Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
placebo    19

nokia6002 napisał:

Dlaczego nie warto parzyć lnu? Ja kupuję worek 25 kg, śrutuję i tak ok 150g zaparzam w 2,5 l gorącej wody. Po prostu wsypuję do wiaderka i zalewam wodą z czajnika. Daję dwóm cielakom po litrze i do tego 3l mleka wychodzi 4 litry, cielaki po 2 miesiące mają. 
Taki worek mam na 3 miesiące koszt 80 zł. :) Polecam, cielaki się świecą a i jelita mają zdrowsze :)

nie warto jak ktos ma od odpojenia 20 cielakow bo sie w czasie nie zmieści

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol2121    73

Witam zastosowałem takie żywienie cielak 2,5 miesiąca

Rano 3l mleka z dodatkiem lnu gotowanego wieczorem tak samo, stały dostęp do wody i śruta z meggi 35 ale nie bardzo chce pobierać tą paszę (śruta z owsa kukurydzy z odrobiną pszenicy grubiej zmielona tylko dlaczego nie chętnie pobiera praktycznie w ogóle czy po prostu jest nasycona tym mlekiem z lnem i nie ma ochoty jeść paszy czy mozę być jakaś inna przyczyna, siano zjada chętnie a jak np dorzucę odrobinę paszy/śruty do mleka to zje ze smakiem a suchej z koryta nie pobiera

W takiem wieku stosować całe ziarno owsa i kuku czy śruta i całkiem grubo mielona czy może być drobniej ?

I jakiego zboża użyć do tej śruty posiadam owies kukurydzę jęczmień i pszenicę i w jakiej proporcji ?

Cieliczka zdrowa, bardzo żywa wygląda dość dobrze ale martwi mnie to nie skarmianie paszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wszystko zalezy od tego co chcesz osiagnąć, ona ma w przyszłosci dawać mleko? Czy to opas?

Teraz zapycha Ci się sianem, to przezuwacz i zamiast rozwijać brodawki żwaczowe paszą to rozpycha zoładek wszerz.

Całe ziarno podaje się do 30dnia życia, potem już ziarno musi byc naruszone, bo inaczej przeleci przez nią i wyjdzie drugim końcem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak długo planujesz dawać jej mleko? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To ta piękna simentalka z galerii? :)

Czyli chcesz dawać jej mleko do około 3miesiąca, dwa tygodnie przed skonczeniem odpajania (czyli w połowie grudnia) powinienes zacząć schodzić z mleka stopniowo, a ona powinna już dobrze jeść paszę pełnoporcjową żeby w momencie odstawienia od mleka jadła jej co najmniej 1kg i nie spadła z wagi.

Dlatego teraz zamiast rozpychać ją sianem skupilabym się na zrobieniu tej mieszanki zbożowej ewentualnie z sieczką ze slomy czy siana albo łuską owsa, albo kupieniu czegoś gotowego (ja uzywam paszy z Biofeedu CalfTMR z sieczką ze słomy - pozniej pieknie przechodzi na kiszone objętościowe).

Zamiast nieograniczonego dostępu do siana mieszanka zboż i witamin plus krótka sieczka to byloby idealnie. Zalezy od Twoich mozliwosci.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol2121    73

Tak to ta, w tej chwili ma 2 miesiące i 3 tyg czyli będzie miała dobrze ponad 4 miesiące jak bym dawał do końca stycznia, jeśli chodzi o stopniowe schodzenie tzn dawać np. 2-1,5 l mleka dwa razy dziennie i pozniej coraz mniej ?

Z sieczką ze słomy i siana nie ma problemu bo podaję taką krowie także mam zrobiona cały czas ale w przyszłości nie będzie jadła u mnie kiszonki bo nie robię takowej

Czyli np śrutę własnej roboty mieszać z tym meggi 35 i posypywać tą sieczkę i podawać jej ?

A co do siana to ma cały czas za drabiną założone i kiedy chce to sobie skubnie

Edytowano przez Karol2121

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak, stopniowo coraz mniej mleka, tylko musi wtedy naprawdę rozjeść się z tą paszą.

Sieczka powinna być krótka proporcję sobie dostuj jak tam chcesz i zrob jak mowisz, na sieczkę sypnij. A siano z drabinki odstaw. Mam nadzieję, że podziała :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol2121    73

I podawać przykładowo dwa razy dziennie ? rano po napojeniu mlekiem i potem koło 15 godziny mogło by być ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Byłem u znajomego. Który ma średnią wydajność 10tyś. U niego siano cały czas miały . I odchów skrócony do 60dni 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

U mnie całe ziarno dostają do 3 miesiąca. Jak jeszcze preparat mlekozastępczy dostają. Nie zauważyłem całych ziaren. Musze jutro sprawdzić. Ale cielak chrupie te ziarna czyż nie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tą paszę z sieczką musi miec cały czas dostępną razem z wodą.

u mnie po 30 dniu cale ziarno jest w kale... jak u wiekszości, a to jest zwiazane ze zmieniającą się budową zoładka i rozwijaniem przedzoładków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol2121    73

Czyli tak jak robię teraz tylko siano usunąć i dodać do koryta do tej paszy sieczki no będę próbował

Dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bambrzwlkp1    40

ja daje 2l x 2 +  musli  1 kg  i mleka wiecej nie chca ...  cielaki juz 4 tyg


,,Jeżeli ktoś mówi Ci,
że jesteś nikim,
to wcale nie znaczy,
że on jest kimś"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamgaleon    7

kolego plapla123 mleko od krowy czy preparat zastępczy? jeśli preparat to ja kupowałem 5 dniowe cielaki i bez problemu udało się mi wychować, 2 razy dziennie po 3 litry + czysta woda no i jak najwcześniej dawaj owies lub musli aby zaczął pobierać paszę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Wanda_70
      Witem,
      Urodził mi się cielak z białymi źrenicami i nie jestem pewien czy jest ślepy. Chciałabym poznać opinię innych ludzi którzy może mieli podobne sytuacje. Cielak reaguje na odwracaniem wzroku po oświetleniu oczu latarką ale na ruch reaguje jakby słuchem a nie wzrokiem.
      Z góry dziękuję za pomoc.
    • Przez martin0000
      Witam tak jak w temacie cielak ma 2 tygodnie a nie długo będzie całkiem łysy nie wiem czym to jest spowodowane moze to jakiś rodzaj grzybicy  miał ktoś może taki przypadek bardzo prosze o pomoc. 
       
    • Przez padalec
      Urodził się cielak bez woli do życia, zero odruchu ssania, troszke próbował wstawać i przy pomocy chwilę stał na własnych nogach. Przez dwa dni po troszku wlewaliśmy mu siarę do pyszczka ale jemu to się nawet połykać nie chciało. Lek.wet podał tylko antybiotyk na płuca( bo stwierdził,że to płuca), cielak wykitował (żył dwie i pół doby). Po rozcięciu okazało się ,że miał zapalenie otrzewnej, jelita żółte. Cielak urodzil się o czasie, z zewnątrz nie miał żadnych anomalii, poród trochę cieżki, szedł tyłem ale nie było najgorzej. Spotkał się ktoś z takim dziadostwem?
    • Przez Razzor
      witam serdecznie mam problem jałówka około 1 miesiąca po wstaniu drżą tylne kończyny i nie może długo stać. Ma apetyt nie wygląda że nie ma niczego złamanego, Co jej może być weterynarz będzie po południu dopiero.
    • Przez Endriu91
      Witam 
      Mam problem z byczkiem, ma około 200 kg od jakiegoś czasu nie moze przetrawić siana ani sianokiszonki.
      Kukurydze i śrutę je bez problemow, ale gdy dostaje siana albo sianokiszonkę podchodzi je, ale zaraz wypluwa tylko zwinięte kulki 
      Co to moze byc?? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj