Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
leszek1000    1814

Jak starsze cielaki, to czemu nie. Niekiedy na dobrym mleku, cielaki nic innego nie chcą jeść, nasycone mlekiem siedzą jak królewicze🤣

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2695
16 godzin temu, Pafnucy napisał:

można

 

16 godzin temu, Przemek360Agro napisał:

Witam, czy do mleka od krowy można dolewać wody i podawać cielakom? 

Nie. Mleko dajesz czyste tak jak się należy, a wodę osobno i niech sobie piją w wolnej chwili  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eliot    106
4 godziny temu, damianzetor9540 napisał:

 

Nie. Mleko dajesz czyste tak jak się należy, a wodę osobno i niech sobie piją w wolnej chwili  

Czemu nie??przecież jak się napije wody zaraz po mleku to coś się stanie??woda to skladnik mleka więc chyba nic się nie dzieje , ja mieszam tyle lat i jest ok.

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek9514    22
Dnia 19.10.2022 o 12:26, micgal39533 napisał:

Witam 

Stosował ktoś teraz mleko z Piasta opłaci się to kupować?

Miałem jeden worek i podziękowałem, straszne biegunki 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eliot    106
5 godzin temu, tomek9514 napisał:

Miałem jeden worek i podziękowałem, straszne biegunki 

A jak reagowały cielaki 😉

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ile procentowo można dodać śruty sojowej i otręb pszenny chce do śruty zbożowej dla 6 miesięcznych jałowek? 

Edytowano przez MajsterMarian

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    561

Mi się wydaje że mieszanka z soją to za dużo energii i żeby to za bardzo w d*py im nie szło. Choć półrocznym to może nie zaszkodzi bo potrzebują białka do wzrostu, rosną szybko i mocna energetycznie pasza raczej im nie zaszkodzi. Zależy to też od tego co oprócz tego jedzą.

Ja to bym dał 3 miarki swojego zboża plus miarka soi. Koło 20% białka by było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    561

U mnie jak jest super sianokiszonka plus do tego kiszonka z kukurydzy choć kilka kg na łep to tylko śrutę zbożową daje. Jak lipa to rzepaku dosypuje by to miało choć koło 20 % białka.

Kryje tak koło 15 miesięczne jałówki i są dość wyrośnięte.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

kilka pytanek. Tata zajmuje się gospodarstwem już z 30 lat a ja niestety tylko czasami przyjeżdżam coś pomóc. Zauważyłem, że ma problem z chowem cielaków, zazwyczaj jalowki mają pierwszego cielaka dopiero w wieku 3 lat. Niestety, trochę oszczędza na nich i im żałuje  - sporo paszy kupujemy. Próbuję mu przetłumaczyć, że w dłuższej kalkulacji to na tym traci a nie oszczędza ale nie rozumie

1. Jak u was wygląda rozwój cieląt? Mam na myśli karmienie. Ojciec zawsze zaczynał dawać kiszonke po 2-3 tygodnaich od narodzin jałoszki a jak poczytałem to już od 5 dnia życia powinna mieć dostęp do osypki np. Stosujecie startery dla cielaków? Jakie? Jak dawkować? 

2. Ma teraz z dwie sztuki, które stoją w starej oborze ale nie rosną. Są odrobaczone,  dawki żywieniowe ma zwiększyć ale co jeszcze można im dać żeby ruszyć ich rozwój? 

3. Zauważyliśmy, że cielaki  trzymane w starej oborze mają częściej biegunkę niż te w nowej. Może ich rozwój też jest blokowany przez jakieś grzyby, wirusy czy coś obecnego w tym chlewie. Wapnowanie ścian pomoże? Jak myślicie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DANDYS    3214

jak narzuca kichy to nic dziwnego że srają, cielak dopiero se wykształca układ trawienny a nie że będzie kiche trawił, u mnie musli sypie do woli ile chcą to zjedzą, póki zaczną pobierać to trochę czasu minie. Rośnięcie pewnie leży w odpojeniu cieląt, bo to główny sukces , dobre mleko i pasza musli i nic im więcej nie potrzeba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a w jakim wieku zaczynacie podawać wysłodki buraczane i sianokiszonkę? 

co do cielaków to polecam jeszcze gotową paszę granulowaną, coś koło 52 zł kosztuje z Sano i naprawdę fajnie pobierają razem z musli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GABBER85    1211
Napisano (edytowany)

mleko dobre, Musli ,siano  z lucerną  ma białko

Edytowano przez GABBER85

>>>>>> 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

musli, dobrej jakości słoma do slania i mlekopan podaje od małego, musli do woli. gdy cielak ma już ponad 80 kg mniej więcej to zaczynam mieszać pasze,.dodaje trochę kiszonki z kukurydzy, śrutu zbożowego, witaminek, ziarna owsa i do tego musli wszystko wymieszane. cielaki ładnie na tym przyrastają, wręcz szaleją za tym przy korycie i wylizywuja wszystko ale.podstawa to obserwacje i aby nie za szybko wejść w te kiszonki tylko po troszeczku zwiększać wraz z wiekiem i waga

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Wanda_70
      Witem,
      Urodził mi się cielak z białymi źrenicami i nie jestem pewien czy jest ślepy. Chciałabym poznać opinię innych ludzi którzy może mieli podobne sytuacje. Cielak reaguje na odwracaniem wzroku po oświetleniu oczu latarką ale na ruch reaguje jakby słuchem a nie wzrokiem.
      Z góry dziękuję za pomoc.
    • Przez martin0000
      Witam tak jak w temacie cielak ma 2 tygodnie a nie długo będzie całkiem łysy nie wiem czym to jest spowodowane moze to jakiś rodzaj grzybicy  miał ktoś może taki przypadek bardzo prosze o pomoc. 
       
    • Przez padalec
      Urodził się cielak bez woli do życia, zero odruchu ssania, troszke próbował wstawać i przy pomocy chwilę stał na własnych nogach. Przez dwa dni po troszku wlewaliśmy mu siarę do pyszczka ale jemu to się nawet połykać nie chciało. Lek.wet podał tylko antybiotyk na płuca( bo stwierdził,że to płuca), cielak wykitował (żył dwie i pół doby). Po rozcięciu okazało się ,że miał zapalenie otrzewnej, jelita żółte. Cielak urodzil się o czasie, z zewnątrz nie miał żadnych anomalii, poród trochę cieżki, szedł tyłem ale nie było najgorzej. Spotkał się ktoś z takim dziadostwem?
    • Przez Razzor
      witam serdecznie mam problem jałówka około 1 miesiąca po wstaniu drżą tylne kończyny i nie może długo stać. Ma apetyt nie wygląda że nie ma niczego złamanego, Co jej może być weterynarz będzie po południu dopiero.
    • Przez Endriu91
      Witam 
      Mam problem z byczkiem, ma około 200 kg od jakiegoś czasu nie moze przetrawić siana ani sianokiszonki.
      Kukurydze i śrutę je bez problemow, ale gdy dostaje siana albo sianokiszonkę podchodzi je, ale zaraz wypluwa tylko zwinięte kulki 
      Co to moze byc?? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj