie - zużywa się wyposażenie chlewni, budynek też powinien się amortyzować.
Tym sposobem dochodzimy do wniosku, ze "koszulka robi się za krótka" i przy cenie 3,5 zł/kg nie będziesz miał czym dzielić.

Moim zdaniem, wartość wybrakowanej lochy może rekompensować koszt odhodowania loszki (mowa o cyklu zamkniętym), natomiast jej utrzymanie w trakcie wydawania na świat kolejnych miotów to jest koszt, który trzeba uwzględniać jako składową kosztów utrzymania jednego tucznika.

Czekam na Wasze opinie.
Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

#274 Share cieplym3

cieplym3

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 24 listopad 2009 - 20:36

@cieplym3, jak Twoim zdaniem należy rozumiec zwracanie się maciory po 5 odchowanych miotach?? A jeśli locha odchowa 5 razy po 3 sztuki - to też się "zwróci"?

Nie, ponieważ gdyby raz miała 3 to już bym takiej lochy nie trzymał :)
W "zwracaniu" chodziło mi raczej o to, że maciora żyjąc i jedząc daje Ci prosiaki których nie musisz kupować, bo z tymi 100zł za prosiaka od lochy to troszkę przesadziłeś, pozwól małe obliczonko- lubię to :(
Średnia odchowanych od lochy w roku wersja pesymistyczna- 15 sztuk * Twoje 100zł za sztukę daje 1500PLN- wybacz ale żadna locha za tyle rocznie nie opierdzieli :) Nie wspomnę już o średniej na poziomie 20-22.
Kosztu żywienia prosiaków przy maciorze nie liczę, gdyż uważam, że te 3kg/1kg masy ciała spokojnie to rekompensuje :)

#275 Share bimladentoja bimladentoja

bimladentoja
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 24 listopad 2009 - 20:39

Czy opłaca się hodować świnie? Koszty żywienia to największe obciążenie dla hodowcy i wpływa na dochodowość, koszty utrzymania stada podstawowego ciężko zmienić, ale za to tucz daje pole do popisu jak dla mnie cena tucznika w dół równa się stosowanie polskiej soi :(

#276 Share cieplym3

cieplym3

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 24 listopad 2009 - 20:44

Czy opłaca się hodować świnie? Ciekawe z ta soja, coś konkretniej?

#277 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3920 postów

Napisany 24 listopad 2009 - 20:46

Czy opłaca się hodować świnie? Mam sąsiada któremu nic się nie opłaciło 10 ha sprzedał i był taki czas że córka z pracy ich utrzymywała.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#278 Share jarekw

jarekw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 492 postów
  • Zainteresowania:budownictwo, rolnictwo, ornitologia

Napisany 24 listopad 2009 - 21:06

Czy opłaca się hodować świnie? Za tyle to locha nie "opierdzieli". Ale w moich 100zł kryją się inne podstawowe koszty związane z tym aby takiego prosiaka od maciory odsadzic. Koszt insyminacji/ewentualnie składowa kosztu utrzymania knura, szczepienie prosiąt, kastracja itp. Poza tym locha tuż przed porodem,w trakcie prowadzenia miotu powinna byc karmiona paszą dobrze zbilansowaną (czyli jej koszt znacząco wzrasta). Ponadto lochy czasami ruję powtarzają, potrzebna jest często dodatkowa pomoc lekarza przy porodach - to są koszty bezpośrednie (bo te pieniądze musisz wyjąc z kieszeni i przeznaczyc na odchowanie małych świntuchów).

Kiedyś zrobiłem taką obserwację, dla grupy 7 loch. Zapisywałem dokładnie ilośc paszy przez cały cykl (czyli od momentu zapłodnienia aż do odsadzenia prosiąt od lochy).
Wtedy, dla średnio 21 prosiat w roku od każdej lochy, uwzględniając to o czym pisałem, poza nakładem pracy własnej - wyszło około 70 zł za 20 kilogramowego prosiaka. Gdyby było średnio 15 sztuk od lochy w roku, wtedy te 100 zł byłoby na pewno za sztukę.
Teraz zboże jest jeszcze tańsze, ale dodatki paszowe zdrożały, więc ten składnik sumarycznie jest pewnie na podobnym poziomie. Tak więc dalej twierdzę, że mówiąc o koszcie 100 zł/sztuka - dużo się nie pomyliłem.

EDIT:
Polska soja, czarna soja, więcej już napisać nie można, niewiadomo czy inspekcja weterynaryjna nie czyta forum AF :(
Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

#279 Share cieplym3

cieplym3

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 24 listopad 2009 - 21:15

Czy opłaca się hodować świnie? 70 może już bliższe jednak dalej uważam, że można taniej zachowując pewien poziom produkcji. Tak na prawdę to koszty utrzymania biorą też trochę "w łeb" kiedy policzyć zboże własne a nie kupione, no i tu należałoby liczyć koszty produkcji zboża, ale może lepiej tego nie robić, bo okaże się, że swoje nie oznacza tańsze, niestety przykra rzeczywistość.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#280 Share michalzuromin

michalzuromin

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów

Napisany 05 grudzień 2009 - 14:05

Czy opłaca się hodować świnie? Opłaca się teraz kupować prosiaki?? Może coś wiecie na temat prognoz cen żywca na 2010 rok?